Jak zmenšit velikost PDF souboru

8 Metody:Použití programu na konvertování PDFPoužití online nástrojůPoužití příkazu “Zmenšená velikost”Použití nástroje pro optimalizaci PDFPoužití Macintosh PreviewZhušťování souboruPoužívejte Google Drive a Adobe AcrobatPoužijte konverzi Microsoft Word

PDF soubory vypadají skvěle, především když jsou načteny se spoustou grafiky pestré škály barev. Spolu s tímto skvělým vzhledem, však přichází zvětšení souborů, které zatíží i nejodolnější emailové služby. V takových případech můžete použít jednu z mnoha metod, která zmenší velikost vašeho souboru PDF. Zjistěte jak na to, podle následujících metod níže.

1
Použití programu na konvertování PDF

 1. 1
  Stáhněte si PDF konvertovací program. Jedna z nejoblíbenějších variant je PrimoPDF, která je k dispozici zdarma na stránce výrobce. Tento program dokáže vytvořit soubory PDF, ale také zmenšit vytvořené soubory PDF. PrimoPDF nainstaluje tiskárnu PDF do vašeho systému, aby byl schopný vytvořit soubory PDF bez tištění do fyzické tiskárny.
  • CutePDF je další populární tiskárna PDF.
  • Jakmile je nainstalována, po vytištění stránky, budete mít možnost ji vytisknout s PrimoPDF, které uloží soubor jako PDF.
 2. 2
  Otevřete vaše PDF v jakémkoliv čtecím programu PDF. Klikněte na "Soubor", a následně klikněte na "Tisknout". V nabídce tiskárny, vyberte PrimoPDF jako vaše zařízení pro tisk.
 3. 3
  Klikněte na tlačítko "Vlastnosti". Podle typu vašeho softwaru PDF, uvidíte různé možnosti, ale všechny by vám měly umožnit si vybrat takovou kvalitu, ve které nový soubor chcete vytvořit. Vyberte si takovou kvalitu, která zachová čitelnost a zároveň zmenší velikost.
  • Pro PrimoPDF, si zvolte možnost Kvalita obrazovky, abyste mohli získat nejmenší možné PDF. Toto sníží kvalitu pouze tam, kde je potřeba zobrazení na monitoru, ale nesníží ji v tištění.
  • Pro CutePDF, otevřete záložku Zhuštění a vyberte si nastavení kvality.
  • Pokud si vyberete nastavení kvality, která byla větší než originál, velikost vašeho souboru bude nakonec větší než původní velikost.
 4. 4
  Uložte soubor tam, kam potřebujete. Pokud jste spokojení s nastavením, klikněte na tlačítko Tisknout. To otevře dialogové okno “Uložte soubor jako”, kde si můžete nastavit, kam si chcete novou verzi uložit.

2
Použití online nástrojů

 1. 1
  Najděte online službu na konvertování programu. Existuje několik stránek, které zmenší velikost vašich souborů PDF. Stačí nahrát soubor na jejich server, ten se “zhustí“ a pošlou vám jej zpět. Velikost souborů by měla být menší než 5-10 MB, až na pár významných výjimkami. Mezi oblíbené služby patří:
  • SmallPDF – Tato webová stránka “zhustí“ soubory PDF a rychle vám je doručí. Není tam žádný limit na velikost souboru nebo kolikrát můžete tuto službu použít.
  • PDFCompress od Neevia – Tato webová stránka má limit 5 MB, ale můžete mnohem lépe kontrolovat “zhuštění“ než u SmallPDF.
 2. 2
  Načtěte soubor. Zabere to pouze chvilku, i když záleží na rychlosti připojení. U SMallPDF, můžete soubor přetáhnout a dát do okna na webové stránce. U Neevia, klikněte na tlačítko “Vyberte soubor” a pak soubor vyhledejte ve vašem počítači.
 3. 3
  Počkejte, dokud není soubor načten a “zhuštěn“. Zhuštění může trvat pár minut, především u větších souborů.
 4. 4
  Stáhněte soubor. Jakmile je zhuštění hotové, webová stránka vám dodá nový soubor. Záleží na nastavení vašeho prohlížeče, ale běžně můžete tento soubor přijat a označit, kam jej chcete uložit.
  • Ne všem souborům může zhuštění pomoct. Pokud soubor je již optimalizovaný, je možné, že nebudete moci zmenšit jeho velikost více než momentálně je.

3
Použití příkazu “Zmenšená velikost”

 1. 1
  Spusťte program Adobe Acrobat. Otevřete ten soubor PDF, který chcete zmenšit. Tato možnost není k dispozici ve zdarma verzi Adobe Acrobat.
 2. 2
  Klikněte na příkaz Uložit jako. Z nabídky Soubor přetáhněte kurzorem na “Uložit jako”, které otevře novou podnabídku. Vyberte “Zmenšená velikost PDF”.
  • Do příkazu “Zmenšená velikost souboru“ se můžete také dostat z nabídky Dokument.
 3. 3
  Vyberte si, se kterou verzí Acrobat chcete, aby bylo PDF kompatibilní. Pokud si vyberete nové verze, budete mít menší velikosti souborů, ale ty pak neumožní, aby se soubor otevřel ve starších verzích v programu Acrobat.
 4. 4
  Uložte několik souborů. Pokud dáte stejné nastavení do více souborů, klikněte na tlačítko “Použijte pro více souborů“. Potom budete moci přidat další soubory.
  • Ve výstupním dialogovém okně, stanovte vaši složku a jméno složky.

4
Použití nástroje pro optimalizaci PDF

 1. 1
  Otevřete soubor PDF, který chcete zmenšit. Nástroj pro optimalizaci PDF nabízí lepší kontrolu pro zmenšení velikosti souborů PDF. Pro většinu uživatelů, standartní nastavení nabízí nejlepší zmenšení velikosti souboru. Optimalizační nástroj šetří prostor tím, že odstraňuje vložené a duplicitní písma, “zhušťuje“ obrázky a odstraňuje položky ze složky, které již nejsou potřeba.
  • Výsledkem “zhuštění“ obrázků může být horší kvalita, která není vhodná pro tištěné materiály. Vždycky zkontrolujte kvalitu vaší optimalizace předtím než se rozhodnete uložit změny.
 2. 2
  Otevřete nástroj pro optimalizaci PDF. Z nabídky Soubor, vyberte “Uložit jako“ a potom “Optimalizované PDF“ Můžete také nahrát optimalizační nástroj PDF z nabídky Pokročilé.
 3. 3
  Zkontrolujte velikost vašeho PDF. Klikněte na tlačítko “Zkontrolujte využití místa“, abyste se mohli podívat na výpis toho, co zabírá nejvíc místa ve vašem souboru PDF. Toto vám umožní vidět, zda vaše obrázky zvětšují velikost vašeho souboru nebo zda to jsou vaše vestavěné písma.
  • Každý aspekt vašeho PDF bude počítán byty a procenty celkové velikosti.
 4. 4
  Přizpůsobte nastavení. Nechte jej jako standartní nebo dolaďte ho,, jak potřebujete. Můžete přepnout do různých aspektů vašeho PDF (obrázky, písmo, průhlednost, atd.) a to v nabídce nalevo v okně. Můžete se rozhodnout, že nebudete optimalizovat konkrétní aspekty, v tomto případě neodklikávejte políčka vedle nabídky každé položky. Tohle může být užitečné, pokud chcete optimalizovat text, ale chcete nechat obrázky nezměněné.
  • Při optimalizování obrázků, můžete změnit barevné obrázky do šedého odstínu, zhuštění, změnit vzorek a snížit kvalitu.
  • Při optimalizování písma, které nelze vložit, toto písmo můžete ponechat, pokud toto písmo mají všechny vaše programy na čtení. Například, pokud posíláte PDF lidem ve škole, s největší pravděpodobností budou používat stejné systémy pro přečtení, takže tato písma nemusí mít schopnost se vložit.
 5. 5
  Zmáčkněte OK. Vaše PDF bude konvertováno s použitím nového nastavení. Můžete zkontrolovat novou velikost tak, že uložíte soubor nebo znovu otevřením optimalizačního nástroje PDF a kliknutím na tlačítko “Zkontrolujte využití místa“.

5
Použití Macintosh Preview

 1. 1
  Otevřete PDF v Preview. Pokud jsou vaše PDF soubory nastaveny na otevření v Preview, jednoduše dvakrát klikněte na soubor. Jinak posuňte a vložte PDF soubor na ikonu Preview ve vaší složce Dokumenty.
  • Udělejte si kopii originálního souboru a otestujte tuto metodu předtím než ji provedete na vaší poslední verzi PDF. Tato metoda může zhoršit kvalitu.
 2. 2
  Klikněte na Soubor a zvolte exportovat. V možnostech, klikněte na nabídku Quartz Filter a vyberte "Zmenšete velikost souboru".
 3. 3
  Uložte soubor. Vyberte si místo, kde soubor chcete uložit a klikněte na Uložit. Váš soubor byl uložen v hodně zmenšeném formátu. Tato metoda může výrazně zhoršit na kvalitě.

6
Zhušťování souboru

 1. 1
  Zhustěte soubor použitím zabudované funkce zhušťování. Windows i OS X vám umožní zhustit soubory do archivů ZIP. Díky tomu se velikost souboru trochu zmenší. Je vhodnější pro zhušťování většího množství souborů do jednoho archivu.
  • Následujte Návod jak vytvořit ZIP soubor, jak ve Windows tak v Mac OS X.
 2. 2
  Zhustěte soubor s programem, který se zabývá přímo zhušťováním souborů. ZIP soubory nejsou příliš zhuštěné a velikost souborů se tak moc nezmění. Můžete si stáhnout různé programy na lepší zhuštění souborů, ale příjemci vašeho PDF budou muset mít ty stejné programy, na rozhuštění a otevření souborů.
  • 7Zip je jeden z nejoblíbenějších programů na zhuštění souborů zdarma. Následujte návod jak vytvořit 7Zip archiv.
  • WinRAR je další oblíbený program na zhuštění, ačkoliv placený. Nabízí 40ti denní zkušební verzi.

7
Používejte Google Drive a Adobe Acrobat

 1. 1
  Nahrajte soubor do účtu Google Drive, který je zdarma.
 2. 2
  Otevřete soubor ve vašem vyhledávači.
 3. 3
  Požádejte o tisk.
 4. 4
  Vyberte "uložit jako PDF" jako cíl umístění souboru.
 5. 5
  Vyberte si bezpečné místo. Soubor by měl být zmenšen.
  • Například: soubor54.3MB byl zmenšen na 41.3MB použitím této metody.

8
Použijte konverzi Microsoft Word

Tohle vám umožní hodně zmenšit velikost vašeho souboru (například váš soubor může jít z 200 kb na 20 kb => 10 krát méně v některých případech)

 1. 1
  Otevřete soubor v programu Adobe Acrobat
 2. 2
  Uložte váš soubor jako dokument Microsoft word
 3. 3
  Běžte do souborů dokumentu word
 4. 4
  Klikněte pravým tlačítkem myši na tento soubor
 5. 5
  Vyberte konvertování do pdf

Tipy

 • Můžete také použít jiné upravovací programy PDF jakými jsou Nitro PDF Professional nebo Foxit Reader. Jsou lepší než Adobe Acrobat, kde pro zmenšení velikosti souboru kliknete na "Uložit jako."

Varování

 • Adobe Acrobat není to stejné jako Adobe Reader. Adobe Acrobat je program, za který musíte zaplatit. Pokud jej nemáte nebo si jej nechcete koupit, vyberte si jinou metodu z výše uvedeného.

Zdroje a citace

Informace o článku

Kategorie: Počítače a Elektronika

V jiných jazycích:

English: Reduce PDF File Size, Italiano: Ridurre le Dimensioni di un Documento PDF, Español: reducir el tamaño de un archivo de PDF, Deutsch: PDF Dateigrössen reduzieren, Português: Reduzir o Tamanho de Arquivos PDF, Français: réduire la taille d’un fichier PDF, Русский: уменьшить размер PDF файла, Nederlands: Een PDF bestand verkleinen, 中文: 减少PDF文件的大小, Bahasa Indonesia: Memperkecil Ukuran File PDF, ไทย: ลดขนาดไฟล์ PDF, हिन्दी: पीडीएफ़ फाइल का आकार छोटा करें, 日本語: PDFのファイルサイズを縮小する, العربية: تقليل حجم ملف PDF, 한국어: PDF 파일 크기 줄이기, Tiếng Việt: Giảm Dung lượng Tập tin PDF

Stránka byla zobrazena 13 541 krát.

Byl tento článek přesný?