Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Elektrokardiogram (EKG nebo ECG) je test, který zaznamenává elektrickou aktivitu vašeho srdce. Tento test může pomoci určit příčinu příznaků, které máte, nebo zkontrolovat celkové zdraví vašeho srdce. Tento článek vám poradí, jak číst EKG.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Základy

  1. 1
    Navštivte vašeho lékaře, aby provedl EKG. Je to jeden z nejjednodušších a nejstarších srdečních vyšetření, ale může poskytnout užitečné informace a zůstává významnou součástí hodnocení pro kardiaky.[1] Papírový výtisk je obvykle k dispozici hned po zkoušce. Někdy můžete dostat výtisk za několik dní.
    • Když jdete na EKG poprvé, proces může být trochu skličující. Budete potřeni lepivou hmotou přes různé části vašeho těla a vodiče (svody) budou připojeny v různých úhlech pro přesný pohled na vaše srdce. Je to důležité pro sledování elektrické aktivity vašeho srdce; pokud jejich činnost směřuje k elektrodě, linky půjdou nahoru (to se nazývá "pozitivní výchylka"); pokud jejich činnost směřuje od elektrody, linky budou směřovat dolů (to se nazývá "negativní výchylka"). Když je EKG hotové, budete vidět pohyby na milimetrovém papíře.[2]
  2. 2
    Pochopení EKG na síťovém papírovém výtisku. Napětí je měřeno podél svislé osy; čas se měří podél horizontální osy na čtvercích. Velké čtverce jsou rozděleny do menších čtverců.
    • Malé čtverce jsou dlouhé 1 mm a představují 0,04 sekund. Velké čtverce měří 5 mm a představují 0,2 sekundy.
    • 10 mm výšky se rovná 1mV napětí.
  3. 3
    Měření času mezi srdečním tepem. Toto je známé jako P vlna, která je přímkou mezi poklesy a vrcholy. Normální doba trvání je mezi 0.12 až 2,0 sekundy, což je přes 3 až 4 malé horizontální čtverce.
    • Celá tato doba by měla být velmi konzistentní napříč celým pásem. Pokud je časová délka jiná (čtverce) mezi údery srdce, může to znamenat nepravidelný srdeční tep. To je něco, čeho je třeba se bát, jen pokud to říká váš lékař - jinak může být zcela neškodný.
    • Ten malý hrbolek na konci je známý jako "T vlna" – repolarizací komor končí srdeční tep.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Podrobnosti

  1. 1
    Najděte 2 stejné vrcholy na vašem záznamu EKG. Spočítejte, kolik velkých čtverců je mezi vrcholy. Nejvyšší vrchol je "R", ale celá skupina hrotů je známá jako QRS komplex (druhá kontrakce komor).
    • Tento model se nazývá normální sinusový rytmus. To je základní EKG jakéhokoli normálního zdravého srdce. Přirozeně, existují varianty v rámci zdravé populace a u každého člověka může vypadat jinak, a stále být zcela zdráv.
  2. 2
    Použijte následující vzorec pro výpočet tepové frekvence: 300 děleno počet políček mezi 2 vrcholy. V tomto diagramu, jsou to 3 boxy, takže 300 děleno 3 = 100 tepů/min.
    • Například, pokud jste napočítali 4 velké čtverce mezi vrcholy, máte srdeční frekvenci 75 tepů za minutu (300/4)= 75.
    • Pokud nemůžete najít identické body na vašem záznamu, spočítejte počet hrotů, které jsou v 6-sekundovém záznamu a vynásobte počet 10 ti, tím získáte přibližnou frekvenci. Například, pokud je v rozmezí 6-sekundového záznamu 7 R vln, srdeční frekvence je 70 (7x10=70).
  3. 3
    Zeptejte se svého lékaře na jakékoli nesrovnalosti mezi údery srdce. Možná si všimnete, že nějakou nesrovnalost máte, a on vám nic neřekl. To není proto, že je nedbalý nebo nevzdělaný, prostě vás nechtěl trápit s něčím, co není důležité.
    • Je-li interval mezi P a R je příliš dlouhý, nazývá se to "AV blokáda I-III stupně."; "Raménková blokáda" je stav, kdy QRS interval trvá déle, než 0.12 sekund. Fibrilace síní je přítomna, pokud v kombinaci s nepravidelným srdečním tepem, jsou P vlny málo patrné až neexistující, a místo toho získávají nepravidelné vlnky, jako čmáranice.[2]
    Reklama

Tipy

  • Oficiální EKG nebo ECG záznam by měl být vyhodnocen kvalifikovaným lékařem. Nikdy se nediagnostikujte sami na základě svého vlastního hodnocení.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 715 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 9 715 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama