Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Email je v dnešní době primární způsob komunikace. Emailové zprávy jsou odesílány a přijímány jak pro pracovní, tak pro osobní účely. Skoro všichni mají alespoň jednu emailovou adresu a někdy se může stát, že se vám nahromadí během dne spousta nových přijatých zpráv. Díky smartphonům a notebookům si je však můžete přečíst doma nebo během cesty do práce.

Část 1
Část 1 ze 4:
Používání internetového prohlížeče

 1. 1
  Přihlaste se na stránku poskytovatele vašeho emailu. Pokud jste si vytvořili emailový účet zdarma nebo máte email přes nějakého internetového poskytovatele, tak si zkontrolujte email na vašem emailovém prohlížeči. Otevřete si internetovou stránku, kterou používáte na přihlášení. Např. pokud máte účet na Gmailu, tak navštivte mail.google.com nebo pokud máte účet přes Comcast, tak navštivte comcast.net a klikněte na tlačítko Email.
  • Budete se muset přihlásit na váš účet přes stránku, jejíž služby využíváte. Pokud nemáte emailový účet, tak si jej můžete vytvořit na spoustě různých emailových službách.
 2. 2
  Najděte si email, který chcete otevřít. Po přihlášení se vám otevře okno s přijatou poštou. Tam se vám zobrazí všechny nově přijaté emaily. Dvojím kliknutím otevřete zprávu, kterou si chcete přečíst.
 3. 3
  Odpovězte na danou zprávu. Klikněte na tlačítko “Odpovědět”, abyste mohli napsat odpověď na daný email. U každé služby funkce Odpovědět funguje trochu jinak. Některé služby, jako je Gmail, vám umožní rovnou začít psát odpověď na stejné obrazovce, na které je původní zpráva, zatímco jiné služby po vás budou požadovat kliknout na tlačítko “Odpovědět” nebo odkaz, v kterém budete moci napsat vaši odpověď.
 4. 4
  Čas od času zkontrolujte složku se spamy. Spam je většinou reklama nebo nějaký podvodný email. Většina emailových služeb spamy filtruje a odstraňuje z vašich přijatých zpráv. Tyto zprávy jsou pak ve speciální složce Spamy, kde jsou většinou po dobu 30 dnů před tím, než jsou vymazány. Čas od času tuto složku zkontrolujte, občas se tam mohou dostat i normální emaily.
 5. 5
  Odstraňte nebo protřiďte přečtené zprávy. Pokud si neuděláte čas na spravování vašeho emailu, tak se brzo budete topit v emailech. Poté, co si přečtete email a odpovíte na něj, tak buď jej uložte do nějaké složky nebo jej odstraňte. Vaše emailová schránka tak bude lépe zorganizovaná.
 6. 6
  Neklikejte na žádné neznámé odkazy. Email je jeden z nejpopulárnějších způsobů, jak zavléct do počítače viry nebo okrást lidi o důležité osobní údaje. Jakýkoliv email s nějakou nabídkou, která zní příliš lákavě, je pravděpodobně nějaký podvod. Nikdy neklikejte na nějaké odkazy. Pouze v případě, že důvěřujete odesílateli. I v tomto případě je však dobré být opatrný, jelikož viry na jeho počítači se mohou nevědomky šířit i přes emaily, které odesílá.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Používání emailového klienta (Outlook, Thunderbird)

 1. 1
  Připojte váš emailový účet. Většina emailových účtů může být připojena k některému emailové klientovi, který je nainstalovaný na počítači, a který vám povolí stáhnout a organizovat vaše zprávy. Spousta lidí používá Outlook nebo jiného klienta, namísto používání internetového prohlížeče, protože to umožňuje i čtení emailů bez připojení k internetu.
 2. 2
  Stáhněte si váš email ze serveru. Outlook vám při spuštění automaticky stáhne emailové zprávy a bude průběžně stahovat další nové zprávy. Také můžete sami kontrolovat, jestli máte nové přijaté emaily, kliknutím na tlačítko “Odeslat/Přijmout”.
 3. 3
  Přečtěte si email. Jedním kliknutím otevřete náhled emailu. Dvojím kliknutím se vám email otevře v novém okně. Pokud daný email byl odpovědí na váš email, tak se ve zprávě zobrazí vlákno se staršími emaily.
 4. 4
  Odpovězte na vaše emaily. Klikněte na tlačítko ”Odpovědět” u zprávy, kterou čtete. Klikněte na tlačítko “Odeslat”, jakmile jste dokončili psaní odpovědi a jste připraveni ji odeslat. Email se obvykle okamžitě odešle.
 5. 5
  Roztřiďte vaše zprávy. Outlook vám povolí vytvořit si složky, v kterých můžete ukládat vaše emaily. Vytvořte si složky a podsložky na ukládání důležitých zpráv a pro přehlednější okno s přijatými zprávami.
 6. 6
  Neklikejte na žádné neznámé odkazy. Email je jeden z nejpopulárnějších způsobů, jak zavléct do počítače viry nebo okrást lidi o důležité osobní údaje. Jakýkoliv email s nějakou nabídkou, která zní příliš lákavě, je pravděpodobně nějaký podvod. Nikdy neklikejte na nějaké odkazy. Pouze v případě, že důvěřujete odesílateli. I v tomto případě je však dobré být opatrný, jelikož viry na jeho počítači se mohou nevědomky šířit i přes emaily, které odesílá.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Používání telefonu nebo tabletu

 1. 1
  Připojte svůj emailový účet k vašemu telefonu. Většina smartphonů umožňuje připojit se k vašemu emailovému účtu a automaticky přijímat emailové zprávy pomocí vestavné emailové aplikace. Dostanete oznámení vždy, když vám přijde nová zpráva.
 2. 2
  Stáhněte si aplikace od vaší emailové služby. Některé emailové služby, např. Gmail, mají své vlastní emailové aplikace. Můžete používat tuto aplikaci, namísto vestavné aplikace ve vašem telefonu. Aplikace na Gmail může být již předinstalované na telefonech s Androidem nebo si ji můžete zdarma stáhnout v App Store nebo Google Play Store.
 3. 3
  Otevřete okno s přijatými zprávami. Můžete jej otevřít ve vaší emailové aplikaci nebo novou zprávu můžete otevřít kliknutím na oznámení.
 4. 4
  Odpovězte na zprávy. Klepněte na tlačítko Odpovědět, abyste mohli odpovědět danému odesílateli. Některá zařízení přidají do vaší zprávy větu o tom, že jste zprávu odeslali z daného zařízení (lze to však vypnout).
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Čtení záhlaví emailové zprávy

 1. 1
  Porozumějte tomu, jak jsou záhlaví přidány do emailu. Záhlaví používá data z každého emailu, který jste poslali či přijali. To znamená, že zprávy, která jste si s někým vyměňovali mohou mít nakonec extrémně dlouhá záhlaví, protože se ke každému emailu vždy přidají další a další informace.
 2. 2
  Analyzujte základní informace. V záhlaví je několik informací, které budou především zajímat průměrného uživatele. Po přečtení těchto informací budete vědět, kdy byl email odeslán a jak dlouho odeslání trvalo. To může být užitečné, pokud máte problémy s připojením nebo se snažíte přijít na to, odkud daný email přišel.
  • Odesláno: Toto je adresa, na kterou emailovou adresu byla daná zpráva odeslána.
  • Přijato: Toto ukazuje IP adresu, která danou emailovou zprávu přijala. Stejně tak to ukazuje čas, kdy daná zpráva byla přijata.
  • Odesílatel: Toto je emailová adresa, která odeslala danou zprávu.
  • ID zprávy: Zobrazuje jedinečné číslo, podle kterého lze email identifikovat.
  • Od, Předmět, Komu: Tato informace je vložena odesílatelem. Zobrazí jméno odesílatele, předmět dané zprávy a jméno příjemce.
  Reklama

Varování

 • Nečtěte emaily a neotevírejte přiložené soubory z neznámých zdrojů. Mohou obsahovat nebezpečné viry.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 840 krát
Kategorie: Internet
Stránka byla zobrazena 6 840 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama