Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Boty Timberland byly sice původně vyráběny jako bytelné pracovní boty, ale v poslední době si získaly oblibu mnoha módních fajnšmekrů a už je nenosí pouze dělníci a dřevorubci. Ať už je nosíte z jakéhokoli důvodu, měli byste si dávat záležet na tom, aby byly stále čisté a vydržely vám co nejdéle. V tomto článku se dozvíte, jak tyto boty čistit, aby vypadaly stále jako nové.

Část 1
Část 1 ze 3:

Připravte boty na čištění

 1. 1
  Zbavte se kousků špíny. Očistěte boty kartáčkem nebo ručníkem a odstraňte všechny větší částečky špíny. Nezapomeňte ani na podrážky. Podrážky těchto bot jsou velmi často plné špíny, které se snadno zbavíte kartáčem před samotným čištěním. Když špínu neočistíte, budete jí mít později plné ruce (a také plný dům). [1]
  • Timberland prodává speciální kartáče, které si můžete koupit spolu s botami, ale není nutné si kupovat značkový kartáč. Pokud máte doma jemný kartáček, který si můžete ušpinit, klidně ho použijte. Kartáčky jsou lepší, než ručníky, protože se dostanou do všech záhybů bot. U kožených bot si ale dávejte pozor, abyste si je kartáčem nepoškodili.
 2. 2
  Vyndejte tkaničky. Vyndejte z bot tkaničky a vyperte je v rukou v teplé mýdlové vodě, aby byly úplně čisté. Potom je pověste, aby uschly.
  • Můžete tkaničky také vyprat v pračce spolu s prádlem. Pokud jsou ale silně zašpiněné, nejlepší bude je nemíchat s ostatním oblečením.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Vyčistěte boty

 1. 1
  Očistěte podrážky. Namočte si podrážky vodou a důkladně je omyjte mýdlovou vodou. Použijte kartáček na zuby a zbavte se veškeré špíny, která se zachytila v podrážkách. Štětiny kartáčku se dostanou i na místa, kam by se hadr nedostal. Jemně seškrábejte špínu z podrážek bot a nakonec je opláchněte teplou vodou. Potom je nechejte uschnout.
  • Můžete boty čistit také vatovými tyčinkami. Namočte si tyčinky do teplé mýdlové vody a očistěte s nimi všechny záhyby podrážek bot.
 2. 2
  Vyčistěte vnějšek bot. Dětskými vlhčenými ubrousky otřete vnějšky bot okolo látky. Dětské ubrousky se pro toto čištění skvěle hodí. Použijte vlhčené ubrousky a nešetřete s nimi.
  • Pokud nemáte dětské ubrousky, navlhčete si jemný hadřík teplou vodou.
 3. 3
  Použijte čisticí prostředek určený pro látku, ze které jsou boty vyrobené. Boty Timberland jsou semišové, kožené nebo nubukové. Semiš a nubuk se čistí stejným způsobem (popsaným v následujícím kroku). Při čištění kůže se ujistěte, že máte správný prostředek pro materiál i barvu vaší kůže. [2]
  • Nubuk a semiš čistěte pomocí pěnového prostředku. Timberland prodává čistič na nubuk, který je určen speciálně pro údržbu bot Renewbuck. Můžete si koupit i jiné značky podobných čističů na internetu nebo v obchodech s obuví. Vždy dodržujte pokyny uvedené na obalu.
  • Kožené boty čistěte prostředkem na čištění kůže. Většinou se prodávají ve formě krému. Většina těchto prostředků se prodává s houbičkou, pomocí které čistič nanesete na botu. Timberland prodává svůj vlastní čistič kožených bot, který se hodí pro jejich boty Boot Sauce. Kupte si krém v barvě vašich bot a dodržujte pokyny uvedené na obalu.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Poslední úpravy

 1. 1
  Vykartáčujte si boty. Pokud mají vaše boty stále skvrny, které nebyly odstraněny, vykartáčujte je. Pokud máte kožené boty a máte na nich viditelné černé skvrny, namočte si hadřík do vody a do jedlé sody. Jemně s tímto hadříkem otírejte skvrnu. Až bude pryč, otřete místo čistým vlhkým hadříkem a nechejte boty uschnout. [3]
  • Pokud máte semišové boty, které po vyčištění vypadají matně, nebo semiš leží na botě, vykartáčujte si je čistým zubním kartáčkem. Semiš by se měl zase narovnat. Pokud máte semiš poškrábaný tak, že ho nemůžete vykartáčovat, podržte si botu nad párou z varné konvice a zkuste to znovu. Pára by měla semiš uvolnit a nyní by neměl být problém ho vykartáčovat.
 2. 2
  Nechejte boty vyschnout. Až budete mít boty vyčištěné, nechejte je vyschnout na teplém vzduchu. Nedávejte je nikam k přímému zdroji tepla, protože teplo by mohlo uvolnit lepení nebo zničit kůži. [4]
 3. 3
  Zbavte se škrábanců. Použijte obyčejnou mazací gumu a zbavte se škrábanců na špičkách bot. Jemně je otírejte gumou, dokud nezmizí. Všechny zbývající kousky gumy potom očistěte kartáčkem.
 4. 4
  Hotovo.
  Reklama

Tipy

 • Čistěte si své boty Timberland jednou týdně (hlavně pokud je nosíte každý den).
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kartáč
 • Ručník
 • Mýdlo
 • Zubní kartáček
 • Dětské ubrousky
 • Čistič na kůži nebo semiš
 • Mazací guma

O tomto wikiHow

Hunter Rising
Spoluautorem článku je :
Spisovatel pro wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je autor wikiHow, Hunter Rising. Hunter Rising je wikiHow Staff Writer se sídlem v Los Angeles. Má více než tři roky zkušeností s psaním a prací s wikiHow. Hunter je držitelem BFA v oboru zábavního designu na University of Wisconsin - Stout a Minor v anglickém psaní. Tento článek byl zobrazen 14 945 krát
Kategorie: Obuv
Stránka byla zobrazena 14 945 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama