Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čistění něčeho tak cenného jako je podlaha z tvrdého dřeva může nahánět hrůzu, obzvlášť nevíte-li, jakou má povrchovou úpravu. Abyste umyli podlahu z tvrdého dřeva aniž byste ji poničili, řiďte se následujícími kroky.

Postup

 1. 1
  Podlahu zameťte koštětem s měkkými štětinami. Tím odstraníte velká smítka jako písek nebo štěrk, která by se mohla zachytit pod mop a tím podlahu poškrábat. Pokud máte lux s delšími štětinami, které podlahu nepoškrábou, a na podlaze je jen prach, můžete ji místo zametání vyluxovat.
 2. 2
  Zjistěte, jakou podlahu s jakou povrchovou úpravou máte. Nejjednodušší k rozeznání jsou předpřipravené prkenné podlahy, protože každé prkno má zkosené hrany. Pokud není povrch lesklý, je podlaha namořená, nebo bez povrchové úpravy. Lesklé podlahy se rozlišují nejhůře. Abyste otestovali, zda je na ní vosk, navlhčete extra jemnou drátěnku a třete jí na skrytém místě; pokud se na drátěnce objeví světle šedá skvrna, máte voskovou povrchovou úpravu. Abyste otestovali, jestli máte starou nebo moderní povrchovou úpravu, nakapejte pár kapek vody na nejsešlejší místo; pokud zůstane po několika minutách v krůpějích, máte pravděpodobně moderní povrchovou úpravu, jestli se vám ale zdá, že je vsakována nebo dřevo tmavne, máte pravděpodobně starší nebo špatně provedenou povrchovou úpravu, se kterou musíte manipulovat opatrně.
  • K povrchové úpravě většiny nových podlah se používá polyuretanový, uretanový, nebo polyakrilový nátěr – všechny z nich jsou odolné proti vodě a flekům, takže se lehce čistí.
  • Starší podlahy bez předělané povrchové úpravy mají na povrchu obvykle šelak, lak, nebo polituru, které dřevo také přísně vzato “činí voděodpudivým,” avšak nejsou tak odolné jako moderní povrchové úpravy; v tomto článku se jimi tak spolu s podlahami bez povrchové úpravy a voskovanými podlahami budeme zabývat v kategorii další.
  • I když předpřipravené prkenné podlahy mají dobrou povrchovou úpravu, jsou náchylnější k poničení vodou kvůli tomu, že je každé prkno natřené zvlášť (na rozdíl od podlah, které jsou natřené až po pokládce na místě); proto je také řadíme do kategorie “další”.
  • Když si nejste jisti, zvolte jemnější metodu; s podlahou z tvrdého dřeva byste neměli riskovat.
 3. 3
  Podlahu stírejte, když je to potřeba. Ač byste podlahu měli zametat a/nebo luxovat pravidelně, abyste ji udrželi bez prachu a částic, které by ji mohli poškrábat, měli byste ji stírat jenom, když je to doopravdy potřeba. Tím prodloužíte její životnost.
  Reklama

Metoda 1 ze 2:
Dřevěné podlahy dokončené na místě s moderní povrchovou úpravou

 1. 1
  Vyberte správný čisticí prostředek. Pro běžné čištění zvolte čistič na vodní bázi s neutrálním pH; například čističe určené na vinylové podlahy s akrylovou povrchovou úpravou mají neutrální pH a jsou velmi jemné. Abyste se zbavili mastnoty a špíny, zvolte zásaditý čistič na bázi vody; fungují mýdla, čisticí prostředky nebo trocha jedlé sody rozpuštěné ve vodě, ale měli byste vědět, že zásadité roztoky vaši povrchovou úpravu časem zmatní. Abyste rozpustili tvrdou vodu nebo nánosy minerálů, vyberte kyselý čistič na bázi vody; bílý ocet ve vodě je k tomuto účelu vhodný přípravek k oplachu. Na specifické čističe na dřevo se poptejte v obchodě s potřebami pro domácnost.
  • Nepoužívejte bělidlo, amoniak, drsné čističe nebo cokoliv, co zanechává zbytky (jako olej, sprej na nábytek, vosk). To by dřevo nejen poškodilo, ale také zneplatnilo záruku na podlahu.
 2. 2
  Vybraný čistič rozřeďte v kbelíku s vodou. Abyste předešli pruhům od tvrdé vody, zvažte koupi destilované vody – můžete ji levně pořídit v místním supermarketu.
 3. 3
  Sundejte si boty. Tím předejte tomu, abyste na podlaze při stírání zanechávali značky nebo jí špinili.
 4. 4
  Podlahu setřete.
  • Namočte do kbelíku s rozředěným čisticím prostředkem mop.
  • Dřevo setřete. Pokud bude voda s čističem příliš špinavá, vyměňte ji.
 5. 5
  Místa s odolnými nečistotami umyjte hadrem. Namočte hadr v čisticím roztoku a třete jím po skvrnách na podlaze přímo rukama, abyste vytvořili větší tlak.
 6. 6
  Pomocí mopu vysušte přebytečnou tekutinu.
  • Mop vyždímejte, přejíždějte jím po mokré podlaze, než bude zase nasáklý a opakujte do té doby, než podlaha bude relativně suchá. Tento krok neodkládejte: i když jsou moderní povrchové úpravy voděodolné, netolerují dlouhodobou vlhkost. Až budete hotovi, mop vypláchněte a kbelík naplňte čistou vodou.
 7. 7
  Čistým mopem podlahu opláchněte. Tak se zbavíte všech pruhů nebo matných skvrn po čističi.
 8. 8
  Pokud chcete, usušte podlahu leštěním froté utěrkou. Můžete také použít vyždímaný mop.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Veškeré ostatní dřevěné podlahy

 1. 1
  Naplňte kbelík vodou. Abyste předešli pruhům od tvrdé vody, zvažte koupi destilované vody – můžete ji levně pořídit v místním supermarketu.
 2. 2
  Sundejte si boty. Tím předejte tomu, abyste na podlaze při stírání zanechávali značky nebo jí špinili.
 3. 3
  Podlahu očistěte od prachu lehce navlhčeným mopem. Mop namočte do kbelíku s vodou, pořádně ho vyždímejte a setřete jím podlahu. Pokud lze z mopu rukama vyždímat další vodu, je příliš vlhký. Během stírání mop často namáčejte a vyměňujte vodu, bude-li příliš znečištěná.
 4. 4
  Místa s velmi znečištěnou podlahou umyjte hadrem nebo trochou lakového benzínu bez zápachu. I když je moc silný pro normální použití, může být skvělým způsobem jak odstranit skvrny jako třeba bílé fleky od vody. Rozhodně lakový benzín nejdřív vyzkoušejte na skrytém místě.
 5. 5
  Pokud chcete, usušte podlahu leštěním froté utěrkou. To ji sice dodá hezký lesk, na podlaze by ale neměla být skoro žádná voda, takže ji klidně můžete nechat odpařit.
  Reklama

Tipy

 • Pokud si na podlaze všimnete rýhy, nepanikařte. V místním kutilském obchodě si pořiďte soupravu na opravu dřeva ladící s barvou podlahy a vosk na podlahu. Rýhu pomocí soupravy opatrně přebarvěte. Po tom, co barva uschne, nanášejte štětcem na barvu vosk do té doby, než bude poškozené místo vyrovnané se zbytkem podlahy.
 • Když máte hosty, zakryjte nejpoužívanější místa dlouhým úzkým kobercem. Tyto elegantní koberce dobře vypadají i fungují, protože ušetří podlaze trauma z vysokých podpatků a těžkých bot, které by mohly zanechat promáčkliny. Pokud nechcete používat koberce, zvažte alespoň položení rohožek ke vchodům. Ty zachytím většinu nečistot, které by hosté na botách mohli přinést, takže pro váš domov nebude večírek tak náročný.
 • Zeptejte se odborníka na podlahy, jestli vaše tvrdé dřevo potřebuje navoskovat nebo naleštit. Po tom jsou podlahy zářivé a lesklé, i když možná prvních pár dní trochu kluzké. Leštěte vždy krouživými pohyby, začínejte v rohu místnosti a propracujte se k východu. To samé platí pro voskování; až budete hotovi, alespoň půl hodiny až hodinu po podlaze nechoďte.
Reklama

Varování

 • Dvěma největšími nepřáteli dřevěných podlah jsou škrábance, které přes dřevní vlákna zanechávají nevzhledné zubaté čáry, a voda, která může způsobit, že se podlahy časem zdeformují a uvolní. Vyhněte se všem způsobům čištění, které by vašim podlahám něco takového způsobovali.
Reklama

O tomto wikiHow

Melissa Maker
Spoluautor od:
Zakladatel, Clean My Space
Tento článek spoluautor od Melissa Maker. Melissa Maker je hostitelem a editorem CleanMySpace, YouTube kanálu a blogu s více než 1 milionem odběratelů. Má více než 10 let zkušeností v profesionálním uklízení a vydává užitečné tipy, co se domova týče. Tento článek byl zobrazen 2 068 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 2 068 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama