Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kuchyňské linky prochází mnohým opotřebením. Tuk, části potravin a prach se vrství na skříních a bývá obtížné vše odstranit, proto je dobré skříně čistit častěji. Když potřebujete provést důkladnější čištění, používáním přírodních čisticích prostředků, jako je jedlá soda, zabráníte sloupnutí laku. Zakončete důkladné čištění leštěním své dřevěné kuchyňské linky, abyste jí dodali opět nový vzhled.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Každodenní úklid

 1. 1
  Namíchejte octový roztok. Smíchejte šálek bílého octa s šálkem vody. Jemný čisticí roztok je ideální pro každodenní použití na dřevěné skříně. Neporuší dřevo ani nesloupne lak.
  • Pokud se vám nelíbí čištění octem, můžete místo toho použít slabý mýdlový roztok. Smíchejte lžičku mýdla s šálkem vody.
  • Nepoužívejte na vaše skříně drsné univerzální čisticí prostředky. Mohou způsobit odbarvení a deformace.
 2. 2
  Otřete vnější strany skříně po vaření. Tuk a části jídla se mohou hromadit na povrchu kuchyňské linky, když budete vařit. Otíráním skříní pokaždé, když budete vařit, vám pomůže je dlouhodobě udržet v dobré kondici. Ponořte čistou žínku nebo čisticí hadr do octového roztoku a otřete dvířka skříněk a pod skříní.
  • Nechcete, aby byly skříně promočené, protože vlhkost může poškodit dřevo. Vyždímejte hadřík, který používáte tak, aby byl vlhký, ale nekapalo z něj.
  • Octový pach zmizí, jakmile budou skříně suché.
 3. 3
  Osušte skříně čistým hadříkem. Protože vlhkost může dřevěné skříně poškodit, přejeďte přes skříně čistým, suchým hadříkem, aby se odstranily veškeré zbytky čistícího roztoku.
 4. 4
  Pravidelně čistěte vnitřek skříně. Koření a další potraviny, které ukládáte do skříně, se pravděpodobně čas od času rozsype, a proto otírejte vnitřek skříně čistým hadříkem každých pár týdnů. Odstraňte vše ze skříně a vytřete skříně jemným octovým nebo mýdlovým roztokem. Vysušte skříně čistou utěrkou, a pak dejte vše zpět na poličky.
  • Pokud budete řešit spoustu rozsypaného jídla ve skříni, možná se vyplatí investovat do nějaké dobré dózy na skladování potravin. Pomocí skleněné nebo kovové nádoby k ukládání koření a suchých potravin, ochráníte potraviny před moly a udržíte skvrny na minimum.
  • Pomocí vložek ve skříních, lze provést úklid uvnitř skříní snadno. Zvažte vložení gumových vložek do skříní; když je čas skříně vyčistit, stačí odstranit vložky, opláchnout a osušit, a dát je zpět do skříně.
 5. 5
  Otírejte pravidelně prach ze skříní. Na mírně nahromaděný prach a leštění, použijte měkký a suchý hadřík na čištění jak vnitřních tak vnějších povrchů skříní. Je zvláště důležité, abyste otírali prach z kuchyňské linky pravidelně, protože mastnota a pára během vaření bude držet prach na povrchu skříní, a bude těžší je vyčistit, pokud je budete čistit zřídka.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Důkladné čištění

 1. 1
  Kupte si olejové mýdlo na dřevo. Tento výrobek je určen k odstranění mastnoty a jiných látek bez poškození dřevěných povrchů. Olejové mýdlo je silnější než octový nebo obyčejný mýdlový roztok, a je dobré mít ho po ruce, když chcete důkladně vyčistit skříně na kuchyňské lince. Pokud vaše skříně mají na sobě vrstvu lepkavé mastnoty, olejové mýdlo je to, co byste měli na vyčištění použít.[1]
 2. 2
  Zkuste nejprve přípravek na nenápadném místě. Pokud lak zbělá nebo zmatní, pak přípravek nepoužívejte a zkuste alternativní mýdlový roztok.
 3. 3
  Naneste olejové mýdlo na vaše skříně. Použijte měkký hadřík a omývejte kruhovým pohybem povrch skříně olejovým mýdlem. Vyhněte se přílišnému tlaku, protože nechcete odřít lak. Pokračujte omýváním povrchu, dokud nebude všechna připečená mastnota odstraněna.
 4. 4
  Otřete skříně čistým hadříkem. Odstraňte všechny zbytky tuku a olejového prostředku tak, aby byl povrch skříně zcela čistý.
 5. 5
  Použijte jedlou sodu na opravdu silně zaschlé skvrny. Skvrny od jídla, které jsou ponechány dlouhou dobu bez omytí, mohou ztvrdnout a půjdou velmi obtížně odstranit. Jedlá soda působí jako mírné abrazivum a odstraní zaschlé skvrny, aniž by poškodila dřevo. Smíchejte jedlou sodu s dostatkem vody, aby vznikla hustá pasta. Namočte hadřík do pasty a použijte na odstranění zaschlých skvrn.
  • Pokud skvrna stále odolává, naneste pastu na skvrnu a nechte ji působit asi 15 minut, než ji zkusíte odstranit.
  • Možná budete potřebovat použít tenkou špachtli nebo jiný nástroj, který pomůže oškrábat skvrny. Buďte velmi opatrní, aby nedošlo k poškození skříně.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Leštění

 1. 1
  Vyberte lesk nebo vosk na nábytek. Leštěné vnější plochy skříní dodají vaší kuchyni teplý a lesklý vzhled a vynikne tím také charakter dřeva. Leštidlo zanechá buď vysoký lesk, nebo matný vzhled, vyberte si ten, který vyhovuje vašim preferencím a vzhledu vaší kuchyně.[2]
 2. 2
  Ujistěte se, že jsou skříně čisté, než použijete lesku. Použití lesku přes mastnotu a prach bude mít za následek nepořádek, proto určitě vyčistěte skříně před leštěním. Odstraňte všechny mastnoty a zaschlé skvrny, pak otřete skříně čistým hadrem a zbavte se zbytků a prachu a pak pokračujte.
 3. 3
  Naneste lesk na čistý, suchý hadřík. Použijte měkký hadřík nebo hadřík z mikrovlákna, abyste zabránili poškrábání dřeva.
 4. 4
  Nanášejte lesk na malý prostor skříně. Pracujte v deseti až dvanácti centimetrových sekcích, abyste celý povrch skříně rovnoměrně naleštili. Nanášejte lesk jemným kruhovým pohybem.[3]
 5. 5
  Přeleštěte povrch druhým čistým hadříkem. Tím se odstraní přebytečný lesk, a zanechá povrch zářivý a lesklý.
 6. 6
  Nadále leštěte a přelešťujte. Přesuňte se na další malou plochu, dokud nedokončíte leštění a přelešťování celého exteriéru vaší skříně.
  Reklama

Tipy

 • Gumové rukavice ochrání vaše ruce před poškozením při použití silnějších čisticích prostředků.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte přírodní terpentýn na lakované plochy, protože přírodní terpentýn nechává lepivé zbytky.
 • Minerální lihoviny a syntetické silice jsou hořlavé. Nepoužívejte tyto produkty v blízkosti plamene nebo jisker a nekuřte při používání těchto výrobků.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Více měkkých a suchých hadříků
 • Voda
 • Ocet
 • Jemné mýdlo
 • Olejové mýdlo na dřevo
 • Jedlá soda
 • Kbelík nebo velká mísa
 • Měkké tkaniny

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 022 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 7 022 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama