Drahá kůže by se měla pouze otírat a lokálně čistit jen skvrny, ale pokud máte koženou kabelku nebo jiný předmět z hladké kůže, který má lepší časy za sebou, můžete ji vyprat v pračce. Ujistěte se, že použijete správný druh čisticího prostředku a studenou vodu, aby se kůže nezkroutila. Čtěte dál, a naučte se, jak čistit kůži.

Metoda 1 ze 3:
Praní v pračce

 1. 1
  Zvolte předmět, který není příliš drahý. Musíme zdůraznit, že pokud používáte metodu praní v pračce, není záruka, že vaše kožená věc vyjde z pračky a bude vypadat perfektně. Vyberte si spíš něco, u čeho vám nevadí zariskovat. Pokud máte drahou koženou věc, která potřebuje vyčistit, jako je pár vysokých bot nebo hezká semišová bunda, použijte metodu lokálního čištění skvrn nebo ji vezměte do profesionální čistírny.
  • Neperte kůži, která má pestré barvy, protože v pračce může barvu ztratit.
  • Vyvarujte se praní kožených věcí, které mají jemné švy nebo hodně detailů, pokud vám tedy nevadí riskovat, že se poškodí.
 2. 2
  Kupte si kastilské mýdlo. Toto jemné mýdlo je skvělé na kůži a jiné materiály, které se mohou snadno poškodit abrazivnějšími mýdly. Jakýkoliv druh kastilského mýdla bude fungovat. Pokud ho nemůžete sehnat v obchodě, můžete si vyrobit vlastní.
 3. 3
  Nalijte 1/4 hrnku mýdla do dávkovače na prací prostředek. Kastilské mýdlo můžete použít stejným způsobem, jako byste použili běžný prací prostředek.
 4. 4
  Dejte vaší koženou věc do pračky a nastavte cyklus na mírný. Ujistěte se, že voda, kterou použijete je studená, ne teplá nebo horká. Použijte nejmírnější nastavení, které vaše pračka má. Pokud vyperete věc v horké vodě nebo použijete cyklus, určený pro silně znečištěné věci, nemusíte být výsledky potěšeni. [1]
 5. 5
  Spusťte prací cyklus. Co nejdříve po dokončení cyklu vyjměte věc z pračky, aby nezačala schnout uvnitř.
 6. 6
  Obnovte tvar věci. Rozložte ji naplocho nebo ji postavte a vyhlaďte vrásky a záhyby, které se vytvořily v pračce.
 7. 7
  Nechte věc uschnout. Můžete ji usušit na slunci, v teplé místnosti nebo pomocí nejnižšího, nejmírnějšího cyklu ve vaší sušičce.
  • Nepoužívejte na sušení kožených věcí fén na vlasy ani jakýkoliv druh přímého tepla.
  • Pokud použijete sušičku, ujistěte se, že je zapnutá na "nízké" nastavení nebo nastavení "bez tepla".
 8. 8
  Naneste na předmět ošetřující přípravek na kůži. Ten pomůže navrátit kůži její předchozí strukturu a ochránit ji od opětovného zamazání. Předmět je nyní připraven k použití.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Ruční čištění

 1. 1
  Zvolte předmět, který je středně znečištěn. Tento způsob nevyčistí vaší koženou věc důkladně, ale funguje dobře na oděrky, šmouhy a nečistoty, které na koženém kousku úplně nezaschly. Opět, pokud je věc drahá nebo vyrobená z tvrdé kůže, použijte metodu lokálního čištění nebo věc vezměte do profesionální čistírny.
 2. 2
  Vytvořte si roztok mýdlové vody z kastilského mýdla. Nalijte 1/4 hrnku kastilského mýdla do vlažné vody nebo vody o pokojové teplotě. Promíchejte ji rukou nebo metlou, abyste vytvořili trochu bublinek.
 3. 3
  Namočte do vody jemný bavlněný hadřík. Můžete použít utěrku na nádobí nebo hadřík z mikrovlákna. Vyvarujte se použití houbičky nebo jakéhokoliv druhu abrazivního materiálu, protože může kůži poškrábat.
 4. 4
  Otřete kůži hadříkem. Na místech, kde jsou zaschlé nečistoty nebo těžko odstranitelné skvrny třete kůži lehkými, krouživými pohyby, abyste odstranili špínu.
 5. 5
  Znovu přetřete kůži vlhkým hadříkem. To odstraní všechny zbývající nečistoty a stopy mýdla. Není potřeba kůži úplně namočit; jen setřete špínu, která zůstala po prvotním ošetření.
 6. 6
  Nechte věc uschnout. Buď ji zploštěte, nebo postavte v závislosti na tom, co to je za věc, a nechte ji volně úplně uschnout.
 7. 7
  Ošetřete věc kondicionérem na kůži. Tento poslední krok obnoví hladkou texturu kůže a ochrání jí od opětovného umazání. Předmět je nyní připraven k použití.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Čištění výrobků z neopracované kůže

 1. 1
  Naučte se rozpoznat, zda je předmět vyroben z neopracované kůže. Kůže na těchto věcech bude mít na pohled hrubý povrch. Často se používá na věci, které se rychle opotřebovávají, jako jsou dělnické boty, koňská sedla a rukavice na baseball.
 2. 2
  Nalijte zhruba litr speciálního mýdla na koňská sedla na čistý, vlhký hadřík. Nemíchejte ho s vodou; hrubá kůže by měla být ošetřována samotným sedlovým mýdlem.
 3. 3
  Začněte předmět otírat hadříkem. Zapracovávejte namydlený hadřík do kůže, dokud se nevytvoří lehká pěna. Ujistěte se, že zapracujete mýdlo do všech prasklin a štěrbin na předmětu.
 4. 4
  Namočte další čistý hadřík a otřete mýdlovou pěnu z předmětu. Odstraňte všechny stopy mýdla a nečistot.
 5. 5
  Dejte předmět ven a nechte ho přes noc volně uschnout.
 6. 6
  Ošetřete kůži. Nalijte na suchý předmět konzervant na kůži, jako je norkový olej. Vezměte si třetí čistý hadřík a zapracujte štědré množství oleje do předmětu, obzvlášť do všech prasklin nebo znaků opotřebení, které se mohou objevit. Předmět je nyní připraven k užívání.
  Reklama

Tipy

 • Sedlové mýdlo a norkový olej je možné koupit v obchodech pro kutily, jezdeckých potřebách a některých drogériích či supermarketech.
 • Když čistíte opracovanou kůži, vyvarujte se přípravků, jako je norkový olej a vosky na kůži. Ty mohou zničit lesk a vzhled opracovaných kožených výrobků.

Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kastilské mýdlo
 • Sedlové mýdlo

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 14 063 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 14 063 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama