Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Měď může vypadat moc krásně, zejména když je hladká a naleštěná. Naštěstí je snadné měděné předměty vyčistit s pomocí několika věcí, které pravděpodobně již máte doma. V tomto článku se dozvíte, jak čisti měď pomocí běžných domácích produktů. Také zde ovšem najdete chemickou metodu čištění mědi, která se vám bude hodit, když vše ostatní selže.

Postup

Základy a odstranění poškozeného laku.

  1. 1
    Zjistěte, zda je váš předmět z čisté mědi. Pokud je daná věc pouze nalakovaná vrstvou mědi, mohli byste ji při čištění poškodit. Tyto předměty byste měli čistit pouze teplou vodou, měkkým hadrem a jemným mýdlem. [1]
    • Nejlepším způsobem, jak poznat, zda je vaše věc z čisté mědi, je přiložit k ní magnet. Pokud se magnet připojí, daná věc je vyrobena z jiného kovu a mědí je pouze natřená. Pokud magnet odpadne, daný předmět je z čisté mědi.
  2. 2
    Zjistěte, zda je váš měděný předmět nalakovaný. Lak mědi dodá lesk a odolnost proti zakalení, ale když se poškodí, může se měděný předmět zakalit nerovnoměrně. Některé z metod popsaných v tomto článku mohou lak na měděném předmětu poničit.
    • Pokud je váš předmět nalakovaný a lak je poškozený, budete nejprve muset odstranit zbytek vrstvy laku. Po vyčištění předmětu ho budete moci znovu nalakovat. Dále v této sekci se dozvíte, jak lak z měděného předmětu odstranit.
    • Pokud je předmět nalakovaný a špinavý, připravte si směs půl litru teplé vody a dvou lžic jemného prostředku na mytí nádobí. Tento roztok nastříkejte na měděný předmět a nechejte ho několik minut působit. Potom ho otřete jemným hadříkem a opláchněte teplou vodou. Nakonec předmět důkladně usušte čistým jemným hadříkem. [2]
  3. 3
    Nalejte si do hrnce vodu a přidejte 1 lžíci jedlé sody na každý litr vody. Hrnec musí být dostatečně velký na to, abyste do něj mohli ponořit celý měděný předmět. Pokud je předmět příliš velký, budete ho muset čistit postupně.
  4. 4
    Vložte předmět do hrnce tak, aby byl celý ponořený pod vodou. Pokud je předmět tak velký, že se do vody nevejde celý, budete ho muset čistit po částech. Ponořte ho do vody jen z poloviny a později celý postup zopakujte s druhou polovinou předmětu.
  5. 5
    Přiveďte vodu k varu a počkejte 30 minut. Pokud čistíte velký předmět, nechejte ho vyvařit nejprve z jedné strany. Po 30 minutách ho otočte na druhou stranu a vařte ho dalších 30 minut.
    • Všímejte si hladiny vody. Čím déle budete vodu vařit, tím více se jí odpaří. Pokud se předmět začne vynořovat, přidejte do hrnce více vody.
  6. 6
    Vytáhněte předmět z hrnce a důkladně ho vyčistěte hrubou stranou houbičky. Horká voda lak zjemnila a houbičkou ho potom snadno odstraníte. Nepoužívejte ovšem kovovou drátěnku, jinak byste si mohli poškrábat samotnou měď. [3]
  7. 7
    Vytáhněte předmět z vody a osušte ho měkkou utěrkou. Předmět bude velmi horký, takže byste ho měli vytahovat kovovými kleštěmi.
  8. 8
    Použijte některou z následujících metod a odstraňte zakalení a špínu. Pokud chcete vyčistit měděný šperk, měli byste si dát pozor, aby se čistící pasty a roztoky nedostaly na drahé kameny a krystaly. Některé přípravky na čištění mědi jsou abrazivní a přestože snadno odstraní špínu a kal z mědi, mohly by vám poškrábat drahé kameny a krystaly.
    Reklama
Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Solná pasta

  1. 1
    Vezměte si malou misku a nasypejte do ní několik lžic soli. Sůl vám pomůže odstranit z mědi špínu. Nezáleží na tom, jakou misku použijete – budete si v ní pouze míchat čistící pastu.
  2. 2
    Zalejte sůl bílým octem nebo citronovou šťávou tak, aby vám vznikla vlhká pasta. Citronová šťáva je kyselejší, takže bude fungovat rychleji, než ocet. [4]
    • Můžete si přepůlit citron a posypat si dužinu solí. Půlkou citronu se solí potom potírejte měděný předmět, abyste se zbavili špíny a kalu. [5]
  3. 3
    Naneste si pastu na zakalené části měděného předmětu. Použijte silnou vrstvu pasty a naneste ji tak, aby skrz ni nebyl vidět ani kousek mědi.
  4. 4
    Nechejte pastu působit 15 vteřin, aby se směs soli a citronové šťávy/octa dostala co nejhlouběji do kalu na mědi. [6]
  5. 5
    Navlhčete si houbičku octem nebo citronovou šťávou. Pokud chcete vyčistit předmět, který není dokonale hladký, použijte raději jemný zubní kartáček. Bude fungovat lépe a dostane se i do záhybů.
    • Pokud jste při prvním kroku použili citronovou šťávu, použijte ji i zde.
  6. 6
    Důkladně měděný předmět vydrhněte. Jemně ho vyčistěte houbičkou krouživými pohyby, abyste uvolnili usazený kal.
    • Pokud jste začali s půlkou citronu, použijte ji znovu.
  7. 7
    Opláchněte předmět teplou vodou. Pokud na něm stále zůstane trochu kalu, budete muset celý postup čištění zopakovat.
  8. 8
    Nakonec předmět osušte čistým hadrem a v případě potřeby ho vyleštěte.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Moučná pasta

  1. 1
    Nalejte si do misky jeden šálek bílého octa. Můžete použít jakoukoli misku – budete si v ní pouze míchat pastu a nebudete do ní dávat měděný předmět. [7]
  2. 2
    Přidejte jednu lžíci soli a důkladně směs promíchejte, aby se sůl rozpustila.
  3. 3
    Přidejte do směsi mouku a vytvořte pastu omáčkovité konzistence. Když bude pasta příliš hustá, přidejte do ní trochu octa. Když bude příliš řídká, přidejte více mouky.
  4. 4
    Naneste pastu na měděný předmět. Můžete ji na něj nanášet rukama, nebo houbičkou. Můžete si do pasty předmět také namočit. Měli byste ho důkladně obalit moučnou pastou.
  5. 5
    Jemně předmět vyčistěte. Prsty nebo houbičkou měděný předmět velmi jemně vyčistěte krouživými pohyby.
  6. 6
    Nechejte pastu působit 15-60 minut. Čím špinavější předmět máte, tím déle byste na něm měli pastu nechat.
  7. 7
    Smyjte pastu teplou vodou. Znovu otřete předmět hadříkem krouživými pohyby, aby se měď vyleštila a získala zářivý lesk.
  8. 8
    Osušte měděný předmět měkkým hadříkem, abyste mu dodali lesk a jemně ho vyleštili.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Vaření v soli a octu

  1. 1
    Uvědomte si, že vám tato metoda může zničit hrnec a může způsobit, že měděný předmět zesvětlá. Sůl a ocet spolu chemicky reagují, takže se může stát, že se vám zničí hrnec, ve kterém předmět vaříte. Je také možné, že měď zesvětlá a po vyčištění bude stříbrná. [8]
  2. 2
    Nalejte do velkého hrnce jeden šálek bílého octa a přidejte lžíci soli. [9] Hrnec musí být tak velký, aby se do něj vešel celý předmět, který chcete vyčistit. Důkladně směs promíchejte, aby se sůl rozpustila.
    • Můžete použít také skleněný, nebo keramický hrnec. [10]
  3. 3
    Vložte do hrnce měděný předmět. Prozatím nevadí, že nebude celý ponořený v octu – zbytek hrnce budete dolévat vodou.
  4. 4
    Dolejte hrnec vodou. Předmět musí být celý ponořený. Pokud jeho část stále trčí ven, budete muset vyčistit nejprve polovinu předmětu a potom celý postup zopakovat s druhou polovinou předmětu.
  5. 5
    Přiveďte vodu k varu a vařte předmět tak dlouho, dokud se nevyčistí. Může to trvat několik minut, ale i několik hodin.
  6. 6
    Pravidelně předmět ve vodě kontrolujte a podle potřeby přidávejte více vody. Až se voda začne vyvařovat a předmět se vynoří nad hladinu, budete muset přidat více vody. V takovém případě předmět vytáhněte ven a vydrhněte ho jemným zubním kartáčkem. [11]
  7. 7
    Vytáhněte předmět z vody a nechejte ho vychladnout. Vezměte si gumové rukavice, kuchyňskou chňapku, nebo kleště, abyste se o horký předmět nespálili. Položte si ho na žáruvzdorný povrch a počkejte, až vychladne. Bude to trvat několik minut.
  8. 8
    Omyjte předmět mýdlem a vodou a osušte ho měkkou utěrkou, abyste odstranili zbytky soli.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Kečup

  1. 1
    Přichystejte si kečup. Věřte nebo ne, kečup je skvělým prostředkem pro čištění mědi. Při čištění se ovšem trochu ušpiníte, takže byste kečupem měli čistit raději pouze menší předměty. [12] Pokud chcete vyčistit větší předmět, například měděný hrnec, použijte raději sůl a ocet.
  2. 2
    Naneste si na předmět trochu kečupu. Můžete ho vymáčknout z tuby přímo na měděný předmět a rozetřít ho rukama, nebo si ho můžete vymáčknout na papírový ubrousek a tím ho nanést na předmět. Měli byste měděný předmět potřít tenkou až středně silnou vrstvou kečupu.
  3. 3
    Nechejte kečup několik minut působit, aby se z něho uvolnily kyseliny a dokonale rozpustily kal.
  4. 4
    Otřete špínu a kal z mědi houbičkou, nebo měkkým hadříkem. Pokud používáte houbičku, otírejte předmět její měkkou stranou malými krouživými pohyby, aby se kal z mědi uvolnil.
  5. 5
    Opláchněte kečup teplou vodou. Pravděpodobně nebude snadné kečup smýt, takže ho budete muset důkladně očistit prsty.
  6. 6
    Osušte měděný předmět čistou utěrkou a vyleštěte ho, aby se leskl. Vezměte si malý kousek utěrky a rychle s ním otírejte měď malými krouživými pohyby, abyste ji důkladně vyleštili a vrátili jí lesk.
    Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Na silný kal použijte kyselinu amidosulfonovou

  1. 1
    Kupte si kyselinu amidosulfonovou. Tuto metodu byste neměli používat v případě, že chcete vyčistit předmět, který obsahuje i jiné kovy než měď. Tato kyselina dokáže odstranit nečistoty z mědi, ale jiné kovy může naopak ušpinit.
    • Kyselinu amidosulfonovou seženete na internetu. Můžete si také koupit čistící prostředek s obsahem kyseliny amidosulfonové, který seženete v obchodech s domácími potřebami.
  2. 2
    Vezměte si gumové rukavice. Protože budete pracovat s kyselinou, je nutné chránit si ruce.
  3. 3
    Pracujte venku. Stejně jako většina chemikálií, i kyselina amidosulfonová uvolňuje škodlivé výpary. Je tedy dobré pracovat s ní venku, nebo alespoň v dobře větrané místnosti. Pokud nemůžete pracovat venku, měli byste si alespoň otevřít okno.
  4. 4
    V pevné plastové nádobě smíchejte kyselinu s vodou. Na obalu pravděpodobně najdete doporučené dávkování. Většina lidí si připravuje slabší roztok s koncentrací 5-10% kyseliny amidosulfonové.[13]
  5. 5
    Namočte do roztoku měděný předmět. Po ponoření předmětu roztok začne pravděpodobně bublat.
  6. 6
    Jakmile roztok přestane bublat, předmět vyjměte. Jemně jej zvedněte za pomocí kuchyňských kleští.
  7. 7
    Neutralizujte kyselinu trochou sody. Připravte si nový roztok z vody a 1-2% sody. Po vyčištění v kyselině do něj měděný předmět ponořte a potom ho vytáhněte. Soda neutralizuje kyselinu a zabrání erozi mědi.[14]
    • Sodu koupíte v obchodech s domácími potřebami a v obchodech s potřebami pro umělce.
  8. 8
    Nechejte předmět uschnout na chladném místě. Po uschnutí bude zářivě čistý a lesklý.
    Reklama

Tipy

  • Existují komerční čističe na měď, které si můžete koupit v obchodě.
  • Dekorativní předměty z mědi pravidelně oprašujte, aby se na nich neusazovala špína. Prach z nich odstraňujte vlhkým hadříkem. [15]
  • Vyleštěte si měď kouskem novin. Opatrně předmět vyleštěte krouživými pohyby pomocí kousku novin, dokud se nebude lesknout. [16]
  • Měděné šperky skladujte v plastových sáčcích, aby se na nich neusazovala špína a kal a aby zářily co nejdéle. [17]
  • Pokud máte dekorativní měděný předmět, který nepoužíváte na vaření, měli byste ho nalakovat, aby se neušpinil.
Reklama

Varování

  • Neskladujte nalakované předměty blízko sporáků, ani v koupelně. Pára, vlhkost a teplo se mohou dostat pod lak a ušpinit měděný předmět. [18]
  • Nikdy nečistěte nalakované měděné předměty a předměty s měděnou vrstvou abrazivními materiály, jinak můžete poškodit vrstvu laku. Čistěte je raději jemným mýdlem a teplou vodou. [19]
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Kečup

  • Kečup
  • Houbička nebo měkký hadřík
  • Teplá voda

Moučná pasta

  • Malá miska
  • Lžíce
  • 1 šálek bílého octa
  • 1 lžíce mouky
  • Teplá voda
  • Měkký hadřík

Solná pasta

  • Miska
  • Lžíce
  • Sůl
  • Bílý ocet nebo citronová šťáva
  • Houbička
  • Teplá voda
  • Měkký hadřík

Vaření v soli a octu

  • Velký hrnec
  • 1 lžíce soli
  • 1 šálek bílého octa
  • Gumové rukavice nebo kleště (doporučeno)
  • Teplá voda
  • Měkký hadřík

Kyselina amidosulfonová

  • Kyselina amidosulfonová
  • Gumové rukavice
  • Pevná plastová nádoba
  • Voda
  • Soda (volitelné)
  • Kleště (volitelné)



O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 22 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 62 217 krát
Stránka byla zobrazena 62 217 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama