Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Semišové boty jsou náchylné k poškrábání, špíně i skvrnám a není vůbec snadné je dobře vyčistit. Pokud se na vašich semiškách podepsaly hodiny na tanečním parketu, v tomto článku najdete přesný návod na to, jak je vyčistit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Jak se zbavit špíny a poškrábání

 1. 1
  Vezměte si kartáček na semiš a začněte se suchými botami. Semiš se nejlépe čistí speciálním kartáčkem, který si můžete koupit v obuvi. Pokud máte na botách značku s pokyny k čištění, řiďte se podle nich. Semiš je citlivý na vodu, takže je nejlepší zbavovat se špíny a škrábanců za sucha.
 2. 2
  Jemně kartáčkem odstraňte špínu. Použijte kartáč na semiš a jemně odstraňte suchou špínu. Česejte vždy jen v jednom směru, ne sen a tam. Až se zbavíte této vrstvy špíny, vaše boty budou vypadat nověji.
 3. 3
  Škrábance odstraníte kartáčkem. Když se boty poškrábají, semiš se stlačí a jeho štětinky zůstanou v jednom směru. Zvednete je tím, že je budete rychle kartáčovat ve všech směrech. Nejlepší je použít kartáček na semiš.
  • Pokud jsou škrábance moc silné, zkuste narovnat štětinky nožem.
 4. 4
  Na houževnaté škrábance použijte mazací gumu. Poškození, kterého se nezbavíte kartáčkem, se často lze bavit gumou na papír nebo speciální gumou na čištění semišových bot. Při čištění postupně zvyšujte tlak. [1]
 5. 5
  Chraňte své semišky. Až budou boty čisté (nebo hned po zakoupení) je nastříkejte ochranným sprejem. Díky tomu se vyhnete dalším skvrnám a škrábancům. Vždy dodržujte pokyny výrobce.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Jak odstranit skvrny od vody

 1. 1
  Namočte celou vnější část boty. Nanášejte vodu na botu jemně pomocí štětečku. Voda může semiš odbarvit, ale když budete postupovat opatrně, je možné se skvrn zbavit.
 2. 2
  Houbou vysušte přebytečnou vodu tak, aby byla kůže rovnoměrně mokrá a neobsahovala viditelné skvrny.
 3. 3
  Vycpěte si boty papírem, aby se do něho vsákla přebytečná voda. Můžete si koupit také kopyta do bot, která pomohou botám zachovat si svůj tvar. Nevycpávejte boty novinami, mohl by se vám do nich otisknout inkoust. [2]
 4. 4
  Nechejte boty uschnout na suchém a dobře větraném místě alespoň přes noc.
 5. 5
  Až budou boty suché, jemně je vyčistěte kartáčkem na semiš. Narovnáte tím štětinky do původního stavu.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Jak se zbavit speciálních skvrn

 1. 1
  „Neznámé“ skvrny odstraňujte kartáčkem na nehty. Semišovým kartáčkem se snažte skvrnu vyčistit a potom si vezměte kartáček na nehty a oškrábejte zbytek skvrn teplou vodou. Mastné skvrny většinou nelze odstranit. Pokud máte boty opravdu hodně špinavé, už nebudou nikdy vypadat jako nové.
  • Někteří lidé doporučují na stále vlhké mastné skvrny kukuřičný škrob. Nasypejte škrob na botu a nechejte ji přes nos uschnout. Následující den seškrábejte škrob kartáčkem a postříkejte skvrnu železem. [3]
 2. 2
  Bláto před čištěním nechejte zaschnout. Otřete ho velmi jemně kapesníkem a nechejte boty úplně uschnout. Až bláto ztvrdne, budete ho moci rukama odstranit. Na zbývající špínu si vezměte kartáček na čištění semiše.
 3. 3
  Pokud máte na botách skvrny od vosku nebo žvýkačky, dejte je do mrazáku. Pokud se vám na boty dostala žvýkačka, dejte je na několik hodin do mrazáku. Žvýkačka ztvrdne tak, že ji budete moci odloupnout. Zbytky špíny odstraníte kartáčkem na semiš.
 4. 4
  Skvrny od krve odstraníte vatovým tamponkem a peroxidem. Naneste si na tamponek trochu peroxidu a jemně s ním otírejte skvrny.
 5. 5
  Inkoustu se zbavte dříve, než se usadí – použijte šmirgl papír. Pokud si na boty omylem vylijete inkoust, vezměte si ručník a rychle ho vysušte. Pokud se už usadil, zkuste se ho zbavit smirkovým papírem. Také vatový tamponek s lihem vám může pomoci.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Další domácí tipy

 1. 1
  Na houževnaté skvrny zkuste ocet. Pokud máte problém zbavit se skvrn běžnými metodami, vezměte si žínku a naneste na boty trochu octa. Nechejte ho uschnout a potom boty vyčistěte kartáčkem na semiš. Tímto způsobem se zbavíte i skvrn od soli.
 2. 2
  Na suché skvrny použijte drátěnku. Zkuste se skvrn zbavit pomocí drátěnky. Je ale možné, že budete muset projet celou botu, abyste štětiny narovnali.
 3. 3
  Zkuste pilník na nehty a páru. Pokud nemáte kartáček na semiš, zkuste skvrny vyčistit pilníkem na nehty a potom je napařit párou z varné konvice. Pára by měla otevřít póry semiše, takže by mělo být snadnější boty vyčistit.
  Reklama

Tipy

 • Pokud boty nebudete delší dobu nosit, obalte je papírovými ubrousky a vložte je do krabice od bot. Skladujte je v suchu a temnu, protože semiš může začít plesnivět a na světle vyblednout.
 • Vodních skvrn se můžete zbavit hned, stačí na ně opatrně přitisknout papírový kapesník.
 • Nepoužívejte barvy na semiš. Pokud jste skvrnu neodstranili nějakým výše uvedeným způsobem, pravděpodobně se jí nezbavíte ani barvou na semiš. Mohli byste si je tím ještě více poškodit.
 • Pokud máte špinavé tkaničky, můžete si je vyprat.
Reklama

Varování

 • Dávejte si pozor i na ochranné spreje. Boty by měly být dostatečně větrané. Vždy dodržujte pokyny na obalu. Některé spreje jsou hořlavé.
 • Nevycpávejte si boty novinami, inkoust by vám je mohl zevnitř ušpinit.
 • Nepoužívejte ani suchá čistidla. Tyto přípravky sice možná odstraní skvrny, ale obsahují silné chemikálie, kterých se už nezbavíte.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 948 krát
Stránka byla zobrazena 6 948 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama