Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stříbro je versatilní kov s jemným leskem a dají se z něho vyrábět krásné šperky. Bohužel je stříbro také vcelku křehké a snadno se na něm vytvoří skvrny, škrábance, nebo patina. Lidé se často bojí čistit stříbro sami doma, právě proto, že je tak citlivé. Nemusíte se toho ale bát – v tomto článku se naučíte čistit si stříbrné šperky v pohodlí domova.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Solný roztok

  1. 1
    Nalejte si do misky dva šálky horké vody. Bude vám stačit jen tolik, abyste mohli všechny čištěné šperky ponořit. Tato metoda je jemná a odstraňuje patinu, aniž by poškodila stříbro. [1] Pokud máte šperky jen mírně pošpiněné, solný roztok by vám je měl vyčistit.
    • Pokud chcete čistit více šperků najednou, budete potřebovat více vody.
    • Pokud máte šperky s drahými kameny, ujistěte se, že jim slaná voda neublíží. Tento roztok je pro většinu kamenů v pořádku, ale pokud chcete vyčistit velmi jemné šperky s drahými kameny, bude lepší je vzít do zlatnictví.
  2. 2
    Přidejte do vody sůl a alobal. Přimíchejte do horké vody jednu lžíci soli. Vezměte si kousek alobalu a natrhejte si ho na tenké proužky, které také vložte do vody. Spojení soli a alobalu rozpustí patinu a špínu na špercích a stříbro bude krásně zářivé.
    • Zakalení stříbra se objevuje, když stříbro přijde do styku se sírou. Potom se objeví černý sulfid stříbřitý. Když tento sulfid reaguje s hliníkem v solném roztoku, chemická reakce mezi látkami vrátí stříbru jeho lesk a rozpustí sulfid. Tato reakce proběhne mnohem rychleji, když je voda teplá. [2]
    • Pokud nemáte po ruce stolní sůl, použijte jedlou sodou. Má také vlastnosti, které jsou potřebné k tomu, aby tato reakce proběhla.
  3. 3
    Ponořte šperky do roztoku a nechejte je tam asi 5 minut. Chvíli počkejte a sledujte, zda se špína rozpouští. Až bude stříbro opět čisté, vytáhněte ho z roztoku. [3]
    • Pokud čistíte silně znečištěné stříbro, budete muset tento postup několikrát zopakovat. Roztok musí být vždy horký, protože ve studené vodě reakce probíhá příliš pomalu.
  4. 4
    Opláchněte stříbro. Propláchněte si šperky pod studenou vodou, abyste se zbavili přebytečné soli a osušte je utěrkou z mikrovlákna. Měly by vypadat jako nové. Pokud jsou stále špinavé, zopakujte celý postup.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Hloubkové čištění stříbra

  1. 1
    Kupte si leštidlo na stříbro. Když stříbro zčerná úplně, někdy nestačí ho ponořit do solného roztoku. Speciální leštidla na stříbro jsou nejbezpečnějšími způsoby, jak se špíny zbavit a vyčistit například i staré šperky. [4]
    • I speciální leštidla mohou odstranit také vrstvu stříbra, takže pokud máte nějaké hodnotné šperky, nechejte si je raději vyčistit profesionálně.
    • Nekupujte si leštidlo v obchodě, ale raději ve zlatnictví, kde vám poradí, jaké máte použít.
  2. 2
    Naneste trochu leštidla na šperky. Navlhčete si hadřík nebo houbičku leštidlem a naneste ho velmi jemně na šperky. Nanášejte ho opatrně rovnými tahy. Nedřete ho ani s hadříkem neotáčejte dokola, jinak byste mohli poškodit povrch stříbra. Všechnu práci by mělo odvést samotné leštidlo.
  3. 3
    Opláchněte šperky a osušte je. Opláchněte je pod studenou vodou a zbavte se všech zbytků leštidla. Potom šperky důkladně osušte jemným hadříkem.
  4. 4
    Na méně hodnotné šperky můžete použít i domácí čistící prostředky. Většinou vás zbaví černého zbarvení stříbra, ale také vám mohou šperky poškodit nebo poškrábat. Používejte je pouze na vlastní nebezpečí.
    • Zubní pasta. Vezměte si čistě bílou zubní pastu bez speciálních bělících účinků. Připravte si navlhčený hadřík a trochu pasty si na něho naneste. Jemně s ním otírejte stříbrný šperk rovnými pohyby. Postupujte velmi opatrně a když uvidíte, že je šperk poškrábaný, přestaňte ho čistit a opláchněte ho od pasty. Postupně na hadřík přidávejte další pastu a jemně očistěte celý povrch stříbra. Nakonec šperk opláchněte teplou vodou a osušte ho jemným hadříkem.
    • Jedlá soda vás zbaví černého zbarvení stříbra, ale nepoužívejte ji v případě, že si nechcete stříbro poškodit. Vyrobte si pastu z vody a jedlé sody a jemně ji naneste na povrch šperku. Nakonec ji opláchněte. [5]
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Péče o stříbrné šperky

  1. 1
    Často své šperky čistěte. Měli byste si ho čistit hned po použití. Stříbrné šperky, které nosíte často, se málokdy ušpiní. Když nemáte stříbro špinavé, nebo když se špína teprve začíná tvořit, pouze si šperky umyjte v teplé vodě (ne v horké) a v jemném čistícím prostředku.
    • Pokud bylo stříbro vystaveno jídlům s obsahem síry, nebo kyselým či slaným potravinám, je nutné ho co nejdříve vyčistit. Dávejte si pozor na stolní sůl, vejce, ovoce, cibuli, majonézu a ocet.
    • V každém případě si šperky co nejdříve umyjte v teplé vodě a nenechávejte ho v myčce, která může obsahovat zbytky těchto potravin.
  2. 2
    Myjte stříbro zvlášť. Měli byste si šperky umývat zvlášť a ne společně se stříbrnými miskami nebo příbory, protože by se v myčce mohly poškrábat.
    • Při mytí stříbra nepoužívejte gumové rukavice, protože guma způsobuje korozi stříbra.
    • Nerez může také stříbrné šperky poničit, takže si je nedávejte do dřezu a myjte je raději v misce.
  3. 3
    Osušte si šperky leštícím hadříkem. Používejte speciální hadříky z mikrovlákna a po každém mytí si šperky důkladně osušte.
    • Stříbro je někdy tak měkké, že ho můžete poškrábat i hrubým ručníkem. Vždy používejte pouze jemné hadříky.
    • Při sušení šperky velmi jemně otírejte a netlačte na ně.
  4. 4
    Skladujte stříbro správným způsobem. Kromě častého čištění byste měli stříbrné šperky také správně skladovat. Každý kousek musí být úplně suchý. Můžete si koupit speciální pytlíčky na stříbro, které brání jejich ušpinění. Pokud tyto pytlíčky nemáte, použijte následující metodu:
    • Každý kousek stříbra zabalte do papírového kapesníku. Můžete použít i flanel.
    • Skladujte stříbro ve speciální zásuvce odděleně od ostatních šperků. Nikdy neskladujte stříbro s gumovými, nerezovými, nebo lakovanými věcmi.
    Reklama

Varování

  • Varování: Touto metodou se zbavíte veškeré špíny i ze starého stříbra. Po vychladnutí slanou vodu vylejte. Jde o jednoduchou reakci mezi hliníkem a sulfidem na povrchu stříbra. Stolní sůl funguje jako elektrolyt, který tuto reakci spouští.




Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 234 krát
Kategorie: Dekorace
Stránka byla zobrazena 4 234 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama