Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stříbro je krásný univerzální kov, a jeho mírný lesk dodává talířům, příborům a šperkům dotyk elegance. Bohužel je stříbro ve srovnání s mnoha častěji používanými kovy celkem křehké a může se snadno zakalit, poskvrnit nebo poškrábat. Také může být trochu děsivé pokoušet se čistit stříbro, protože je pro nás často výjimečné a nechceme ho poškodit. Nemusíte však být stříbrník, abyste vyčistili stříbro. Tady je několik tipů, které vám pomohou udržovat vaše stříbro zářivé.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Denní péče a údržba

  1. 1
    Myjte vaše stříbro často a ihned po použití. Stříbro, které je často používáno, má potíže se zakalením vzácně. Když kal ještě nevznikl, nebo když se právě začal vytvářet, jednoduše umyjte vaše stříbro v teplé vodě s jemným detergentem bez fosfátu. Ujistěte se, že použijete detergent, který není založený na citrónu, protože produkty s citronovým základem mohou stříbro poskvrnit.
  2. 2
    Nepoužívejte k čištění stříbra myčku na nádobí. Vysoké teploty a hrubé mytí mohou změnit barvu stříbra a způsobit škody, obzvlášť na kouscích, které jsou porézní. Čistěte veškeré stříbro ručně.
  3. 3
    Když se vytvoří lehký zákal, vyleštěte stříbro. Zákal je tenká vrstva koroze, která se přirozeně vytváří na nejsvrchnější vrstvě stříbra a jiných kovů. Když vidíte tmavý nádech zákalu na vašem stříbře, nemusí k jeho odstranění stačit obyčejné ruční mytí. Speciálně vytvořená leštidla na stříbro jsou nejbezpečnější volbou, pokud jde o starožitnost nebo kus s vyrytými složitými vzory. Postupujte opatrně podle pokynů výrobce.
  4. 4
    Vyvarujte se poškrábání vašeho stříbra. Používání stříbrného tácu jako prkénka nikdy není dobrý nápad. Vyvarujte se skladování ostrých předmětů ve stříbrných nádobách, a pokud stříbro štosujete, ujistěte se, že je každý kus podložený. Neházejte stříbrné nádobí do dřezu, protože se může vzájemně nebo o jiné nádobí poškrábat.
  5. 5
    Uchovávejte vaše stříbro správně. Kromě okamžitého a častého mytí je nejlepším způsobem, jak zachovat vaše stříbro, správné skladování. Ujistěte se, že každý kousek je úplně suchý, před jeho uložením. Zabalte každý kousek do hedvábného papíru bez kyselin nebo protikalového papíru. Můžete také jednotlivé kusy zabalit do flanelu (pouze pro tento účel se vyrábí speciální flanel). Dejte zabalené kusy stříbra do uzavíratelného plastového sáčku. Sáček salikagelu v blízkosti stříbra může pomáhat redukovat vlhkost a odvrátit zakalení.
    • Nikdy neskladujte stříbro na místech, kde může přijít do kontaktu s gumou, chirurgickou ocelí nebo laky.
    • Nejlepší způsob jak zachovat krásu sterlingového stříbra je používat ho pravidelně a jemně ho mýt/sušit jemným prostředkem na nádobí a vodou. Pokud není dlouhodobě skladováno, nemá šanci hluboce se zakalit.
    • Mnoho obchodů a katalogů prodávajících stříbro bude také prodávat protikalové truhly na stříbro, vyložené speciální plstí nebo samotné protikalové hadříky. Tyto hadříky prodlužují dobu mezi jednotlivými leštěními, ale stále bude třeba to dělat. Jsou také skvělé pro skladování, protože zabraňují jednotlivým kusům obouchat se. Poukd vaše truhla na stříbro nemá zásuvku na příbory, můžete je prostě zabalit do kousku protikalového hadříku a dát je do běžného boxu.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Alternativní způsoby odstraňování kalu

  1. 1
    Vyzkoušejte zubní pastu. Tato metoda by se nikdy neměla používat na čištění cenných kusů stříbra, poněvadž může způsobit poškození. Vyberte si obyčejnou bílou zubní pastu (ne gel) bez zvláštních bělících schopností. Vezměte si jemný vlhký hadřík (kusy starého trika stačí) nebo vlhkou houbičku a dejte na to trochu zubní pasty. Jemně třete stříbro přímými pohyby dopředu a dozadu. Nebo můžete namočit stříbro a jemně nanést zubní pastu přímo na povrch, který můžete potom znovu namočit a přejít k leštění. Dělejte to jemně. Pokud kdykoliv zaznamenáte poškrábání, přestaňte a opláchněte zubní pastu.
  2. 2
  3. 3
    Dejte stříbrné zboží do nápoje 7-Up. Kyselina ničí špínu a pomáhá lesku bez poškození stříbra.
  4. 4
    Na těžce zakalené kousky použijte lázeň z čističe stříbra. Dostupné jsou komerční čističe stříbra, které mohou rozpustit skvrny bez drhnutí stříbra. Čističe stříbra obsahují přísadu nazývanou thiomočovina, která zvrátí proces zakalování. Pokud nejste opatrní, může to být pro vaše stříbro extrémně škodlivé, takže používejte lázně šetrně. Pro použití lázně nalijte tekutinu do plastového boxu. Dejte stříbro do boxu a zakryjte víkem, potom nechte máčet po dobu specifikovanou na balení s lázní. Když stříbro vyjmete, pečlivě ho opláchněte, poněvadž stopy čističe mohou vyžrat stříbro a způsobit nerovnosti.
    • Oproti tomu, co slovo "lázeň" naznačuje, profesionálové ve skutečnosti vzácně máčí stříbro v těchto výrobcích, nebo alespoň ne na dlouho. Lázně potenciálně mohou poškodit vaše stříbro a odstraní žádoucí patinu. Čistící lázně také obsahují chemické látky, které jsou zdraví škodlivé, takže používejte tuto metodu šetrně nebo si na to najměte profesionála.
    • Vytvořte si vlastní lázeň zahřátím adekvátně velkého boxu vody a rozpuštěním velkého množství stolní soli ve vodě. Použijte dost soli, aby trvalo za stálého míchání alespoň minutu, než se rozpustí. Jedlá soda také dobře funguje. Vytvořte z hliníkové fólie vložku do boxu a dejte jí do horké vody. Vložte stříbro, které bylo předtím očištěno mýdlem na několik minut do lázně (dovnitř fólie). Kal byse měl rozplynout. Když budete hotovi, opláchněte stříbro.
    Reklama

Tipy

  • Vyvarujte se nošení stříbrných šperků do bazénů. Chlór může stříbro rychle poškodit.
  • Vyzkoušejte vakuově zabalit kusy vyčištěného stříbra vakuovou svářečkou. Foodsaver funguje dobře.
  • Kal se snadno odstraňuje, když je poprvé zaznamenán (obvykle jako nažloutlé zbarvení) a bude stále obtížnější se s ním vypořádat, když se změní na světle hnědý a eventuálně černý. Pokud začínáte vidět velmi světlý kal, který může být někdy rozpoznán, když se na předmět díváte proti kusu lesklého bílého papíru, použijte k odstranění kalu Clin s octem. Použijte velkou vatovou kuličku a pravidelně jí otáčejte, abyste odhalili nevyužité plochy, protože částice kalu samotného mohou být velmi abrazivní. Osušte stříbro hadříkem nebo bavlněnou utěrkou. Vyzkoušejte tuto metodu jako první, protože je ze všech metod čištění stříbra nejméně abrazivní.
  • Vždy pečlivě odstraňte sůl a pepř ze slánek a pepřenek, abyste zabránili při skladování vzniku koroze.
  • K vyleštění stříbra se složitým leptáním a hlubokými štěrbinami, použijte mokrý kartáč s horskými žíněmi nebo kančí srstí. Na druhou stranu možná budete chtít nechat trochu kalu v rýhách kvůli designu. Nepoužívejte zubní kartáček, protože plastové štětiny mohou stříbro poškrábat.
  • Na vystavované stříbrné předměty vyzkoušejte vosk (ano, tu věc, kterou používáte na vaše auto) nebo leštidlo na nábytek, které není na bázi citronu, ke konzervaci jejich povrcdhu a prodloužení životnosti lesku mezi jednotlivými leštěními!
  • Ze stříbrných svícnů odstraňte nahromadění vosk ze svící tak, že je dáte pod tekoucí vodu nebo rozpustíte vosk vysoušečem vlasů.
Reklama

Varování

  • Přestože je to kov, stříbrné talíře mohou být hned odřené, pokud jste při leštění stříbra příliš pečliví. Ujistěte se, že černá skvrna je opravdu kal a ne kovový základ, který začíná prosvítat skrz.
  • Udělejte si průzkum čištění stříbrných mincí (nebo, když na to přijde, jakýchkoliv mincí) než s tím začnete, protože to může výrazně snížit jejich hodnotu.
  • Nepoužívejte ocelovou vlnu nebo jiné abrazivní materiály, které poškrábají stříbrné povrchy. Dokonce i papírový ubrousek může při nesprávném zacházení poškrábat nově pokovené nebo leštěné stříbro.
  • Metoda s hliníkovou folii zní jemně a neškodně, ale může vyústit v korozi, která dá vašem stříbru celkovou texturu pomerančové kůry. Postupujte po částech a použijte jemný čistý bavlněný hadřík k otření síranu hlinitého, předtím, než se rozhodnete, že to nefunguje.
  • Přestože se to může zdát rychlejší než leštění, používání čistících lázní se vám vrátí v patině (jak již bylo zmíněno výše) a současně ztrátě stříbra. Pokud se rozhodnete použít lázeň, buďte velmi opatrní. Následky mohou být mnohem nákladnější než čas věnovaný leštění.
  • Leštidla na stříbro a čistící lázně mohou obsahovat škodlivé chemické látky. Držte se instrukcí a věnujte pozornost varováním výrobce.
  • Nepoužívejte luxusní stříbro k servírování potravin obsahujících vejce nebo majonézu. Protože takové potraviny mohou zakalovat stříbro, používejte skleněné mísy nebo podložky, které mohou takové stříbro doprovázet.
  • U stříbra s oxidovaným povrchem či francouzskou povrchovou úpravou nebo u jakýchkoliv cenných kusů, byste se měli raději držet jemného ručního mytí a komerčních leštidel na stříbro. Nejbezpečnější je nechat si opravdu speciální kusy profesionálně vyčistit.
  • Nikdy neskladujte nezabalené stříbro v plastikových sáčcích nebo obalech a ujistěte se, že gumičky nepřicházejí do kontaktu se stříbrem. Poněvadž to jsou výrobky na bázi ropy, časem se rozkládají a zbarvují stříbro. Ve skutečnosti mohou gumičky zanechávat černé otisky téměř ihned.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 278 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 6 278 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama