Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Na rozdíl od stříbra se na zlatě časem nevytváří matný kalný povrch. Nicméně se i tak při normálním užívání může na zlatě snadno nahromadit špína a nečistoty. Abyste obnovili lesk vašich cenných prstenů, náramků, náhrdelníků a dalších zlatých šperků, budete potřebovat jen pár pomůcek a přísad z domácnosti. Prostě postupujte podle kroků níže!

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Čištění šperků saponátem na nádobí

 1. 1
  Dejte několik kapek tekutého saponátu na nádobí do misky teplé (ne horké) vody. Jemně promíchejte. I když běžná kohoutková voda bude fungovat dobře, pro ještě lepší výsledky můžete použít minerálku nebo sodovku bez obsahu sodíku. Sycení oxidem uhličitým v těchto tekutinách může pomoci uvolnit nahromaděné nečistoty a špínu. [1]
  • Nepoužívejte horkou nebo vařící vodu, obzvlášť pokud vaše šperky mají křehké cenné kameny. Některé cenné kameny, jako jsou opály, mohou popraskat, když jsou vystaveny prudkým a drastickým změnám teploty. [2]
 2. 2
  Ponořte zlatý šperk do roztoku. Nechte šperk ve vodě zhruba 15 minut. Jak se ponoří, teplá voda si najde cestu do prasklin a štěrbin a uvolní těžko dosažitelnou nahromaděnou špínu. [3]
 3. 3
  Jemně vydrhněte šperk kartáčkem na zuby s měkkými štětinami. Vydrhněte každý kus jednotlivě a věnujte zvláštní pozornost zákoutím a škvírám, kde může být schovaná špína. Použijte velmi jemný kartáček - čím měkčí, tím lepší. Tvrdé štětiny mohou poškrábat povrch vašeho šperku. Pokud je váš šperk pozlacený (na rozdíl od ryzího zlata), mohou obzvlášť tvrdé štětinky dokonce úplně odstranit zlatou vrstvu!
  • Nejlepší jsou speciální kartáčky vyrobené k tomuto účelu, ale většina malých měkkých kartáčku (jako například kartáček na obočí) bude také fungovat.
 4. 4
  Opláchněte každý kus v teplé tekoucí vodě. Pořádné opláchnutí pomůže odstranit přetrvávající nečistoty, které byly uvolněny činností vašeho kartáčku. Znovu se ujistěte, že voda není horká, obzvlášť pokud vaše šperky mají křehké kameny.
  • Pokud oplachujete své šperky ve dřezu, zašpuntujte nebo zakryjte výpusť, abyste svůj šperk náhodou neztratili, kdyby vám vyklouzl z rukou. Nebo oplachujte své šperky v cedníku na těstoviny nebo kovovém filtru na kávu.
 5. 5
  Osušte jemným hadříkem. Potom nechte šperk ležet na ručníku, aby úplně uschnul, než ho budete zase nosit. Pokud je váš šperk stále mokrý, může to, že si ho vezmete, zachytit vlhkost u vaší pokožky, což povede k menšímu podráždění pleti.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Čištění šperků amoniakem

 1. 1
  Poznejte, kdy vyčistit šperky amoniakem. Amoniak je silný čisticí prostředek, ale chemicky může být poněkud žíravý. Vyvarujte se příliš častému použití amoniaku k čištění zlatých šperků, abyste zabránili opotřebení šperků - čpavek je dobrým kandidátem pro příležitostné (ale ne časté) "hloubkové čištění."
  • Amoniak může poškodit určité v klenotnictví často používané materiály. Nepoužívejte amoniak, když čistíte zlaté kusy, které obsahují platinu nebo perly.
 2. 2
  Přidejte jeden díl amoniaku do šesti dílů vody. Jemně zamíchejte, abyste vytvořili rovnoměrnou směs.
 3. 3
  Namočte šperk do směsi maximálně na jednu minutu. Nenechávejte šperk v amoniakové směsi příliš dlouho - jako silná zásada může být amoniak mírně korozivní.
  • Abyste rychle vyjmuli všechny šperky najednou, použijte kuchyňský cedník, jaký byste použili při vaření těstovin. Buď vylovte šperky ručně sítkem, nebo převraťte misku do většího cedníku ve dřezu.
 4. 4
  Pečlivě opláchněte šperky pod tekoucí vodou. Zašpuntujte nebo zakryjte výpusť dřezu, abyste zabránili ztrátě cenných šperků, které vám vyklouznou z ruky. Nebo jednoduše použijte cedník, který jste použili k vytažení vašich šperků z amoniaku.
 5. 5
  Jemně osušte šperky měkkým leštícím hadříkem. Nechte šperky úplně uschnout na ručníku předtím, než je budete nosit.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Čištění klenotů s lepenými drahokamy

 1. 1
  Poznejte, které typy šperků by měly zůstat suché. Kusy šperků s drahokamy, které jsou na své místo vlepené (jako mnoho naušnic[4] ) by nemělo být namáčeno do vody. Teplá voda může uvolnit lepidlo, což může způsobit, že vaše drahokamy vypadnout, obzvlášť když jsou vystaveny pečlivému kartáčování. Na tyto typy šperků použijte zvláštní čistící metodu, která se vyvaruje úplnému ponoření do vody.
 2. 2
  Otřete šperk mokrým hadříkem s mýdlem. Udělejte si malé množství roztoku saponátu na nádobí jako v první mětodě. Namočte měkký jemný hadřík do roztoku a jemně vydrhněte svůj šperk.
 3. 3
  "Opláchněte" šperk hadříkem namočeným v čisté vodě. Jemně poklepejte mokrým hadříkem na šperk a dávejte pozor, abyste nasákli veškeré zbytky mýdlové vody.
 4. 4
  Po čištění položte nebo pověste kusy vzhůru nohama. Nechte takto vaše šperky uschnout. T9m, že necháte váš šperk usychat vzhůru nohama, dovolujete jakékoliv přetrvávající vlhkosti vytéct, čímž zajistíte, že se nenateče pod kamínek.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Čištění šperků zubní pastou

 1. 1
  Smíchejte malé množství zubní pasty a vody. Vymáčkněte zhruba 2,5 cm zubní pasty do misky (nebo do své dlaně!) a smíchejte se lžící nebo dvěma vody, abyste vytvořili jemnou pastu. Jako mírné abrazivum je zubní pasta dobrá na uvolnění nečistot, které jsou nahromaděné na vašich oblíbených kusech zlatých šperků, bez poškrábání šperku.
  • Tuto metodu můžete používat na často nošené zlaté předměty, které potřebují rychle očistit, nebo když nemáte přístup k jiným čisticím prostředkům (jako například při cestování).
 2. 2
  Vydrhněte zubním kartáčkem (s měkkými štětinami). Použijte starý zubní kartáček s měkkými štětinami a zubní pastu, abyste jemně vydrhnuli nečistoty. Zubní pastu můžete nanést také na hadřík a předmět ručně vyleštit. Pokud vidíte na svém šperku škrábance, pravděpodobně je to kartáčkem, ne zubní pastou - používejte co nejjemnější zubní kartáček.
  • Nebo jednoduše vydrhněte nenaředěnou zubní pastou. Nicméně tu může být těžší vypláchnout z malých štěrbin na vašem šperku.
 3. 3
  Pořádně opláchněte v čisté vodě. Přesně jako si vyplachujete ústa po čištění zubů, měli byste opláchnout i váš šperk a odstranit uvolněnou špínu a nečistoty!
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Použití vařící vody

 1. 1
  Poznejte kdy je vhodné vaření. Zlato samo o sobě se může vařit bez problémů. Nicméně vaření choulostivých drahokamů (jako jsou opály, perly, korály a měsíční kameny) může způsobit jejich popraskání nebo poškození - obzvlášť, když je šperk před vařením studený. Vaření je také špatný nápad u šperků s vlepenými drahokamy, protože se lepidlo může uvolnit. Nicméně pokud hledáte způsob, jak vyčistit silně znečištěné šperky vyrobené celé ze zlata, nebo zlaté šperky, které obsahují "tvrdé" drahokamy (jako diamanty), je vaření skvělá volba.
 2. 2
  Přiveďte vodu k varu. Nepotřebujete vařit moc vody - jen dost na ponoření všech šperků. Když budete čekat, až se voda začne vařit, připravte si své zlaté šperky do robustní misky nebo jiné nádoby, která se nepoškodí vroucí vodou. Kovové kuchyňské misky/talíře nebo misky/talíře z varného skla jsou skvělá volba.
  • Naaranžujte šperky do talíře nebo misky tak, aby žádný kus šperku nepřekrýval jiný kus - voda by měla být schopna dosáhnout ke každému kusu šperku.
 3. 3
  Opatrně nalijte vodu přes vaše šperky. Buďte opatrní, abyste nevylili nebo nevyšplouchli vodu moc rychle - vařící voda může způsobit vážné popáleniny. Když budou všechny šperky úplně ponořené, nalili jste dost vody.
 4. 4
  Počkejte, až voda vychladne. Když můžete bez potíží do vody dát ruce, můžete vyjmout šperky. Po povaření pokračujte vydrhnutím každého šperku jemným kartáčkem, usušením měkkým hadříkem a tím, že necháte šperk úplně uschnout.
  • Nemějte strach, když se voda zdá špinavá - je to dobré! Jak vařící voda uvolňuje nečistoty, maz, špínu atd., které se nahromadili na vašich špercích, mohou vyplavat na povrch vody. Čím špinavější vaše voda vypadá, tím více nečistot jste odstranili z vašich šperků!
  Reklama

Tipy

 • Skladujte vaše zlaté šperky způsobem, který brání poškrábání. Každý kus šperku by měl být uskladněn ve svém vlastním látkovém pytlíčku.
 • Neustupující mastnotu můžete ze zlatých šperků odstranit ponořením do lihu (pokud nejsou kamínky přilepené). [5]
 • Nezapomeňte, že vždy můžete vzít své šperky k odborníkovi.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte bělidlo. Ve skutečnosti nevystavujte šperky žádnému druhu chlóru, protože je může trvale odbarvit.
 • Pokud máte zlatý prsten s diamantem nebo jiným druhem drahokamu, ujistěte se, že hroty nejsou poškozené a šperku nehrozí vypadnutí.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 40 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 457 krát
Kategorie: Dekorace
Stránka byla zobrazena 4 457 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama