Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čištění zubů olejem, neboli „oil pulling“, je tradiční indická léčivá metoda, která se po staletí používala k zachování dobrého zdraví. Spočívá v podstatě v povalování oleje v ústech, což prý napomáhá odvádění toxinů z těla, což mu dodá zdraví a sílu. Jediné, co potřebujete, je lahvička oleje a 10-15 minut času. Jak postupovat se dozvíte v následujícím bodě.

Část 1
Část 1 ze 3:

Čištění zubů olejem

 1. 1
  Pořiďte si některý z druhů za studena lisovaného oleje. Někteří tvrdí, že se zuby nejefektivněji čistí sezamovým olejem, jiní nedají dopustit na chuť a texturu kokosového oleje. Jednotlivé druhy můžete také po pár dnech měnit, abyste vyzkoušeli výhody všech a přišli tak na to, který z nich vám vyhovuje nejvíc.
  • Často se také na čištění zubů používá panenský olivový olej nebo slunečnicový olej. Vyhněte se ovšem řepkovému oleji a dalším, při jejichž zpracování se používají přídavné látky.
 2. 2
  Hned, jak ráno vstanete, si nalijte 1 polévkovou lžíci oleje. Při čištění zubů olejem je důležité začít hned ráno, než cokoli sníte nebo vypijete, ale i předtím, než si vyčistíte zuby kartáčkem. To můžete udělat později a celkově to nebude trvat tak dlouho.
 3. 3
  Převalujte olej v ústech 10-15 minut. Olej se smísí s vašimi slinami a tím absorbuje a „vytáhne“ toxiny z úst. Během převalování oleje v ústech okolo zubů, dásní a jazyka bude olej vstřebávat toxiny a bude se postupně stávat čím dál tím mléčnějším a vazčejším.
 4. 4
  Vyplivněte olej a ústa důkladně vypláchněte teplou vodou. Je důležité vyplivnout olej ve chvíli, kdy cítíte, že začíná houstnout. To trvá zpravidla mezi 10 a 15 minutami, rozhodně ale méně než 20 minut.
  • Cílem je zbavit se oleje dříve, než se toxiny začnou znovu vstřebávat. Olej vyplivněte do odpadkového koše a vypláchněte si ústa teplou vodou, která je na vymytí oleje účinnější než studená.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Vytvoření návyku

 1. 1
  Každých pár dní vyměňte typ oleje. Pokud chcete vyzkoušet, který z olejů vám sedí a nejlépe funguje, pořiďte si jich několik druhů dle libosti a každé ráno vyzkoušejte jiný. Vytvořte si v kuchyni zásobu organických olejů a vyzkoušejte jejich použití a výhody.
  • Organické panenské oleje nejsou úplně za hubičku, zato jsou neuvěřitelně všestranné: například kokosový olej můžete využít jako zubní pastu, masážní olej, masku na vlasy, ale můžete si na něm také osmažit řízek.
 2. 2
  Připravte si olej předchozí večer. Některým lidem vadí představa úst plných kuchyňského oleje hned po ránu, důležité ale je začít s čištěním ještě, než začnete s hygienou úst nebo cokoli sníte či vypijete; proto se snažte si celý proces usnadnit. Zkuste si připravit olej na čištění zubů večer před spaním a nechte si ho na nočním stolku nebo v koupelně, tak abyste se tím ráno už nemuseli zabývat. Jednoduše si ho nalijte do úst a začněte s převalováním.[1]
  • Pokud si v koupelně obvykle necháváte připravený kartáček na zuby, zkuste na jeho místo postavit skleničku oleje. Zvyknete si na to co nevidět.
 3. 3
  Začleňte čištění olejem do ranního cvičení. Pokud se po ránu před snídaní věnujete kalisthenice nebo protahování, připojte k němu čištění. Probuďte tělo a vykročte do dne pravou nohou. Čím více čištění začleníte mezi své ranní návyky, tím snadnější bude věnovat se mu pravidelně.
  • Ať už děláte ráno cokoli, přidejte k tomu čištění olejem. Převalujte olej v ústech během čtení novin nebo svého oblíbeného blogu.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Seznamte se s užitkem čištění olejem

 1. 1
  Udržujte své zuby olejem v čistotě. Studie dokazují, že pravidelné čištění zubů olejem snižuje výskyt bakterie streptococcus mutans, běžné bakterie, která se vyskytuje v ústech, má na svědomí řadu ústních onemocnění a hojně přispívá k tvorbě zubního kazu, plaku a zánětu dásní. Lipidy obsažené v oleji bakterii vytáhnou a zabrání jí se přimknout ke stěně dutiny ústní.[2]
  • Rostlinné oleje jsou emulgátory napomáhající zmýdelnění, které napomáhá vytvoření čistící, mýdlovité textury tekutiny při čištění olejem.
 2. 2
  Zkuste čištění olejem, pokud trpíte špatným dechem. Zápach úst je způsobem bakteriemi a plísní, která se šíří v ústech a na jazyce. Používání panenského oleje omezí šíření těchto bakterií a plísní, v důsledku čehož budete mít lepší dech a čistá, zdravá ústa. Pokud zápasíte se zápachem z úst, začleňte čištění olejem do svých ranních návyků. .[3]
 3. 3
  Věnujte se čištění olejem jako části holistického zdravotního režimu. Říká se, že čištění olejem přispívá k detoxifikaci celého těla a má řadu dalších pozitivních účinků, jako je omezení kocoviny, snížení bolesti, ulevení od bolestí hlavy a nespavosti a další léčivé účinky.
  • Studie dokazují, že panenské oleje, především sezamový, mají vysoký obsah antioxidantů, jako je sesamol, sesamin, sesamolin, vitamín E a antioxidanty, které zabraňují vstřebávání špatného cholesterolu v játrech. Antibakteriální účinky panenského oleje jsou dalším důvodem, proč se věnovat čištění olejem pro zvýšení ústního zdraví.
  Reklama

Tipy

 • Pokud po vyplivnutí oleje vidíte, že vypadá jako mléko, je to úplně normální!
 • Neplivejte olej do dřezu nebo umyvadla--mohl by vám zanést odpad! Obzvlášť pokud používáte kokosový olej, který při má při pokojové teplotě tuhou konsistenci.
 • Lepších výsledků dosáhnete používáním kvalitního a/nebo organického oleje.
Reklama

Varování

 • Olej rozhodně nepolykejte, protože obsahuje toxiny, které jsou pro tělo škodlivé!
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 529 krát
Kategorie: Čištění zubů
Stránka byla zobrazena 4 529 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama