Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jednou z nejdůležitějších věcí pro jízdu na motorce je dokonalé zvládnutí řazení rychlostních stupňů. Může se to zdát jako náročný proces, ale ve skutečnosti je to velmi jednoduchá záležitost.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Manuální řazení na motocyklu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naučte se znát funkce jednotlivých ovládacích prvků. Pro správné manuální řazení na motorce musíte stisknout spojku, povolit plyn a nastavit řadící páku. Spojka je zodpovědná za přenos kroutícího momentu z motoru na převodovku, povolením plynu vám nezhasne motor, no a nastavením řadící páky zařadíte správnou rychlost.
  • Spojku najdete hned před levým řidítkem a řadící páku na levé straně motocyklu před vaším chodidlem.
  • Sešlápnutím řadící páky o úroveň dolů zařadíte první rychlostní stupeň, zatímco ostatní stupně řadíte posunutím řadící páky nahoru.
 2. 2
  Nastartujte motorku. Prvním krokem je ujištění se, že motorka běží na volnoběh-zařazená na neutral. V této chvíli byste měli být usazeni v sedle motocyklu.[1]
 3. 3
  Zařaďte první rychlostní stupeň. Začněte bez plynu a úplně stiskněte spojku. Ve stejnou chvíli zařaďte “jedničku”. To uděláte sešlápnutím řadící páky vaší levou nohou. Potom začněte pomalu přidávat plyn.
 4. 4
  Zařaďte vyšší stupně. K tomu potřebujete zopakovat stejný proces jako u řazení prvního stupně. Uberte plyn, stiskněte spojku a zařaďte levou nohou druhý stupeň (posunutím řadící páky směrem nahoru), hned potom přidejte opět plyn.
  • Přidávat další rychlostní stupně můžete stejným způsobem, vždy kopnete směrem nahoru za současného stisknutí spojky a práce s plynem. Jedno kopnutí nahoru zařadí dvojku, další trojku, další čtyřku, atakdále.
  • Pokud omylem nějaký stupeň přeskočíte, nevadí. Motorku si nezničíte, pokud zařazenému rychlostnímu stupni přizpůsobíte množství přidaného plynu.[2]
 5. 5
  Podřaďte na nižší rychlostní stupeň. Když zpomalujete nebo se chystáte zastavit, můžete snižovat rychlostní stupně jednoduše tak, že stisknete řadící páku. Vždy o jeden stupeň na jedno stisknutí. Kdykoli zastavíte, zařaďte neutral, který se nachází mezi jedničkou a dvojkou.[3]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Řazení s poloautomatickou převodovkou

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naučte se znát funkce všech ovládacích prvků. Všechno, co potřebujete pro řazení s poloautomatem, je ubrat plyn a nastavit řadící páku. U poloautomatu je spojka spojená s řadící pákou, takže zařazením rychlostního stupně aktivujete oba tyto ovládací prvky.
 2. 2
  Nastartujte motocykl. Nasedněte na motorku a ujistěte se, že je zařazený neutral, než začnete řadit první stupeň.
 3. 3
  Zařaďte první rychlostní stupeň. Jedná se o velmi banální proces, při kterém pouze pustíte plyn a stisknutím řadící páky dolů zařadíte jedničku. První rychlostní stupeň najdete vždy po zmáčknutí o jedno kliknutí dolů, zatímco ty ostatní při zmáčknutí páky nahoru.
 4. 4
  Přeřaďte na vyšší rychlostní stupně. Pro to musíte pouze zopakovat celý proces jako při řazení stupně prvního. Uberte plyn a tlakem svých prstů zdvihněte řadící páku. Jedním klikem přeřadíte na dvojku, dalším potom na trojku, atakdále.
 5. 5
  Podřaďte na nižší stupně. Při zpomalování a když se chystáte zastavit, můžete stlačením řadící páky zařadit nižší stupně. Jedno stlačení-jeden stupeň dolů. Při zastavení vždy zařaďte neutral.[4]
  Reklama

Tipy

 • Moderní motocykly spoléhají převážně na přední brzdu. Zadní brzda není ve vyšších rychlostech příliš účinná a pomáhá motorku hlavně stabilizovat. Proto při brždění z vysoké rychlosti nejprve zmáčkněte jemně přední brzdu a potom ji postupně mačkejte víc, dokud nezpomalíte na požadovanou rychlost. Potom stisk uvolněte. Pro udržení stability použijte lehce i zadní brzdu. Poměr využití brzd by měl být asi 80%-20% ve prospěch přední brzdy až 100%-0% v závislosti na tom, jak rychle potřebujete brzdit a v jakém stavu je vozovka. Protože se přenáší velká váha dopředu, je pak velmi snadné zablokovat zadní kolo.
 • Udržujte klouby svých rukou směrem k nebi. Rada vhodná zejména pro začátečníky, aby nepřidávali příliš plynu při zařazeném prvním stupni.
 • Dokud motorka není zahřátá, nepřidávejte příliš plyn-mohli byste zničit motor. Nechte ji nejprve zahřát!
Reklama

Varování

 • Při podřazování vždy postupujte po jednom stupni!
 • Když řadíte neutral z jedničky, pouštějte spojku pomalu, abyste se ujistili, že je to skutečně neutral. Pokud byste nechali zařazenou jedničku, motor by v lepším případě zhasnul a v horším by motorka vystřelila nekontrolovatelně dopředu.
 • Pokud nepřeřadíte po dosáhnutí omezovače otáček, mohli byste zničit motor.
 • Při řazení poslouchejte motor. Pokud vydává velmi nízký “chrapot”, podřaďte. Pokud hlasitě kvílí, zařaďte vyšší stupeň.
 • Jestliže vaše převody vydávají zvláštní tupý zvuk, zkuste si trochu pohrát s vstřikováním a nastavit ho do normálu.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 55 849 krát
Kategorie: Motocykly
Stránka byla zobrazena 55 849 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama