Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte pocit, že jste obklopeni tolika problémy, že to nemůžete zvládnout? Nebo máte jen jeden velký problém, který nemůžete vyřešit? Nemějte strach – ať už máte problém s partnerem, nebo vám hrozí, že přijdete o práci, v každé situaci existuje několik věcí, které vám pomohou dostat vaše trable pod kontrolu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak zvládat osobní konflikty

 1. 1
  Vyhýbejte se chování, které vaše problémy zhoršuje. Když máte s někým problém, nejprve si promluvte s někým, komu důvěřujete, ať už to bude váš partner, nebo kamarád. Někdy je snadné dělat věci, které vám vaše problém zhoršují a sami si bránit v jejich vyřešení.
  • Pokud jste se například pohádali se svojí přítelkyní, protože si myslí, že jste ji podvedli (i když to není pravda), nezhoršujte tento problém tím, že budete trávit spoustu volného času se svými kamarádkami. Tím byste své partnerce pouze dali najevo, že vám na ní nezáleží a sami byste se s ní nemohli hádat, protože by si myslela, že se nechováte správně. Dejte si raději chvíli pauzu od lidí a zaměřte se na řešení problému, před kterým stojíte.
  • Dalším příkladem problému s lidmi je například hádka s kamarádem kvůli tomu, že jste nepřišli na jeho narozeninovou oslavu a místo toho jste trávili čas s jinými lidmi. V takové situaci byste se měli snažit působit lítostivě a měli byste projevit zájem o city svého kamaráda. Snažte se udělat pro něj něco hezkého.
 2. 2
  Ujasněte si, co je vaším problémem. Než se budete hádat s někým a snažit se najít řešení vašeho společného problému, nejprve se snažte pochopit, co přesně je vaším problémem. Někdy se lidé naštvou kvůli jedné věci, ale ve skutečnosti je trápí něco jiného. Pokud chcete problém skutečně napravit, je dobré ujistit se, že oba řešíte to samé.
  • Váš partner může například říct, že se na vás zlobí, protože jste se rozhodla jít na školu do jiného města, místo abyste se přihlásila na stejnou školu jako on ve vašem městě a zůstala s ním. Samozřejmě se budete moci stále vídat a budete moci pokračovat ve vašem vztahu bez vážnějších problémů. To, co mu ve skutečností vadí je to, že budete trávit spoustu času někde jinde a mohla byste si najít někoho jiného.
 3. 3
  Snažte se vidět problém i z jiného pohledu. Když se s někým hádáte, je snadné si myslet, že máte pravdu a že děláte všechno nejlépe, jak to jde. Pracujete se svým vlastním mozkem. Lidé se s vámi ale nehádají proto, že jednoduše chtějí mít jiný názor. Snaží se ze všech sil dosáhnout společného řešení a daná situace z jejich pohledu může vypadat úplně jinak, než z vašeho pohledu. Snažte se vidět daný problém z jejich úhlu pohledu, abyste se mohli dohodnout a vyjít jeden druhému vstříc.
  • Pokud máte někdy problém pochopit toho druhého, zkuste se ho zeptat, co si myslí. Požádejte mu, aby vám detailně vysvětlil, proč si myslí to, co si myslí a proč je jeho názor podle něj nejlepší. Řekněte například: „Můžeš mi prosím vysvětlit, jak jsi k tomu došel? Opravdu bych to rád pochopil.“ Když porozumíte pocitům toho druhého a pochopíte jeho myšlenkové pochody, podaří se vám porozumět i problému, který řešíte a snáze nalézt řešení. [1]
 4. 4
  Ujistěte se, že tomu druhému prokazujete dostatek úcty. Když mají lidé pocit, že je nerespektujete a zaháníte je do kouta, začnou se chovat agresivněji a bojovněji, i když by s vámi jinak souhlasili. Pokud máte pocit, že dochází k podobné situaci, zkuste zpomalit a dát tomu druhému najevo, že má kontrolu nad danou situací a že k němu máte úctu. Uvidíte, že bude rázem ochotnější s vámi jednat.
  • Měli byste si například dávat pozor na jazyk. Neurážejte toho druhého a z ničeho ho neobviňujte stylem „měl bys.....“
  • Dodejte tomu druhému pocit, že má vše pod kontrolou. Dejte mu na výběr z několika možností a snažte se vymýšlet alternativy, které lze považovat za férové řešení vašeho problému.
 5. 5
  Promluvte si o tom. Až učiníte základní kroky k řešení problému, měli byste začít pomalu mluvit o jeho skutečném řešení. Komunikace je v tomto případě klíčová, ale komunikace znamená více, než jen říct tomu druhému, co si myslíte. Měli byste se dobře zamyslet, než něco řeknete a dávat si pozor na to, jak by vaše slova mohla vyznít. Také byste tomu druhému měli trpělivě naslouchat a soustředit se na to, co vám říká. Snažte se toho druhého pochopit.
  • U vážných problémů, které je skutečně nutné řešit byste si měli vyhradit dostatek času a setkat se s tím druhým na místě, kde budete mít klid a soukromí. Vyhnete se tím tomu, že vás bude něco rozptylovat a zbytečně stresovat.
  • Když si o všem v klidu promluvíte, dáte tomu druhému najevo, že je pro vás důležité váš problém vyřešit, čímž jistě získáte plusové body a dosáhnete toho, že se ten druhý trochu zklidní a bude otevřenější společnému řešení.
 6. 6
  Setkejte se na půli cesty. Řešení interpersonálních konfliktů je většinou nějaký kompromis. Znamená to, že budete muset na situaci přestat nahlížet černobíle. Nemyslete si, že existuje jen „váš názor“ a „jeho názor.“ Jste oba skvělí lidé a máte jeden druhému co nabídnout, takže se to snažte vyřešit společně a vyjít jeden druhému vstříc, abyste mohli najít společné řešení. [2]
  • Pokud se například vaše partnerka zlobí, protože se nemůžete shodnout na tom, u které rodiny strávíte Vánoce, můžete jí navrhnout třetí možnost: týden před Vánocemi strávíte s její rodinou, týden po Vánocích s vaší rodinou a samotné Vánoce strávíte pouze jeden s druhým.
  • Pokud se váš kamarád zlobí, protože s vámi chce chodit na lekce vaření, ale vy byste raději chodili na lekce jógy, můžete se dohodnout na tom, že budete každý chodit na své lekce vám, ale kromě toho se budete každý týden scházet v knihovně a budete se společně učit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak řešit ostatní problémy

 1. 1
  Zůstaňte v klidu. Pokud řešíte problémy týkající se stresujících a složitých životních situací, jako je vyhazov z práce, ztráta bydlení, nebo rozbité auto, měli byste začít tím, že budete klidní. Nepanikařte a nemějte pocit, že se vám hroutí svět. Doteď jste vyřešili všechny problémy ve svém životě a slunce každý den vychází, takže si můžete být jistí, že se vám podaří překonat i tuto situaci.
  • Když se vám nebude dařit být v klidu, měli byste se zaměřit na svůj dech. Dýchejte pomalu a zhluboka, dokud se nebudete cítit klidněji a dokud nebudete připraveni řešit to, co vás čeká.
 2. 2
  Získejte co nejvíce informací. Čím více toho budete o dané situaci vědět a čím více možností budete mít, tím sáze se s problémem vypořádáte. Zkuste si vygooglovat potřebné informace, zeptejte se lidí, kteří mají s danou situací své zkušenosti a zamyslete se také nad plánem C – nejen nad plány A a B.
  • Řekněme, že jste například přišli o práci. Místo toho, abyste panikařili a mysleli jen na to, co budete dělat, si zajděte do několika personálních agentur. Najděte si poradce, který vám pomůže přihlásit se na pracovní úřad, nebo vám pomůže najít práci, či zdroje, které potřebujete k tomu, abyste si práci co nejdříve našli (například nový životopis).
 3. 3
  Zhodnoťte své zdroje. Každý má nějaké zdroje, které v době krize může využít. Někdy jde o peníze, jindy zase o čas. Někdy jde o přátele a rodinu, kteří jsou připraveni vám pomoci a kteří vám mohou poskytnout i cenné rady. Někdy ovšem není snadné tyto zdroje v době krize vidět. I vaše vlastnosti (například inteligence nebo odhodlání) mohou být skvělými zdroji, které vám pomohou krizi překonat.
  • Pokud například víte, že máte dobré komunikační dovednosti, můžete to využít k tomu, abyste svůj problém vyřešili. To, že neexistuje jasný způsob, jak je nyní využít, nemusí znamenat, že vaše příležitost nikdy nepřijde.
 4. 4
  Ujasněte si, co se musí stát. Až budete mít co nejvíce informací a budete vědět, jaké zdroje máte k dispozici, připravte si bojový plán. Generálové v armádě mají své místo – vytvoří plán, i když je jen základní, což je mnohem lepší, než slepý útěk do boje a doufání v to nejlepší. Napište si seznam toho, co se musí stát a kdy se to musí stát. Brzy si uvědomíte, že je to mnohem snadnější, než jste si mysleli.
  • Rozdělte si řešení na sérii cílů a tyto cíle si potom rozdělte na sérii úkolů. Rozhodněte se, kdy každý z úkolů provedete a kde získáte pomoc, kterou k tomu budete potřebovat. Než se nadějete, budete mít skvělý plán!
  • Když budete mít plán a začnete pracovat na svých cílech, bude to pro vás mnohem snadnější, protože vám lidé poskytnou větší prostor a více času na řešení vašeho problému. Tito lidé, jako jsou učitelé, nadřízení a věřitelé potřebují vidět, že se snažíte svoji situaci řešit a berete ji vážně.
 5. 5
  Připravte se jednat. Když budete vědět, co musíte udělat, udělejte to! Nejlepší je pustit se do toho ihned. Čím dříve začnete své problémy řešit, tím dříve a snáze je vyřešíte. Řešit problémy je děsivé, protože nikdy nevíte, jak to dopadne, ale když budete sebejistí a budete si věřit, nakonec překonáte všechny těžkosti.
  • Berte svůj život jako film. Nezastaví se jen proto, že hlavní záporná postava vytváří problémy. Příběh pravděpodobně nebude vždy probíhat tak, jak byste si přáli, ale nakonec najdete řešení. Váš život rozhodně není tak depresivní, jako některé katastrofické filmy, takže nakonec vše dopadne dobře.
 6. 6
  Komunikujte s lidmi. Poslední radou je to, že existuje jen málo problémů, které není možné vyřešit tím, že budete s lidmi více komunikovat. Lidé jsou nastaveni tak, aby jeden druhému pomáhali, takže když o svých problémech budete více mluvit, brzy si uvědomíte, že je vyřešíte mnohem snadněji. Mluvte s lidmi, kteří jsou do vašeho problému zapletení. Mluvte s lidmi, kteří se v daném oboru dobře vyznají. Mluvte se svými přáteli a s rodinou. Žádejte ostatní lidi o pomoc. Stačí někomu říct, že máte problém a možná vám tento člověk pomůže najít řešení![3]
  • Špatná komunikace může být někdy zdrojem vašich problémů, takže když budete s lidmi více mluvit, bude to bohatě stačit k tomu, abyste svůj problém vyřešili.
  • Když se vám nepodaří nic jiného, dejte lidem alespoň najevo, že potřebujete, aby byli trpělivější. Řekněte jim, že pracujete na tom, abyste svůj problém vyřešili, ale že již máte plán a děláte vše pro to, abyste danou situaci napravili.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak řešit mnoho problémů najednou

 1. 1
  Zbavte se toho, co nemůžete změnit. Když musíte řešit více problémů, než je vůbec možné, je dobré začít tím, že se zbavíte toho, s čím stejně nic neuděláte. Lidé se často těchto situací drží a mají pocit, že se jim podaří vrátit čas. To jim ale bere energii na řešení problémů, které je skutečně možné vyřešit. Zaměřte se na to, abyste se posouvali dopředu a nesnažte se vrátit se zpět.
  • Zbavte se minulosti. Zapomeňte na své chyby. Místo toho, abyste se za ně nenáviděli, se z nich poučte, to bude bohatě stačit. Zbavte se kamaráda, který vám odmítá odpustit to, co jste udělali špatně. Zaměřte se místo toho na řešení dalších problémů a na to, abyste co nejvíce zlepšili svůj život.
  • Problémy z minulosti často dojdou lepšího řešení, když začnete pracovat na své budoucnosti. I kdyby to mělo znamenat jen to, že si uvědomíte, že vaše minulé chyby neudávají to, kým jste.
 2. 2
  Připravte se na oběti. Když máte příliš mnoho problémů k řešení, většinou to znamená, že tomu budete muset něco obětovat. Většinou není možné najít řešení, které způsobí, že bude vše rázem v pořádku. Platí to i pro případ, kdy řešíte jen jeden problém. Život je těžký a je nutné si stanovovat priority. [4]
  • Zjistěte, co je pro vás nejdůležitější a zaměřte se na to, abyste toho dosáhli. Vše ostatní nechejte volně plynout a nevyvíjejte žádný odpor, abyste zbytečně neplýtvali časem a energií. Smiřte se s tím, že to možná neskončí podle vašich představ.
  • Pokud máte například problémy v rodině, problémy ve škole a problémy v práci, musíte si vybrat, která z těchto situací je pro vás nejdůležitější. Obecně platí, že rodina vám bude vždy nablízku a novou práci si najdete vždy. Ve škole ale pravděpodobně nedostanete druhou šanci.
 3. 3
  Přestaňte prokrastinovat. Když máte spoustu problémů, není neobvyklé odkládat vše až na poslední chvíli. Pravděpodobně jste paralyzovaní strachem, aniž byste si to dokázali přiznat. Co se stane, když se rozhodnete nesprávně? Čím dříve se rozhodnete, tím dříve budete muset řešit důsledky svého rozhodnutí. Když ovšem budete své rozhodnutí odkládat, v podstatě se tím také rozhodujete. Toto rozhodnutí často celou situaci zhorší, takže byste neměli problémy odkládat. Začněte je řešit jakmile to bude možné.
  • Berte to jako velkou spoustu domácích úkolů. Můžete si je udělat všechny hned a vyhnout se tomu, že jimi budete zavaleni, nebo se můžete bát, že se vám to nepodaří a čekat, až se nahromadí. Když je neuděláte, nakonec stejně dostanete pětku. Když je budete ignorovat, nepodaří se vám je tím vyřešit.
 4. 4
  Jděte na to krok za krokem. Až začnete řešit svoji velkou horu problémů, nejlepší bude postupovat pomalu a řešit problémy po jednom. Najděte si první nejlepší krok a pusťte se do něho. Potom si najděte další krok a pusťte se do něho. Nestarejte se o to, abyste dělali vše v tom nejlepším pořadí – když se do toho pustíte, sami brzy poznáte, jak na to a nakonec se vám podaří vše zdárně vyřešit. [5]
  • Když si tyto kroky rozepíšete do tabulky, pomůže vám to vyřešit vaše problémy. Tato vizuální pomůcka vám umožní najít způsob, jak všechny problémy postupně vyřešit.
 5. 5
  Požádejte o pomoc. Tento krok je nezbytný pro to, abyste si zachovali zdravý rozum a dokázali problémy vyřešit co nejlépe. Nikdy byste neměli mít pocit, že jste na všechno sami. Jste obklopeni lidmi, kteří vás mají rádi a kteří udělají vše pro to, aby vám pomohli. I cizí lidé vám pomohou, když je o to slušně požádáte. Požádat o pomoc neznamená projevit slabost nebo neschopnost. Lidé jsou společenské bytosti a vyvinuli se k tomu, aby jeden druhému pomáhali.
  • Řekněme, že například nevíte, jak napsat nějakou zprávu do práce. Jděte na internet a najděte si lidi, kteří podobné věci řeší neustále. Napište příspěvek na nějaké fórum a řekněte například: „Nikdo mě neučil, jak tento problém řešit a moc bych si přál to umět. Jistě to není tak těžké.“
 6. 6
  Snažte se hledat na všem to pozitivní. Řešit spoustu problémů najednou vás může značně vyčerpat. Je běžné cítit se v takové situaci bezradně a zoufale. Možná budete mít pocit, že se nic nezmění a váš život zůstane stále takový. Když ovšem budete mít pozitivní přístup, brzy zjistíte, že budete problémy řešit s naprostou lehkostí.
  • Je dobré vážit si problémů, které musíte řešit. Kdybyste neměli problémy, nedokázali byste ocenit to dobré, co v životě máte. Platí to zejména u problémů s lidmi, které máte rádi. Lidé často zapomínají na to, jak moc mají své blízké rádi, dokud jim něco neukáže, že by o ně mohli přijít.
  Reklama

Tipy

 • Pečujte o sebe. Tím nejdůležitějším člověkem v těchto situacích byste měli být vy sami.
 • Uvědomte si, že je na světe spousta lidí, kteří mají vážnější problémy než vy. Měli byste své problémy vnímat objektivně. Bude pro vás potom mnohem jednodušší je překonat.
 • Napište si seznam věcí, které chcete změnit. Nemůžete své problémy vymazat, ale můžete se díky nim něco naučit, aby se již nemusely opakovat.
 • Napište si seznam věcí, na kterých začnete pracovat. Pusťte se nejprve do těch nejdůležitějších a berte je popořadě!
Reklama

Varování

 • Nemusíte řešit všechny problémy. Pokud jde o nějaké důležité rozhodnutí, měli byste ho přenechat povolanějším lidem, nebo se s ním vypořádat ve skupině více lidí.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 47 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 488 krát
Stránka byla zobrazena 4 488 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama