Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jakýkoliv tělesný výtok je nepříjemný. Pokud nevíte, jak se s vaginálním výtokem hygienicky vypořádat, může vás trápit zápach anebo skvrny, které vás mohou přivést do trapné situace. Zatímco většina druhů výtoku je normální a pomáhá udržovat zdravé pH v pochvě, jiné druhy výtoků mohou být známkou vážného problému a měly by se léčit buď pomocí volně prodejných léků, nebo by vás měl prohlédnout kvalifikovaný lékař.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Zhodnocení problému

Stáhnout PDF
 1. 1
  Podívejte se, zda je váš výtok normální. Běžný vaginální výtok bude průhledný nebo mléčně zbarvený. Tento přirozený lubrikant pomáhá, aby se vagína vyčistila od bakterií. Normální výtok nijak nezapáchá. Může být řídký, lepkavý nebo může mít bílé skvrnky. Pokud váš výtok vypadá takto, nezabývejte se jím. Přirozený výtok je pro zdravou pochvu důležitý.
 2. 2
  Naučte se rozeznávat druhy poševního výtoku. Existuje několik druhů poševního výtoku. Tyto druhy se dělí podle barvy a konzistence. Některé druhy jsou normální, zatímco ostatní značí problém, který je třeba řešit.[1]
  • Hustý, bílý, tvarohovitý výtok – Toto je většinou známka kvasinkové infekce. Může ji doprovázet svědění a otok v oblasti vulvy.
  • Bílý, žlutý nebo šedý výtok – Obzvláště pokud je doprovázen rybím zápachem, je tento výtok pravděpodobně známkou bakteriální vaginózy. Může být doprovázen svěděním a otokem.
  • Žlutý nebo zelený výtok – Žlutý nebo zelený výtok, obzvláště pokud je hustý, hrudkovitý nebo jej doprovází zápach, není normální. Tento typ výtoku může být známkou infekční trichomoniázy, která se běžně přenáší pohlavním stykem.
  • Hnědý nebo krvavý výtok - Hnědý nebo krvavý výtok může být známkou nepravidelné menstruace, ale může být známkou i mnohem závažnějšího problému, jako je například rakovina děložního čípku, pokud jej doprovází bolest v pánevní oblasti nebo vaginální krvácení.
  • Nadýchaný žlutý výtok – Tento typ výtoku, obzvláště doprovázený bolestí v pánevní oblasti, může být příznakem kapavky.
 3. 3
  Zvažte svůj tělesný stav. Faktory, které ovlivňují vaginální výtok zahrnují i to, co jíte, váš menstruační cyklus, užívání hormonální antikoncepce, kojení, těhotenství a stres.
  • Můžete riskovat porušení rovnováhy přirozeného pH vagíny, pokud berete antibiotika, používáte vaginální výplachy, přípravky pro dámskou hygienu a parfemovaná mýdla. Zatímco antibiotikům se vyhnout nelze, výplachy a parfemovaná mýdla byste ze své hygieny měly vyloučit, protože pro tělo nejsou vhodné.
  • Mezi další rizikové situace patří těhotenství, diabetes, nebo různé infekce, které můžete v těle mít.
 4. 4
  Podívejte se po cizím předmětu. Pokud uvnitř vagíny ponecháte příliš dlouho tampon, může dojít k neobvyklému výtoku. Některé ženy dokonce zapomenou, že tampon mají stále v sobě! Ve vagíně můžete mít i jiné předměty, které výtok způsobí (je to obranný mechanismus těla, které se je snaží vyloučit). Běžným příkladem je kousek prasklého kondomu.
 5. 5
  Poznejte rozdíly v barvě a zápachu vaginálního výtoku. Nevzhledná barva a zápach v oblasti vagíny mohou být známkou pánevní infekce po operaci, zánětlivé pánevní onemocnění, vaginální atrofie během menopauzy, trichomoniáza nebo bakteriální vaginitida a další vaginální infekce, které by měly být diagnostikovány lékařem a léčeny podle jeho doporučení.
  • Poševní výtok při bakteriální vaginóze bude šedý, bílý nebo žlutý s rybím zápachem.
  • Pokud máte kapavku, můžete mít nadýchaný nebo žlutý výtok.
  • Kvasinková infekce se může objevit, pokud máte hustý, bílý výtok. Tento výtok se velmi podobá hrudkovitému tvarohu cottage cheese. Tento druh výtoku je také typický pro chlamydie, běžnou sexuálně přenosnou nemoc.
  • Pokud máte nepravidelnou menstruaci, endometriózu nebo rakovinu děložního čípku, můžete si všimnout krvavého nebo hnědého výtoku.
  • Pokud máte trichomoniázu, může vás postihnout žlutozelený napěněný výtok, který zapáchá.
  • Jakýkoliv z těchto výtoků by neměl být podceňován. Včasná léčba zabrání šíření a zhoršení problému. Nestyďte se proto a zajděte si k lékaři.
  • Vyhněte se samoléčbě, dokud si nebudete jistá, co je příčinou výtoku. Existují léky na kvasinkovou infekci, ale neměla byste si diagnózu stanovovat sama, pokud tuto infekci máte poprvé. Pokud tyto léky užíváte, aniž byste měla kvasinkovou infekci může vést k dalším problémům.
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Léčba běžného výtoku

Stáhnout PDF
 1. 1
  Používejte dětské ubrousky. Setřete výtok, když jdete na toaletu. Ubrousek nezasouvejte příliš hluboko do pochvy, otřete si pouze vnější část (vulvu). Používejte neparfémované ubrousky s nejnižším možným množstvím chemikálií.
 2. 2
  Měňte si spodní prádlo. Výměna spodního prádla 2 – 3x denně může zmírnit problém. Udržíte tak bakterie mimo pochvu, bude vám to příjemnější a nebudete zapáchat.
  • Noste správné spodní prádlo, protože nevhodné materiály vám mohou výtok způsobit. Noste bavlněné spodní prádlo a ne příliš těsné kalhoty, které mohou problém také způsobovat.
 3. 3
  Větrejte. Přístup vzduchu je důležitý, snažte se proto spát nahá, nebo pokud můžete, choďte doma bez kalhotek nebo kalhot. Vzduch zklidní vaši podrážděnou pokožku a sníží se tak riziko, že se v této oblasti přemnoží bakterie. I toto může být řešení vašeho problému, protože pokud má vaše tělo bakteriální nerovnováhu, vzduch může pomoci tomu, aby se tělo samo uzdravilo.
 4. 4
  V extrémních případech použijte slipovku nebo vložku. V zásadě byste se tomuto kroku měla vyhnout, protože vaše tělo se snaží vyloučit něco, co způsobuje problém a pokud bakterie ve výtoku zůstanou v oblasti vagíny, problém se zhorší. Nicméně pokud jste v situaci, kdy opravdu potřebujete mít výtok pod kontrolou, nebo pokud je výtok tak silný, že vás to obtěžuje, použijte slipovku nebo vložku. Měňte je často.
  • Nepoužívejte poševní výplachy. Většina výplachů zakoupených v obchodě obsahuje nějaký druh parfemace nebo mýdlo, které vám dodají krátkodobý pocit čistoty, ale ve skutečnosti váš problém zhorší. Naruší přirozené pH pochvy a způsobí to, že produkuje více hlenu, aby se vrátila k původnímu stavu.
 5. 5
  Vyzkoušejte bylinné přípravky a udržte tak výtok pod kontrolou: Bylinky jsou bezpečným a efektivním řešením v prevenci proti nadměrnému poševnímu výtoku. Mnoho bylinek je účinných v léčbě infekcí poševní sliznice. Mnoho z nich má také adstringentní účinek, který redukuje abnormální výtok.
  • Věří se, že bylinky, jako například Pepř dlouhý, čistí tělo tak, že z těla eliminují organismy způsobující infekce.
  • Bylinky jako Saraca ashoka, Symplocos racemosa, Cyperus rotundus, Ficus benghalensis, vetiveria zizanioides, Andropogon muricatus a Acacia confusa snižují množství poševního výtoku díky svým adstringentním účinkům.
  • Bylinky jako Cimicifuga Racemosa pomáhají při vymýcení mykotických infekcí, zmírňují zánět, který je spojován s běžným vaginálním výtokem.

Tipy

 • Nemějte strach, že si o vás vaši kamarádi budou myslet, že zapácháte. Není to pravda. Výtok je něco, co občas potká každého z nás.

Varování

 • Nezačínejte kvůli nepříjemnému zápachu používat vaginální deodoranty nebo spreje. Ty jenom vaše příznaky zhorší, protože budete nadále narušovat přirozené pH v této oblasti.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 80 329 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 80 329 krát.

Pomohl vám tento článek?