Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už potřebujete vyměnit tabulku v okně, tvoříte skleněnou mozaiku nebo pracujete na nějakém jiném projektu, umět řezat sklo je dovednost, která se vždycky hodí a kterou přitom zvládne každý. Se správným nářadím a pevnou rukou můžete klidně začít řezat sklo pohodlně doma.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Příprava

 1. 1
  Připravte si pracovní plochu. Budete potřebovat velký rovný povrch, nejlépe takový, který je trochu měkký a který sklo nepoškrábe. Pracujte na místě, které se snadno uklízí.
  • Nepracujte na koberci, protože hrozí, že pokud se sklo rozbije, střípky se do vláken zamotají a nepůjdou vytáhnout.
  • Pro jejich vlastní bezpečnost držte dál od materiálu i pracovní plochy domácí zvířata a malé děti.
 2. 2
  Vyčistěte skleněný povrch na místech, kde chcete řezat. Mastnota nebo silikon může výsledek vaší práce zničit. Místa, kde chcete řezat, tedy vyčistěte hadříkem, nebo alespoň přejeďte bříškem prstu.
 3. 3
  Pořiďte si řezák na sklo a nějaký lehký olej. Řezák na sklo může být velký jako tužka a na jeho konci je buď sklenářský diamant nebo tvrdé ocelové kolečko, kterým se do skla udělá rýha, podél které se pak čistě odlomí. Olej na řezání skla si můžete koupit ve sklenářství, nebo použijte trochu minerálního oleje.
 4. 4
  Změřte a označte si, kde chcete řezat. Rýha musí vést od jednoho okraje skla až ke druhému. Můžete si ji označit fixem (nejlépe s rovným hrotem, pokud chcete udělat rovnou čáru. Můžete si také čáru nakreslit na papír a ten pak položit pod sklo.
  • Rýha by neměla být příliš dlouhá. Rýhy delší, než 60 cm mají vysoké riziko, že při lámání neprasknou správně.
  • Na každé straně tabule by od rýhy mělo zbývat alespoň 10 cm, za které sklo uchopíte a zlomíte. Pokud chcete řezat malé kousky skla, možná budete potřebovat speciální nástroje jako jsou kleště, kladívka a podobně, abyste odlomili sklo, které nemůžete uchopit do ruky.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Rýhování skla

 1. 1
  Namočte řezák na sklo do oleje a vezměte ho do ruky stejně jako tužku. Naolejovaný řezák vytvoří mnohem přesnější a hladší rýhu. Podívejte se na kolečko nebo špičku řezáku a zkontrolujte, že je tam, kde přesně chcete rýhu mít.
 2. 2
  Položte na sklo něco, podél čeho kolečko povedete. Může to být rovná laťka nebo obyčejné pravítko. Potřebujete něco dostatečně silného, aby se kolečko dobře vedlo a nezajíždělo jinam.
 3. 3
  Zatlačte na sklo a přejeďte po něm řezákem. Malé karbidové kolečko by se mělo bez problémů otáčet. Ideálně uslyšíte zvuk, jako když se trhá satén. Pokud slyšíte křupání, znamená to, že tlačíte příliš, nebo že jste kolečko řádně nenaolejovali. Čím slabší je zvuk, tím lepší bude výsledná rýha.
  • Pokud příliš tlačíte (častá chyba), rýha se "rozžhaví," takže řezák bude drhnout a sklo může prasknout.
  • Vaším cílem by měla být rovnoměrná rýha. Jestliže tlačíte příliš silně na jednom místě a akorát na druhém, sklo nepraskne tak, jak byste chtěli. Mikroskopické nedokonalosti v rýze mohou způsobit, že bude zubatá.
 4. 4
  Projeďte řezákem od jedné strany skla ke druhé. Pozor, nejezděte v rýze tam a zpátky, pokud omylem nějaké místo vynecháte.
 5. 5
  Prohlédněte si výslednou rýhu. Měla by být nevýrazná, jakmile z ní otřete olej. Bude vypadat jako drobný škrábanec, nic víc. Zkontrolujte, že se táhne opravdu od jedné strany skla až na druhou.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Lámání a broušení

 1. 1
  Opatrně uchopte do rukou obě strany skla. Držte je tak, jako kdybyste chtěli zlomit bramborový lupínek oběma rukama.
 2. 2
  Přes zápěstí přeneste na sklo sílu, kterou ho zlomíte podél rýhy. Lokty by se vám vůbec neměly pohybovat. Jednoduše otočte zápěstími (pravým po směru hodinových ručiček, levým proti). Představte si, že rýha, kterou jste udělali, sahá až do poloviny skla a vy ho potřebujete jen otevřít. Rýha vám poslouží jako slabé místo. Jakmile budete mít v rukou dva kusy skla místo jednoho, jste hotovi.
  • Lámání skla může začít obyčejným prasknutím. Když praskne jen malý kousek, nepřestávejte dál na sklo vyvíjet tlak, dokud nepraskne po celé délce.
 3. 3
  Použijte jemný smirkový papír nebo brousek, kterým sklo zbavíte ostrého okraje. Nejen, že tak snížíte riziko, že se o sklo pořežete, ale okraje zabroušeného skla se navíc méně odštipují a tabule je tak silnější.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Vyřezání křivky

 1. 1
  Začátek křivky se musí dotýkat okraje skla. Pokud budete rýhu dělat od ruky, vždy musí vést od okraje k okraji. Nejprve si linku poznačte na sklo fixem, případně nakreslete na papír a vložte pod sklo.
 2. 2
  Ostrou linku uděláte kombinací několika rovných linií. Jemné křivky by se vám mělo povést udělat stejným způsobem, jako rovnou linii, stačí mít pevnou ruku. Výraznějšího zakřivení dosáhnete tím, že uděláte sérii značek, které vedou některými částmi křivky a končí kousek před částí skla, kterou chcete uříznout.
 3. 3
  Obraťte sklo a jemně zezadu zatlačte na střed vyryté linie. Tak začne sklo praskat. Pokračujte a lehce sklo lámejte podél vyryté linie, mělo by se dobře oddělovat. Pokud linie vede příliš blízko okraje skla, může se zlomit úplně, nejen podél rýhy, protože je to cesta nejmenšího odporu.
 4. 4
  Udělejte další rýhy, které odvedou tlak a díky kterým budete sklo moci lámat postupně, po malých kouscích. Čím menší rýhy, tím přesněji se sklo bude lámat. Menší kousky skla oddělte s pomocí kleští.
 5. 5
  Vyhlaďte zakřivené okraje bruskou na sklo. Tento nástroj používá rychle rotující kolečko s diamantem a brusnou složkou. Zapněte brusku a zakřivený okraj skla k ní pevně přiložte. Pak obruste podobně, jako brousíte například dřevo.
  Reklama

Tipy

 • Než se pustíte do řezání na ostro, trénujte si ho napřed na zbytcích skla, dokud nedostanete do ruky potřebný cvik.
 • Zrcadla vždy řežte ze skleněné strany, ne z postříbřené. Pokud řezákem uděláte rýhu na natřené straně, nepodaří se vám sklo rozlomit. Jinak je technika řezání zrcadel úplně stejná, jako pro běžné sklo.
 • Pokud se vám nepodaří udělat na skle dobrou rýhu, nevracejte se řezákem zpátky. Jednak tím problém nejspíš nevyřešíte, a jednak můžete poškodit kolečko řezáku.
 • Tímto způsobem se dá nejlépe řezat běžné tabulové sklo. Nelze jej aplikovat na temperované sklo, které se při pokusu o přelomení roztříští na kousky.
 • Špatná rýha má mezery nebo nerovná místa a není snadné ji opravit. Špatná rýha bohužel většinou znamená, že jste kus skla zničili.
Reklama

Varování

 • Pokud vyvíjíte dostatečný tlak a sklo stále neprasklo, přestaňte. Jestliže není rýha dostatečně hluboká na to, aby v ní sklo prasklo, může prasknout kdekoli, třeba přímo ve vašich rukou.
 • Nasaďte si ochranné brýle. Pokud by sklo prasklo nepravidelně, může střep vylétnout až k vašemu obličeji.
 • Až budete hotovi, dobře celé pracovní místo ukliďte, abyste ho zbavili všech případných zbytků a kousíčků skla. I když je okem nevidíte, mohou se vám zapíchnout do chodidel nebo rukou, což je poměrně bolestivé.
 • Chraňte si ruce rukavicemi. Hrany skla mohou být velmi ostré, takže si nasaďte kožené pracovní rukavice, které vám dobře padnou, abyste se nepořezali.
Reklama

Související články

Jak vyrobit skloJak vyrobit sklo
Jak vytvořit HTML stránkuJak vytvořit HTML stránku
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 47 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 004 krát
Kategorie: Materiál
Stránka byla zobrazena 12 004 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama