Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Šicí stroje se mohou zdát těm, kdo neumí šít, až děsivě složité. Nenechte se ale odradit a naučte se, jak se strojem zacházet a vytvářet krásné textilní doplňky a oděvy! Přečtěte si náš návod krok za krokem a pochopte, jak šicí stroj funguje, jak ho nastavit a konečně i jak na něm šít. Začněte ještě dnes.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Součásti šicího stroje

 1. 1
  Najděte vypínač šicího stroje. Může se to zdát směšné, ale je to nejdůležitější krok. Nachází se na různých místech, záleží na typu a značce šicího stroje - většinou je na pravé straně, ale nemusí tomu tak být vždy.
 2. 2
  Všimněte si, kde je držák na špulku nitě. Bude to malá, kovová nebo plastová tyčka, kterou najdete navrchu na šicím stroji.
 3. 3
  Hledejte vodič pro nit. Ten vede nit od držáku nahoře na stroji dolů k jehle. Je to zpravidla kovová, geometrická součástka a nachází se nahoře na levé straně šicího stroje.
 4. 4
  Najděte kolíček na návin člunku. Bude nahoře na stroji, napravo od držáku špulky. Je to další krátký kolíček, z plastu nebo z kovu, vedle malého horizontálního kolečka. Tento kolíček bývá pohyblivý, aby bylo možné přejít z normálního šití na navíjení nitě ze špulky na člunek, než začnete šít.
 5. 5
  Zkontrolujte kolečka nebo páčky pro úpravu stehů. Na každém stroji jsou umístěné jinde, záleží na značce, ale většinou se nacházejí na přední straně šicího stroje a vypadají jako několik knoflíků, případně displej. Můžete si zvolit typ a délku stehu, jeho směr (přední nebo zadní) a tak dále. Přečtěte si návod k použití pro váš šicí stroj, abyste se dozvěděli, jaké má funkce a co všechno si můžete nastavit.
 6. 6
  Najděte, kudy povede nit k jehle. Až budete připraveni natáhnout ve svém stroji nit ze špulky, umístěné nahoře, povedete ji přes vodicí rámeček a pak po páčce, která se nachází uvnitř stroje. Téměř vždy jsou na stroji zřetelné šipky a označení směru, kudy a jak máte nit vést, aby s ní mohl stroj správně pracovat.
 7. 7
  Najděte si kolečko pro napětí nitě. Je to většinou kolečko s čísly a nachází se poblíž místa, kde nit vstupuje do stroje. Kontroluje při šití napětí nitě - je-li příliš velké, nit bude táhnout a stehy se budou deformovat, při příliš nízkém napětí se bude volná nit hromadit pod látkou.
 8. 8
  Najděte šroubek, kterým se upevňuje jehla. Je to kovová součástka, která drží jehlu během šití na místě. Nachází se pod ramenem šicího stroje a vypadá jako velký hřebík, který trčí na pravou stranu od jehly.
 9. 9
  Prohlédněte si patku šicího stroje. Je to kovový nástavec pod jehlou, který vypadá jako malá lyže. Má za úkol držet látku na místě a vést ji skrz šicí stroj.
 10. 10
  Vyzkoušejte si práci s páčkou, která zdvihá patku šicího stroje. Několikrát ji stiskněte, abyste se naučili, jak funguje. Páčku najdete hned za jehlou nebo v jejím bezprostředním okolí. Stiskněte ji úplně dolů a pak úplně nahoru, aby se patka pohybovala.
 11. 11
  Hledejte podložku pod jehlu. Je to kovová podložka a je pod jehlou. To bylo snadné, že?
 12. 12
  Najděte podavač látky. Je to malý kovový vodič, který se nachází pod patkou šicího stroje, na podložce pod jehlu, a při šití pohybuje látkou, aby procházela hladce šicím strojem. Vypadá jako dvě hrubé kovové kolejnice.
 13. 13
  Najděte kryt člunku a člunek. Člunek je malá špulka s nití, která je umístěna vespod šicího stroje a dodává takzvanou zadní nit. Pod kovovou podložkou pod jehlu je ukrytý obal člunku a hned vedle by měla být páčka, kterou člunek otvíráte. Použijete ji, až budete navlékat nit před samotným šitím.[1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Nastavení šicího stroje

 1. 1
  Dejte šicí stroj na pevný stůl, pracovní desku nebo speciální stolek pro šicí stroj. Sedněte si na pohodlné židli ve výšce, která vám bude příjemná a bude ve vhodné výšce v poměru ke stolu. Než začnete šít, budete muset ještě pár věcí zkontrolovat a seznámíte se se strojem, takže ho zatím ještě nezapojujte do zásuvky.
 2. 2
  Přimontujte ke stroji jehlu. Jehly mají plochou stranu, takže se dají do stroje zasunout pouze jedním směrem, obvykle plochou stranou dozadu. Po jedné straně jehly je žlábek, většinou na opačné straně, než je ploška - vždy to musí být na té straně, ze které se do jehly navléká nit (nit je vedena v tomto žlábku, který ji drží při procházení látkou na místě). Zasuňte jehlu pevně do držáku a přišroubujte ji.
 3. 3
  Navlékněte nit do člunku. Šicí stroj používá dvě nitě, vrchní a spodní, která je navlečena na člunku. Abyste na člunek navlékli nit, dejte ho na hrot nahoře na šicím stroji. Řiďte se přesným návodem a veďte nit skrz kovový vodič a pak na špulku člunku Posuňte člunek a počkejte, až bude plný. Automaticky by pak návin měl přestat.
  • Až nit na člunek navléknete, dejte ho do držáku na člunek, který se nachází pod jehlou. Nechte konec nitě koukat ven, aby bylo možné jej navléci.
  • Řiďte se přesným návodem pro navléknutí nitě na člunek.
 4. 4
  Navlékněte niť do šicího stroje. Špulka s nití se nachází nahoře na stroji, ale musíte ji dovést až dolů k jehle. vezměte konec nitě a protáhněte ji vodicí součástkou nahoře, pak dolů, skrze stroj. Měli byste vidět malá čísla nebo šipky, které vám naznačí, kudy nit vést.
  • Můžete se také řídit návodem v manuálu k vašemu šicímu stroji.
  • Obvykle se natahování nitě řídí schématem "doleva, dolů, nahoru, dolů, skrze háček, do jehly". Případně také podle vzoru "špulka, napětí, páčka, jehla". Při tom všem se samozřejmě řiďte návodem k vašemu konkrétnímu stroji.
  • Jehlu můžete navléknout zleva, zprava, nebo zepředu dozadu. Pokud už byla navléknuta, je to vodítko, kterým se můžete řídit, pokud navléknuta není, poslední šipka by měla ukazovat, kudy a kam máte nit navléknout.
 5. 5
  Vytáhněte obě nitě. Teď byste měli obě nitě vytáhnout ven. Můžete si pomoci malými nůžtičkami, kterými nit vytáhnete. Měli byste teď vidět dvě nitě, jednu ze špulky a druhou ze člunku.
 6. 6
  Zapojte stroj do zásuvky a zapněte ho. většina šicích strojů má zabudované světlo, což je dobrý ukazatel, zda je stroj zapnutý. Vypínač je zpravidla umístěný na pravé straně šicího stroje. některé stroje zvláštní vypínač nemají a zapínají se ve chvíli, kdy je zapojíte do sítě.[2]
  • Připojte je stroji šlapací pedál. Položte ho na pohodlné místo pod stolem.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Šití na šicím stroji

 1. 1
  Zvolte rovný, přední steh o střední délce. Pročtěte si manuál k vašemu stroji a zjistěte, jak to udělat. Na našem modelovém šicím stroji se stehy nastavují otáčením kolečka po pravé straně, dokud se s cvaknutím nezastaví na zvoleném stehu. Stehy vždycky nastavujte když je jehla v poloze nahoře a není zapíchnutá v látce. Jinak by se jehla mohla v látce pohnout.
  • Rovný, přední steh se používá při šití většiny stehů. Druhý nejobvyklejší steh je cik-cak, kterým se začisťují okraje proti třepení.
 2. 2
  Trénujte nejprve na zbytcích látky. Vyberte si jednoduchou tkaninu, nikoliv úplet a poprvé si vyzkoušejte šití. Nepoužívejte ale příliš těžké a tuhé látky. Denim nebo flanel je na šití poměrně náročný, protože ve více vrstvách je obtížné ho prošít.
 3. 3
  Pečlivě slžte látku pod patku šicího stroje. Větší část látky by měla být vlevo od stroje, pokud ji budete chtít mít vpravo, šití bude obtížnější a stehy mohou být neupravené.
 4. 4
  Dejte patku do nižší polohy, aby stiskla látku. Za patkou je páčka po straně jehly, která zdvihá a snižuje patku.
  • Pokud za látku při sklápění patky lehce zatáhnete, zjistíte, že ji stroj drží překvapivě pevně. Při šití stroj využívá podavač látky, díky kterému se látka pohybuje stálou rychlostí. nemusíte látku tahat nebo tlačit do šicího stroje, ve skutečnosti tahání může poškodit jehlu. Rychlost šití a délku stehu můžete regulovat během šití nebo před ním.
 5. 5
  Chytněte do ruky oba konce nití. několik prvních stehů je raději držte v ruce, aby se nezatáhly zpátky do špulky a člunku. Až kousek ušijete, můžete nitě pustit a oběma rukama kontrolovat látku.
 6. 6
  Sešlápněte pedál. Pedál kontroluje rychlost šicího stroje. Funguje stejně jako pedál plynu v autě, čím silněji ho sešlápnete, tím rychleji bude stroj šít. Zezačátku proto pedál sešlapujte pomalu a opatrně, jen tak, aby stroj začal pracovat.[3]
  • Některé stroje se ovládají koleny a nikoliv pedálem. Pokud je to váš případ, ovládejte stroj tlakem kolene.
  • Můžete také použít kolo nahoře, na pravé straně stroje. To ovládá šicí stroj ručně a hodí se pro složitější stehy.
  • Šicí stroj bude automaticky látku brát směrem od vás. Můžete její pohyb řídit rukama a šít tak rovné nebo obloukové stehy. Nejprve si natrénujte rovný steh a pak zkuste několik obloučků. Jediný rozdíl je v tom, jak rukama vedete látku.
  • Na látku netlačte ani za ni netahejte, jak bude postupovat pod jehlu. Materiál se tak může krčit nebo natahovat a dokonce můžete zlomit jehlu, nebo se stehy zašmodrchají ve člunku. Pokud vám připadá, že se látka nepohybuje dostatečně rychle, sešlápněte pedál větší silou, upravte délku stehu, nebo (pokud to jinak nejde) si kupte rychlejší šicí stroj.
 7. 7
  Nejděte tlačítko, které ovládá zpětný steh a vyzkoušejte ho. Obrátí to směr šití a směr, kterým látku podavač bere do stroje. Toto tlačítko má často pružinu, takže ho musíte držet, pokud s ním chcete šít.
  • Na konci švu udělejte pár obrácených stehů, takzvaně látku zapošijte. Zabráníte tak tomu, aby se nitě třepily.
 8. 8
  Pomocí ručního kolečka umístěte jehlu do nejvyšší pozice. Pak páčkou zdvihněte patku stroje. Látku byste teď měli bez problémů vytáhnout ze stroje. Pokud nitě nedovolí látce vyklouznout, zkontrolujte pozici jehly a uvolněte nitě pootočením ručního kolečka.
 9. 9
  Odstřihněte nitě. Na většině šicích strojů je na levé straně malý zářez s čepelí. Můžete nitě vzít do ruky a protáhnout je směrem dolů přes řezák a tím je zkrátit. Pokud takový zářez s čepelí na vašem stroji není, začistěte nitě nůžkami. Nechte z jehly a člunku koukat dostatečně dlouhé nitě, abyste mohli začít další steh.
 10. 10
  Trénujte švy. Sešpendlete dva kousky látky lícem k líci, poblíž konce látek. Šev bude asi 1,3-1,5 cm daleko od okraje. Můžete sešít jednu vrstvu látky (a možná budete chtít, aby se okraje netřepily), ale protože šití je většinou o spojování dvou kusů látky dohromady, měli byste se naučit šít s několika vrstvami a se špendlíky.
  • Látka se špendlí lícem k líci, tak aby šev byl z vnitřní strany. "Líc" je ta strana, kterou chcete mít z vnější strany kousku, který šijete. U látek s potiskem je to ta strana s jasnějšími barvami, u jednobarevných to nebývá jisté.
  • Špendlíky zapichujte do látky napříč k linii, kde má být šev. Můžete šít přímo přes špendlíky a vytáhnout je až později, aniž by se šicí stroj poškodil. Bezpečnější ale samozřejmě je, vytáhnout každý špendlík těsně předtím, než místo u něj prošijete. Jehla může špendlík nechtěně zlomit a sama se ztupit. Pokud to tedy není nezbytné, špendlíky raději v látce nenechávejte.
  • Prohlédněte si látku a podívejte se, jak je utkaná. Švy můžou jít jakýmkoliv směrem, ale u většiny látek jdou paralelně ke směru, kterým jsou tkaná hlavní vlákna. Dávejte také pozor u látek s potiskem, aby byl vzor sesazený a aby šel správným směrem, obzvlášť to platí u květinových nebo pruhovaných vzorů, které by měly být otočené určitým směrem.
 11. 11
  Přejděte k další části látky. Použijte ruční kolečko na pravé straně stroje, abyste zvedli jehlu, až šev na prvním místě látky dokončíte. Se zvednutou jehlou se budete moci přesunout na jiný kousek.
  • Pokud jehla není na vrcholu jezdce, možná se nebude pohybovat, když zatáhnete za konec nitě.
  • Podívejte se, zda má váš šicí stroj vodicí linky na podložce pod jehlou. Ty určují "normální" vzdálenost mezi švem a okrajem látky. Nejčastěji budete používat vzdálenost 1,5 cm nebo 1,3 cm. Odměřte si to pravítkem z každé strany jehly. Rýhy by měly už být na podložce (plochá kovová destička, skrz kterou prochází jehla. Pokud na vaší destičce zářezy nejsou, označte si je sami maskovací páskou.
 12. 12
  Naučte se, jak ušít ostrý roh. Až budete chtít zabočit, snižte jehlu, aby se zapíchla do látky. Můžete k tomu použít ruční kolečko. Zdvihněte patku stroje. Jehlu nechte zapíchnutou v látce. Pak látkou otočte směrem, kde má steh pokračovat - stále nehte jehlu v látce. Nakonec spusťte patku, s látkou pod ní, která vede novým směrem, a pokračujte v šití.[4]
 13. 13
  Zkuste si ušít jednoduchý projekt. Až vyzkoušíte a natrénujete různé stehy a začnete se cítit se strojem jistější, ušijte si polštář, povlak na polštář, nebo třeba dárkový pytlíček.
  RADA ODBORNÍKA
  Daniela Gutierrez-Diaz

  Daniela Gutierrez-Diaz

  Návrhářka střihů
  Daniela Gutierrez-Diaz je profesionální tvůrce střihů a návrhářka oděvů v DGpatterns. Vytváří moderní a jedinečné střihy, které jsou vhodné pro rušný každodenní život. Její úspěšný blog s názvem On the Cutting Floor obsahuje tipy pro šití a střihy ve formátu PDF pro různé projekty a návrhy.
  Daniela Gutierrez-Diaz
  Daniela Gutierrez-Diaz
  Návrhářka střihů

  Udržujte šicí stroj čistý. Vyčistěte stroj od veškerých vláken, která blokují cívku, a naneste olej na háček a člunek. To by mělo zajistit jeho dobrý a tichý chod!

  Reklama

Tipy

 • Dejte si na čas a zkoušejte různé stehy, které váš šicí stroj ovládá. Je to velmi důležité, abzvlášť pokud budete chtít šít knoflíkové dírky nebo ozdobné stehy. U většiny projektů si nicméně vystačíte s rovným stehem, nebo stehem cik-cak (Cik-cak steh není tak těžký, jak se na první pohled zdá. Jednoduše správně nastavte šicí stroj a ten udělá práci za vás!)
 • Než získáte jistotu a sehrajete práci s pedálem, látkou pod jehlou a rychlostí toho všeho, bude to chvíli trvat I ti nejlepší krejčí dělají testovací švy, než se pustí do práce.
 • V tomto článku jsme pracovali s červenou jehlou, aby byla dobře viditelná, nicméně nit by měla barvou vždycky ladit s látkou, pokud tedy záměrně nechcete, aby byla kontrastní.
 • Levné jehly mohou způsobovat problémy, ale staré nebo nekvalitní nitě problémy způsobí zcela určitě. Výběr nitě závisí na gramáži a textuře látky - standardní polyesterová nit, obalená bavlnou, se hodí na projekty se středně vysokou gramáží (okolo velikosti 40-60), bavlněná nit dodá více síly, jinak riskujete, že se při větší rychlosti stroje bude trhat. Na těžší látku jako je kabátovina, kůže nebo vinyl se hodí čalounické nitě. Všechno, co budete řasit potřebuje také těžší nit.
 • Jestli stále tápete, nebo nemáte ke svému šicímu stroji žádný manuál a váš stroj vypadá úplně jinak, než ten na obrázku, poproste o pomoc kamarádku, která umí šít, nebo navštivte místní opravnu nebo obchod s šicími stroji. Někde si můžete také zaplatit lekce šití, ve kterých se naučíte základy.
 • Prohlédněte si stehy. Nitě by se měly potkávat mezi dvěma vrstvami látky. Pokud jejich křížení vidíte na jedné nebo druhé straně látek, budete muset upravit nastavení stroje a napětí nití.
 • Někdy je napětí nitě v pořádku a potíž je v jehle. Jednu jehlu byste neměli používat na víc než dva kusy oděvu. Tkaniny navíc vyžadují jiné jehly, než úplety, denim potřebuje svou vlastní jehlu a lehké látky, jako například hedvábí, zase jiný typ. Druh látky určuje jehlu, kterou budete muset použít.
Reklama

Varování

 • Pozor, ať si prsty nestrčíte pod jehlu. Při navlékání jehly stroj vždy vypněte ze zásuvky, aby nehrozilo nebezpečí úrazu.
 • Nesnažte se stroj nutit k práci násilím. Pokud jehla nechce propíchnout látku, možná máte moc vrstev, nebo špatnou jehlu.
 • Snažte se nešít přes špendlíky, které drží látku u sebe. Oslabuje to šev a může zlomit jehlu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Šicí stroj
 • Jehly - vyberte si ty správné podle druhu látky
 • Rovné špendlíky - jehelníček nebo magnetický držák zajistí, aby se nerozkutálely
 • Látka
 • Pevný stůl nebo pracovní deska
 • Nit
 • Člunky, které se hodí pro váš šicí stroj
 • Páráček na švy (při zkoušení švů ho potřebovat nebudete, později se ale velmi hodí)
 • Nůžky na šití

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 53 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 23 169 krát
Kategorie: Textil
Stránka byla zobrazena 23 169 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama