Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Existuje spousta způsobů, jak šetřit benzínem, ale nejlepší je omezit množství benzínu, které používáte. Až budete muset někam jet autem, budete si moci vyzkoušet naše triky.

Část 1
Část 1 ze 3:
Upravte své řízení

 1. 1
  Řiďte podle dopravních omezení. Toto řešení je nejúčinnější a nejsnazší. Nejefektivnější rychlost pro šetření benzínu je rychlost, ve které vaše auto přechází na vyšší převod. U většiny aut je to asi 80 km/h. [1]
  • Každých 8 km/h navíc vás bude stát spoustu peněz za benzín. [2] Čím rychleji pojedete, tím více benzínu spotřebujete.
  • Kromě toho jsou semafory často nastaveny na povolenou rychlost. Když pojedete zbytečně rychleji, budete muset stále zastavovat a rozjíždět se, čímž také neušetříte žádný benzín.
 2. 2
  Netlačte se na ostatní auta a nedupejte na brzdu. Když nebudete jezdit moc blízko za ostatními auty, můžete se tomu vyhnout. V těchto případech budete muset šlápnout na plyn, abyste získali zpět rychlost, o kterou jste přišli kvůli brzdění. Takové zpomalování a zrychlování vás bude stát více paliva, než kdybyste jeli stále stejně rychle a udržovali si bezpečnou vzdálenost.
  • Opakované šlapání na brzdu vás bude stát energii, která se přetvoří na zbytečné teplo a sníží životnost vašich brzd. V budoucnu by všechna auta mohla mít systémy, které energii z brzd převedou na využitelnou energii, ale momentálně tyto technologie mají pouze hybridy.
 3. 3
  Zrychlujte pomalu. Kdykoli dupnete na plyn, abyste mohli rychle zrychlit, spalujete zbytečně příliš mnoho paliva a opotřebováváte si pneumatiky. Když budete zrychlovat pomaleji, využijete pouze benzín, který skutečně využít potřebujete.
  • Jednoduše byste měli plyn a brzdu používat co nejméně. Když to budete dělat, budete mít nejnižší spotřebu benzínu.
 4. 4
  Jezděte stejně rychle a držte se jednoho pruhu. Když budete zpomalovat a potom zase zrychlovat, spotřebujete více paliva. Udržujte si stejnou rychlost a spotřebujete minimum benzínu. Když v kopcích přirozeně zpomalíte a budete nabírat rychlost při jízdě z kopce, také ušetříte benzín.
 5. 5
  Na dálnici používejte tempomat. Dalším způsobem, jak zbytečně nešlapat na brzdu a na plyn, je používat při jízdě po dálnici tempomat. Kromě toho, že ušetříte za palivo, se vám také méně opotřebuje motor. [4]
  • Tempomat udrží vaše auto ve stále stejné rychlosti, takže nebudete muset neustále šlapat na brzdu a na plyn. Hodí se to pouze na dálnici a na dlouhých cestách. Při jízdě ve městě se tím nezatěžujte.
 6. 6
  Při jízdě se uvolněte. Přestože je dopravní situace stresující, je důležité se uklidnit. Poslouchejte klidnou hudbu. Když budete poslouchat energickou hudbu, zrychlí se vám srdeční tep a pojedete zbytečně rychleji.
  • Klidná hudba vám také zabrání nadávat na ostatní řidiče, jezdit příliš blízko za jinými auty a omezí riziko nehody.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Upravte své zvyky

 1. 1
  Jeďte tak dlouho, dokud nebudete mít téměř prázdnou nádrž. U tohoto kroku jde pouze o vědu: lehčí auto využívá méně paliva. Plná nádrž vaše auto rozhodně neudělá lehčím, takže odolejte pokušení zajet natankovat vždy, když vám bude v nádrži zbývat ještě 1/3 paliva. Poslední třetina nádrže vám totiž vydrží o něco déle, než první třetina.
  • Ceny benzínu se ovšem o víkendu zvyšují. Pokud víte, že budete potřebovat benzín v sobotu, je dobré natankovat nejpozději ve čtvrtek. Měli byste mít přehled o tom, kde v okolí seženete nejlevnější palivo. [5]
 2. 2
  Neseďte zbytečně v autě. Když budete sedět v nastartovaném autě, budete zbytečně plýtvat benzínem a opotřebujete si motor. Nová auta není nutné v zimě zahřívat, stačí několik vteřin a můžete jet.
  • Když budete na někoho čekat, vypněte motor. Rádio můžete poslouchat i tak!
 3. 3
  Až si natankujete, otočte trysku benzínu vzhůru nohama. Tato tryska je připojena k obyčejné hadici. Když hadici vypnete, stále v sobě bude mít benzín. Pokud chcete natankovat i poslední trochu benzínu, otočte trysku vzhůru nohama a trochu s ní zatřeste.
  • Zvedněte hadici, aby vám do nádrže natekl i benzín z hadice. Gravitace způsobuje, že se benzín v hadici drží na nejnižším místě, takže když hadici zvednete, nateče vám do nádrže.
 4. 4
  Používejte klimatizaci. Většina lidí si myslí, že používání klimatizace v autě spotřebovává více benzínu. Není to ale pravda. Ovlivňuje to pouze starší auta, na ta novější to nemá v podstatě žádný vliv.
  • Otvírání oken je horší. Vytváří to průvan, který vaše auto zpomaluje, což budete muset vykompenzovat tím, že šlápnete na plyn. [6]
 5. 5
  Parkujte ve stínu. Čím chladnější vaše auto bude, tím méně benzínu se vám vypaří z nádrže. [7] Jistě nechcete vyhazovat peníze z okna auta!
  • Kromě toho když si sednete na rozpálené sedadlo, mohli byste se spálit. Je to lepší pro vaše auto, ale i pro vás. Když se nemůžete dotknout volantu, protože je úplně žhavý, nemůžete správně řídit.
 6. 6
  Vyhýbejte se dopravním zácpám a špatnému počasí. V dopravních zácpách a v dešti vaše auto spotřebuje více paliva. Platí to také pro větrné počasí a extrémně vysoký tlak vzduchu. Déšť, vítr a vysoký tlak vytváří průvan, kvůli kterému musíte použít více paliva, abyste udrželi auto v chodu.
  • Pokud vám ovšem fouká do zad, pomůže vám to.
  • Jistě není žádným překvapením, že dopravní zácpy spotřebovávají hodně benzínu. Musíte neustále startovat, sedět, posouvat se a stát.
 7. 7
  Než vypnete motor auta, vypněte všechny elektronické přístroje a klimatizaci. Když vypnete motor, všechno ostatní se automaticky vypne také, ale co se stane, když motor opět zapnete? Když všechno vypnete, při příštím startování spotřebujete méně benzínu. Potom můžete znovu všechno zapnout, což pro vás bude i jednodušší.
 8. 8
  Dobře si rozmyslete všechny cesty a snažte se řídit méně. Zkuste si spojit své pochůzky a schůzky tak, abyste mohli jezdit méně. Všechny povinnosti splňte najednou a budete mít i více volného času. Také si své cesty naplánujte tak, abyste se vyhnuli dopravním zácpám.
  • Všechny věci, které se nekazí (konzervy, hygienické potřeby, sušené jídlo atd.) si kupujte ve větším množství, abyste nemuseli jezdit do obchodu jen pro několik věcí.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Upravte své auto

 1. 1
  Zajistěte, aby vaše auto bylo lehčí. Zbavte se všech zbytečností z kufru auta. Pokud máte pick-up auto, vystěhujte všechny věci z úložného prostoru a ušetříte spoustu benzínu.
  • Pokud musíte něco vézt, dejte si to do kufru, ne na zahrádku. Když budete mít něco na zahrádce, budete mít vyšší odpor vzduchu, takže při zrychlování spotřebujete více paliva.
 2. 2
  Vyměňte si vzduchový filtr. Špinavý filtr je náročný na výkon a spotřebuje více paliva, než čistý filtr. [8] Pokud máte už delší dobu starý filtr, vyměňte si ho. Trvá to jen několik minut a možná to zvládnete sami!
  • Vzduchové filtry jsou vcelku levné. Většina z nich stojí něco okolo 600-1000Kč.
 3. 3
  Mějte pneumatiky nafouknuté na správný tlak. Správně nafouknuté pneumatiky zvýší vaši dojezdovou vzdálenost na jednu nádrž benzínu. Mějte po ruce pumpu a kontrolujte si tlak v pneumatikách. Je běžné, že pneumatiky postupem času ztrácejí vzduch.
  • Pokud se venkovní teploty často mění, kontrolujte si tlak v pneumatikách častěji. Horké pneumatiky mají vyšší tlak, protože se vzduch rozpíná. Chladnější pneumatiky mají zase nižší tlak, protože se v nich vzduch stáhne, takže je budete muset přifouknout. Málo nafouknuté pneumatiky, nebo naopak příliš natlakované pneumatiky mají menší odpor, takže zvyšují tření a snižují dojezdovou vzdálenost na jednu nádrž paliva.
  • Pokud potřebujete nové pneumatiky, pořiďte si radiální. Mají nižší odpor a dodají vašemu autu aerodynamiku.
 4. 4
  Pravidelně se svým autem jezděte do servisu, abyste optimalizovali jeho spotřebu. Je dobré pravidelně měnit některé součástky v autě, které se snadno opotřebují. Čím lépe bude váš motor fungovat, tím větší výkon bude mít a tím méně paliva spotřebuje.
 5. 5
  Používejte v autě syntetický olej a ušetříte asi 5% na palivu. Kromě toho nebudete olej muset měnit tak často a nebudete muset jezdit do servisu každou chvíli.
  • V servisu se zeptejte mechanika, jaký olej by vám doporučil, abyste měli nižší spotřebu. Jistě vám prodá nějaký vhodný.
  Reklama

Tipy

 • Dávejte si pozor na to, jaké palivo tankujete používáte. Existuje několik druhů benzínu a některé motory potřebují konkrétní druhy paliva.
 • Sledujte, kolik paliva spotřebujete, abyste včas zjistili, kdy je potřeba zajet si do servisu. Tři nebo čtyři nádrže, které vypotřebujete příliš rychle, většinou značí problém s motorem.
 • Pokud je to možné, choďte pěšky, nebo jezděte na kole.
 • Vezměte si oblečení, které se hodí k počasí – budete se v autě cítit lépe a nebudete se muset spoléhat na klimatizaci, nebo otevřená okna.
Reklama

Varování

 • Nejezděte příliš blízko za ostatními auty, abyste ušetřili benzín. Může vám to sice pomoci, protože druhé vozidlo ruší odpor vzduchu, ale je to velmi nebezpečné.
 • Pravidelně s autem jezděte do servisu a dávejte si pozor, abyste ho měli v pořádku. Výměna oleje se zdá být drahou záležitostí, ale z dlouhodobého hlediska vám ušetří peníze za palivo a omezí opotřebování motoru.
 • Lidé často zbytečně šlapají na brzdu jen proto, že příliš zrychlují a jezdí moc blízko u ostatních aut.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 752 krát
Stránka byla zobrazena 6 752 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama