Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Šetření elektrickou energií splní dvojí účel: pomáhá vám ušetřit za výdaje v domácnosti a zároveň je nástrojem boje proti globálnímu oteplování. Rozhlédněte se doma a ve vaší kanceláři: každé elektronické zařízení může fungovat úsporně. Tepelná izolace vašeho domova a změna každodenních návyků významně ušetří elektrickou energii i ve vašem případě. Přečtěte si podrobně, jak šetřit elektrickou energii.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Osvětlení

 1. 1
  Využijte přirozeného světla. Rozhrňte záclony a pusťte do místnosti sluneční svit! Využití přirozeného světla namísto umělého osvětlení může přinést velkou úsporu elektrické energie spotřebované během dne.[1] Stějně tak můžete šetřit energii i v kanceláři. Pro každý případ platí, že využijete-li přirozené světlo namísto umělého osvětlení, ušetříte značné množství elektrické energie. Denní světlo vám přinese rovněž pocity štěstí[2] , máte tedy další důvod k roztažení záclon.
  • Pokuste se umístit svůj pracovní stůl tak, aby byl osvětlen denním světlem. Pokud máte dost světla, nepoužívejte navíc umělé osvětlení místnosti. Potřebujete-li více světla, použijte stolní lampu s nízkou spotřebou elektrické energie.
  • Kupte si záclony, které poskytují mírný stín, nicméně dovolují světlu prostoupit do místnosti.
 2. 2
  Vyměňte žárovky. Výměna klasické žárovky za kompaktní nebo LED žárovku ušetří spoustu energie. Klasické žárovky spotřebují 98% energie na výdej tepla, zatímco kompaltní a LED žárovky fungují mnohem efektivněji a vydrží déle. [3]
  • Kompaktní žárovky se staly první alternativou těch klasických. Spotřebují pouhou čtvrtinu energie. Obsahují jen stopové množství rtuti, po vypršení jejich životnosti s nimi tedy musí být zacházeno jako s nebezpečným odpadem.[4]
  • LED žárovky jsou na trhu novějším artiklem. Jsou dražší než kompaktní žárovky a neobsahují měď.
 3. 3
  Zhasínejte. Zhasínání je nejobyčejnějším a nejúčinnějším způsobem úspory energie. Začněte si všímat, kolik světel máte rozsvícených najednou ve vašem domě. Spočítejte, kolik jich vlastně můžete zhasnout. Opouštíte-li místnost, naučte se světlo vždy zhasnout.
  • V prostorách, které budete užívat jen krátkodobě, nepoužívejte žárovky, které potřebují "rozpálit". Údaj, zda se jedná o takovou žárovku, by měl být uveden na obalu.
  • Trávíte-li večer doma, zkuste se jako rodina vyskytovat v jedné či dvou místnostech. Je to úspornější, než jsou-li rozsvícena všechna světla v domě.
  • Nejvíce elektrické energie ušetříte, budete-li místo lampou svítit doma svíčkou! Může se vám to zdát staromódní, ale svíčky mají spoustu výhod: úspoří elektrickou energii, jsou romantické a jejich světlo uklidňuje. Jestliže se vám nezdá osvětlení svíčkami praktické každou noc, zkuste to jednou či dvakrát týdně. Dejte zvláštní pozor, máte-li v domě děti. Vlastně buďte opatrní v případě celé rodiny - přesvědčte se, že všichni vědí, jak bezpečně zacházet se svíčkami.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Elektrické spotřebiče

 1. 1
  Elektrické spotřebiče, které nepoužíváte, odpojte od zdroje elektrické energie. Věděli jste, že elektrické spotřebiče spotřebovávají energii, i když jsou vypnuté? I prázdný překapávač na kávu spotřebuje malé množství energie, je-li zapojen do sítě.
  • Vypínač zásuvky může být velkým pomocníkem. Místo vypojení 5 elektrických spotřebičů stačí přehodit jeden jediný vypínač.
  • Nezapomeňte na konci dne vypnout počítač a vypojit jej ze zásuvky. Počítače spotřebují spoustu elektrické energie a jsou-li připojeny do sítě, spotřebují spoustu energie a tak i vašich peněz. [5]
  • Nenechávejte vaši televizi bez přestání zapojenou do sítě. Může se vám to zdát nepohodlné, ale vypojit televizi ze sítě poté, co se ji večer přestanete sledovat, se vám vyplatí.
  • Vytáhněte ze zásuvky zvukovou aparaturu a reproduktory. Mají na svědomí velkou spotřebu elektrické energie, i když nejsou používány.
  • Nezapomeňte na malé spotřebiče: nabíječky na telefon, kuchyňské spotřebiče, fén na vlasy, nebo jakýkoliv jiný elektrický spotřebič ve vaší domácnosti.
 2. 2
  Nahraďte staré spotřebiče novými, úspornými. Staré spotřebiče byly vyrobeny v době, kdy úspora energie nebyla prioritou. Novější modely jsou vyrobeny tak, aby šetřily energii, náklady a spotřebu CO2. Máte-li starší chladničku, sporák nebo troubu, myčku, sušičku nebo pračku nebo jiný velký spotřebič, pokuste se jej nahradit novým, úspornějším.
  • Na nových elektrických zařízeních vyhledejte údaj o spotřebě energie. Tento údaj vám pomůže zjistit, kolik energie spotřebič spotřebuje. Mnohé úsporné spotřebiče jsou dražší než ty neúsporné. V běhu na delší trať se vám však peníze utracené navíc vrátí ve formě úspory energie.
  • Není-li pro vás možné koupit nové spotřebiče, můžete i tak několika způsoby ušetřit energii.
   • Zapínejte myčku nádobí, je-li plná. Nezapínejte ji poloprázdnou.
   • Neotvírejte zapnutou troubu. Ochladíte tím horký vzduch a na opětné ohřátí se spotřebuje další elektrická energie.
   • Nestůjte před ledničkou s dveřmi ledničky dokořán. Nevybírejte si v otevřené ledničce, co si dát. Otevřete ji a zavřete co nejrychleji. Zkontrolujte těsnění dveří vaší ledničky a zpuchřelé vyměňte za nové.
   • Perte plnou pračku prádla namísto poloprázdné.
 3. 3
  Nebuďte závislí na elektrických zařízeních. Dříve nebylo zvykem spoléhat se na elektrická zařízení v domácnosti. Zkuste používat jen ty spotřebiče, které skutečně potřebujete. Přestanete-li používat některé spotřebiče, může vám práce trvat o něco déle. Pokud však zapojíte do práce celou rodinu, nebude to takový rozdíl.
  • Většina lidí pere prádlo častěji, než je nutné. Zkuste i vy zredukovat počet praní.
  • Napněte na zahradě šňůru na prádlo a sušte prádlo venku místo v sušičce.
  • Myjte nádobí v ruce místo v myčce (za použití úsporné metody mytí nádobí).
  • Omezte pečení na jedno pečení týdně. Upečte více věcí najednou. Nebudete muset troubu opětovně zahřívat.
  • Zbavte se elektrických zařízení, které nepotřebujete, například elektrické osvěžovače vzduchu. Otevřete místo toho okno!
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Topení a klimatizace

 1. 1
  Izolujte svůj dům. Přesvědčte se, že vám izolace na oknech a dveřích ušetří spoustu peněz. Izolace zabrání úniku teplého vzduchu v zimě a chladného vzduchu v létě z vašeho domu.
  • Najměte odborníka k prověření tepelné izolace vašeho domu. Nechte prověřit půdu, sklep, stěny, strop, prostory pod podlahou. Nakonec můžete zjistit, že bude nejlepší dům znovu tepelně izolovat.
  • Izolujte váš dům vhodným těsněním dveří, oken a větracích otvorů na oknech. Na zimu můžete okna navíc pokrýt tepelně izolační fólií.
 2. 2
  Spotřebujte méně horké vody. Ohřev vody spotřebuje spoustu elektrické energie. Nemusíte se sprchovat studenou vodou, neplýtvejte však teplou. Ušetříte tím spoustu elektrické energie i peněz.
  • Přesvědčte se, že je váš bojler dobře izolován a neztrácí příliš tepla.
  • Pokuste se opatřit si ohřívač vody, který nemá stálý plamínek.
  • Místo koupele se sprchujte. Při koupeli spotřebujete mnohem více vody.
  • Sprchujte se krátce. Dvacetiminutová sprcha spotřebuje velkou spoustu elektrické energie.
 3. 3
  Používejte klimatizaci méně často. Někdy je vhodné ochladit vzduch v domě, není však třeba mít klimatizaci zapnutou od začátku jara do konce léta. Existují i jiné způsoby, jak se ochladit.
 4. 4
  Během zimy sneste doma nižší teploty. O pár stupňů chladnější domácnost v zimě vám ušetří spoustu energie a peněz. Je-li vám chladno, netopte v celém domě, raději si oblečte svetr.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Zdroje energie

 1. 1
  Využívejte obnovitelné zdroje energie. Snažte se odebírat energii od společnosti, která využívá energii z obnovitelných zdrojů, jako solární či větrnou. Mnohé dodavatelské společnosti jsou malými podniky, je tedy možné, že je budete muset vyhledat. Změna může být drahá, ale za nějakou dobu se vám investice vrátí.[6]

Tipy

 • Pochopte, že úspora energie vás neomezuje. Je to jen způsob, jak být spravedlivý k sobě, přírodě a zbytku světa.
 • Odpojte ze zásuvky elektrické spotřebiče, pokud je nepoužíváte.
Reklama

O tomto wikiHow

Natalie Kay Smith
Spoluautorem článku je :
Spisovatelka o udržitelné módě
Tento článek spoluautorem článku je Natalie Kay Smith. Natalie Kay Smith je spisovatelka o udržitelné módě, která již pět let píše o udržitelné módě a zeleném životu. Ve snaze ukázat čtenářům, že existuje i zodpovědný přístup k udržitelné módě, spolupracovala s více než 400 značkami po celém světě. Tento článek byl zobrazen 6 309 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 6 309 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama