Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Voda pokrývá 70% zemského povrchu, ale méně než 1% této vody zastupuje pitná voda.[1] I pokud žijete v oblasti, kde často prší, není jednoduché čistit vodu a zpracovávat ji na pitnou. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak můžeme vodou šetřit.

Část 1 ze 2:
Jak šetřit vodou doma

 1. 1
  Šetřete kohoutkovou vodou. Když si čistíte zuby, holíte se nebo myjete nádobí, vypněte proud vody. Můžete vodu zastavit i když se sprchujete – namočte se, zastavte vodu a v klidu se namydlete. Potom vodu znovu pusťte a opláchněte se. Můžete i na sprchu nainstalovat zarážku, která vám zajistí, že vám i po spuštění sprchy poteče stejně teplá voda.
  • Pochytejte si studenou vodu, která vám poteče z kohoutku předtím, než začne téct teplá. Použijte ji pro zalévání květin, nebo s ní spláchněte toaletu.
  • Voda z nádrže s teplou vodou obsahuje více sedimentu, než studená voda, ale je také vhodná k pití. Pokud používáte vodní filtr, můžete si přefiltrovat odchycenou vodu a uložit si ji do lednice v lahvích.
 2. 2
  Nainstalujte si sprchovou hlavici s menším průtokem. Tato zařízení nejsou vůbec drahá. Stačí je přišroubovat ke sprše a voda vám poteče pod menším tlakem, takže jí nevypotřebujete tolik.
 3. 3
  Perte vždy plnou pračku a zapínejte myčku, až bude plná. Počkejte si, až budete mít dost oblečení na praní. Neperte jen několik kousků oblečení jen proto, že nechcete nosit jedno oblečení více dnů za sebou. Při praní používejte nastavení šetrné na spotřebu vody i elektřiny. To samé platí i pro myčky – myjte nádobí až ve chvíli, kdy budete mít myčku plnou.
  • Neumývejte nádobí před vložením do myčky. Oškrábejte jen zbytky jídla do koše, nebo na kompost. Pokud se vám nádobí v myčce neumyje bez předmývání, kupte si kvalitnější prostředek do myčky.
  • Moderní výkonné myčky šetří vodu ve srovnání s ručním mytím, protože v myčce cirkulují stejnou vodu. Pokud se chystáte koupit si myčku, budete mít menší spotřebu. [2]
  • Vyberte si pračku obezřetně. Pračky s předním plněním spotřebují mnohem méně vody, než pračky s horním plněním.
  • Kupte si prací prostředek, který se dobře vymývá a nespotřebuje vodu navíc.
 4. 4
  Perte méně často. Budete muset špinit méně oblečení, ale ušetříte tím vodu a oblečení vám déle vydrží. Pokud nemáte oblečení špinavé nebo nezapáchá, nemá smysl ho prát.
  • Po sprchování rozvěste ručníky na věšák a používejte je několikrát. Každý člen rodiny by měl mít vlastní ručník. Můžete si je rozdělit podle barev.
  • Noste oblečení více než jednou. Můžete spát více nocí v jednom pyžamu (hlavně pokud se večer sprchujete). Měňte si denně spodní prádlo a ponožky, ale kalhoty, košile a trička můžete mezi praním nosit i několikrát. Noste přes trička nebo tílka mikiny a perte pouze nejspodnější vrstvu.
  • Nepřevlékejte se v průběhu dne. Pokud se ušpiníte, nebo děláte něco, u čeho se zamažete (zahradničení, malování), odložte si pro tyto účely oblečení, které také noste mezi praním několikrát. Pokud můžete, naplánujte si tyto činnosti před sprchováním, abyste se nemuseli sprchovat zbytečně dvakrát.
 5. 5
  Zkontrolujte si, zda vám v potrubí nikde neuniká voda (hlavně okolo toalety). Opravte všechny závady vodovodního potrubí. Když vám bude unikat voda z toalety, můžete denně spotřebovat o desítky litrů vody navíc!
 6. 6
  Sprchujte se krátce. Nastavte si stopky a snažte se při každé sprše zkracovat čas, který strávíte pod vodou. Holte se mimo sprchu, nebo si při holení vodu zastavte.
  • Místo koupání se sprchujte. Když se budete koupat, vypotřebujete až 100 litrů vody. Sprchováním spotřebujete jen třetinu.
  • Nainstalujte si do sprchy zarážku a regulátor tlaku. Nejsou to drahé věci a velmi snadno je použijete. Zapněte si vodu jen na tak dlouho, abyste se stihli namočit. Potom vodu zastavte a zarážka vám zajistí, že po jejím opětovném puštění poteče správná teplota.
 7. 7
  Používejte přebytečnou vodu z koupání a mytí nádobí na mytí zahradního příslušenství. Pokud můžete, připojte si k vaně nebo sprše hadici a používejte použitou vodu na mytí zahrady. Z vany můžete vodu vypumpovat i ruční sifonovou pumpou. Při ručním mytí nádobí vodu pochytejte do kbelíku a použijte ji na zahradě nebo v garáži.
  • Sbírejte vodu také pokaždé, když čekáte na odtok studené vody. Jednoduše si dejte pod kohoutek kbelík nebo džbán a vodu si schovejte.
  • Nasbíranou vodu z kohoutku můžete použít také k ručnímu praní jemného prádla.
  • Tuto vodu můžete klidně použít i k vaření těstovin nebo rýže.
  • Pokud chcete vodu používat k zalévání zahrady, používejte pouze přírodní prostředky na čištění.
  • Pokud si nejste jistí, zda je vaše použitá voda vhodná pro zalévání květin, můžete s ní splachovat toaletu. Nalijte ji rovnou do mísy, nebo s ní naplňte nádržku toalety.
 8. 8
  Používejte na toaletě pouze splachování s menším objemem vody. Můžete si do nádržky vložit plastovou lahev, která zachytí určité množství vody a zatížit ji například malými kamínky. Můžete si také koupit speciální zařízení, které vám bude šetřit vodu při splachování.[3]
 9. 9
  Některé toalety nebudou schopny spláchnout záchod efektivně s malým množstvím vody, takže se vždy ujistěte, že vaše splachování funguje tak, jak by mělo.[4]
  • Lahev v nádržce zavřete (hlavně pokud v ní máte kamínky nebo písek). Jistě nechcete splachovat toaletu pískovou vodou.[5]
  • Pořiďte si toaletu s nízkou spotřebou vody. Existují toalety, které dokážou spolehlivě spláchnout záchod s méně než 6 litry vody. Přečtěte si recenze na internetu a kupte si nějakou kvalitní.
  • Můžete si koupit i duální splachovadlo a připojit ho ke své toaletě. Na internetu jich najdete spoustu.
 10. 10
  Používejte toaletu správně. Nemusíte pokaždé splachovat. Také nepoužívejte toaletu jako odpadkový koš. Při každém spláchnutí spotřebujete asi 9 litrů vody, což je naprosto zbytečné plýtvání.
  Reklama

Část 2 ze 2:
Jak šetřit vodu venku

 1. 1
  Nainstalujte si měřič vody. Budete překvapeni tím, kolik vody spotřebujete. Když si nainstalujete tento měřič, budete mít lepší přehled o tom, kolik vody vám každý den proteče rukama.
  • Pokud měřič už máte, naučte se ho používat. Kromě jiného vám pomůže včas zaznamenat díry v potrubí a úniky vody. Podívejte se na měřič, zapište si hodnotu a po hodině se vraťte a podívejte se na něho znovu. Pokud se číslo změnilo, někde vám uniká voda.
  • Mnoho měřičů má malé kolečko, které se při pouštění vody rychle točí. Pokud máte jistotu, že vám nikde doma neteče voda a kolečko se přesto točí, pravděpodobně vám někde voda uniká.
  • Pokud máte měřič pod zemí, budete ho muset nejprve umýt. Postříkejte ho trochou vody, abyste mohli přečíst čísla, která ukazuje.
 2. 2
  Pečujte o svůj trávník obezřetněji. Zalévejte pouze oblasti, které to potřebují a používejte na hadici spouštěcí pistoli. Můžete také chytat dešťovou vodu a zalévat s ní zahradu.
  • Zalévejte zahradu a trávník večer. Když budete květiny a trávník zalévat večer, voda bude mít více času vsáknout se do země a neodpaří se tak rychle, jako ve dne.
  • Zalévejte zahradu pořádně, ale méně často. Tím podpoříte růst hlubokých kořenů, díky kterým nebude potřeba zalévat tak často. Kořeny trávy nesahají tak nízko jako kořeny ostatních rostlin, ale přesto jejich růst můžete podpořit méně častým zaléváním.
  • Můžete zahradu zalévat například tak, že budete zalévat velmi pomalu a používat rozprašovač nebo zahradní postřikovač. Nejjednodušší je použít hadici, ale můžete využít i různé druhy hadic s emitory. Tyto systémy zajistí, že se voda nebude odpařovat a udrží horní části rostlin v suchu. Některé postřikovače zalévají rostliny u hlíny, což je ještě lepší. Tyto systémy někdy bohužel kontaminují vodu vápníkem nebo železem, takže je nutné do nich přidat kyselinu.
 3. 3
  Pěstujte trávu správně. Nesekejte si trávník příliš krátce. Použijte hrubší nastavení sekačky, nebo nechejte trávník mezi sekáním vyrůst trochu výše. Díky tomu nespotřebujete tolik vody.
  • Pěstujte méně trávy, nebo žádnou trávu. Zasaďte si do trávy něco jiného, abyste neměli tak velkou travnatou plochu. Trávník vyžaduje více vody (a údržby), než jiné rostliny.
  • Pokud žijete v oblasti, kde často prší, nesaďte si trávník, ale zasaďte si rostliny, které nepotřebují tolik pozornosti a vody.
 4. 4
  Saďte rostliny rozumně. Pod velké stromy zasaďte malé stromy. Díky tomu se voda nebude vypařovat a menší rostliny budou mít více stínu. Můžete si také zasadit různé rostlinky do stínu pod stromy.
  • Používejte mulč, aby vám neunikala vlhkost. Ideálními kandidáty jsou seno, hnůj, listy, kousky dřevin, kůra stromů nebo noviny. Mulč koupíte většinou velmi levně. Správný mulč pomůže také zlepšit kvalitu půdy, protože brání růstu plevele.[6]
  • Měli byste vědět, kolik vody rostlina potřebuje a nedávat jí více.
  • Pěstujte společně rostliny, které potřebují stejné množství vody. Někdy se tomu říká „hydro-zóny“. Tato metoda znamená jednoduše to, že se skupiny rostlin se stejnou potřebou vody sadí k sobě.
  • Používejte brázdy. Vyhrabejte si v záhonech brázdy a zalévejte pouze kořeny rostlin, ne oblasti okolo nich.
 5. 5
  Zakryjte si bazén. Tím předejdete vypařování vody. Na některých místech je opětovné plnění bazénů dokonce zakázáno, takže je nezbytně nutné tento zdroj vody zachovat čistý.
 6. 6
  Načasujte si využití vody. Nastavte si na postřikovač přesně určený čas. Kupte si levný automatický časový spínač, který se namontuje na hadici, nebo si kupte naprogramovatelný časovač. Automatický časová spínač vám pomůže šetřit vodu a zalévat květiny v době, kdy mohou nejlépe absorbovat vodu.
  • Pokud zaléváte květiny manuálně, nastavte si kuchyňskou minutku předtím, než začnete zalévat, nebo zalévejte tak, abyste hadici drželi celou dobu v ruce.
  • Upravujte si nastavení postřikovačů podle ročního období. V chladnějším a vlhčím období není potřeba zalévat kytky tak, jako v parném létě.
  • Nepřelejte květiny a nezalévejte je tak rychle, aby se do nich voda nestihla vsáknout. Pokud vám voda teče po záhonech nebo trávníku, nezalévejte je tak často, nebo si zalévání rozdělte na menší části, aby voda měla čas vsáknout se do půdy.
 7. 7
  Pečujte o své postřikovače. Pokud máte na postřikovači nastavený časovač, sledujte, jak funguje. Opravujte všechny závady na hadicích a potrubích a dávejte pozor, aby voda zalévala přesně ta místa, která zalévat chcete. ]
 8. 8
  Umyjte si auto na trávníku. Použijte hadici a/nebo kbelík. Nyní dokonce existují i produkty na mytí aut bez obsahu vody, ale většinou stojí hodně peněz.
  • Nemyjte si auto tak často. Každodenní prach a špína vašemu autu neuškodí, myjte ho třeba jen jednou za měsíc.
  • Myjte si auto v myčce. Myčky aut většinou spotřebují méně vody, než kolik byste spotřebovali doma. Myčky také filtrují odpadní vodu.
  • Používejte přírodní a šetrné čistící prostředky. Díky tomu budete moci použít vodu po mytí třeba na zalévání trávníku.
 9. 9
  Neumývejte si auto hadicí na chodníku. Použijte smeták nebo hrábě na odstranění tuhé špíny a o zbytek se postará déšť. Do hadice si dávejte pouze použitou vodu.
  Reklama

Tipy

 • Sprchujte se kratší dobu.
 • Řekněte o šetření vody i své rodině a svým přátelům.
 • Zbavujte se nebezpečných materiálů správným způsobem. Sem patří čistící prostředky, motorový olej, žárovky, baterie, pesticidy a jiné chemikálie. Tím sice nešetříte vodu, ale je to nezbytné pro zachování kvality pitné vody.
 • Pokud ve vaší oblasti není dostatek vody, dodržujte všechna pravidla šetření s vodou.
 • Zjistěte si, zda si můžete z daní odečíst zařízení pro šetření vody. Některé obecní úřady dokonce nabízejí slevy na tato zařízení, jiné zase nabízejí levné sprchové hlavice a další příslušenství.
Reklama

Varování

 • Pokud sbíráte dešťovou vodu, chraňte ji před komáry.
 • Pokud používáte již jednou použitou vodu na zalévání zahrady, musíte používat pouze přírodní čistící prostředky, které jsou bezpečné pro rostliny.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 183 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 5 183 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama