Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Šlapání vody je základní plaveckou technikou pro přežití, ale potřebujete ho i pro pouhé udržení se na hladině při běžném plavání. Šlapat vodu se můžete naučit dokonce ještě předtím, než zvládnete samotné plavání. Často se také používá v různých vodních sportech, typu vodního póla. Postupně si vybudovat vytrvalost, posílit celé tělo a přitom se naučit šlapat vodu i po poměrně dlouhé časové úseky může i neplavec. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Základní techniky

  1. 1
    Použijte paže i nohy. Tělo držte ve vzpřímené (vertikální) poloze a použijte všechny čtyři končetiny. Pokud byste se překlopili do horizontální pozice, začali kopat nohama a pádlovat rukama, namísto šlapání vody byste plavali.
  2. 2
    Hlavu držte nahoře a standardně dýchejte. Udržujte hlavu nad hladinou a snažte se pomalu regulovat své dýchání. Zpomalením dýchání se zklidníte, ušetříte potřebnou energii a vydržíte tak šlapat vodu déle.
  3. 3
    Hýbejte horizontálně pažemi. Pokud byste s nimi pohybovali nahoru a dolů, nejdřív byste se dostali nad hladinu, ale hned následně pod ní, protože byste ruce vedli proti vodě zpět. Místo toho kolem sebe máchejte pažemi horizontálně před sebe a zpět s dlaněmi otevřenými směrem, ve kterém se právě pohybují. Tím své tělo udržíte na hladině.
  4. 4
    Kružte nohama nebo s nimi kopejte tam a zpět. Jestliže se rozhodnete nohama kroužit, chodidla nechte pokrčená, nemiřte jimi ke dnu. Pokud budete nohama kopat, dělejte to v pravidelném rytmu s chodidly namířenými dolů.
  5. 5
    Pokud je to potřebné, lehněte si na záda a jemně pádlujte pažemi a chodidly. Dejte si na chvíli pauzu a položte se na hladinu na záda. Stále se musíte držet nahoře pomocí pohybu paží i nohou, ale mnohem méně, než když se nacházíte ve vertikální poloze.
  6. 6
    Jestliže máte se šlapáním vody potíže, chytněte se jakéhokoli plovoucího předmětu. Může to být skutečně cokoli - kláda, pádlo, gumový člun apod. Hlavním předpokladem je to, že předmět musí plavat a musí vás udržet na hladině. Čím méně času ztratíte plýtváním energie na šlapání vody, tím déle ve vodě vydržíte.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Další techniky šlapání vody

  1. 1
    Plavte "čubičku". Čubičkou myslíme unikátní styl plavání, podobný psímu, kdy před sebou ve vodě pádlujete rukama a přitom kopete nohama nahoru a dolů.
    • Výhoda: nepotřebujete se držet nějaké pevně dané "správné techniky".
    • Nevýhoda: vyplýtváte spoustu energie, což znamená, že to nevydržíte příliš dlouho.
  2. 2
    Zkuste kraulové nohy. Tělo držte ve vertikální poloze s rukama roztaženýma kvůli rovnováze a nohama kopejte rychle pod sebou tak, jako byste plavali kraulem. Špičky chodidel přitom namiřte ke dnu a střídejte nohy - jedna noha jde dopředu, zatímco druhá dozadu. Pokračujte v konzistentním, pravidelném pohybu.
    • Výhoda: nemusíte vůbec použít paže ani ruce, které tak využijete pro jinou činnost (např. vedoucí k přežití).
    • Nevýhoda: jelikož při této technice používáte pouze nohy, může to být velmi vyčerpávající.
  3. 3
    Zkuste to žábou. Žába je typ plaveckého kopu, při kterém kopnete chodidly do stran od sebe a potom je přivedete zpátky. Jedná se o nesprávnou, zastaralou techniku prsařského kopu. Výchozí pozice je taková, že máte chodidla patami u sebe a kolena pokrčená od sebe. Následně dojde k rychlému vykopnutí do stran a následnému přivedení nohou zpět do výchozí polohy.
    • Výhoda: tento typ kopu je méně únavný než ty výše uvedené.
    • Nevýhoda: při použití tohoto kopu se budete neustále vynořovat nad hladinu a opětovně klesat, namísto abyste se drželi stabilně a relativně bez hnutí na hladině.
  4. 4
    Zkuste veslovat. Veslování vám umožní šlapat vodu rukama. Ruce držte roztažené do stran a kompletně ponořené ve vodě. Dlaně namiřte dopředu a začněte jimi veslovat tak, že se vpředu před vámi téměř dotknou. Jakmile dosáhnete tohoto bodu, otočte dlaně od sebe a přiveďte paže do výchozí pozice. Snažte se, pokud možno, celý proces provádět v jednom plynulém pohybu.
    • Výhoda: můžete nohám na chvíli ulevit od kopání nebo veslování rukou nakombinovat nějakým jiným typem kopu (např. kraulovým).
    • Nevýhoda: po celou dobu musíte pod hladinou držet v podstatě celé tělo (samozřejmě kromě hlavy).
  5. 5
    Vyzkoušejte rotační kop. Jedná se o zajímavou techniku kopání, kdy jednou nohou pohybujete po kruhu po směru hodinových ručiček, zatímco druhou opisujete stejnou kružnici, ale v opačném směru. Plné ovládnutí této techniky je skutečně náročné a vyžaduje trénink, ale ve výsledku s ní dokážete ušetřit spoustu energie.
    • Výhoda: pokud techniku perfektně zvládáte, můžete ušetřit velké množství energie.
    • Nevýhoda: jedná se o skutečně náročnou techniku, na které musí většina lidí nejprve poctivě pracovat a plně ji ovládne až postupem času po důkladném tréninku.
  6. 6
    Zkuste "vrtulník". Lehněte si na hladinu zády, jako byste se chtěli nechat jen nadnášet. Okamžitě začněte pohybovat rukama konzistentním krouživým pohybem a chodidla přitom najednou zvedejte nahoru a dolů.
    • Výhoda: tato technika se velmi snadno vysvětluje dětem.
    • Nevýhoda: ruce se můžou kvůli neustálému kroužení brzy unavit.
    Reklama

Tipy

  • Uvolněte se a šetřete energií. Čím déle musíte šlapat vodu, tím více budete unavení a náchylní k hypotermii (podchlazení).
  • Pokud potřebujete, pomozte si nějakou plaveckou pomůckou nebo náhodným plovoucím předmětem. Takové předměty vás udrží nad hladinou.
  • Čím více je ve vodě soli nebo cukru, tím snadnější je udržet se na hladině.
  • Jestliže plavete a přijde na vás únava, zkuste to chvíli bez použití paží.
  • Cvičení a trénink vám dodá na síle a potřebné technice, takže pro vás bude udržení vaší hmotnosti ve vodě snadnější.
Reklama

Varování

  • Nikdy neplavte sami.
  • Jestliže se teprve učíte plavat, nesnažte se ve vodě nikoho oslnit (žádné šlapání vody bez rukou, nohou apod.).






Reklama

O tomto wikiHow

Brad Hurvitz
Spoluautorem článku je :
Certifikovaný instruktor plavání pro přežití
Spoluautorem tohoto článku je Brad Hurvitz, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 6 939 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 6 939 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama