X
Spoluautorem tohoto článku je Guy Reichard, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný.
V tomto článku je 17 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 7 707 krát
Život v rychlém tempu si dříve nebo později vybere svou daň a podepíše se na vašem zdraví i na vztazích s druhými lidmi. Tlak na výkon a nereálná očekávání ve vás mohou vyvolat touhu po jednodušším a klidnějším životě. Když změníte svůj denní rozvrh, stanovíte si nové priority a přizpůsobíte si okolí, kde žijete, budete mít vše, po čem toužíte.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Změňte svůj denní rozvrh
Metoda 1
-
1Zpomalte. Jsou chvíle, kdy jste zvyklí dělat všechno v takovém spěchu, že si ani nevšimnete, jak rychlým se váš život stal. I pouhé přečtení slov "Zpomalte" vám umožní na chvíli zastavit a soustředit se. Tento krok je první a nejdůležitější proto, abyste na to jedno slovo mysleli nejen po celou dobu čtení článku, ale i potom.
- Přestaňte dělat několik věcí současně. Multitasking se stal v poslední době velmi populárním. Průzkumy ale ukazují, že když se soustředíte na příliš mnoho věcí najednou, v určité chvíli klesá kvalita toho, co děláte.[1] Jen proto, že to dělají ostatní, to nemusíte dělat i vy.
- Zmenšete množství věcí, které děláte najednou a najdete si své maximum. Vašim cílem je dělat věci pořádně, abyste měli z dosažených cílů dobrý pocit.
- Naučte se dělat nic jako kdyby to bylo něco. Nicnedělání je svého druhu umění. Mnoho lidí má problém s tím, že nedovede odpočívat. Dejte si pauzu, kdy nebudete dělat nic, i kdyby měla trvat jen pět minut.
-
2Zredukujte své závazky. Pokud máte před sebou nějaké úkoly, pak jděte a pracujte na nich, dokud nebudou hotové. Nicméně od té chvíle si toho na sebe berte méně. Zpočátku s tím možná budete bojovat, ale soustřeďte se na to, abyste si život zjednodušili, protože jen tak vám do něj vstoupí klid a mír. Případný cíl by vás měl motivovat. Zapomeňte na pocity viny.
- Snižte množství příležitostí, kdy automaticky odpovíte "Ano" a zaškrtnete si datum v kalendáři. Nejprve si stanovte svůj "limit pohodlí" s ohledem na to, kolik událostí jste schopni s radostí zvládnout. Pak se toho čísla držte. Nikdo nemá povinnost být vždycky ten hodný, kdo na všechno kývne.
- Když vás někdo pořádá, abyste se zúčastnili nějaké akce, neodpovídejte hned. Chvíli se zastavte a promyslete si, zda ta událost obohatí váš život. Pokud ne, můžete říct "Děkuji za pozvání, ale bohužel musím odmítnout."
- Naučte se říkat "ne" tím, že vysvětlíte své pohnutky. Existují lidé, pro které "ne" není odpověď. Právě tehdy přichází chvíle, kdy musíte dotyčnému dát trochu víc informací, abyste své jednání vysvětlili.[2] Můžete zkusit odpovědět například "Je to od tebe velmi milé, ale právě se v životě snažím udělat nějaké změny, které jsou důležité pro mě, mou rodinu a mé zdraví, takže bohužel musím odmítnout." Druhý člověk vás určitě pochopí a podpoří.
-
3Zbavte se všeho, co máte navíc. Možná že jste si osvojili konzumní způsob života. Ten se dá popsat jako zbytečné utrácení za věci, které mají ostatním dokázat vaši společenskou prestiž.[3] Pokud toužíte po jednoduchém a klidném životě, budete potřebovat drasticky omezit věci navíc, na které jste si možná zvykli. Cílem je skoncovat se zbytečným utrácením, takže vás nebudou svazovat finanční závazky.
- Zeptejte se sami sebe, zda opravdu potřebujete třetí ipad nebo nejnovější elektronické zařízení. Zda si musíte dvakrát denně dávat kávu v drahé kavárně. Řekněte těmto návykům "ne", a touze po jednoduchém a klidném životě naopak řekněte "ano". Pokaždé, když se budete rozhodovat, se můžete rozhodnout správně.
- Hledejte v životě naplnění v jednoduchých věcech, jako je čas, strávený s přáteli, v přírodě, nebo třeba budování něčeho vlastníma rukama. Vnitřní pocit uspokojení zvýší vaši motivaci a celkovou spokojenost s životem.[4]
-
4Ukliďte si ve svém okolí. Lidé si okolo sebe vytvářejí svůj svět, a zaplňují ho věcmi. Pokud chcete zjednodušit svůj život, prohlédněte si své okolí a ukliďte si. Uklizený domov je zdravý domov. Když se zbavíte nepotřebných věcí, které už nepoužíváte a uděláte si doma pořádek, budete mít pořádek i ve svých pocitech a myšlenkách.[5] Když je uklizeno ve vašem vnějším světě, je uklizeno i uvnitř vás.
- Každý den si vyhraďte 10 minut na úklid svého okolí.
- O víkendu nebo volném dni se pusťte do větších projektů, jako je úklid šatních skříní, šuplíků, nebo garáže.
- Všechny své věci rozdělte do tří kategorií: ponechat si, darovat a vyhodit. Darováním lehce použitých věcí různým charitativním organizacím dáte jiným lidem možnost si ty věci užít a navíc poskytnete pracovní místa lidem, kteří předměty třídí. S každým darováním tak prospíváte celé komunitě, což vám bude zvyšovat sebevědomí.[6]
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Přetvořte si svůj seznam priorit
Metoda 2
-
1Stanovte si svoje hodnoty.[7] Zamyslete se nad tím, co je pro vás důležité a co ovlivňuje, jak se chováte, a jaký jste člověk. To jsou takzvané hodnoty. Jsou hnací silou, která vám pomáhá se rozhodovat. Uvědomit si své hodnoty může být náročné, ale rozhodně to stojí za trochu úsilí.
- Abyste zjistili své hodnoty, vzpomeňte si, kdy jste v životě byli opravdu nejšťastnější, nejhrdější, nejspokojenější a opravdu naplnění. Sepište si seznam a zamyslete se, čeho jste si na těchto chvílích nejvíce cenili. Mohla to být například kreativita, dobrodružství, věrnost a tvrdá práce, co vám každá taková situace poskytla. Možná si uvědomíte, že si nejvíce vážíte své rodiny. Bude to hnací silou všeho, co děláte.
- Chcete-li žít jednoduchý a klidný život, pak možná budou vaše hodnoty klid, udržitelný rozvoj, stabilita a zdraví.
-
2Přizpůsobte své aktivity tak, aby byly v souladu s vašimi hodnotami. Podílejte se na aktivitách, které korespondují s vašimi hodnotami a s touhou po jednoduchém životě. Poznáte to podle toho, jak se při všem budete cítit. Budete spokojení a šťastní. Když bude vaše činnost v rozporu s vašimi hodnotami, budete se cítit přesně naopak. Vnitřně budete cítit, že je něco špatně, a že nejste šťastní.
- Odmítejte nabídky na věci, které jsou v rozporu s vaší vnitřní touhou po klidném životě.
- Rozhodněte se, že se v životě budete řídit svými hodnotami. Bude to vyžadovat soustředění a disciplínu, kterou může podpořit například pravidelné cvičení nebo jóga.[8]
-
3Vytvořte si plán a držte se ho. Když se budete řídit modelem pro řešení problémů, vaše cesta ke změně bude mít strukturu. Formulovali jste svou touhu žít klidný, jednoduchý život, a teď si musíte uvědomit i své cíle, překážky, podle potřeby všechno upravit, a sledovat svůj pokrok.[9]
- Uvědomte si své cíle. Jeden z cílů může být například rozvrhnout si postupný úklid vašeho domu a vést si o tom záznam. Sebekontrola a sledování pokroku vám umožní překonat i velké výzvy.[10]
- Vyberte si datum, kdy začnete, a udělejte to. Neodkládejte nevyhnutelné. Začněte co nejdříve.
- Uvědomujte si svůj růst a odměňujte se. Pokud se vám úspěšně podaří splnit své denní nebo měsíční plány, oslavte svůj úspěch. Můžete třeba jít do kina, na sportovní zápas, nebo zasadit strom ve jménu někoho, koho obdivujete. Pozitivní zpětná vazba vás bude motivovat k tomu, abyste ve svém úsilí vytrvali.
- Pokud na vás určitá strategie nefunguje, přestaňte ji používat. Najděte si jinou a zapojte ji do svého plánu. Neberte to jako selhání - raději se na záležitost dívejte jako na nápravu, která vám pomůže dosáhnout cíle.
- Nové návyky si vybudujete až po určitém čase a teprve pak pro vás budou přirozené. Jakmile se vaše nové chování stane vaší součástí, můžete se přestat striktně držet plánu a pořád mít pozitivní výsledky.[11]
-
4Učte se žít v přítomném okamžiku. Nedělejte si příliš mnoho starostí s minulostí ani s budoucností. Nestálá mysl je nešťastná mysl.[12] Zjednodušení myšlenek zahrnuje zklidnění mysli a soustředění na to, co děláte právě teď.
- Používejte vizualizační cvičení a představte si sami sebe, jak žijete jednoduchý, klidný život bez stresu. Pomůže vám to zklidnit svou mysl.
- Zamilujte si konverzaci nebo cvičení. Jsou to nejúčinnější způsoby, jak zůstat v přítomné chvíli.[13]
-
5Pište si deník vděčnosti. Díky psaní deníku vděčnosti budete mít lepší spánek, pevnější zdraví, a větší pocit štěstí - všechny tyto faktory vám do života přinášejí štěstí. Zvažte následující věci, kterých se pokusíte dosáhnout, abyste získali od života co nejvíce:[14]
- Začněte tím, že se rozhodnete být šťastnější a vděčnější.
- Místo jednoduchých vět si raději napište podrobnosti o věcech, za které jste vděční.
- Směřujte svou vděčnost raději k lidem, než k věcem.
- Zamyslete se nad tím, jaký by váš život byl bez něčeho na čem vám záleží. Inspirujete se tak k dalším rozměrům své vděčnosti.
- Nezapomeňte zahrnout také nečekaná překvapení.
- Neztraťte svou chuť psát tím, že se do psaní budete nutit každý den. Možná vám bude vyhovovat psaní jen jednou nebo dvakrát týdně.
-
6Trénujte empatii a soucit, abyste do svého života vnesli mír.[15] Schopnost ocenit něčí boj je důležitá dovednost, kterou byste měli rozvíjet. Někomu to jde samo od sebe, pro jiného je to těžké. Vy sami víte, jak byste chtěli, aby se k vám chovali druzí, použijte to tedy jako vodítko, až budete někomu chtít odpustit.
- Pokud chcete procvičit soucit a empatii, zkuste se obrátit na některého člena rodiny nebo kamaráda a zeptejte se ho, jestli nepotřebuje s něčím pomoct. Třeba pro něj můžete něco zařídit, nebo udělat i tak jednoduchou věc, jako zajít na nákup či zalít květiny. Cílem tohoto cvičení je dát druhému člověku pocity, které byste sami měli, kdyby on udělal totéž pro vás.
-
7Zlepšete své vztahy tím, že přestanete být roztrpčení, a začnete být vděční. Většina vnějšího i vnitřního nepokoje má příčinu v konfliktech s ostatními. Jak se říká, když k někomu chováte zášť, je to jako pít jed v domnění, že tím otrávíte toho druhého. Pocity vděčnosti vám zlepší náladu tím pádem zmenší pocity zlosti.[16] Kdykoliv k někomu pociťujete zášť a nenávist, zastavte se a položte sami sobě následující otázky:
- Cítím se dobře, když na toho člověka myslím?
- Pomáhají mi mé negativní pocity, nebo mi škodí?
- Mají moje myšlenky na pomstu této osobě, na ni nějaký opravdový vliv?
- Očividné odpovědi na všechny tyto otázky zní ne, ne a ne. Pak si odpovězte s vděčností na tato prohlášení: Cítím se dobře, že nechávám svou zlost na toho člověka být. Soustředím se na budoucnost a tím se cítím lépe. Soustředím se na zlepšení svého života, místo na ničení života někomu jinému.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Změňte svůj svět
Metoda 3
-
1Přestěhujte se. Pokud žijete v hustě zalidněné oblasti, může vám to způsobovat zbytečný stres. Změna prostředí za klidnější a tišší může podpořit vaše úsilí žít jednoduchý život. Pamatujte, váš dům je váš hrad.
- Pokud musíte zůstat tam, kde jste, zkuste se porozhlédnout v realitních inzerátech, zda byste si mohli pronajmout nebo koupit něco poblíž. Šikovný realitní makléř vám může velmi pomoci.
- Pokud se nebojíte udělat větší krok, pak si prohlédněte i vzdálenější místa, která nabízejí přesně to, po čem toužíte. Třeba se budete cítit mnohem lépe na břehu velkého jezera, v horách, nebo v nejvyšším patře luxusního činžovního domu.
-
2Zvažte koupi "malého domku." Je to nový trend, kdy si lidé kupují zmenšenou verzi klasického domu, kde najdou vše, co potřebují. Dům je navržen pro minimalisty, kteří chtějí mít vše, co v běžném domě, ale na mnohem menším prostoru. Dům stačí postavit na pozemku, napojit na vodu a kanalizaci, a můžete bydlet.
- Nemusíte si brát velkou hypotéku, abyste svůj byt vyměnili za kreativně zařízený, malý domek, šetrný k životnímu prostředí.[17]
-
3Zjednodušte svou dopravu. Existují spousty lidí, kteří si koupí velké, luxusní auto, za které platí měsíčně tolik, jako jiní za hypotéku na dům. A přitom je to další věc, u které byste ušetřené peníze mohli věnovat na to, abyste byli finančně nezávislí.
- Malé, ekologicky šetrné auto vás dostane všude, kam potřebujete, a ještě zmenší vaši uhlíkovou stopu. Menší znečištění znamená jednodušší, čistší existenci.
- Pořiďte si kolo a jezděte do práce na něm. Je to skvělé cvičení a nikdy nebudete mít problém se zaparkováním.
-
4Změňte práci. Není nic horšího, než chodit každý den do zaměstnání, které nenávidíte. Jestliže všechny vaše pokusy o to, aby byla vaše práce snesitelnější, selhaly, možná je na čase změnit místo, nebo dokonce celou kariéru. Pokud trávíte 80 hodin týdně chrlením reklamních sloganů, ze kterých jste ve výsledku jen víc a víc zdeptaní a vystresovaní, pomůže vám jedině, pokud začnete žít jednodušší život.
- Je možné, že když se budete řídit svým plánem, zjistíte, že váš nový životní styl nestojí ani zdaleka tolik peněz, jako dřív. Díky tomu získáte svobodu vyzkoušet i jiné možnosti, které budou víc v souladu s vašimi hodnotami, cíli a zájmy.
- Navštivte kariérního poradce na místní vysoké škole, případně specializovaného psychologa nebo kouče, který vám pomůže zjistit, co byste opravdu chtěli dělat jako obživu.
-
5Začněte žít zdravě. Pro jednoduchý, klidný život, je naprosto zásadní, aby pro vás byla priorita vaše pohoda a zdraví. Najděte si životní styl, který vám vyhovuje a držte se ho. Používejte denní rozvrhy a upomínky, abyste si zvykli udržet zdravou rovnováhu mezi prací, zábavou a odpočinkem.
-
6Buďte zodpovědní za své vlastní štěstí. Spoléhejte na sebe. Štěstí je vnitřní práce a můžete ji odvést jen a pouze vy. jen vy víte, co vás dělá šťastnými, takže se aktivně podílejte na věcech, které vám vytvoří zásobárnu šťastných pocitů. Čelit obtížným situacím je mnohem snazší, když jedete na pozitivní vlně. Když budete šťastní, budou lepší i vaše mezilidské vztahy.Reklama
Tipy
- Nikdy není pozdě vyhledat profesionální pomoc, pokud se potýkáte s problémy.
- Změna není jednoduchá, ale je možná, pokud máte vůli jí věnovat úsilí a hledat možnosti, jak překonávat překážky.
- Mějte trpělivost se sebou a s celým procesem změny.
- Při snaze o zlepšení vlastního života vám mohou velmi pomoci přátelé a rodina. Mohou vás inspirovat. Přijměte jejich pomoc.
Reklama
Varování
- Pokud trpíte velkou mírou stresu, depresí nebo úzkostnými stavy, které souvisejí s vaším hektickým životním tempem, zvažte profesionální pomoc terapeuta.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.forbes.com/sites/travisbradberry/2014/10/08/multitasking-damages-your-brain-and-career-new-studies-suggest/
- ↑ http://www.reviewjournal.com/columns-blogs/steven-kalas/good-relationships-begin-well-defined-boundaries
- ↑ http://www.merriam-webster.com/dictionary/conspicuous%20consumption
- ↑ http://rer.sagepub.com/content/64/3/363.short
- ↑ http://bemorewithless.com/oprah/
- ↑ http://www.apa.org/monitor/dec06/helping.aspx
- ↑ https://www.mindtools.com/pages/article/newTED_85.htm
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1609875
- ↑ http://www.skillsyouneed.com/ips/problem-solving.html
- ↑ https://ici.umn.edu/products/impact/182/over6.html
- ↑ http://link.springer.com/article/10.1023%2FB%3ATRUC.0000021815.74806.f6
- ↑ http://news.harvard.edu/gazette/story/2010/11/wandering-mind-not-a-happy-mind/
- ↑ http://news.harvard.edu/gazette/story/2010/11/wandering-mind-not-a-happy-mind/
- ↑ http://greatergood.berkeley.edu/article/item/tips_for_keeping_a_gratitude_journal
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1484804/
- ↑ http://greatergood.berkeley.edu/pdfs/GratitudePDFs/5Watkins-GratitudeHappiness.pdf
- ↑ http://thetinylife.com/what-is-the-tiny-house-movement/
- ↑ http://her.oxfordjournals.org/content/17/5/493.full
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1609875
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Live a Simple and Peaceful Life
Français:mener une vie simple et paisible
Tiếng Việt:Sống Đơn giản và Bình yên
العربية:العيش بحياة بسيطة وهادئة
Bahasa Indonesia:Hidup dengan Sederhana dan Damai
中文:过上简单而又平静的生活
Stránka byla zobrazena 7 707 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama