Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Život je nákladný! Zdá se, jako by takřka všechno stálo mnohem více, než by mělo – a než se nadějete, je celá výplata fuč! Pokud hledáte způsoby, jak osekat náklady, jste na správné adrese. Když se vám podaří eliminovat nadbytečné utrácení a nalézt pár levnějších cest, můžete ušetřit spoustu peněz ve všech oblastech vašeho života. Ať už se chystáte ke kompletní proměně svého životního stylu, nebo jen k několika menším změnám, ušetřené peníze se vám budou v budoucnu náramně hodit.

Část 1
Část 1 ze 6:

Zjistěte, za co nejvíce utrácíte

 1. 1
  Rozdělte si útraty do kategorií. Většina lidí nejvíce platí za bydlení, služby, zábavu, oblečení, potraviny, cestování a zdravotní péči. Začněte tedy kontrolou účtenek a výpisů z účtu nejméně za posledních pár měsíců. Sečtěte útraty ve zmíněných kategoriích a přidejte si i své vlastní.
  • Vydavatelé kreditních karet a online bankovnictví nabízí funkci, která shrne vaše výdaje v daném časovém úseku na základě názvů podniků, kde jste peníze utratili.
  • Pokud nepoužíváte kreditní ani debetní karty, pečlivě si měsíční výdaje evidujte. Sledujte například výdaje za jídlo jak v obchodech, tak v restauracích.
 2. 2
  Analyzujte své výdaje. Jakmile shromáždíte dané informace, porovnejte celkové sumy ve všech kategoriích. Je podíl, který ukrajují z vaší výplaty, rozumně velký?
 3. 3
  Vytvořte si rozpočet. Nastavte si měsíční cíl, kolik peněz máte pro každou kategorii vyhrazeno. Pro více informací koukněte na článek Jak si udělat rozpočet.
  • Nezapomeňte také na cíle pro důchodové spoření, i když by to pro začátek bylo velmi málo. Začněte si spořit alespoň 1 % z měsíčního příjmu na důchod. Toto procento pomalu navyšujte. Zjistíte, že dokážete objem peněz v této kategorii postupně navyšovat. Čím více budete mít na důchod našetřeno, tím lépe se později budete mít. (Pokud se vám to nezdá důležité, promluvte si o tom s někým, kdo už důchodcem je.)
  • Finanční experti obecně doporučují neutrácet více než 30 % měsíčního příjmu za bydlení. V některých oblastech to však nemusí být proveditelné. Pokud je tomu tak v místě, kde žijete, možná se budete muset přestěhovat. [1]
  • Krom úspor na důchod si vybudujte také spoření pro případ nouze. Odložte si částku, která pokryje zhruba šest měsíců životních nákladů pro případ, že byste ztratili práci, nebo nebyli schopní pracovat. [2]
 4. 4
  Hledejte cesty k úsporám. Jakmile si vytvoříte rozpočet, zjistíte, ve kterých oblastech musíte omezit utrácení. Najděte způsob, jak v těchto kategoriích ušetřit. Nejprve se zaměřte tam, kde utrácíte nejvíce peněz.
  • Pokud například platíte měsíční nájem ve výši 20.000 Kč a za jídlo utratíte 7.000 Kč, zvažte pořízení levnějšího pronájmu. Máte-li hypotéku, zvažte její refinancování s nižším úročením. Mezi tím také přemýšlejte, jak snížit náklady na jídlo. Nestravujte se v restauracích a naučte se recepty využívající výživné, avšak levné suroviny.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 6:

Levnější stravování

 1. 1
  Vařte si od základu. Výborným způsobem, jak ušetřit za jídlo, je vařit si vše od základu doma. Řada lidí si i na domácí vaření kupuje polotovary. Ty jsou sice praktické, avšak relativně drahé. Kupujte si suroviny a uvařte si vše sami.
  • Namísto polotovarů kupujte základní ingredience. Budete schopni uvařit mnohem více mnohem levněji, pokud si například namísto sáčků s rýží do mikrovlnky koupíte pytel syrové rýže.
  • Pokud spořádáte obrovské porce jídla, můžete ušetřit i tak, že se drobně uskromníte. Zkuste si část jídla schovat na později. Přebytky, které hned nesníte, zamrazte. [3]
  • Zkoušejte nové chutě a koření. Rybí filet nebo kuřecí prsa mohou díky nové omáčce či směsi koření získat mnohem zajímavější chuť. Vyzkoušejte koření, která neznáte, nebo ta z místních asijských, afrických či farmářských tržnic.
 2. 2
  Používejte nákupní seznam. Udělejte si seznam potřebných potravin a kupujte jen to, co je na seznamu. [4] Útrata za potraviny se může zdvoj- či dokonce ztrojnásobit, pokud impulzivně nakupujete věci, které vlastně ani nepotřebujete.
  • Nenakupujte, když jste hladoví.
  • Pokud si děláte týdenní jídelníček, využijte jej pro rozvržení nákupů surovin. Celý týden se pak jídelníčku držte.
  • Používejte slevové kupony. Skvělou cestou k úsporám je využití slevových kuponů a vytváření jídelníčku podle právě zlevněných produktů. [5] Když najdete velkou slevu na karbanátky, udělejte si je k večeři. Pokud je v akci toustový chléb, je čas na žemlovku či francouzské tousty.
 3. 3
  Nakupte si zvětšovače jídla. Jisté levné a zdravé potraviny dokážou zvětšit relativně malou porci jídla. Když například k dušenému hovězímu přidáte více brambor, zasytíte jím více lidí. Mezi další takovéto potraviny patří rýže, těstoviny, quinoa či kuskus.
 4. 4
  Omezte stravování venku. Jídlo v restauracích je obvykle dražší než to domácí a útraty se rychle nastřádají. Přípravou vlastního oběda a co nejstřídmějším stravováním v restauracích ušetříte spoustu peněz. To samé platí i pro kávu. Než abyste šli do kavárny či do automatu, připravte si ji raději sami.
  • Než vyrazíte do restaurace, projděte si jídelní lístek. V opačném případě se můžete chytit do pasti, když až na místě zjistíte, že jsou ceny vyšší, než jste předpokládali.
  • Co nesníte, to si nechte zabalit domů. Z jednoho jídla tak uděláte dvě.
  • Prozkoumejte speciální nabídky restaurace. Některé podniky nabízí levně či zdarma jídla pro děti. Jiné zase mají denní nabídku specialit či zlevněných chodů pro policisty, seniory či příslušníky armády.
  • Nápoje, zvláště ty alkoholické, jsou často nejdražší na celém jídle. Objednávejte si jich méně a váš účet v restauraci se smrskne. Pijte vodu.
 5. 5
  Nakupujte ve velkém. Skvělým způsobem jak ušetřit je nakupování trvanlivých věcí ve velkých baleních. Nakupovat takto můžete těstoviny, konzervované potraviny, sušené pokrmy, běžná koření, oleje na vaření, mražené jídlo i domácí potřeby, jako je toaletní papír či papírové utěrky. V Česku můžete velká balení nakupovat ve velkoobchodech jako je Makro.
  • O členský poplatek se podělte s kamarádem. Velkoobchody obvykle vyžadují placení malého členského poplatku, o který se vám vyplatí rozdělit se s kamarádem.
  • Další možností je spolupracovat při nákupech s dalšími rodinami v okolích. Můžete tak ušetřit peníze společnými nákupy velkých balení.
 6. 6
  Vypěstujte si vlastní potraviny. Nejúčinnější metodou pro úsporu na jídle (pokud máte dostatek času) je pěstování vlastních potravin! Základní plodiny jako salát a další listovou zeleninu můžete s trochou péče vypěstovat v bytě u okna. [6] Ještě více ušetříte nákupem trvalek, které plodí každý rok. Mezi nimi najdete ovoce, byliny i bobule.
 7. 7
  Využijte lokálních agentur pro výpomoc s výživou. Pokud si nemůžete dovolit nakupovat potraviny, existují programy, které vás i vaši rodinu ochrání před hladověním. Můžete se dostat do vládního programu, nebo můžete najít lokální organizaci bez omezení pro vstup. Pokud trpíte hlavy, neváhejte se na tyto organizace obrátit s žádostí o pomoc, i když by to mělo být jen krátkodobé řešení.
  • V USA se lze přihlásit do federálního programu SNAP (Supplemental Nutrition Assistance Program)[7] , nebo požádat o pomoc stát. Omezení ohledně příjmu jsou často benevolentnější, než byste čekali, případně existují také přizpůsobitelné možnosti částečné finanční výpomoci.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 6:

Úspora nákladů na bydlení

 1. 1
  Zvažte přestěhování do levnější oblasti. Může to být nepříjemné, avšak přestěhováním jen o pár bloků můžete často ušetřit spoustu peněz. Pokud máte možnost přesunout se na předměstí velkého města, nebo dokonce do levnějšího kraje, můžete významně ušetřit.
  • Přestěhujte se blíže zaměstnání. Můžete tím ušetřit jak za bydlení, tak za dopravu.
  • Podívejte se na ceny v různých lokalitách na webových stránkách typu Zillow. Srovnejte je přitom se svým aktuálním bydlištěm. Možná tak zjistíte, že platíte příliš. [8]
 2. 2
  Vyjednávejte se svým pronajímatelem. Máte-li dobrou nájemnickou pověst a jste-li bezproblémovým sousedem, možná s vámi bude pronajímatel jednat, pokud mu řeknete, že budete kvůli výši nájemného odejít. Použijte Zillow nebo podobný zdroj, abyste poukázali na to, že je váš nájem příliš vysoký. Nabídněte, že podepíšete smlouvu na delší dobu výměnou za nižší nájemné.
 3. 3
  Ušetřete za vlastnictví nemovitosti. Možná je vaším největším měsíčním nákladem hypotéka. Pokud najdete způsob, jak tento náklad snížit, může to výrazně prospět vašemu finančnímu zdraví.
  • Kupte dům vlastněný bankou. Tyto domy jsou obvykle obstavené a banky si je nechtějí nechávat, proto je mohou dražit za nižší než tržní cenu.
  • Zvažte refinancování své hypotéky, pokud jste ji několik let neměnili. Možná se vám podaří získat lepší úrok.[9] Abyste udrželi dlouhodobé náklady na nejnižší možné míře, ponechte původní datum splatnosti. Nižší úročení vám přitom uleví na měsíčních platbách.
  • Zvažte mikro domek. Tyto domky jsou sice menší, zato však uleví peněžence. Nejpopulárnější společnost nabízející mikro domky v USA umožňuje zaplatit hotově okolo 150.000 Kč a poté splácet měsíčně méně než 12.000 Kč. [10]
 4. 4
  Najděte si v okolí azylovou stanici. Pokud nejste schopni sehnat bydlení, které byste si mohli dovolit, existuje vládní program pro pomoc lidem s příjmem pod určitou hranicí. Tyto instituce vám mohou pomoci s hledáním bydlení, nebo dokonce s placením části nájmu. Americká vláda nabízí pomoc skrze HUD[11] , řada států pak nabízí příspěvek na bydlení.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 6:

Ušetřete na složenkách

 1. 1
  Zbavte se kabelové televize. Částka za TV může být až směšně vysoká. Alternativy jako Netflix a Hulu+ nabídnou více zábavy za zlomek ceny kabelové nebo satelitní televize. Nejlevnější je vždy pozemní vysílání (to však není v určitých lokalitách dostupné).
  • Máte-li počítač, propojte si jej HDMI kabelem s TV (i když chcete jen poslouchat hudbu).
  • Liga NBA nabízí "League Pass", streamovací službu pro fanoušky basketballu, kteří nechtějí kabelovou televizi. Prozkoumejte četnost výpadků ve vaší oblasti, může totiž jít o skvělou alternativu pro sledování živého basketballu bez kabelovky. [12]
  • Podobné pasy lze získat i pro jiné sporty, například herní pas NFL.
 2. 2
  Ušetřete za účty za telefon. Dalším žroutem peněz jsou telefony. Pokud to však se šetřením myslíte vážně, máte řadu nízkonákladových možností. Spousta společností nabízí kreditní tarify, které stojí mnohem méně než tarify paušální. A pokud jste vázáni smlouvou, je možné, že vám operátor nabídne přechod na svůj kredit zdarma. S trochou úsilí se vám tak nejspíše podaří měsíční telefonní účet snížit.
 3. 3
  Zaizolujte svůj dům či byt. Pokud žijete v chladnější oblasti, možná platíte za výtápění více, než je nutné. Správnou izolací svého domova dosáhnete úspory za vytápění i dodávku teplé vody.
  • Už jen pověšením tlustých závěsů, které nenechají teplo přes noc unikat, zatmelením škvír v oknech a položením deky do mezery pod vchodovými dveřmi můžete za vytápění výrazně ušetřit. [13]
  • Nahraďte kotel, ohřívače, spotřebiče, okna, dveře, izolaci a všechno ostatní vybavení domu energeticky efektivními alternativami. Jde sice o nákladné investice, po čase se vám však vyplatí.
 4. 4
  Spotřebovávejte méně elektřiny. Největší spotřebiče jako pračky, sušičky, myčky, chladničky a klimatizace spotřebovávají spoustu energie a nejspíše nafukují váš účet za elektřinu. Snažte se tyto spotřebiče využívat co nejefektivněji a uvidíte, jaký dopad to bude mít na váš měsíční účet.
  • Nikdy nenechávejte otevřené dveře lednice a nepouštějte zpola prázdnou myčku. Pračku a sušičku využívejte po plných dávkách, nikoliv jen pro pár kousků prádla. I tyto malé kroky vám pomohou využívat elektřinu efektivně.
  • Přechod na efektivnější spotřebiče vám může po čase snížit náklady.
 5. 5
  Omezte používání nejnáročnějších elektrických spotřebičů. Trávíte-li spoustu času sledováním velkoplošné TV nebo provozováním jiných velkých elektrospotřebičů, můžete ušetřit tak, že to omezíte.
  • Používejte jen jedno elektronické zařízení současně. Nenechávejte zapnutou televizi, když sedíte u počítače.
 6. 6
  Změňte zdroj energie. Pokud upravíte svůj životní styl a pořídíte si vlastní zdroj elektřiny, můžete se s tradičními účty za energii rozloučit! Solární panely či větrné a vodní elektrárny jsou nyní dostupné i pro jednotlivce a levnější než kdy dřív.[14]
  • S energeticky nezávislým domem budete mít proud i ve chvíli, kdy všem ostatním vypadne. Aby se vám zaplatil solární systém, nepotřebujete ani ohromné dávky slunečního svitu. Solární panely jsou extrémně populární například v Německu, které je méně slunečné než Seattle (kde je ročně 200 či více deštivých dnů).
  • Instalace solárních panelů na klasický americký dům stojí okolo 250.000 Kč. Na stavbu si můžete vzít hypotéku odepsatelnou z daní. [15]
  • Někdy vám mohou dokonce energetické společnosti platit za přebytečnou elektřinu, kterou nevyužijete. To je však možné jen v případě, že chcete ušetřit ve skutečně dlouhodobém měřítku.
  • Další možností je změnit poskytovatele elektřiny a získat nižší cenu. Tuto možnost však lze využít pouze na trzích, které nepodléhají regulaci.
  Reklama
Část 5
Část 5 ze 6:

Bavte se levněji

 1. 1
  Využijte komunitních zdrojů, které jsou zdarma. Najděte levné či zdarma přístupné události, které sponzoruje vaše obec nebo město. Možná je jich více než tušíte. Optejte se na volnočasovém oddělení vašeho města na aktivity, které by vás a vaše přátele mohly bavit.
  • Možná například zjistíte, že komunitní centrum promítá v páteční večery populární filmy nebo že se v parku příští týden koná zdarma přístupný hudební festival. V některých oblastech jsou dostupné i lekce jógy s dobrovolným vstupným. I muzea mohou občas nabízet prohlídky zdarma.
 2. 2
  Investujte do her. Stolní hry jsou skvělou zábavou při minimální útratě. Po investici do jejich pořízení si už můžete užívat zábavu navždy zdarma! Můžete si doma udělat občerstvení, zahrát si s přáteli a bavit se úplně stejně jako na drahé schůzce venku.
  • Vyzkoušejte klasické hry (Monopoly, Člověče, nezlob se!, Scrabble) i novější (Apples to Apples, Osadníci z Katanu, Carcassonne apod.). Můžete si s přáteli uspořádat každý týden herní večer, který budete postupně pořádat na vašich bytech.
  • Další skvělou možností úspory peněz je hra Karty proti lidskosti, kterou lze zdarma stáhnout. Tato hra se příliš nehodí dětem (nebo do extrémně slušné společnosti), podle mnoha lidí však je mimořádně zábavná.
 3. 3
  Více čtěte. Čtení je zábavná, levná (či úplně zdarma) a smysluplná možnost, jak trávit čas.
  • Pokud jste do literárního světa dlouho nezavítali, začněte se snadno stravitelnými klasikami, jako jsou Harry Potter či Hra o trůny.
  • Pořiďte si kartičku do knihovny. Půjčujte si knihy zdarma. S patřičným čtecím zařízením si můžete půjčovat zdarma i elektronické knihy.
  • V řadě knihkupectví i na internetu seženete levné starší knihy.
  • Řada starších knih z veřejných fondů je navíc zdarma dostupná a můžete si ji přečíst online, nebo stáhnout do čtečky.
 4. 4
  Udělejte si doma kino. Namísto placení drahých lístků do kina si založte malé kino pro sebe a přátele či rodinu u sebe v obýváku. Nechte každého přispět svou troškou do mlýna, a pak uspořádejte velkou party s filmy, popcornem a hrami. Nakonec vám zůstanou filmy, které jste získali levně či zdarma, a zažijete spoustu zábavy!
 5. 5
  Cestujte nenákladně. Vnitrostátní ani mezistátní cestování nemusí být cenově nedostupné. Existuje spousta způsobů, jak ušetřit peníze a zlevnit cestování tak, jak jste si nikdy ani nepředstavovali.
  • Pečlivě vybírejte ubytování. Prohlédněte si hostely, pokoje na AirBNB a kempy, abyste ušetřili za nocleh.
  • Plánujte si cesty předem, abyste ušetřili náklady za přesuny. Brzké plánování vám zajistí spoustu zábavy, a navíc budete mít o místě, kam jedete, mnohem lepší povědomí.
  • Cestujte "mimo sezónu," kdy jsou letenky nejlevnější. Můžete si vyhledat letenky, najít nejvýhodnější ceny a nakoupit je přinejmenším 6 týdnů předem. I při cestování v hlavní sezóně takto zaplatíte méně, než kolik je běžná cena. [16]
 6. 6
  Cestujte mimo provařené destinace. Turistické lokality jsou obvykle drahé, do méně populárních oblastí se však můžete podívat levněji. Tento způsob cestování také oproti obcházení jednoho turistického lákadla za druhým nabízí i více “dobrodružství” a autentičtější zážitek.
  Reklama
Část 6
Část 6 ze 6:

Změňte další aspekty svého života

 1. 1
  Využívejte chytře kreditní karty. Vybudujte si zdravý přístup k dluhům a využívejte co nejméně kreditních karet s co nejmenšími kredity. Splácením vysoce úročených kreditních karet můžete promrhat spoustu peněz, proto těmto splátkám přiřaďte vysokou prioritu. Své závazky splácejte každý měsíc. Pokud to nezvládáte, plaťte měsíčně přinejmenším minimální požadovanou splátku. Karty využívejte jen pro malé transakce. Pro řadu lidí je nejvhodnější zbavit se kreditních karet úplně, protože s nimi snadno utratí více, než kolik si skutečně mohou dovolit. [17]
 2. 2
  Nejprve zkuste nakoupit v bazarech. Nemusíte si nutně vše kupovat u charitativních stánků, při nákupu drahých věcí se však naučte nejprve projít bazary a secondhandy. Často zde najdete nové či mírně použité zboží za méně než polovinu původní ceny.
  • Hledejte akce typu "V úterý všechny kabáty za 1/2 ceny" nebo "Vše s růžovou visačkou o 50 % levnější..." apod. Pamatujte však, že každý nákup ve slevě je výhodný jen tehdy, pokud jste toto zboží chtěli koupit už předtím.
  • Před nákupem vždy prohlédněte zboží na internetu a ujistěte se, že kupujete za dobrou cenu.
 3. 3
  Najděte si levnější způsob dopravy. Auta jsou drahá. Změníte-li způsob dopravy po okolí, můžete ušetřit spousty peněz. Na venkově to může být obtížné, i tak byste však měli najít několik možností, jak používání auta omezit, když už se ho nemůžete vzdát úplně.
  • Pojedete-li veřejnou dopravou, pravděpodobně vám cesta zabere více času, ten však můžete využít k vypití kávy, přečtení novin, kontrole e-mailů a vyřízení telefonátů. Měsíční jízdenka na autobus je obvykle levnější než nádrž paliva, a to nemluvíme o platbách za auto, registraci, pojištění, údržbě a opravách.
  • Vyzkoušejte jízdu na kole, nebo kombinaci kola a veřejné dopravy. Většina moderních autobusů a vlaků umožňuje převážet kolo, takže můžete zkombinovat tyto dva prostředky pro zrychlení své dopravy. Jízda na kole prospívá vašemu zdraví a šetří peníze za palivo.
  • Zvažte pořízení elektrického auta, výměnu svého auta za nějaké menší, nebo nákup auta, které si můžete dovolit zaplatit z úspor. Všechny tyto možnosti vám ušetří peníze.
 4. 4
  Najděte si vedlejší práci. Způsobů, jak si přivydělat i při práci na plný úvazek, existuje celá řada. Někteří lidé si dokonce dokážou přivydělat svými koníčky, například zakázkovým psaním, řemeslnými pracemi či nákupem a prodejem starožitností. Tento extra příjem si můžete odkládat do úspor, nebo si jím pomáhat k plnění svých snů.
  Reklama

Tipy

 • Žádnou ze zmíněných rad není jednoduché následovat. Některé z nich vyžadují zásadní oběti. Vzdát se dočasně komfortu a výhod se vám však může v budoucnu bohatě vyplatit. Finanční poradce z rádia, Dave Ramsey, rád říká: "Žijte nyní tak, jak nikdo jiný nemusí, abyste později mohli žít tak, jak nikdo jiný nemůže."
 • Řekněte tomu, s kým se chystáte na rande, ať se doma pořádně nají. Restaurace se mohou prodražit, takže když se najíte doma, můžete ušetřit.
Reklama

O tomto wikiHow

Samantha Gorelick, CFP®
Spoluautorem článku je :
Finanční poradkyně
Tento článek spoluautorem článku je Samantha Gorelick, CFP®. Samantha Gorelick je vedoucí finanční plánovač v Brunch & Budget, organizaci pro finanční plánování a koučování. Samantha má více než 6 let zkušeností v oboru finančních služeb a od roku 2017 je držitelkou certifikátu Certified Financial Planner™. Samantha se specializuje na osobní finance, pracuje s klienty, aby pochopila jejich osobnost s penězi a zároveň je naučila, jak si vybudovat úspory, spravovat hotovost a dosáhnout jejich cílů. Tento článek byl zobrazen 7 444 krát
Stránka byla zobrazena 7 444 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama