Tento článek spoluautorem článku je William Gardner, PsyD. Dr. William Gardner, Psy.D. je klinický psycholog, který studoval na Stanfordu a působí ve finanční čtvrti v San Franciscu. Poskytuje individuálně přizpůsobenou psychoterapii pro dospělé pomocí kognitivních behaviorálních technik, aby zmírnil příznaky a zlepšil celkové fungování. Má více než 10 let klinických zkušeností.
V tomto článku je 17 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 4 541 krát
Žít normálním životem může znít jako jednoduchý cíl, ale ve skutečnosti se jedná o složitý koncept. Co je normální pro jednoho člověka, nemusí být normální pro druhého, zejména v jiných kulturách nebo společnosti. Pojem normálnosti se navíc neustále mění. Chcete-li vést normální život, musíte si rozmyslet, co je pro vás normální. Někdo si užívá jedinečnost a individualitu, zatímco jiní lidé potřebují rutinu a strukturu.[1] Zjistěte, co považujete za normální, a vytvořte si každodenní postupy, které vám budou fungovat.
Postup
Zjistěte, co pro vás znamená normální
-
1Přijměte sami sebe. Jelikož změna sebe samotného vyžaduje hodně práce, nejprve byste měli porozumět tomu, kdo jste.[2] Společnosti všude po světě se skládají z lidí s různými osobnostmi a povahovými rysy. Budete se tedy muset rozhodnout, co je pro vás normální. Znamená to měnit zavedené zvyky nebo naopak podlehnout přísným tradicím nějaké společnosti? Chcete-li si pro sebe definovat normálnost, zeptejte se sami sebe:
- Cítíte se příjemně, když jednáte podle pravidel a zachováváte pevnou strukturu společnosti?
- Užíváte si nezávislosti a objevování věcí podle sebe?
- Jste nejšťastnější, když všichni okolo schvalují vaše činy?
- Chtěli byste raději experimentovat s novými životními styly a žít s lidmi mimo běžné fungování společnosti?
-
2Popřemýšlejte, co je ve vaší společnosti považováno za normální. I když jste individuální osobnost, pořád žijete v nějaké společnosti, ať už je to sousedství, společenství nebo kraj. Každá z těchto společností má unikátní sadu norem a hodnot, které určují, co je normální. Zamyslete se nad tím, jak různé společenské zvyky nebo instituce podporují představu normálnosti. Když pak budete jednat s ostatními, pomůže vám to vyjádřit vlastní identitu.[3]
- Například můžete žít někde, kde je společensky přijatelné mluvit rychle a trochu obhrouble. Ale v jiné oblasti vás toto jednání může ze společnosti vydědit. Když si tohoto budete vědomi, bude se vám lépe formovat váš veřejný obraz.
-
3Najděte duševní a emoční rovnováhu. Všichni jsme na tom někdy emočně lépe a někdy hůře. Buďte na tahle období připraveni a naučte se, jak se o sebe starat během těžkých časů. Pokud se například dostanete s někým do zapálené diskuze ohledně své osobní víry nebo přesvědčení, měli byste vědět, jak normálně vhodně zareagovat. Když budete reagovat agresivně, znamená to, že můžete mít nějaký větší problém, který byste si měli vyřešit.
- Budete se cítit lépe, když budete svůj život žít podle svého přesvědčení a pocitů a nenecháte si jinými lidmi diktovat, co by pro vás mělo být vhodné nebo normální.[4]
-
4Vypořádejte se s traumatickými událostmi, které vás drží zpátky. Pokud jste někdy v životě zažili něco traumatického, je normální, že se cítíte izolovaně nebo odlišně. Trauma může mít permanentní dopad na chemické procesy v těle a trvale ovlivnit to, jak vnímáte sami sebe a své okolí.[5] Možná sami sebe nepovažujete za normální, ale když se setkáte s jinými lidmi, kteří si také prošli traumatem, uvědomíte si, že se můžete posunout dál a žít normálním fungujícím životem. Zkuste si najít nějakou podpůrnou skupinu.[6] Tyto zážitky mohou nakonec být zdrojem vaší odvahy a síly, když se jejich následky pokusíte začlenit do svého života a nebudete se jim vyhýbat.
- Když jste si už vytvořili příjemný návyk nebo rytmus, můžete začít zkoušet, co je pro vás normální emoce. Díky tomu budete moct vyjádřit své nejhlubší, nejsyrovější pocity.[7]
Reklama
Normální život budujte pomocí denních návyků
-
1Vytvořte si každodenní návyky. Začněte pomalu a stavte na denních zvycích, které už možná máte. Pravidelné návyky pomáhají budovat normálnost a sebekázeň. Díky tomu se budete cítit schopnější a budete schopni přemoci překážky, které se mohou objevit. Například můžete zkusit ráno vstávat ve stejnou dobu nebo si každé ráno dělat snídani. Může vám to připadat jako drobnost, ale díky tomu budete mít v životě pocit rytmu nebo normálnosti.[8]
- Nesnažte se dát svému životu řád příliš rychle. Mohlo by vás to omezit v růstu, protože byste se soustředili jen na opakující se vzorce chování.[9]
- Zjistěte, které každodenní návyky nebo vzorce chování vám napomáhají snižovat stres a dodávají vám sebevědomí, díky kterému můžete vyjádřit svoji osobnost.
-
2Učte se. Vzdělání vás propojuje s lidmi, nápady a zdroji, ke kterým byste jinak neměli přístup. Na školách a univerzitách se nabízí široká škála studijních programů. Podívejte se, jestli se některý z nich nehodí pro normální život, který se pro sebe snažíte vytvořit. Pokud nic takového nenajdete, zkuste hledat nějaké odborné školy nebo stáže v oblasti, která vás zajímá. Nesnažte se svůj normální život řídit podle toho, jak normálnost vnímají všichni ostatní.
-
3Najděte si práci, která vás baví. Pravděpodobně budete potřebovat práci, abyste se o sebe mohli postarat. Měli byste podle toho plánovat, protože možná budete muset podporovat nejenom sebe. Nevybírejte si práci jen podle její oblíbenosti, protože vás nutně nemusí učinit šťastnými.[12] Místo toho se zeptejte sami sebe, v jakém prostředí nebo mezi jakými lidmi byste se každý den chtěli pohybovat. Pokud se vám zdá, že práce neodpovídá vaší osobnosti, a myslíte si, že nebudete šťastní, zkuste najít jinou pozici, díky které se budete cítit sami sebou.
- Lidé jsou většinou v práci šťastní, pokud je těší každodenní kontakt s kolegy.[13]
-
4Budujte smysluplné vztahy. Pro někoho může být normální manželství, ale neznamená to, že je to vhodná cesta pro všechny. Snažte se vybudovat smysluplné vztahy s lidmi z různých sociálních skupin. Když budete v kontaktu s rozdílnými typy lidí, pomůže vám to najít někoho, s kým si budete opravdu blízcí.
- Nezáleží na tom, v jaké skupině lidí se zapojujete, pořád potřebujete podporu lidí kolem sebe. To je zásadní pro to, abyste se každý den cítili normálně.[14]
-
5Pořiďte si domácího mazlíčka. Když se budete starat o zvíře, které každý den vyžaduje vaši lásku a pozornost, pomůže vám to v mnoha ohledech vést normální život. Vytvoříte si každodenní návyky a denní činnosti vás budou víc bavit. Studie také dokazují, že majitelé zvířat bývají všeobecně zdravější a šťastnější.[15] Pokud nejste připraveni na dlouhodobý vztah nebo děti, můžete začít u zvířete, což vám může později pomoci s budováním smysluplných vztahů s lidmi.
- Je důležité, abyste si pořídili zvíře, které se hodí do vašeho obytného prostoru a které bude v souladu s vaším denním harmonogramem. Pokud nemáte dostatek času nebo místa, může starost o domácího mazlíčka naopak stres zvýšit nebo dokonce vést k zármutku.
-
6Cestujte. I když se to může zdát nelogické, možná se budete cítit lépe, když vyzkoušíte kontakt s různými lidmi, zvyky a kulturami místo toho, abyste se porovnávali jen s lidmi ve svém rodném městě. Cestování vám může ukázat, jak je svět velký a rozmanitý. Čím víc budete cestovat, tím víc si uvědomíte, jak moc toho lidé po celém světě mají společného. Také přijdete na to, že rozdíly jsou součástí každé kultury.
- Necestujte proto, abyste od něčeho utekli. Místo toho cestujte, abyste se toho naučili víc o sobě, jiných lidech a o tom, co vám přináší radost.[16]
Reklama
Tipy
- Když můžete, pomáhejte ostatním. Když přestanete myslet na sebe a začnete pomáhat jiným lidem, získáte na vlastní život zdravý náhled.
- I podivíni nebo skvělí lidí často potřebují denní návyky, aby dosáhli svých cílů.[17]
- „Být normální“ neznamená to stejné jako „být šťastný“.
Reference
- ↑ http://www.psychiatrictimes.com/major-depressive-disorder/association-between-major-mental-disorders-and-geniuses
- ↑ Sparrow, T. (2011). Ecological Necessity. Thinking Nature, 1. Retrieved from http://issuu.com/naughtthought/docs/ecological_necessitybytomsparrow
- ↑ Richardson, C., & Skott-Myhre, H. A. (Eds.). (2012). Habitus of the Hood. Bristol: Intellect Ltd.
- ↑ http://c.ymcdn.com/sites/www.nationalwellness.org/resource/resmgr/docs/sixdimensionsfactsheet.pdf
- ↑ Van der Kolk, B. (2014). The Body Keeps the Score: Brain, Mind, and Body in the Healing of Trauma (1 edition). New York: Viking.
- ↑ http://www.traumasurvivorsnetwork.org/pages/peer-support-groups
- ↑ Malabou, C. (2012). The New Wounded: From Neurosis to Brain Damage. (S. Miller, Trans.) (1 edition). New York: Fordham University Press.
- ↑ Sparrow, T., & Malabou, C. (2015). Plastic Bodies: Rebuilding Sensation After Phenomenology. Ann Arbor: Open Humanities Press.
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/changepower/201009/routines-comforting-or-confining
- ↑ http://www.ed.gov/news/press-releases/us-high-school-graduation-rate-hits-new-record-high
- ↑ http://www.insidehighered.com/sites/default/server_files/files/Bridge%20That%20Gap-v8.pdf
- ↑ Kim, J., Heo, J., Lee, I. H., & Kim, J. (2014). Predicting Personal Growth and Happiness by Using Serious Leisure Model. Social Indicators Research, 122(1), 147–157. http://doi.org/10.1007/s11205-014-0680-0
- ↑ Bélanger, J. J., Pierro, A., Kruglanski, A. W., Vallerand, R. J., De Carlo, N., & Falco, A. (2015). On feeling good at work: the role of regulatory mode and passion in psychological adjustment. Journal of Applied Social Psychology, 45(6), 319–329. http://doi.org/10.1111/jasp.12298
- ↑ Lin, N., Dean, A., & Ensel, W. M. (2013). Social Support, Life Events, and Depression. Academic Press.
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/the-mindful-self-express/201208/do-pets-help-or-hurt-our-health-look-the-research
- ↑ http://observer.com/2014/02/a-month-at-a-time-why-i-quit-travelling-and-started-living-mini-lives/
- ↑ http://mentalfloss.com/article/12500/11-historical-geniuses-and-their-possible-mental-disorders