Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Věřte nám – pokud chcete žít podle přesně daného rozpočtu, nejste v tom sami. Stále více lidí se snaží najít způsoby, jak ušetřit peníze. Nebojte se, není to nic těžkého. Nebudete muset jen přežívat, budete si moci užívat život a zároveň ušetříte. Berte to jako výzvu a pusťte se do toho!


Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vytvořte si rozpočet

 1. 1
  Spočítejte si své příjmy. Spočítání příjmů je prvním krokem k vytvoření rozpočtu. Pokud chcete vědět, kolik peněz můžete utratit, musíte vědět, kolik peněz vyděláváte. Důležité je počítat si výdělky po zdanění. Nejlepší bude dělat to každý měsíc, takže se podívejte na své výplatní pásky – kolik peněz jste za poslední měsíce vydělali?
  • Pokud jste živnostník, musíte vědět, kolik peněz zaplatíte na daních, aby vám placení daní nepůsobilo velké problémy.
  • Pokud jste zaměstnanec, nepočítejte s tím, že dostanete z daní peníze zpět. Když se to podaří, bude to sice skvělé, ale v žádném případě si nemyslete, že se to stane.
 2. 2
  Napište si seznam výdajů. Jde o standardní výdaje, které snadno zjistíte (nájem, splátky, doprava atd.), ale i ostatní výdaje (jídlo, zábava, energie atd.). Buďte realističtí a raději si napište trochu více, než méně. Zamyslete se nad všemi výdaji, které máte. Pokud posíláte peníze charitě, nebo si každý den dáváte kávu za 70,-, nezapomeňte to uvést. Nastavte si trvalé příkazy na všechny platby, které musíte platit pravidelně.
  • Procházejte si své záznamy. Největší výhodou používání kreditních karet je to, že se můžete přihlásit na webovou stránku a podívat se, za co přesně utrácíte své peníze. Neznamená to ale, že byste měli zapomenout na cash flow.
 3. 3
  Zamyslete se nad tím, které výdaje můžete omezit. Prohlédněte si svůj seznam výdajů a najděte si položky, které můžete omezit. Můžete se zbavit pevné linky? Nebo kabelové televize? Vzdáte se svého každodenního latté? Nejjednodušší je zbavit se malých položek, u kterých si ani neuvědomujete, že za ně utrácíte peníze.
  • Co se týče technologie, nebojte se udělat změny. Je možné změnit poskytovatele internetu nebo telefonního operátora. Když řeknete, že si nemůžete dovolit platit stále tolik peněz, uvidíte, že vám společnosti nabídnou mnohem výhodnější tarify. Pokud máte pocit, že není možné ušetřit více, pravděpodobně nemáte pravdu.
 4. 4
  Určete si cíle. Když budete vědět, kolik peněz můžete ušetřit, napište si to a určete si spořící cíl. Mějte dvě čísla: 1) peníze, které musíte každý měsíc utratit a 2) peníze, které chcete každý měsíc ušetřit. Se zbytkem si můžete dělat, co chcete.
  • Je možné určit si denní, týdenní a měsíční cíle – záleží jen na vás. Můžete si také každý den vyhradit 300Kč na jídlo, 1000Kč týdně na nákup potravin, nebo určitou částku na měsíc. Musíte jen vědět, co vám umožní ušetřit peníze.
 5. 5
  Nechejte si nějaký prostor pro neočekávané události. Čas od času se stane něco, s čím jste nepočítal. Rozbije se vám spotřebič, nebo onemocníte a nebudete moci vydělávat. Měli byste mít nějaké peníze schované pro tyto případy. Když se nic takového dlouho nestane, budete mít alespoň více ušetřeno.
  • Zamyslete se nad tím: jak často utrácíte peníze, které jste původně utratit nechtěli? Pokud jste stejní, jako většina lidí, pravděpodobně to děláte neustále. Když tedy budete mít připravené peníze pro neočekávané případy, budete připraveni na všechno.
 6. 6
  Určete si priority. S trochou štěstí vám zbyde trochu peněz, které budete moci utratit za co budete chtít. Bohužel ale peníze nerostou na stromech a je důležité si určit priority. Chcete si koupit štěně, nebo chcete chodit každý týden na manikúru? Zamyslete se nad tím, co vám udělá radost.
  • Netvrdíme, že byste neměli utrácet za štěně, nebo manikúru. Pro některé lidi to budou dokonce základní výdaje. Jednoduše peníze utrácejte za věci, které jsou pro vás důležité. Buďte realističtí a pokud si něco nebudete moci dovolit, neutrácejte za to.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Změňte svůj životní styl

 1. 1
  Odkládejte si peníze ihned. Pro většinu lidí to bude rozhodně změna životního stylu. Jsme zvyklí dostat výplatu a užívat si ji tak dlouho, dokud nám z ní nezbyde nic. To ale musíte změnit. Když dostanete peníze, ihned si z nich odložte částku, kterou chcete spořit. Až vám peníze z výplaty dojdou, musíte odolat a neutratit to, co jste si uspořili.
  • Pokud je to možné, uložte si peníze na spořící účet, nebo alespoň na nějaké jiné místo. Pokud máte peníze doma v hotovosti, schovejte je do krabičky, nebo je dejte třeba své mámě. Díky tomu budete nuceni žít z peněz, které máte u sebe.
 2. 2
  Buďte samostatní. V dnešním věku technologie to není snadné. Jsme zvyklí na mražená jídla, okamžitou možnost získat vše, co chceme a neustálou zábavu. Pokud chcete žít podle rozpočtu, budete muset tento životní styl změnit a starat se o sebe sami. Zde je několik tipů:
  • Začněte si vařit. Je to zdravější a také levnější. Když si uvaříte několik jídel najednou, budete si je moci zmrazit a schovat si je na později.
  • Pěstujte si vlastní jídlo. Tento krok je ještě náročnější, ale vyplatí se. Když si budete pěstovat vlastní ovoce a zeleninu, ušetříte spoustu peněz a budete mít radost z toho, že máte své vlastní jídlo. Takový luxus si moc lidí dopřát nemůže!
  • Naučte se šít. Kolik z nás vyhazuje oblečení hned, jak se v něm udělá první díra? Jistě také patříte mezi tyto lidi. Naučte se raději oblečení spravovat a šít si vlastní oděvy. Kromě toho, že ušetříte hodně peněz, budete také moci nosit skutečně trendové oblečení, které nikdo jiný nebude mít!
 3. 3
  Najděte si druhý zdroj příjmu. Na tomto kroku není nic k nepochopení – pokud chcete více peněz, budete potřebovat další práci. Neberte to ale tak, že si musíte hledat další práci na plný úvazek. Můžete například jen o víkendu hlídat děti, nebo venčit psy. Vyděláte si něco málo navíc a nebudete muset měnit svůj životní styl.
  • Využívejte internetové aukce a bazary a hledejte si práci na webu. Existuje spousta prací, které můžete dělat. Někteří lidé dokonce hledají například pomocníky na stěhování. Můžete se také zeptat svých přátel, jestli pro ně nemůžete nějakou práci udělat.
 4. 4
  Najděte si spolubydlícího. Ať už žijete ve velkoměstě, nebo v malém městě s pěti hospodami a jednou křižovatkou, spolubydlící vám umožní platit za nájem poloviční částku. Kromě toho budete sdílet i náklady na běžné domácí potřeby, jídlo, nebo víno. Tedy jen v případě, že si najdete dobrého a hodného spolubydlícího.
  • Můžete si najít spolubydlícího, díky kterému budete muset platit nižší nájem, nebo se přestěhovat do většího bytu a platit stále stejné peníze. Obě tyto možnosti mají své výhody (i když ta druhá vám neumožní skutečně ušetřit peníze).
 5. 5
  Zbavte se zlozvyků. Zlozvyky jsou často dost drahé. Platí to hlavně pro kouření, pití alkoholu a drogy, ale existuje i spousta jiných věcí, které vás stojí zbytečné peníze. Pokud něco není důležité pro vaše přežití, nepotřebujete to. Pokud je něco špatné pro vaše zdraví, také to nepotřebujete. Někdy je nutné si přiznat, že děláme něco špatně a změnit to.
  • I v případě, že jste závislí pouze na kině, můžete něco změnit. Zamyslete se nad tím, zda je nutné utrácet každý týden peníze za lístky do kina a zda by nebylo lepší podívat se na film doma v televizi.
 6. 6
  Plaťte hotově. Když budete platit jen penězi, které budete mít v hotovosti u sebe, budete utrácet méně. Když platíme kreditními kartami, peníze se nám záhadně vytrácejí z účtu. Představte si, že kdykoli platíte kartou, objeví se malý skřítek, který vám ukáže peníze, které jste právě utratili. Pravděpodobně byste si některé své útraty brzy rozmysleli. Používejte tedy jen hotovost a uvidíte, že se vám podaří ušetřit více peněz.
  • Je dobré vybrat si peníze, které budete moci utratit za týden. Když je utratíte všechny dříve, budete mít smůlu. Není to snadné, ale podaří se vám díky tomu ušetřit.
 7. 7
  Změňte svůj pohled na svět. Nejdůležitější je změnit své myšlení. Když budete smutní, protože nebudete moci chodit na jídlo do drahých restaurací, budete se cítit zbytečně špatně. Když se na to ale budete dívat jinak, nebude to pro vás problém. Vyhnete se zbytečnému utrácení [1] a budete ze sebe mít dobrý pocit. Pokud vás váš rozpočet přivádí k šílenství, nestojí to za to!
  • Nemusíte žít tak jako vaši sousedé. Nemusíte ani pracovat na své image. Věřte tomu, že můžete být šťastní s tím, co máte. Život není o majetku, ale o způsobu myšlení. Když budete spokojení se svojí situací, nebudete potřebovat nic dalšího.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Naučte se hospodařit s penězi

 1. 1
  Využívejte slevy a kupony. Nemusíte se stydět – v dnešní době je to moderní. Začněte si hledat kupony v časopisech a různé nabídky a využívejte je všechny.
  • Také si uvědomte, že to, co není momentálně ve slevě, může být ve slevě již za týden. Zkuste tedy počkat. Nakupujte po svátcích a v době, kdy jdou výrobci a prodejci s cenami dolů.
 2. 2
  Nakupujte v secondhandech. I to je v dnešní době velmi moderní. Pokud je možné si koupit něco z druhé ruky, měli byste to udělat. Retro je v módě a konzumerismus je out. Kromě klasických secondhandů choďte také do bazarů, nakupujte v aukcích na internetu a využívejte různé prodejní akce. Brzy se v tom naučíte chodit a budete schopni sehnat si skutečné poklady.
  • Využijte i svoji rodinu. Žijeme ve světě, kdy mají lidé tolik věcí, že si je musejí ukládat do úložných garáží. Uvědomte si, že je to zvrácené. Kolik lidí, které znáte, žije minimalisticky? Pravděpodobně moc ne. Hledejte lidi, kteří se potřebují zbavit věcí, které vy potřebujete.
 3. 3
  Využijte internet. Jistě znáte Aukro a další podobné stránky, ale znáte i webovou stránku Freecycle.org? [2] Na této stránce najdete lidi, kteří nabízejí spoustu věci zdarma a také lidi, kteří shánějí věci, které potřebují.
  • Neměli byste si kupovat žádné věci za plnou cenu. Kromě kuponů a slev existují i stránky jako eBay nebo Fler, kde seženete spoustu věcí za mnohem méně peněz, než v obchodech.
 4. 4
  Pořiďte si kreditní kartu s odměnami. Tento krok je trochu nebezpečný – pokud hodně utrácíte, kreditní karta je to poslední, co byste si měli pořizovat. Pokud ale víte, že na to máte, zařiďte si kreditní kartu s odměnovým programem. Kdykoli kartu využijete, získáte body, které později můžete vyměnit za zboží, nebo dokonce za peníze.
  • Vždy si přečtěte celou smlouvu ke kartě. Dejte si pozor, abyste si nepořídili kreditní kartu s vysokým úrokem a dostali se do dluhů. To je přesně to, čemu byste se měli vyhýbat.
 5. 5
  Hledejte zážitky, ne věci. Pravděpodobně vás nepřekvapí, že jsou lidé šťastnější díky zážitkům, než díky věcem. Zkušenosti vám nikdo nikdy nevezme a nebudou vám zbytečně ležet v policích. Pokud máte pocit, že vašemu životu něco chybí, hledejte nové zkušenosti a zážitky. Žádné věci, které si koupíte za peníze, vám neumožní cítit se lépe. A když ano, nevydrží vám to moc dlouho.
  • Blíží se Vánoce? Požádejte partnera nebo rodinu, aby vám koupili permanentku do posilovny, nebo cestovní kredit. Požádejte o věci, které budete skutečně využívat. Velkoplošná televize je sice hezká, ale stejně byste ji za rok chtěli vyměnit. Staňte se bohatšími díky zážitkům, ne díky věcem.
  Reklama

Tipy

 • Pijte místo ostatních nápojů jen vodu. Voda je zdravější alternativou většiny ostatních nápojů a kromě toho je mnohem levnější.
 • Nakupujte potraviny jen jednou nebo dvakrát týdně a vařte si z toho, co již máte doma.
 • Splaťte všechny dluhy a půjčky, které máte. Pokud jste ještě nesplatili účet na kreditní kartě, udělejte to co nejdříve, protože úroky způsobí, že budete nakonec muset platit mnohem více.
 • Zkuste ušetřit na elektřině. Vypínejte všechna světla v domě, vytahujte spotřebiče ze zásuvky – když je budete jen vypínat, stále budou využívat elektřinu, což vás může stát dost peněz.
Reklama

Varování

 • Při výběru spolubydlícího si dávejte pozor. Mohlo by se stát, že si najdete někoho, s kým nebudete moci žít. Může jít o zločince, nebo třeba o někoho, kdo bude mít zlozvyky, které vám polezou na nervy. Dejte si pozor, aby vás spolubydlící nestál ještě více peněz a energie, než bydlení o samotě.
 • S kreditními kartami si dávejte pozor. Mnoho lidí se dostává do dluhů, protože kreditní karty přečerpají a trvá jim dlouho, než dluh splatí. Může to vést až k exekucím.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 054 krát
Kategorie: Finance a Obchod
Stránka byla zobrazena 4 054 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama