Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy máme pocit, že jsme se zasekli na stejném místě, děláme pořád to samé dokola a zabýváme se tím, co si o nás a o našich činech myslí ostatní lidé. Pokud se tohoto pocitu chcete zbavit, musíte se naučit žít naplno a svobodně. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Přestaňte se strachovat

 1. 1
  Nemyslete na to, co si o vás myslí ostatní lidé. Nikdy nemůžete ostatním nařizovat, co si mají myslet. Když se přenesete přes obavy z toho, co si o vás myslí ostatní lidé, budete moci žít svobodně. Není možné se zavděčit všem – když si budete myslet, že to dokážete, budete zbytečně zklamaní.
  • Nedovolte, aby názory ostatních lidí ovlivňovaly to, co si myslíte. Jakmile si budete myslet, že se musíte chovat tak, jak chtějí ostatní lidé, nebudete moci být svobodní.
  • Odpoutejte se od toxických lidí. Lidé, kteří s vámi manipulují, chovají se negativně a snaží se vás ovládat, vám neumožní žít naplno. Naučte se tyto lidi nenásilně odzbrojit a chovejte se asertivně. Uvědomte si, že máte sílu zbavit se vlivu těchto lidí a žít svobodně. Dobří přátelé vám pomohou toho dosáhnout.
 2. 2
  Přestaňte se soustředit na negativa. Buďte svobodní a soustřeďte se na to, co dokážete a ne na to, co nedokážete. Myslete na věci, které můžete udělat pro to, abyste se cítili lépe. Když se vám to podaří, budete svobodní a budete moci žít svůj vlastní život.
  • Připomínejte si své úspěchy, ne své neúspěchy. Pokud vám to například nejde ve škole, soustřeďte se na svoji rodinu, vztahy a na to, co vám jde. Jednoduše myslete na pozitiva.
  • Dávejte si pozor na to, co říkáte. Vyhýbejte se negativním tvrzením. Slova jsou velmi silná a dokážou přesvědčit nejen vás, ale i ostatní lidi. Když přestanete říkat negativní věci, budete svobodní. Neříkejte „nedokážu to,“ ale raději „zvládnu všechno.“
 3. 3
  Buďte upřímní. Když budete lhát, zapletete se do husté sítě podvodů a nebudete moci být svobodní. Naučte se uvědomovat si lži, které říkáte sobě i ostatním. Když budete upřímní a budete říkat vždy pravdu, ostatní lidé vám budou důvěřovat a budou vás mít raději, protože se budou moci ztotožnit s vaší zranitelností.
  • Lži jsou formou defenzivního chování – pro mnoho z nás je přirozená snaha chránit se v konfliktních situacích.
  • Lhát v konfliktu se může zdát jako vhodný způsob, jak zajistit, aby vám někdo dal pokoj, ale musíte si uvědomit, že když budete lhát, budete s tímto člověkem ještě více spojeni, protože mu budete muset lhát znovu a znovu.
  • Když budete reagovat laskavě a mile, získáte zpět svoji svobodu, protože se naučíte uvědomovat si bolest a zranitelnost ostatních lidí, aniž byste museli přecházet k vyhroceným konfliktům a přesto budete schopni zachovat si svoji moc a rozhodovat se sami za sebe.
 4. 4
  Naučte se vypořádat se s penězi (nebo s jejich nedostatkem). Mnoho lidí si myslí, že mít hodně peněz znamená mít větší svobodu, ale ve skutečnosti je mnohem důležitější váš přístup, než množství peněz, které máte. Berte peníze pouze jako nástroj. Naučte se šeřit, vytvořte si rozpočet a staňte se uvědomělým spotřebitelem.
  • Zjistěte, co můžete udělat pro to, abyste se zbavili částí spotřebitelského cyklu, které vás zatěžují. Pokud se vám například nechce platit spoustu peněz za organické jídlo, zasaďte si na zahrádce vlastní zeleninu. Zahradničení vás bude bavit a vaše práce se vám vyplatí. Kromě toho půjdete příkladem svým dětem, přátelům a sousedům.
 5. 5
  Pokud umíte vyrábět nějaké věci, vyrábějte si je sami. Začněte své znalosti a dovednosti využívat a směňujte své výrobky s ostatními lidmi. Získáte nové přátele a budete ze sebe mít dobrý pocit.
  • Využívejte online zdroje a hledejte si lidi, kteří smýšlí stejným způsobem a sdílejte s nimi své produkty a služby. Podívejte se například na stránku Sharehood, což je komunita lidí, kteří spolupracují na tom, aby zlepšili život občanů díky svým znalostem a dovednostem.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte zdraví

 1. 1
  Cvičte. Cvičení uvolňuje endorfiny, které vám zlepší náladu. Když budete ve formě, budete mít více energie a budete se moci věnovat čemu budete chtít. Vyberte si sport, který vás bude bavit a na který se budete těšit, abyste cvičení nebrali jako nutné zlo. [1]
  • Uvolňujte endorfiny, abyste měli svobodnější duši. Endorfiny jsou látky, které přirozeně zlepšují náladu. Pomohou vám osvobodit se od negativních emocí, které vás brzdí. Dostanete je do těla pomocí cvičení, smíchu a socializace a tím, že se budete soustředit na to, co je v životě skutečně důležité.
 2. 2
  Usmívejte se a smějte se co nejčastěji. Když se budete usmívat, budete mít hned lepší náladu. Snažte se usmívat se každý den. Nejprve se smějte svým vlastním myšlenkám, potom začněte sledovat komické seriály a filmy a později se naučte dělat jednoduše vtipné věci. Smích a usmívání vám posílí imunitní systém a dodá vám potřebné endorfiny. [2] Když se budete smát, váš mozek pozná, že jste šťastní a automaticky zajistí, že budete mít lepší náladu.
 3. 3
  Choďte na slunce. Slunce vám prozáří den a zlepší vám náladu. Choďte na procházky do přírody, na výlety do lesů a užívejte si přírodu. V letních měsících samozřejmě nezapomínejte na opalovací krémy.
 4. 4
  Travte více času s přáteli. Když budete s přáteli, naučíte se empatii – když budete ostatním lidem lépe rozumět, budete se cítit lépe a také se vám do těla uvolní endorfiny. Kromě toho čas strávený s přáteli zvyšuje hladinu serotoninu, což je látka nezbytná pro celkovou duševní pohodu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zkoušejte nové věci

 1. 1
  Co nejčastěji dělejte nové věci. Když budete otevření novým věcem a zkušenostem, budete svobodnější, protože si budete rozšiřovat obzory, objevíte v sobě nové talenty a budete mít chuť objevovat svět.
  • Nové zkušenosti berte jako příležitosti, ne jako něco, čeho byste se měli obávat. To nejhorší se odehrává většinou ve vaší hlavě – nebojte se a dejte šanci čemukoli novému.
  • Pokaždé, když zkusíte něco nového, si pogratulujte. Řekněte ostatním, co se vám povedlo, abyste z toho měli ještě lepší pocit. Váš příběh může ostatním pomoci žít svobodněji.
 2. 2
  Předstírejte, že vám v životě hraje hudba jako ve filmu. Všechny dobré filmy mají soundtracky – také si nějaký pořiďte. Když budete mít špatný den a venku bude pršet, pusťte si nějakou příjemnou a veselou hudbu, abyste si zlepšili náladu.
 3. 3
  Dělejte spontánní věci. Spontaneita je často opomíjená a ztrácí se v množství povinností světa dospělých. Když podlehnete tomu, co se od vás očekává, budete se muset naučit čas od času zapomenout na povinnosti a dělat spontánní a šílené věci. Když do svého života zařadíte trochu spontánnosti, dosáhnete rovnováhy.
  • Podívejte se na videa Improv Everywhere. Tato skupina například uspořádala akci, kdy dvě stě lidí procházelo městem s „neviditelnými psy.“ Když uděláte něco, díky čemu na vás budou všichni zírat, budete se cítit svobodně a zapomenete na stereotyp.
  • Najděte si na internetu videa flash mob a zkuste s přáteli uspořádat podobnou akci.
 4. 4
  Choďte na procházky. Jděte ven a dejte se do kroku. Nemusíte mít určený směr a nemusíte se ani zastavovat, dokud se vám nebude chtít. Procházky bez určeného cíle jsou příjemné a uklidňující.
 5. 5
  Čas od času udělejte něco impulzivního. Nemusíte mít vše dokonale promyšlené. Dejte si k snídani koláč, nebo si oholte hlavu! Chovejte se spontánně. Když někdy uděláte něco neočekávaného, zlepší vám to náladu na celý den!
 6. 6
  Pravidelně se věnujte věcem, které vás baví. Nemusíte být dobří v tom, co chcete dělat – musíte to pouze mít rádi. Můžete psát, kreslit, hrát nějaký sport, nebo cokoli jiného. Dělejte to srdcem a mějte to rádi. Vyprávějte o tom své rodině a přátelům a dávejte svoji vášeň najevo.
  Reklama

Tipy

 • Najděte si rovnováhu mezi tvrdohlavostí a schopností přizpůsobovat se. Někdy je lepší nechat život plynout volným tempem, jindy je zase lepší být aktivní a měnit svůj osud. Ze zkušeností brzy poznáte, kdy je lepší udělat jedno a kdy druhé.
 • Nacházejte si v životě věci, které vás baví. Každý život zahrnuje těžké chvíle, ale naštěstí většinou nejde jen o tyto nepříjemnosti. Bohužel si někteří lidé myslí, že život je těžký a že se proti tomu nedá bojovat. Je důležité naučit se nepříjemné fáze života zvládat a nevnímat je jako něco, co nikdy neskončí. Naučte se dívat se na všechny věci pozitivněji – když si někdo bude stěžovat na počasí, práci, dlouho frontu v obchodě, nebo nedostatek času, uvědomte si, že o nic nejde. Většina životních problémů není otázkou života a smrti, takže není nutné jim věnovat příliš mnoho energie. Buďte na ostatní lidi i na sebe milí a vyzařujte pozitivní vibrace.
 • Naučte se zvládat stres. Žít svobodně znamená zbavit se stresu – stres vás omezuje a je velmi nezdravý. Pokud to nezvládnete sami, vyhledejte pomoc psychologa, nebo nějaké podpůrné skupiny.
 • Lidé vás budou vždy odsuzovat. Je to snadnější, než věnovat se ostatním lidem naplno. Důležité je naučit se rozeznávat rozdíly mezi konstruktivní kritikou (tedy kritikou založenou na pravdě, která nám sděluje, co můžeme zlepšit – většinou od někoho zkušeného) a záměrně zlou kritikou (tedy kritikou, která je založená na ignoraci, nenávisti, žárlivosti, nebo zbabělost a přichází většinou od lidí, kteří si myslí, že jsou lepší než vy, ale sami nemají mnoho zkušeností). Když poznáte rozdíly mezi těmito dvěma typy kritiky, budete schopni žít svobodně.
 • Moudře si vybírejte své bitvy. Měli byste vědět, kdy je lepší nad něčím mávnout rukou, než se kvůli tomu rozčilovat (poznámka: takto je to většinou). Měli byste se postavit za to, na čem vám záleží, když se budete chtít vyhnout nepříznivým výsledkům. Naučte se přecházet zbytečně vyhrocené rozhovory a nevyvolávat hádky – když budete komunikovat nenásilně, budete moci pomáhat ostatním lidem dosahovat kompromisů.
 • Snažte se dostatečně spát. Nedostatek spánku se nasčítá a problémů si všimnete, až nebudete schopni normálně fungovat. Lidé, kteří mají nedostatek spánku, jsou většinou negativní a nemají dostatek energie na to, aby dokázali řešit běžné životní záležitosti. Přestaňte si tedy zahrávat a zvykněte si chodit spát včas. Uvidíte, že se brzy budete cítit mnohem uvolněněji a svobodněji.
 • Neutišujte se! Vyjadřujte svůj entuziasmus, radost a nadšení. Když vám lidé budou říkat, že máte být zticha, nedejte se! Zapracujte na svých komunikačních dovednostech a naučte se vyjadřovat se vždy tak, jak si to daná situace žádá.
 • Vždy se snažte posilovat svoji energii. Když budete mít více energie, budete žít svobodněji, protože nebudete unavení a nebudete mít pocit, že na nic nestačíte. Unavení lidé se stále dokola rozhodují špatně, protože změny vyžadují spoustu energie a je pro ně jednoduše snazší nechat vše při starém. Proto byste měli jíst zdravě, hlavně jídla, která vašemu tělu dodají maximum energie. Pravidelně cvičte, abyste měli silné a odolné tělo. Také se zajímejte o spiritualitu – zjistěte si, co vás zajímá, co vám dodává životní energii a věnujte se tomu.
 • Když se vám něco nebude líbit, taktně to sdělte ostatním lidem a nelžete. Většinou se vám každá lež vrátí. Lidé jsou obecně silnější, než si myslíte a i když se jim ze začátku nebude líbit vaše upřímnost, jistě budou respektovat váš názor, když jim řeknete pravdu.
 • Svět je plný nenávistných lidí. Jsou to lidé, kteří nechtějí nebo nemohou žít svobodně a nepřejí to ani nikomu jinému. Jak řekla Ellen De Generes, měli byste tyto lidi brát jako svoji motivaci. Ať řeknou cokoli, neberte si to k srdci a snažte se udělat pravý opak. Uvědomte si, že když utečete s pláčem, budou vás za to kritizovat také, takže si raději vyberte svobodu a dělejte jen to, co opravdu chcete. Nejlepší je nedovolit těmto lidem, aby vám vzali vaši sílu.
 • Přijetí je velmi důležité. Měli byste akceptovat sami sebe i ostatní. Ne každý člověk chce žít svobodně tak, jak to popisujeme v tomto článku – někteří lidé se cítí ohroženi myšlenkami na ztrátu rutiny, spontánní chování, nebo zkoušení nových věcí. Můžete jim sice ukázat i jiné možnosti a být jejich motivací, ale nemůžete je k ničemu nutit. Nenuťte své názory nikomu jinému – když to budete dělat, budete tím posilovat svoji vlastní svobodu na úkol jejich svobody, což je velmi špatné. Dopřejte každému, aby si zvolil svůj životní styl.
Reklama

Varování

 • Žít svobodně neznamená porušovat zákony!
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Kirsten Parker, MFA
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Kirsten Parker, MFA. Kirsten Parker je Mindset and Action Coach žijící ve svém rodném městě Los Angeles v Kalifornii. Pomáhá vysoce úspěšným překonat stres a pochybnosti o sobě. Specializuje se na zvyšování sebevědomí tím, že do svého koučování začleňuje nástroje z pozitivní psychologie, uvědomělé změny návyků a seberegulace. Je certifikovanou praktičkou HeartMath vyškolenou v oboru stresu, úzkosti a inteligentní správy energie spolu s emoční inteligencí a vědou o sebepřijetí. Je také držitelkou magisterského titulu v oboru Stage Management z Yale University School of Drama. Tento článek byl zobrazen 4 699 krát
Kategorie: Filozofie
Stránka byla zobrazena 4 699 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama