X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 67 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 7 926 krát
„Ctností žebráka je to, že není zlodějem,“ tvrdí jedno staré japonské přísloví. Žebrák je člověk, který se spoléhá na finanční dary od cizích lidí na ulici, aniž by jim za to cokoli dával. Přesto ale úspěšné žebrání vyžaduje dost práce a úsilí. Ať už momentálně nemáte dost peněz, nebo máte dlouhodobější finanční problémy, pomůže vám naučit se několik jednoduchých technik oslovování lidí a žádání o peníze. Když to budete dělat správně, vyděláte si mnohem více.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Vyberte si správné místo
-
1Vyberte si místo, kudy prochází hodně lidí. Pokud chcete maximalizovat svůj potenciál, budete muset žebrat na místě, kde potkáte mnoho různých lidí, kteří chodí pěšky. Proto se většina žebráků zdržuje okolo nádražích, zastávek metra a autobusů, velkých obchodních center a na podobných místech.
- Nejlepší je stoupnout si přímo před vchod do stanice metra nebo vlaku. Budou kolem vás procházet neustále davy lidí, takže budete mít největší šanci na dobrý výdělek.
- Centralizované lokality v centru města jsou lepší, než obchodní centra a podobné, protože na těchto místech většinou nepracuje ochranka, takže vás nikdo nevyhodí.
-
2Vyberte si místo, kudy jezdí hodně aut. Pokud máte velkou ceduli nebo si ji můžete vyrobit, je dobré si s ní stoupnout někam, kudy jezdí hodně aut. Řidiči mohou přibrzdit a něco vám dát a když budete mít ceduli, nebudete muset ani mluvit.
- Tato metoda vyžaduje nejmenší úsilí z vaší strany, ale také většinou nepřinese velké výsledky. Pro lidi v autě je totiž jednoduché vás ignorovat. Nejlépe to funguje v létě, kdy lidé jezdí se staženými okénky.
-
3Nezdržujte se v bohatých čtvrtích a okolo drahých restaurací. Možná vás lákají boháči s plnými kapsami, ale to asi nevíte, že právě tito lidé podle statistik dávají žebrákům nejméně peněz. [1] Tito lidé na vás také mohou zavolat policii bez zjevného důvodu.
- Držte se tedy centra města a frekventovaných ulic.
-
4Zůstaňte v pohybu. Když budete postávat každý den u té samé kavárny, jistě zanedlouho budete mít problémy s obsluhou a brzy vás někdo vyhodí. Ani štamgasti vás nebudou mít rádi, takže si nakonec stejně nepřijdete na žádné peníze.
- Snažte se nebýt na jednom místě víckrát než jednou za měsíc.
- Pokud nemusíte zůstávat na jednom místě, můžete za žebráním i cestovat. Můžete v létě žebrat v jednom městě a na podzim se posunout do dalšího. Můžete cestovat například stopem k moři a léto přečkat na pláži. Pamatujte si, kde jste již byli a kde jste spávali a vracejte se pouze na místa, kde se k vám lidé chovali přátelsky.
-
5Vyberte si město, ve kterém je hodně žebráků. Když se v nějaké čtvrti začnou dělat opatření proti žebrákům, většinou je nutné se posunout někam jinam, protože v takovém prostředí nedostanete od nikoho žádné peníze.
- Středně velká až velká města jsou většinou lepší, než ta malá. Také univerzitní města mohou být dobrá, jsou plná mladých idealistických studentů, kteří mají často plné kapsy peněz a rádi uvěří vašim historkám.
- Vyberte si místo, kde je hezké počasí. Budete muset zůstávat venku za každého počasí, takže se snažte najít si místo, kde je většinu roku slunečné počasí.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Jak žádat lidi o peníze
-
1Buďte slušní. Když budete po lidech požadovat peníze neslušným nebo agresivním způsobem, nikdo vám nic nedá a dostanete se do problémů. Usmívejte se, chovejte se slušně a za každý příspěvek poděkujte.
- Když budete lidem děkovat, postupně si vybudujete dobrou reputaci. Když budete mít dobré vztahy s lidmi, které žádáte o peníze, budete mít větší šanci, že vám příště zase něco dají. Nikdy nestojí za to se k někomu chovat hrubě, i když se zrovna cítíte frustrovaně.
-
2Buďte důvěryhodní. Ať už lidem říkáte holou pravdu, nebo si vymýšlíte zajímavé historky, musíte se snažit působit důvěryhodně. Když budete mluvit tak, jako kdybyste chtěli peníze na alkohol, ale budete tvrdit, že potřebujete na jízdenku na autobus, nikdo vám to neuvěří, i když to bude pravda.
- Upravujte si svoji historku podle místa, kde se nacházíte. Pokud například tvrdíte, že chcete peníze na lístek na autobus, je dobré postávat u autobusového nádraží a mít s sebou nějaké zavazadlo. Vždy řekněte přesně kam chcete jet (mělo by to být dost daleko).
- Váš vzhled by měl odpovídat vaší historce. Pokud chcete hrát ztraceného cestovatele, bude vám to k ničemu, když budete vypadat, jako kdybyste se rok nemyl.
-
3Buďte konkrétní. Někteří žebráci tvrdí, že klíčem k úspěchu je žádat lidi o konkrétní sumu na konkrétní věc. „Potřebuju 20 korun na autobus, mohl byste mi pomoci?“ je podle všeho lepší, než „Potřebuju peníze na autobus.“
- Když lidi budete žádat o konkrétní sumu peněz, budete mít větší šanci, že uvěří vaší historce. Když požádáte o dvacet korun, možná vám dají nějaké drobné, ale když požádáte o dvoukorunu, možná dostanete celou dvacku.
-
4Mluvte jasně a stručně. Neměli byste lidi zastrašovat ani nudit a zdržovat, takže mluvte jasně a neprotahujte to: „Promiňte pane, neměl byste nějaké drobné na jídlo?“
- Žádejte vždy jen o jednu věc a uvádějte jeden důvod.
- Žebrání s cedulí je nejsnadnější. Stačí vám jen kus krabice a něco na psaní. Napište si ceduli čitelně a velkým písmem, aby ji lidé rychle přečetli.
- Záleží na vašich zkušenostech a vyjadřovacích schopnostech, ale někdy je dobré být úskočný a zmást lidi tak, aby se vás chtěli zbavit. Většinou to funguje u studentů a u turistů: „Promiňte pane, jak se máte? Nechci vás otravovat, ale vybil se mi telefon a mojí ženě došel benzín a zůstala trčet na konci města s dítětem v autě. Nemáte cigaretu? Moje máma by pro ně zajela, ale teď je v nemocnici s únavovým syndromem a já už musím zítra odjet. Už teď je na mě naštvaná, však to znáte, tak jsem si říkal, jestli byste neměl drobné za pětistovku, nebo jen nějaké drobné na jídlo. Máte třeba stovku?“
-
5Buďte milí. Někteří lidé vám ochotněji dají peníze, když si všimnou, že jste v nepříjemné situaci a potřebujete pomoci. Snažte se v nich vyvolat soucit a empatii. Když budou mít pocit, že vám musejí pomoci, budete mít větší šanci, že to opravdu udělají.
- Když řeknete, že jste válečný veterán a máte velké dluhy kvůli zdravotní péči, většina lidí bude mít pocit, že je to vůči vám nespravedlivé a dají vám nějaké peníze. Zkuste si najít nějaké rozbité kolečkové křeslo.
- Dávejte si pozor na velké lži. Když budete tvrdit, že jste veterán a nebude to pravda, můžete se dostat do potíží, když narazíte na skutečné vojáky.
-
6Buďte vtipní. Někdy je lepší lidi pobavit, než v nich vzbudit soucit. Když si napíšete ceduli „Vím, kde je Bin Ládin, potřebuju peníze na plamenomety a jízdenku“ nebo „Proč lhát? Chci na pivo,“ rozesmějete a obměkčíte i lidi, kteří by vám jinak nic nedali.
- V univerzitním městě se s humorem dostanete nejdál. Sledujte místní dění a zkuste si vymýšlet dobré vtipy. Když budete neustále zpívat a tvrdit, že přestanete jen za peníze, můžete si vydělat spoustu peněz, ale také vás můžou zatknout za rušení veřejného pořádku.
-
7Pamatujte si lidi. Ve filmu Poklady Sierra Madre hraje Humphrey Bogart osamělého Američana v Mexiku, který omylem požádá jednoho člověka o peníze třikrát za den. „Nikdy jsem se ti nepodíval do obličeje,“ odpoví, když se ten druhý naštve. Nikdy nedělejte tu samou chybu.
- Pokud potkáváte každý den ty samé lidi po cestě do práce, naučte se jejich jména a zdravte je. Když budou vědět, že chcete peníze, nebudete si o ně muset říkat a oni vám jednoduše dají, když se jim bude chtít. Když je budete mile zdravit, budou kolem vás procházet mnohem raději.
-
8Pamatujte: Nejde o život. Nenechávejte se rozčílit lidmi, kteří se k vám nebudou chovat slušně, nebo vám nic nedají. Poděkujte jim a nechejte je jít. Za chvíli stejně půjde okolo někdo jiný. Když se nebudete zabývat těmito věcmi, budete schopni využít všech příležitostí. Vytrvejte a jistě si něco vyděláte.Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
Neriskujte
-
1Zjistěte si, jaké zákony platí ve vaší zemi ohledně žebrání na ulici. Některá města mají přísný zákaz žebrání na určitých místech. Například v Portlandu v Oregonu už se nesmí žebrat v dopravních prostředcích. [2] Některá města mají vyhlášky, které regulují dobu, kdy se na některých místech smí žebrat a zakazují žebrání například při velkých událostech, trzích atd. Budete si muset zjistit všechny tyto informace, jinak vám hrozí zatčení a vysoké pokuty.
-
2Mějte dobré vztahy s ostatními žebráky. Když nebudete vycházet s ostatními, budete to mít těžké. Chovejte se slušně a spolupracujte a chovejte se hezky také k majitelům hospod a kaváren a k jejich zákazníkům. Oceňte, když vám dovolí zůstat před jejich zařízením a když vás požádají, abyste odešli o kus dál, bez řečí to udělejte.
- Vždy se chovejte slušně k ostatním žebrákům a za každou cenu se vyhýbejte sporům o teritorium. Když se budete snažit s nimi vycházet, najdete si přátele, budete mít na ulici ochranu a nedostanete se do žádných rvaček.
- Dejte pozor na cedule, které zakazují žebrání. Pokud má nějaký obchod nebo restaurace vyvěšenou takovou ceduli, nesmíte se k ní ani přiblížit. Kdykoli by na vás někdo mohl zavolat policii, přijít vás vyhodit nebo vám udělat scénu. Jednoduše se vždy snažte chovat slušně a dodržujte zákony.
- Když vám někdo řekne, abyste se hnuli, prostě se hněte. Hlavně pokud jste sami a zranitelní, není dobré se pouštět do konfliktů s jinými lidmi. Obecně je dobré se nikde nezdržovat moc dlouho. Pokud někomu vadíte, je na čase zvednout kotvy.
-
3Schovávejte si vydělané peníze. Žebráci jsou často terči kapsářů. Pokud žebráte celý den, pravděpodobně máte dost drobných. Je dobré si je nechat vyměnit za bankovky a schovat si je například do boty.
- Noste s sebou malou krabičku, kam si budete peníze schovávat a mějte ji stále na očích.
- Dávejte si peníze na různá místa na těle. Něco si dejte do bot, něco do kapes atd.
-
4Žebrání by mělo být vaší poslední možností. Zkuste nejprve zajít do kostela, do neziskovek a do útulků pro bezdomovce a zkuste si nechat pomoci od sociálních pracovníků. Žebrání je nestálý zdroj příjmů a také je velmi nebezpečné. Nejprve se tedy snažte svoji situaci vyřešit jinak.Reklama
Tipy
- Když budete stát před ochodem a žádat lidi o drobné, můžete si vydělat dost peněz, ale majitelé obchodů vám to pravděpodobně nedovolí. Snažte se za každou cenu vyhýbat problémům.
- Žebrání po internetu je nyní stále populárnější a existují neuvěřitelné příběhy lidí, kteří si takto přišli na velké peníze. Nemyslete si ale, že začnete zničehonic vydělávat. Existují stránky, na které si můžete dát pouze jednoduchou reklamu s tím, že chcete peníze, ale kdybyste chtěli vydělávat více, budete si muset vytvořit vlastní stránku a investovat čas i peníze do jejího provozu.
- Lidé se stále dohadují, zda je dobré si s sebou k žebrání brát své domácí mazlíčky. Když budete mít s sebou dobře nakrmeného psa, lidé si budou myslet, že vám peníze nechybí. Někdy vám ale zvíře zajistí pozornost lidí, kteří by si vás jinak nevšimli. Nikdy s sebou ale neberte zvíře ve špatném stavu nebo zvíře, které má hlad. Lidé vám nic nedají, protože si budou myslet, že trápíte zvířata.
Reklama
Varování
- V mnoha městech nyní již platí zákaz žebrání. Většinou se to týká agresivnějších žebráků, kteří obtěžují lidi na ulici nebo postávají u bankomatů. Když si nedáte pozor, mohli by vás obvinit z žebrání, vstupu na cizí pozemek a narušování veřejného pořádku. Zjistěte si, jaké zákony a vyhlášky musíte dodržovat a když potkáte policisty, chovejte se slušně a neupozorňujte na sebe. Pokud je ve vaší zemi zakázáno žebrat na ulici, neměli byste to dělat vůbec.
- Pokud jste žena, buďte velmi opatrná. Na ulici se potulují nebezpeční lidé. Nemusíte se jich bát, ale měla byste být opatrná.
- Nežádejte lidi o peníze, když zrovna kouříte cigaretu (nebo jíte, nebo pijete). Lidé si budou myslet, že potřebujete peníze pouze na další cigarety a alkohol a ne na nic důležitého.
- Žebrání na rušné ulici může být nebezpečné. Neprocházejte mezi jedoucími auty a vybírejte si ulice, na kterých máte dost místa na stání. Nikdy neblokujte dopravu a nežádejte o peníze lidi, kterým už blikla zelená.
Reklama
Reference
Pomohl vám tento článek?
Reklama