Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už žehlíte poprvé v životě, nebo jste to jen dlouho nedělali, tento článek plný užitečných tipů se vám bude jistě hodit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Před žehlením

 1. 1
  Zkontrolujte si cedulku oblečení, měli byste podle ní zjistit, zda danou věc můžete žehlit a na jakou teplotu máte žehličku nastavit.
 2. 2
  Nalejte do žehličky vodu. Pokud má žehlička otvor na vodu, nalejte do ní destilovanou nebo balenou vodu, aby se v žehličce netvořil vodní kámen. [1]
  • Pokud chcete, aby vaše oblečení příjemně vonělo, můžete do vody přidat snítku levandule.
 3. 3
  Nastavte si žehličku na správnou teplotu. Strčte žehličku do zásuvky a postavte ji rovně. Počkejte, dokud se nezahřeje. Většina žehliček má barevné diody, podle kterých poznáte, zda jsou již zahřáté.
 4. 4
  Připravte si oblečení. Pokud žehlíte více věcí, které vyžadují různé nastavení žehličky, uspořádejte si je tak, abyste nejprve mohli vyžehlit oblečení, které vyžaduje nejchladnější nastavení a postupně mohli přidávat teplotu. Je mnohem rychlejší žehličku zahřát více, než čekat, až vychladne.
 5. 5
  Položte si na žehlící prkno kus alobalu. Alobal zachová teplo, takže budete mít oblečení vyžehlené z obou stran zároveň. [2] Můžete si koupit také stříbrný potah na žehlící prkno, se kterým dosáhnete stejného výsledku.
 6. 6
  Připravte si místo, na které budete moci pověsit vyžehlené oblečení. Při chladnutí po vyžehlení se oblečení často pomačká. Měli byste tedy vše ihned po vyžehlení skládat, nebo věšet na ramínka. Připravte si několik ramínek a věšák.
 7. 7
  Připravte si škrob. Vezměte si rozprašovač a nalejte si do něho roztok škrobu. Když s ním postříkáte žehlené oblečení, bude se vám žehlit snáze a oblečení se nebude mačkat.
  • Někteří lidé nemají škrob ve spreji rádi, protože se může dostat na podlahu a přilepuje se na žehličku.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Žehlení

 1. 1
  Položte oblečení na žehlící prkno rubovou stranou. Pokud žehlíte oblečení z bavlny nebo umělého hedvábí, žehlete ho po lícové straně.
 2. 2
  Použijte škrob. Tento krok je volitelný, ale když škrob použijete, budete mít oblečení pevnější a lépe vyžehlené. Můžete rozpustit lžíci kukuřičného škrobu v 400 ml vody, nalít tento roztok do rozprašovače a jemně ho stříkat na oblečení.
 3. 3
  Začněte žehlit. Žehlička se musí stále pohybovat, nikdy ji nesmíte nechat stát na jenom místě. Pokud se vám nedaří něco vyžehlit, nastříkejte na pokrčené místo trochu vody a několikrát ho přejeďte žehličkou. Začněte s velkými částmi oblečení a postupujte k těm menším. Až budete mít část oděvu vyžehlenou, odsuňte si ji z prkna směrem od vás. Když ji budete mít u sebe, mohli byste si ji znovu pomačkat.
  • Akrylové tkaniny, které se mohou v teple zdeformovat, musíte před posunutím nechat vychladnout. [3]
  • Manšestr – podržte žehličku těsně nad oblečením, aby se pára dostala do látky a potom látku uhlaďte dlaní. [4]
  • Plisé – přichyťte si plisované oblečení kancelářskými sponkami (dejte si pozor, abyste si v oblečení neudělali díry).
  • Rukávy – použijte žehlící prkno na rukávy. Natáhněte rukáv na prkno, abyste ho mohli snadno vyžehlit. Pokud toto prkno nemáte, srolujte si ručník a vložte ho do rukávu. Můžete si také rukáv položit knoflíkem nahoru a jednoduše ho vyžehlit kolem dokola.
 4. 4
  Obraťte látku a vyžehlete lícovou stranu. Budete mít jistotu, že je lícová strana dokonale vyžehlená. Vždy je lepší vyžehlit obě strany oděvu. Pokud používáte alobal nebo stříbrný povlak, není to nutné. Než začnete nějaký kus oděvu žehlit z druhé strany, podívejte se, zda je to potřeba.
  • Bavlněné oblečení a oblečení z umělého hedvábí byste po rubu neměli žehlit vůbec.
  • Polyester můžete žehlit z obou stran. Pokud ho chcete žehlit jen z jedné strany, vyberte si tu rubovou.
  • U jemných a barevných látek se snažte vyžehlit oblečení pouze z rubové strany (když ho budete žehlit z lícové strany, barvy by mohly ztmavnout).
 5. 5
  Ihned po vyžehlení oblečení pověste, nebo poskládejte. Nezapomeňte vypnout žehličku a vylít z ní vodu. Když necháte v žehličce vodu, začne se v ní tvořit rez. Rezavá voda by vám potom mohla ušpinit oblečení.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Žehlení choulostivých oděvů

 1. 1
  Manžety žehlete s pomocí ručníku. Nejjednodušším způsobem, jak vyžehlit manžetu rukávu, je srolovat si ručník a vložit ho do rukávu. Díky tomu se vám podaří manžetu vyžehlit hezky dokola.
 2. 2
  Pokud máte oblečení silně zmačkané, použijte páru. Pokud se vám nedaří něco vyžehlit, přidejte trochu vody. Můžete si vzít vlhký ručník a vložit si ho pod oblečení, které žehlíte. Pokud to nepomůže, pověste si oblečení do koupelny, pusťte ze sprchy horkou vodu a zavřete dveře. Po chvíli by mělo být snazší oblečení vyžehlit.
 3. 3
  Dejte si pozor na oblečení s vystouplými vzory. Pokud máte oblečení s vystouplým vzorem, můžete ho žehlit lícovou stranou dolů na vlhkém ručníku. Vzor by se díky tomu neměl porušit.
 4. 4
  Dávejte si pozor na oblečení z úpletu. Vlněné oblečení je většinou možné žehlit s párou. Akrylové tkaniny vyžadují při žehlení tlak. Když je budete žehlit krouživými pohyby, roztáhnou se.
 5. 5
  Manšestr a samet žehlete velmi opatrně. Těchto látek byste se žehličkou neměli vůbec dotýkat – pouze je napařovat. Použijte napařovací funkci žehličky a držte žehličku asi 1 cm nad látkou. Potom látku vyhlaďte rukou. [5]
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Žehlení konkrétních kusů oděvu

 1. 1
  Jak žehlit kalhoty? Kalhoty se žehlí složitěji, než si většina lidí myslí. Když je vyžehlíte správně, vyhnete se zbytečným skladům podél švů.
  • Můžete si sami zvolit, zda chcete mít na kalhotách puky. Některým lidem se puky líbí, pro jiné jsou vrcholem nevkusu. Nejjednodušší je žehlit kalhoty bez puků – jednoduše je položit na prkno a vyžehlit je tak, jak jsou.
 2. 2
  Jak žehlit košile? Nejobtížnější je bezesporu žehlení košil. Pokud je žehlit neumíte, zde je několik tipů, které vám pomohou.
 3. 3
  Naučte se žehlit košile. Obyčejné košile se žehlí trochu snáze, ale jistě se vám budou hodit tipy, se kterými to zvládnete bez problémů.
 4. 4
  Naučte se žehlit plisované oděvy. Plisované oblečení je co se týče žehlení skutečným oříškem. Když si ale zapamatujete několik základních pravidel, budete tyto oděvy umět vyžehlit správně a rychle.
 5. 5
  Jak žehlit kravaty? Protože se většina kravat vyrábí z materiálů, které se špatně žehlí, není snadné odhadnout, jak nastavit žehličku. Přečtěte si informace na cedulce kravaty. Ideální je připravit si kus kartonu, který do kravaty před žehlením vložíte.
 6. 6
  Jak používat škrob? Škrobení košil se provádí již po generace. Pokud chcete mít košile krásně pevné a rovné, použijte škrob.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete mít na kalhotách puky, žehlete je vždy lícem nahoru.
 • Pravidelně čistěte žehličku, aby se parní ventily neucpaly. Použijte navlhčenou vatovou tyčinku a potom jemným hadříkem otřete zbytky škrobu z žehličky.
 • Pokud se vám nedaří některé části oblečení vyžehlit, protože se k nim nedostanete, zapněte žehličku na vysoký výkon a přejíždějte s ní těsně nad těmito částmi oblečení. Opatrně za látku tahejte a narovnávejte ji a dejte si pozor, aby vás pára nespálila.
 • Pověste si vlhké oblečení na věšák, bude se vám potom snáze žehlit.
 • Mějte po ruce rozprašovač s vodou. Můžete si oblečení mírně postříkat, vložit ho do igelitového sáčku a vytáhnout ho těsně před žehlením. Vlhké oblečení se žehlí snáze. Nenechávejte ho ovšem v sáčku moc dlouho, aby vám nezplesnivělo.
 • Vytáhněte oblečení ze sušičky hned po usušení, aby se vám nepomačkalo. Ihned ho pověste na věšáky a nemějte ho poskládané v koši na prádlo. Tyto věci vám žehlení značně usnadní.
 • Pokud máte tričko s potiskem, žehlete ho přes speciální síťku, která potisk ochrání před horkem.
Reklama

Varování

 • Nikdy nenechávejte žehličku stát na jednom místě na oblečení.
 • Neustále žehličku sledujte. Když si nedáte pozor, mohli byste se zranit, nebo si poškodit něco v domě.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 17 108 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 17 108 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama