Stáhnout PDF Stáhnout PDF

O tomto starodávném umění se objevily první zmínky už před čtyřmi tisíci lety mezi egyptskými hieroglyfy. Žonglování se nám může na první pohled jevit snadné, ale tak jednoduché to skutečně není. Začátečník více sbírá míčky po zemi, než aby je udržel ve vzduchu. Nicméně s trochou pomoci a usilovným tréninkem se můžete stát žonglérem i vy. Následujte níže popsané kroky a bavte se!

Metoda 1 ze 3:
Příprava

 1. 1
  Sežeňte správné míčky. Nesmí být příliš lehké a musí vám padnout do ruky. Pro začátek se nejvíce hodí míčky naplněné pískem, které jsou příjemné na dotek a dobře v dlani sedí.
  • Vyrobte si speciální sáčky a naplňte je něčím sypkým, třeba výše zmíněným pískem. Při spadnutí na zem vám nikam neodskočí a vy tak ve svých začátcích ušetříte energii, kterou byste ztratili běháním pro zatoulané míčky.
  • Můžete si vyrobit vlastní míčky pro nácvik z tenisových míčků nebo balonků.
 2. 2
  Najděte vhodné místo pro nácvik. Ze začátku bude lepší, nebude-li ve vašem okolí nic křehkého a budete mít dost prostoru pro pohyb. Venkovní prostory jsou ideální.
  • Stoupněte si pohodlně s nohami zhruba na šířku ramen. Pokud je to možné, stůjte před nějakým stolem, na který vám případně míčky budou padat a vy se nebudete muset neustále ohýbat.
 3. 3
  Začněte s jedním míčkem. Vyhoďte ho do výšky obličeje a chyťte druhou rukou. Zvykněte si na velikost a váhu míčku. Míček putuje po oblouku s vrcholem, ne po kružnici, jak si někdy můžou diváci myslet.
  • Běžná chyba je vyhazovat míček příliš vysoko do vzduchu. Nevyhazujte ho však ani příliš nízko, to vás pak nutí žonglovat rychle a to není při třech míčcích nezbytně nutné.
  • Jakmile si celý proces s jedním míčkem zažijete, začněte zkoušet vytvářet pažemi lehce krouživý pohyb, jako byste přihrabovali vzduch ze strany k tělu. To už je velmi podobné výslednému pohybu, který budete dělat během žonglování. Nesnažte se ale házet po kružnici, jen tímto způsobem pohybujte rukama.
 4. 4
  Přejděte ke 2 míčkům. Držte v každé ruce jeden. Vyhoďte ten v pravé ruce do výšky obličeje.
  • Těsně než dopadne, vyhoďte míček i z levé ruky a oba chytněte. Udržujte pohyb otevřený (nesvírejte po dopadu kolem míčků prsty).
 5. 5
  Druhý míček vyhazujte ve chvíli, kdy první dosáhne vrcholu oblouku. Jakmile si na tento pohyb zvyknete, jste už velmi blízko svému cíli.
  • Pokračujte v nácviku. Naučíte-li se správný pohyb se 2 míčky, zbývající kroky tréninku pro vás budou mnohem snažší.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
3 míčky

 1. 1
  Přidejte třetí míček. Do pravé ruky vemte dva míčky, do levé jeden. Opačně, pokud jste levák. K tomuto kroku přejděte opravdu jen pokud máte jistotu zvládnutého kroku č. 2.
  • Vzpomínáte, jak jste vyhazovali druhý míček ve chvíli, kdy byl ten první na svém vrcholu? Teď pouze přidáte třetí ve chvíli, kdy bude na vrcholu druhý míček. Stejná věc. Připraveni?
 2. 2
  Začněte pravou rukou a vyhoďte do vzduchu míček č. 1 (modrý) a pamatujte na to, že by měl doletět do výšky obličeje.
 3. 3
  Vyhoďte míček č. 2 (červený) ve chvíli, kdy č. 1 doputuje k obličeji, máte na to asi sekundu. Spousta času!
 4. 4
  Ve chvíli, kdy míček č. 2 už bude těsně před dopadem do pravé ruky, vyhoďte míček č. 3 (zelený) a oba chytněte. Tady to teprve začíná být náročné-chytání a házení-trénujte!
  • Často pomůže, když míček v pravé ruce sesunete níž lehkým poklesnutím celé ruky než míček vyhodíte zpět do vzduchu. Míček, který opouští vaší ruku putuje vzduchem přímo dovnitř oblouku, po které druhý míček dopadá-ve vzduchu je vyměníte.
 5. 5
  Opakujte jednotlivé kroky. Pokračujte v tréninku a klidně se vraťte k nacvičování se 2 míčky. Také je v začátcích úplně normální, pokud neudržíte rovnováhu nebo budete dělat úkroky do všech stran. Po chvíli tréninku už budete žonglovat s pevným postojem na jednom místě.
  • Pokračujte v žonglování tak dlouho, jak vydržíte. S tréninkem se bude postupně zvyšovat i vaše rychlost. Snažte se pohyb opakovat pravidelně a pokaždé ho zachovat stejný, aby vypadal plynule.
  • Trénujte! Žonglování se může zlepšit jen a pouze tréninkem. Čím více času jím strávíte, tím méně míčků vám bude padat a tím rychleji budete žonglovat.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Žonglovací triky

 1. 1
  Naučte se žonglovat přes vrchol. Při normálním kaskádovém žonglování pohybujete pravou rukou ve směru hodinových ručiček a levou opačně. Jinými slovy nabíráte vzduch vně těla a přisunujete ho před sebe. Pro žonglování „přes vrchol“ prostě tento pohyb otočte. Dopadající míček nevyhazujte nabíracím pohybem k sobě, ale vyhoďte ho jakoby od sebe a přes vrchol.
  • Začněte pouze jedním míčkem. Další dva přidejte až po tom, co si pohyb dokonale zažijete. Někdy se tomuto pohybu říká „házení zvenku“.
 2. 2
  Experimentujte s různými polohami ruky. Pokud už umíte kaskádové žonglování a zvládli jste i hod přes vrchol, snažte se míčky chytat nestandardním způsobem. Děláte-li to správně, může to někdy vypadat skoro jako kouzlo.
  • Zkuste „claw“ držení. Míčky tak chytáte výše než normálně a rukou obrácenou hřbetem nahoru. Při vyhazování míčku švihněte zápěstím nahoru. Začněte opět jedním míčkem, házejte i chytejte zatím jednou rukou.
   • Zkuste si představit žonglující kočku. Tak nějak byste při této technice měli vypadat.
  • Zkuste míčky chytat hřbetem ruky. To můžete udělat třeba na konci žonglování pro efekt. Po tom, co tuto techniku ovládnete, zkuste míček chytit na čele nebo za krkem. Zvládnete to?
 3. 3
  Zkuste trik zvaný „sprcha“. Znamená to v podstatě, že jedna ruka hází a jedna ruka chytá. Toho dosáhnete tak, že „chytací“ ruka, vždy v dolní poloze přehodí míček horizontálně do druhé ruky.
  • Vyhazujte míček výš. Ve vzduchu budete mít totiž najednou dva za sebou jdoucí míčky a budete jim tak muset dát adekvátní čas na putování jejich dráhou.
 4. 4
  Zkuste „krabicové“ házení. Tento trik, pokud je dobře provedený, vypadá jako byste tvořili z míčků jakousi „krabici“.
  • Začněte se 2 míčky v pravé ruce a 1 v levé. Vyhoďte míček z levé ruky do vzduchu a hned na to přehoďte jeden míček z pravé ruky do levé. V tu samou chvíli vyhoďte z pravé ruky druhý míček do vzduchu, takže zůstane volná.
  Reklama

Tipy

 • Pokud při žonglování přepadáte, zkuste si stoupnout čelem ke zdi nebo stolu. To vám také pomůže při zvedání nezachycených míčků.
 • Soustřeďte se na vyhazování míčku pokaždé do stejné výšky (asi do úrovně očí).
 • Pravé tajemství žonglování je v umění přestat. Jakmile cítíte, že se vám míčky začínají vzdalovat, s úsměvem je rychle pochytejte a dělejte, jako by všechno bylo v pořádku.
 • Pomozte si počítáním:
  • Trénujte házení z levé ruky do pravé po oblouku. Chytněte pravou a hned následně levou. Zastavte. Vyhoďte jeden míč. Zastavte. Vyhoďte druhý míč. Zastavte. Jedna, dva, chytit, chytit, zastavit. Takže - jedna, dva, stop, jedna, dva, stop, jedna, dva, stop
  • Opakujte, ale prohoďte pořadí rukou. Pokračujte, dokud vše nezvládnete plynule. Potom přidejte třetí míček a v době předchozího zastavení ho vyhoďte. Jedna, dva, tři, jedna, dva, tři, jedna, dva, tři atd.
 • Buďte trpěliví a hodně trénujte. Pokud si myslíte, že žonglování třemi míčky je něco těžkého, zkuste se podívat na Enrica Rastelliho, který umí žonglovat s 10 míčky najednou![1] (Trénuje i 12 hodin denně!)
Reklama

Varování

 • Nevyhazujte míče do vzduchu všechny najednou. Mezi hody musí být krátké pauzy.
 • Házejte opravdu po oblouku, kdy se míček nahoře na chvíli zastaví. Míček vyhazujte pokaždé ve stejné vzdálenosti od těla.
 • Zpočátku se vám to může zdát příliš těžké, ale nevzdávejte to. Průměrný člověk dokáže žonglovat maximálně 30 sekund.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tři míčky
 • Odpovídající prostory


Reference

 1. Wikipedia, Enrico Castelli, http://en.wikipedia.org/wiki/Enrico_Rastelli
 2. Některé texty jsou převzaté z Videojug, How to juggle 3 balls http://www.videojug.com/film/how-to-juggle-3-balls, sdíleno s povolením.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 005 krát
Kategorie: Umění & zábava
Stránka byla zobrazena 2 005 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama