Tento článek spoluautorem článku je Ira Israel. Ira Israel je licencovaný poradce a psychoterapeut, který má soukromou praxi více než 14 let. Specializuje se na výuku ostatních o štěstí a autenticitě. Ira vyučuje vyprodané workshopy Štěstí a autenticity v Esalen Institute a Kripalu Center a napsal více než 400 článků o psychologii, filozofii, buddhismu, józe, filmu, umění, hudbě a literatuře pro The Huffington Post, Good Men Project, Mind Body Green, Thrive Global a Medium. Ira je také autorem knihy How to Survive Your Childhood Now That You’re Adult: A Path to Authenticity and Awakening. Navštěvoval The University of Pennsylvania a vystudoval psychologii, filozofii a religionistiku.
Tento článek byl zobrazen 2 508 krát
Akceptovat své já, svůj život a vlastní realitu může být skutečně velmi náročné. Je možné, že se obáváte svých vyhlídek do budoucna, nemáte rádi některý z rysů své osobnosti nebo se nemůžete smířit s tím, jak v některé dny vypadáte. To, že jsou lidé sami k sobě kritičtí, je zcela normální, ovšem existuje celá řada způsobů, jak začít akceptovat sám sebe i svůj život v aktuální podobě.
Postup
Akceptujte sami sebe
-
1Uvědomte si své silné stránky. Podívat se do zrcadla a vypíchnout své slabší stránky je velmi jednoduché. Místo vypočítávání všech těch vysněných věcí, které byste na sobě chtěli změnit, zkuste pro jednou vyjmenovat ty věci, které na sobě skutečně vidíte nyní. Udělejte si seznam svých silných stránek, včetně hodnot, které zastáváte, přátel, které máte, a věcí, ve kterých jste dobří. [1]
- Jestliže vám dělá potíže taková pozitiva na sobě najít, požádejte své přátele nebo členy rodiny, aby vám s tím pomohli.
-
2Buďte k sobě upřímní. To je asi tou nejtěžší věcí pro mnohé z nás, ovšem pro řízení vlastního života je to naprosto nezbytný krok. [2] V mnoha dnešních společnostech, zaměřených na individualitu, jsme nuceni prahnout po úspěchu a často vyhledáváme chválu, která by náš úspěch strvdila. Jakoukoli kritiku považujeme za negativní, a proto se snažíme osobně vyhýbat čemukoli, co by takovou reakci mohlo vyvolat.
- Ve snaze být k sobě upřímný se na sebe pokuste podívat cizíma očima. Tuto imaginární osobu potom požádejte o zhodnocení vaší osobnosti a snažte se přitom o co nejobjektivnější popis na základě faktů a ne vlastních pocitů.
-
3Uznejte své chyby. Uvědomte si, že problém nemůžete napravit, dokud si nepřiznáte, že vůbec existuje. Své chyby můžete brát jako příležitosti k poznávání a k dosahování svých životních cílů.[3] Věřte v sebe, pamatujte, že jen vy sami se můžete změnit a jen vy můžete ovlivňovat svůj osud. Určete, co je pro vás důležité a přizpůsobte tomu svou mysl. Pochybnosti o své osobě zavrhněte a začněte skutečně věřit, že můžete dosáhnout toho, co jste si vysnili.
- Jakmile si uvědomíte, že se ze svých chyb můžete učit a že vaše realita není za všech okolností neměnná, s mnohem větší pravděpodobností budete zarputile čelit všem výzvám, vytrváte a porostete smysluplným způsobem.[4]
-
4Promluvte si s někým, komu důvěřujete. Ventilujte své pocity z vlastního života nějakému kamarádovi nebo rodinnému příslušníkovi, který se o vás zajímá a bude vám věnovat patřičnou pozornost. Tímto vyjádřením svých myšlenek můžete zjistit, že jsou dost možná nadbytečné a že váš život není ve skutečnosti tak špatný.[5]
- Pokud se na takové citové výlevy necítíte, zkuste se kamarádů nebo rodiny zeptat na to, jakým způsobem byste měli změnit nebo zlepšit svůj život, abyste ho byli schopni akceptovat takový, jaký je.
-
5Vyhledejte profesionální pomoc. Někdy je jednodušší a účinnější obrátit se na pomoc odborníka. Terapeut vás může naučit akceptovat své vlastní já a svou realitu. Může se jednat o psychologa, psychiatra nebo certifikovaného poradce, případně jiného odborníka na duševní zdraví.
- Psychologa ve svém okolí můžete najít například na těchto webových stránkách: http://www.katalog.psychoweb.cz/index.php?page=katalogvstup
Reklama
Procvičujte svou všímavost
-
1Poznejte benefity všímavosti. Bdělé uvědomování si vlastní reality a prožitků je prokazatelně nápomocné v rozvoji schopnosti akceptovat své vlastní já. [6] Některé formy nácviku tohoto přístupu obnášejícího soucit s vlastní osobou vyžadují odbornou pomoc, ale některé můžete procvičovat v pohodlí domova. Mezi benefity aktivního soucitu s vlastní osobou patří [7] :
- Naučíte se méně kritizovat sami sebe.
- Naučíte se zvládat problematické emoce.
- Naučíte se sami sebe motivovat nadšením namísto kritiky.
-
2Vyhraďte si pro sebe čas a nastavte budík. Každý večer nebo ráno si dopřejte 10-20 minut na tichou meditaci. Nastavíte-li si budík, můžete se v mysli klidně zatoulat s vědomím, že nezmeškáte práci ani jiné povinnosti, protože vás zvuk alarmu upozorní na konec meditace.
- Ujistěte se, že je budík nastavený na nějaký tichý a příjemný zvuk, který vás v poklidu vytáhne z meditačního rozjímání.
-
3Sedněte si vzpřímeně na židli. Připravte si co nejpohodlnější židli a posaďte se na ni. Seďte vzpřímeně a zavřete oči - minimalizujete tím okolní vzruchy.
- Židli byste měli postavit do nejtišší části domu, abyste tím eliminovali co nejvíce rozptylujícího hluku.
-
4Sledujte své dýchání. Soustřeďte se na způsob svého dýchání, ale snažte se ho udržet v normálu. Nijak ho proto neupravujte, pokud vám to tedy nepomůže k většímu pohodlí. Prociťte každý aspekt vzduchu, vstupujícího skrze nos či ústa, naplňujícího plíce a dodávajícího energii celému tělu.
- Při vydechování svou mysl soustřeďte na fyzické a mentální napětí, které společně se vzduchem odchází z těla ven.
- Pořád udržujte vzpřímenou pozici, i když drobné uvolnění svalstva nijak neuškodí.
-
5Počítejte nádechy. Napočítejte do čtyř a potom všechno opakujte. Myslete jen na své dýchání a tělo.
- Jestliže se přistihnete, že myslíte na něco jiného, prostě svou zatoulanou mysl akceptujte, ale nevynášejte nad sebou kvůli tomu žádné soudy. Místo toho jemně přiveďte své myšlenky zpět k dýchání.
-
6Buďte konzistentní. Každodenním procvičováním této "mindfulness" meditace se zlepšíte a začnete si postupně uvědomovat, že si sami sebe a svého okolí více všímáte a přijímáte se takoví, jací jste, aniž byste se hodnotili.
- Dostat se až k této fázi může znamenat spoustu tréninku, takže to nevzdávejte! Prostě si uvědomujte, že to může chvíli trvat.
Reklama
Tipy
- Existují určité faktory, které kontrolovat prostě nemůžeme, a proto se o to ani nesnažte. Jednoduše přijměte každou myšlenku a tvrdě pracujte na jejím dosažení.
- Za svá rozhodnutí nesvalujte vinu na nikoho jiného.
- Najděte nějakou fotku z doby, kdy jste byli malí a přemýšlejte o tom, jak dalekou cestu jste od té doby urazili. Myslete na to, jak moc jste vyrostli a kolika cílů jste dosáhli. Jste úžasná osobnost, takže o sobě nepřemýšlejte v samých negativech. Každý z nás má smysl života.
- Cítíte-li se na dně, věnujte se nějaké aktivitě, která negativní myšlenky zažene. To může být cokoli, u čeho se cítíte dobře a uvolěně - umění, jóga či jiné cvičení, hudba apod.
Varování
- Pokud se vám bude zdát, že už toho máte vážně po krk, vyhledejte pomoc odborníka..
Reference
- ↑ http://psychcentral.com/lib/therapists-spill-12-ways-to-accept-yourself/
- ↑ https://www.psychologytoday.com/articles/200404/assessing-yourself-honestly
- ↑ http://psychcentral.com/blog/archives/2013/12/26/rethinking-mistakes-learning-from-your-missteps/
- ↑ http://mindsetonline.com/whatisit/about/
- ↑ http://psychcentral.com/lib/therapists-spill-12-ways-to-accept-yourself/
- ↑ http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10942-006-0022-5
- ↑ http://health.ucsd.edu/specialties/mindfulness/compassion-programs/Pages/mindful-self-compassion.aspx