Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 7 158 krát
„Základní vstupně-výstupní systém počítače“ (anglicky Basic Input-Output System (BIOS)) je software umístěný přímo na základní desce. Jde o první software, který se v počítači načítá, a právě díky němu lze využívat zařízení jako CD mechaniky, myš a klávesnici v podstatě ihned po zapnutí PC.
Tento návod vás seznámí s opatřeními, která je před provedením „flashe“ (aktualizace) BIOSu třeba neopomenout, a provede vás tímto procesem krok za krokem. Ne všechny počítače mají BIOS od stejného výrobce, takže se liší i přesný postup pro jejich aktualizaci, u všech systémů však musíte postupovat obdobně.
Postup
-
1Zjistěte, jaké je aktuální verze vašeho BIOSu. Tuto informaci najdete na stránkách výrobce.
- Otevřete si ve Windows aplikaci Systémové informace. Ve Windows Vista a Windows 7 zadejte do vyhledávacího pole msinfo32 (ve Windows XP pak do pole Spustit), a poté klikněte na Souhrn systémových informací.
- Verze BIOSu bude vypsána pod údajem o rychlosti procesoru počítače. Zapište si číslo verze a datum vydání (je-li zobrazeno).
-
2Zjistěte původ svého počítače. Jde o zásadní první krok, abyste zjistili, kde vlastně aktualizaci BIOSu najít a stahovat.
- Pořídili jste počítač jako hotový sestavený kus, nebo je poskládaný z jednotlivých komponent? Pokud jde o hotový počítač – například značky Dell – podívejte se na stránky výrobce. Pokud je počítač individuálně sestavený, navštivte web výrobce základní desky. Tam pak hledejte něco jako „Ovladače a soubory ke stažení“ ("Drivers and Downloads").
- Dejte si pozor, abyste si stáhli aktualizaci BIOSu pro model desky, který máte. Pokud bude aktualizační program špatně naprogramován, mohlo by se stát, že váš BIOS přepíše BIOSem z jiného modelu, a ejhle – z počítače máte těžítko na stůl!
- Také si nezapomeňte stáhnout všechny soubory Read Me a další návody – a přečtěte si je! V tomto případě byste to opravdu neměli podcenit. V těchto souborech mohou být důležité informace o postupu, které byste měli před aktualizací znát, a jejichž neznalost vám může řádně zkazit den.
-
3Nejprve si zálohujte stávající BIOS! Pokud použijete aktualizační software BIOSu spouštěný z Windows či jiného operačního systému, vytvořte si nejprve zálohu obrazu aktuálního BIOSu. Většina aktualizačních programů pro BIOS tuto funkci nabízí (např. pod tlačítky "Uložit" či "Zálohovat") a doporučí vám nejprve provést zálohu. Doporučený způsob zálohy BIOSu si najděte na stránkách výrobce.
-
4Připravte počítač. Největším nebezpečí při flashování BIOSu představuje výpadek elektřiny. Nad elektrárnou asi kontrolu nemáte, můžete však ovlivnit, jak se vás případný výpadek dotkne.
- Při aktualizace notebooku nejprve zkontrolujte, že máte plně nabitou baterii, a pak notebook připojte do zásuvky, abyste baterii nevybíjeli. Pokud dojde k výpadku proudu, pomůže vám baterie aktualizaci dokončit.
- Při aktualizaci stolního počítače je nejlepším řešením připojit jej do záložního zdroje (UPS). Stejně jako baterie notebooku, i UPS zajistí dokončení aktualizace i v případě, že vše ostatní okolo upadne do tmy.
-
5Proveďte aktualizaci. Spusťte stažený instalátor či .exe soubor aktualizačního softwaru BIOSu.
- Pokud vás software vyzve k vložení diskety, použijte zformátovanou 1.44MB 3.5" disketu. Vložte ji do mechaniky a restartujte počítač, aby z diskety nabootovat. Některé obrazy disket obsahují soubor "autoexec.bat", který spustí aktualizaci BIOSu automaticky. Na jiných pak najdete jen aktualizační software, obraz nového BIOSu a možná soubor 'readme.txt' obsahující pokyny. Pokud nemáte k dispozici žádné pokyny, zato však vidíte nejméně dva soubory (např.: "A06_123.bin" a "awflash.exe"), postupujte dle následujícího návodu: zadejte příkaz, např. "awflash A06_123.bin" a stiskněte Enter. Tím spustíte aktualizaci softwaru a specifikujete, že chcete BIOS flashovat souborem A06_123.bin.
- Porovnejte obě verze. Většina programů pro aktualizaci BIOSu načte stávající BIOS a určí jeho verzi. Tu pak porovnejte s obrazem staženého BIOSu. Pokud je stávající BIOS počítače starší, proveďte aktualizaci. Uživatelská rozhraní BIOSů se mohou hodně lišit, aktualizaci BIOSu však obvykle provedete tlačítky či volbami typu „Zapsat“ ("Write"), „Aktualizovat“ ("Update") či „Potvrdit ("Confirm").
-
6Restartujte počítač. Po dokončení aktualizace většina aktualizačních programů počítač automaticky restartuje. Některé programy budou k tomu vyžadovat vaše povolení, zatímco jiné vás o tom jen informují před samotnou aktualizací. Několik málo programů vás pak požádá o ruční provedení restartu. Ruční restart provede následovně:
- Počítač zcela vypněte buďto stisknutím vypínacího tlačítka, nebo příkazem vypnout v operačním systému.
- Pokud je to možné, přepněte hlavní síťový vypínač na zadní straně počítače do pozice vypnuto.
- Minutku počkejte.
- Přepněte hlavní síťový vypínač zpět do pozice zapnuto (je-li to možné).
- Zapněte PC.
-
7Je-li to doporučeno, vymažte stávající nastavení BIOSu. Ne vždy je tento krok nutný – závisí to na tom, jaké funkce se změnili mezi stávající a novou verzí BIOSu. Nastavení vymažete následovně:
- Ihned při zapnutí PC iniciujte spuštění nástroje BIOS. U většiny počítačů to provedete stisknutím klávesy Delete na klávesnici během prvních 2 až 10 sekund po zapnutí počítače. Některé počítače mohou využívat i jiné klávesy, například F2, F10, CTRL, Enter, apod.
- Pokud neznáte sekvenci kláves pro vstup do BIOSu, sledujte monitor – počítač vám ji možná zobrazí.
- Pro vymazání nastavení BIOSu hledejte možnosti „Obnovit výchozí nastavení“ ("Restore Defaults") či „Načíst výrobcem přednastavenou konfiguraci“ ("Load Fail-Safe Defaults"). Ty mohou být umístěny na hlavní stránce nástroje BIOS, nebo na poslední stránce záložkového menu. Pro pohyb v menu používejte klávesy šipek a postupujte dle instrukcí na obrazovce. Jakmile skončíte, uložte nastavení a opusťte BIOS.
-
8Nastavte BIOS. Pokud znáte požadovaná nastavení BIOSu, proveďte je. Pakliže jste nikdy předtím nastavení BIOSu neměnili, nedoporučujeme vám to zkoušet. Většina počítačů bude perfektně fungovat i s výchozím nastavením BIOSu.Reklama
Tipy
- Aktualizace BIOSu mohou být vydávány kvůli opravě stávajících chyb, přidání podpory nového hardwaru a standardů, nebo pro zajištění nových funkcí. Pročtěte si informace o vydané aktualizaci či jinou dokumentaci verze BIOSu, o přechodu na niž uvažujete, abyste zjistili, co vašemu počítači aktualizace přinese.
- BIOS poskytuje operačnímu systému informace o hardwaru a je navržen s ohledem na podporu konkrétní řady komponent. BIOS sám je typicky EEPROM („Electronically Erasable Programmable Read-Only Memory“, elektricky mazatelná programovatelná paměť pouze pro čtení), která je naprogramovaná svým "firmwarem" a umožňuje udržovat malý objem informací pro uživatelské nastavení. Komponenty BIOSu jsou často připájeny na základní desce, a tudíž uživatelsky neopravitelné. Některé typy BIOSu lze však zasunout do patice, díky čemuž jsou velmi snadno vyměnitelné.
- Pokud se vám poškodil firmware BIOSu a máte k dispozici podobnou základní desku se stejnou paticí CPU a stejným čipem BIOSu, máte šanci na záchranu poškozeného firmwaru. Ovšem jen pokud jste ochotni riskovat poškození druhého čipu BIOSu. Hledejte návod, jak opravit poškozený firmware BIOSu.
- Pokud vám počítač správně funguje, provádějte aktualizaci BIOSu jen v případě, že jste se s ním v případě kritické chyby při aktualizaci připraveni (na delší dobu) rozloučit. Výrobci počítače a základní desky často provedou opravu počítačů a desek, u kterých došlo při aktualizace BIOSu k chybě (samozřejmě pokud je dané zařízení stále v záruce). Jde však o zdlouhavý proces, který často obnáší následující kroky:
- Kontaktovat technickou podporu kvůli potvrzení, že daný problém způsobila aktualizace BIOSu.
- Získání oprávnění pro vrácení produktu či jiného sledovacího čísla pro reklamaci.
- Zaslání produktu výrobci či zhotoviteli.
- Čekání na prověření (otestování) a opravu či výměnu.
- Čekání na doručení produktu zaslaného zpět.
Varování
- Vyhněte se aktualizaci BIOSu v případě, že zcela přesně nevíte, co děláte. Pokud nedodržíte pokyny a opatření výrobce, můžete BIOS rovněž poškodit.
- Při aktualizaci BIOSu si zajistěte spolehlivý zdroj elektrické elektřiny. Jakékoliv výraznější kolísání či výpadek elektřiny během aktualizace může poškodit BIOS. Počítač proto během aktualizace BIOSu nikdy nevypínejte, ani nerestartujte. Při aktualizaci BIOSu z operačního systému nejprve vypněte všechny nepotřebné aplikace a procesy na pozadí.
- Vždy využívejte jen aktualizační software BIOSu z prověřených zdrojů. Stažení BIOSu odkudkoliv krom stránek výrobce je rizikové. Například i verze od stejného vývojáře softwaru BIOSu, určené pro jednoho výrobce desek, nemusí fungovat s deskou jiného výrobce. Použitím špatného BIOSu či jeho verze můžete základní desku proměnit v „cihlu“. To znamená, že nebudete moci počítač spustit, a že bude nutné buďto provést výměnu BIOSu, nebo jeho přeprogramování výrobcem.
- Celý tento proces je choulostivý, jelikož jakýkoliv výkyv či výpadek napájení během aktualizace může nevratně poškodit firmware. Je proto třeba postupovat velmi opatrně.