Většina lidí by ráda dosáhla úspěchu v životě, to se ale snadněji řekne, než udělá. Existuje tolik věcí, které vám mohou stát v cestě a mohou být skutečnou výzvou na cestě k dosažení cílů. Když si budete pamatovat následující rady, můžete dramaticky zvýšit své šance na úspěch v čemkoli, co děláte.

Metoda 1 ze 3:
Plánujte si úspěch

 1. 1
  Představujte si, jak jste úspěšní. Einstein řekl, že představivost je důležitější, než znalosti. Čím lépe a častěji si budete představovat svůj úspěch, tím snadnější pro vás bude se za ním vydat. Tak jako si inženýři představují most a potom ho postaví, se vy můžete stát inženýry svého úspěchu.
  • Každý den si několik minut představujte, jaké by to bylo být úspěšný. Představujte si sebe jako protagonistu filmu, ve kterém jste dosáhli svých cílů. Co děláte? Jaký je to pocit? Zapamatujte si tento pocit úspěchu a použijte ho jako motivaci na vaší cestě.
  • Když si budete představovat úspěch, vytvořte si zdravou motivaci. Úspěšní lidé věří v sebe a v to, co dokážou. Zároveň ale nechcete, abyste si odcizili ostatní lidé tím, že budete příliš narcistní. Pochopte, že ostatní chtějí také být tak úspěšní, jako vy, vaším cílem by nemělo být jim v tom jakkoli bránit.
 2. 2
  Najděte si hlavní cíl svého života. Zjistěte, co máte rádi a co vás dělá šťastnými. Jakmile to budete vědět, použijte tyto informace a najděte si něco, čemu věnujete svůj život.
  • Najděte to, co milujete, dodá vám to motivaci. Představte si, že by vás někdo nutil do triatlonu, když ve skutečnosti milujete šachy. To by se vám jistě nelíbilo. Nyní si představte, jak by se vám líbilo účastnit se šachového turnaje. Bylo by to jistě mnohem jednodušší, kdyby bylo vaším cílem něco, co vás baví.
  • Jak zjistíte to, čemu byste se měli věnovat? U každého je to jinak a pro některé lidi je velmi těžké na to přijít, ale můžete se to pokusit zjistit třeba takto:
   • Promluvte si s poradcem nebo psychologem.
   • Zkuste několik různých prací a pamatujte, že i díky tomu nejnudnějšímu zaměstnání se můžete něco naučit.
   • Zkuste si udělat kariéru z něčeho, co milujete. Ať už je to vaření piva nebo reklama, budete úspěšnější, když budete dělat něco, co vás skutečně baví a naplňuje.
 3. 3
  Definujte si význam úspěchu. Nemůžete dosáhnout úspěchu, pokud nevíte, co pro vás úspěch znamená. Každý to vidí jinak a když budete používat cizí standardy, je to jako když někomu sníte oběd a budete očekávat, že z toho bude nadšený. Nastavte si realistické a jasné cíle.
  • Jak zjistíte, zda jste svých cílů dosáhli? Vaše cíle by měly být měřitelné, jinak nebudete přesně vědět, zda se vám podařilo dosáhnout toho, co jste chtěli.
   • Například řekněme, že byste se chtěli zlepšit v práci. Získáte povýšení, zvednou vám plat, ale stále jste ještě nedosáhli svého cíle, protože se můžete pořád zlepšovat, že? Vždy vás můžou povýšit ještě výše a vždy můžete vydělávat ještě více. Nikdy nebudete mít dost.
   • Raději si stanovte menší cíle. „Mý cílem je zvýšit svoji produktivitu o 30% a nechodit do práce pozdě.“ Toto jsou měřitelné cíle, kterých když dosáhnete, budete mít pocit uspokojení a dobře odvedené práce. Díky tomu se budete cítit úspěšní a sebejistí.
 4. 4
  Někdy si uměle snižujte sebevědomí. [1] You read it right: lower your confidence.Čtete opravdu dobře. Snižujte si sebevědomí. Je faktem, že potřebujete vysoké sebevědomí, abyste se dokázali pohybovat v byznysu. někteří lidé si ale myslí, že lidé s nižším sebevědomím jsou úspěšnější, protože:
  • Nižší sebevědomí způsobuje, že si všímáte kritiky a jste více sebekritičtí. Pokud jste přesvědčeni, že jste ten nejlepší inženýr na světě, pravděpodobně nebudete přijímat kritiku. Také nebudete schopni zkritizovat sami sebe. To ale úspěšní lidé dělají a umějí.
  • Nižší sebevědomí způsobuje, že pracujete tvrději a lépe se připravujete. Pokud si nejste jistí, že v pondělí zvládnete svoji prezentaci, jistě jí o víkendu věnujete více času a dostatečně se připravíte. Je to skvělý zvyk. .
  • Nižší sebevědomí znamená, že nejste narcističtí. Lidé, kteří jsou narcisté jsou ostatními více respektováni a také pracují lépe v týmu. není tajemstvím, že díky respektu ostatních budete úspěšnější.
 5. 5
  Stanovte si datum, kdy chcete dosáhnout svých cílů. Pokud nevíte, kdy budete schopni svého cíle dosáhnout, bude těžké zjistit, zda jste uspěli, nebo ne. Dejte si realistickou ale i tak nelehkou dobu na zvládnutí svého cíle. Nelze do dvou let jen tak vyhrát Tour de France, ale například můžete zvládnout vystoupit před publikem alespoň 20 lidí jako bavič.
 6. 6
  Zjistěte, jaké potřebujete dovednosti, věci a znalosti k tomu, abyste dosáhli svých cílů. Pokud se chcete stát slavným řečníkem, budete potřebovat dobrou slovní zásobu, znalosti, dobré schopnosti mluveného i psaného projevu a prezentační a organizační schopnosti. Tímto si stanovíte krátkodobé cíle, pomocí nichž dosáhnete těch dlouhodobých.
 7. 7
  Zajímejte se o život. Mnoho úspěšných lidí je neustále zvědavých. Pokud něčemu nerozumí, nebo nevědí, jak něco funguje, snaží se to zjistit. Často se tak naučí něco nového i sami o sobě a jak víte, takové poznání je velmi důležité.
 8. 8
  Zjistěte, na čem musíte zapracovat a které úkoly můžete předat jiným. Outsourcing je o zvládání času. Možná si myslíte, že jste superman, ale vaše síla má také své limity. Outsourcing je skvělým řešením pro úkoly, které můžete předat jiným, abyste se mohli soustředit na důležitější věci, bez kterých se neobejdete.
  • Poslední příklad můžete použít jako šablonu. Abyste se stali skvělým mluvčím, musíte zlepšit svůj hlas a své přednesové schopnosti, protože toto jsou základní vlastnosti dobrého mluvčího. Pokud ale nemáte znalosti o mluveném a psaném projevu, můžete se pokusit najít nějakého experta. Takto budete pracovat chytře. Mnoho skvělých vůdců si nepíše své proslovy sama, soustředí se na to, aby je skvěle přednesli.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Provedení

 1. 1
  Dosahujte svých malých cílů a stále se soustřeďte na svůj hlavní cíl. Nehledejte důvody k prokrastinaci. Rovnou se pusťte do každé výzvy, se kterou se setkáte. Nikdy nevíte, jaké problémy nastanou předtím, než se do toho dáte.
  • Rozdělte si svůj hlavní cíl na několik malých kroků. Zdá se vám nesplnitelný například cíl, že založíte vlastní technologickou společnost? Zkuste si jej rozdělit na menší cíle. Zaměřte se na svůj nápad, potom se zaměřte na to, kde sehnat finance, zkuste postavit prototyp atd. Pokud máte vizi a víte, jak svého cíle chcete dosáhnout, bude pro vás jednodušší to skutečně udělat.
 2. 2
  Vyhýbejte se rozptýlení. Rozrušení mohou být kořením života, i zakázaným ovocem, záleží na to, jak je vnímáte. Buďme ale upřímní – je nemožné se soustředit na své úkoly 100% času. Je v pořádku nechat se někdy rozptýlit. Když se ale vaše cíle začínají ztrácet v nedohlednu, je na čase se zase vrátit zpět do práce a nenechat se ničím vyrušit.
 3. 3
  Obklopte se úspěšnými lidmi. Když se obklopíte lidmi, kteří mají úspěch, povzbudí vás to. Můžete od nich získávat nápady a nebo se díky nim setkávat s dalšími zajímavými lidmi. Obklopte se úspěšnými lidmi a budete součástí kultury úspěchu.
  • Všímejte si úspěšných lidí. Rozhlédněte se – kdo je tak úspěšný, že byste chtěli dosáhnout podobného úspěchu? Co tento člověk dělá? Jak k životu přistupuje? Klidně požádejte o radu. Zkuste napodobit nějaké z jejich životních pravidel. Znalosti jsou zdarma a mají velkou moc.
 4. 4
  Důvěřujte ostatním lidem, že odvedou svoji práci. Je těžké být úspěšný, když nedůvěřujete lidem okolo sebe. Pokud neustále vše sledujete, ostatní budou mít pocit, že musíte vše kontrolovat a že jim nedáte šanci se ukázat. Být úspěšný je částečně také o tom, abyste kolem sebe měli kvalitní tým lidí. Pokud nemůžete nikomu věřit ani to, že udělají svoji práci, nemáte moc velkou šanci na úspěchu.
  • Důvěřujte lidem, protože důvěra může být velmi motivující. Pokud někomu věříte, bude se chtít ukázat v nejlepším světle, protože vás za vaši důvěru bude chtít odměnit. Je to velmi silná motivace.
  • Důvěřujte lidem, protože to potřebujete. jak jednou napsal John Donne: „Žádný muž není ostrovem.“ Myslel tím to, že nikdo nepracuje sám, nezávisle, ani když si to třeba myslí. Spoléháme se na ostatní lidi, ať už se nám to líbí, či ne. Důvěřovat lidem je tedy nutnost, nikoli pouze možnost.
 5. 5
  Najděte si mentora. Mentor je někdo, kdo má většinou více zkušeností než vy, kdo se vyzná v obchodě, dokáže vám poradit a pomoci na vaší cestě za svými cíli. Mnoho úspěšných lidí má za sebou své mentory. Tito lidé jsou rádi, že mohli někomu pomoci dosáhnout úspěchu.
  • Mentor vám pomůže:
   • Najít nové kontakty. Měli byste se spojovat s lidmi, kteří mají dobré kontakty. Někteří si myslí, že to tak není, ale je to vždy výhodné pro obě strany. Vy můžete nabídnout pohled experta, názor nebo příležitost a možná za to dostanete také něco navíc.
   • 'Řešení problémů. Jde o proces, během kterého se poučujete ze svých chyb a snažíte se aplikovat své nápady lépe. Váš mentor vám může pomoci zjistit, co musíte změnit, abyste své nápady dokázali uskutečnit lepším způsobem.
   • Strategie. Mentor má pravděpodobně jasnou vizi, protože se v oboru pohybuje delší dobu než vy a zažil úspěchy, i neúspěchy. Můžete se z jeho zkušeností poučit a vymyslet si tak strategii pro svůj vlastní úspěch.
 6. 6
  Zjistěte si co nejvíce informací. Poslouchejte nahrávky. Studujte. Snažte se věcem porozumět. Učte se. Opakujte. Lidé jsou úžasné bytosti, protože se dokážeme podívat na svět, intelektuálně se s ním spojit a pomocí těchto spojení vylepšit (nebo i zhoršit) své životy. Toto všechno nám umožňují informace. Nikdy nevypínejte svůj proces učení. Nikdy nevíte, co zajímavého se můžete dozvědět!
 7. 7
  Sledujte, co vám říkají čísla. Měli jste někdy nějaký nápad, ale báli jste se, že vás matematika nepodpoří? Takový strach je normální, ale je dobré si čísla ověřit, abyste měli jistotu. Je lepší se splést a zjistit to, než tvrdohlavě trvat na tom, že máte pravdu, i když důkazy mluví proti vám.
  • Například v roce 2011 CEO společnosti Netflixt pan Reed Hastings zkusil přetvořit úspěšný podnik, který půjčoval DVD na streamingovou službu na internetu, která se měla jmenovat Qwikster. Mnoho lidí, kteří používali Netflix zrušilo své členství. Akcie Netflixu v jedné chvíli klesly o asi 80%.[2]
  • Místo toho, aby slepě pokračoval s vizí své společnosti, si to Hastings rozmyslel. Omluvil se za to, co udělal, zaměřil se znovu na obsah a dočasně odložil Qwikster do šuplíku. Dovolil číslům – a také lidem, aby mu řekli, co má dělat.
 8. 8
  Spočítejte si svá rizika. Překročte svoji zónu komfortu. Úspěšní lidé myslí na velké věci a také dělají velké věci. Nečekejte na to, až vám příležitosti spadnou do klína. Úspěšní lidé hodně investují (do kariéry, do byznysu i do svého vzdělání) a všechny investice zahrnují nějaká rizika. Pečlivě tato rizika zvažte, ujistěte se, že máte velkou šanci uspět a zkuste to. Mějte odvahu. Zde jsou tři rizika, která si můžete spočítat:
  • Partnerství s konkurencí. Ať už jste běžec na dlouhé tratě, nebo hledáte různá řešení pro technologické giganty, partnerství s konkurencí vám pomůže hledat zdroje, najít motivaci, abyste pracovali tvrději a získáte také nové obchodní i osobní vztahy.

  • Veďte, nenechávejte se vést. Udávat směr může být nebezpečné. Jdete proti proudu, možná přemýšlíte nad něčím, například Facebook nebo Google, co už někdo vyzkoušel. Přemýšlejte a najděte odvahu udělat něco úplně jiného.

  • Rozdělte si cestu na menší kroky, nesnažte se urvat všechno najednou. Samozřejmě, pokud se vám podaří zvládnout velký kus za krátkou dobu, je to obrovský úspěch. Nespoléhejte ale na své cestě na takové štěstí. Spousta malých kroků vás do cíle dovede stejně dobře, jako jeden extra dlouhý.

 9. 9
  Řešte problémy. Lidé, kteří jsou úspěšní, podporují pokrok tím, že řeší problémy a odpovídají na otázky. Nezáleží na tom, kdo jste a co děláte – rozhlédněte se a snažte přijít na něco, čím můžete přispět. Na co si lidé často stěžují? Jak jim můžete usnadnit život a zefektivnit jejich práci? Dokážete přenastavit a přeorganizovat některé aspekty situace tak, aby vše šlo hladce? Dokážete vytvořit produkt, nebo poskytnout službu, která zaplní díru na trhu?
  • Jaké problémy chcete řešit?
   • Společenské problémy. Facebook změnil způsob, jakým spolu komunikujeme. Zkuste se zamyslet nad podobným společenským řešením, které by potřebovalo přehodnotit.
   • Technologické problémy. Společnosti jako je Dell navrhují malé a výkonnější procesory pro počítače, díky kterým si uživatelé mohou užít nejlepší produkty. Můžete lidem pomáhat s něčím, na čem již pracují?
   • Strategické problémy. Konzultanti jako je společnost IBM pomáhají ostatním společnostem a lidem stát se produktivnějšími, vydělávat více peněz a mít se lépe. Dokážete někomu poradit s řešením strategického problému?
   • Mezilidské problémy. Psychologové a poradci pomáhají ostatním lidem orientovat se ve spletité síti osobních vztahů, které tvoří náš život. Můžete lidem pomoci lépe spolu vycházet?
 10. 10
  Používejte technologii, ale nedovolte, aby technologie využívala vás. Technologie má velkou moc – spojuje nás s lidmi po celém světě během vteřiny, dokáže vypočítat složité příklady přesně a rychle, provádí běžné úkoly, jako například evidenci dat a usnadňuje nám tak život. Technologie ale může být i přítěží, když to dopustíte. Může z vás vysávat energii a produktivitu, což povede k nevyužití všech příležitostí. Krása a zároveň nebezpečí internetu tkví v tom, že z neškodného sledování přednášky se brzy může stát celodenní válení u videí.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Zopakujte to

 1. 1
  Buďte vytrvalí. Rozhodně někdy neuspějete, to je dané. Jak na vás ostatní budou pohlížet ale záleží spíše na tom, zda se po pádu dokážete rychle zvednout na nohy. Nevzdávejte to. Pokud váš první pokus nevyjde, zkuste to znovu.
  • Nedovolte, aby vás charakterizoval neúspěch. Když se Thomase Edisona ptali na tisíce neúspěšných pokusů, jak sestavit baterii, odpověděl: „Nebyly to neúspěchy, pouze jsem zjistil tisíc způsobů, jak to nefunguje.“[3]

  • Nevymlouvejte se. Nikdy se nesnažte ospravedlnit neúspěch tím, že svedete vinu na někoho jiného. Akceptujte, že je něco vaše chyba. Pomůže vám to zjistit, co musíte zlepšit, abyste se tomu příště vyhnuli. Výmluva po neúspěchu je jen odmítání snahy zlepšit celou situaci.
  • Poučte se ze svých chyb. Každý neúspěch je příležitostí, jak se něco naučit. Když uděláte chybu a nepoučíte se z ní, pravděpodobně v budoucnu uděláte tu stejnou chybu znovu. Když se ze svých chyb poučíte, nebudete ztrácet čas tím, že je budete opakovat.
 2. 2
  Je to skutečně tak. Můžete naříkat a přát si, aby to bylo jinak, nebo můžete jít a něco s tím udělat! Neztrácejte tedy čas tím, že se budete užírat nespravedlivostí života a zkuste využít situace ve svůj prospěch. Newton by si také mohl stěžovat na to, že mu na hlavu spadlo jablko. Místo toho se ale zamyslel, přišel s teorií gravitační síly a stal se otcem fyziky.
 3. 3
  Pamatujte, že úspěch neznamená vždy štěstí. Úspěch znamená dosáhnout nějakého cíle, ale nepředpokládejte, že vám to zaručeně přinese štěstí. Mnoho lidí dělá tu chybu, že si myslí, že budou šťastnější, pokud dosáhnou svého cíle. Naplnění a uspokojení mají ale co dělat spíše s tím, jak k životu přistupujete, než s tím, co přesně děláte. Pamatujte na to.
  • Nepalte za sebou mosty. Život je z velké části o osobních vztazích, nikdy je tedy nezavrhujte. Pokud jste vynalezli levný a rychlý způsob, jak štěpit jádro, ale nikdo vás nemá rád, nemáte partnera a žádné kamarády, k čemu vám to bude?

  • Ceňte si zkušeností, ne věcí. Lidé jsou často posedlí penězi. Je to zvláštní, protože vědci zjistili, že zkušenosti a vzpomínky nás dělají šťastnějšími, než peníze. [4] Zaměřte se na to, abyste si vytvořili skvělé vzpomínky se skvělými lidmi, a měli byste najít štěstí.

 4. 4
  Zbavte se strachu a nepochybujte o sobě. Zaměřte se na to, abyste byli v každé situaci pozitivní. Budete překvapeni, jak efektivně budete pracovat, když vaše myšlenky budou ovlivňovat vaše činy a ne naopak. Pokud neuspějete, nebojte se zkusit to znovu, buďte šťastní za to, že jste dostali šanci být ještě úspěšnějšími.
  Reklama

Tipy

 • Ne všichni budou mít z vašeho úspěchu radost. Někteří lidé jsou nejistí a žárlí. Buďte na to připraveni a přeneste se přes to, dokud nenajdete lidi, kteří mají z vašich úspěchů radost a kteří vás budou podporovat v tom, co děláte.
 • Úspěch nepřichází pouze díky silné vůli, potřebujete se také neustále snažit a mít odhodlání. Udělat něco jednou je většinou k ničemu, musíte najít správný způsob a opakovat to tak dlouho, dokud nedosáhnete úspěchu.
 • Vždy mějte pokoru. Když budete příliš pyšní, nevyplatí se vám to.
 • Důvěřujte sami sobě a věřte svým schopnostem.
 • Klíčem k úspěchu je najít věc, kterou máte nejraději a naučit se díky ní dosáhnout štěstí.
 • Úspěchu nedosáhnete žádnou zkratkou, je to pouze výsledek přípravy, tvrdé práce a poučení se ze svých chyb.

Reklama

Varování

 • Nezaměřujte se příliš na to, co si myslí ostatní lidé. Důležité je to, jak to vidíte vy.
 • Když se budete snažit dalším vnutit úspěch, většinou se to nevyplatí. Místo toho je veďte tím, že budete správný příklad. Uvidí vaše úspěchy a začnou se zajímat o to, jak jich mohou dosáhnout také.
 • Buďte slušní a uctiví. Nemusíte po lidech šlapat, abyste dosáhli svých cílů.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 913 krát
Kategorie: Vztahy
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 5 913 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama