Tento článek spoluautorem článku je Joui Turandot. Joui Turandot je osobní a kreativní brandingová konzultantka a zakladatelka společnosti JTM Consulting, která se specializuje na branding veřejných osobností, obchodní branding, koučování kreativního vedení a workshopy mluvení. Joui má více než 10 let zkušeností jako módní návrhářka, filmařka, fotografka, kostýmní výtvarnice, stylistka a trenérka osobního rozvoje. Provádí kreativní vůdce a podnikatele cestou sebepoznání a ztělesněného osobního vyjádření. Joui je držitelkou titulu BA v oboru mediálních studií na Mills College a je držitelkou pověření v kurzu Somatica Core Training Method od Somatica Institute a v oboru Art of Circling Training u Circling Institute.
Tento článek byl zobrazen 30 605 krát
Máte už dost toho, že pořád nevíte, o čem se ostatní lidé baví? Dělají si z vás kamarádi legraci, že nejste dost chytří? Inteligence není pouze vrozená – s trochou tvrdé práce se můžete stát chytřejšími! Pročtěte si tento článek a zjistěte, jak si vypěstovat schopnější mozek!
Postup
-
1Hrajte hlavolamy, například různé puzzle nebo Rubikovu kostku. Skládání skládaček zaměstná váš mozek a zvýší vaši mentální kapacitu. Váš mozek je totiž jako sval a je tedy nutné ho procvičovat.
- Sudoku je skvělá hra, která posiluje vaše myšlení. Koupíte je v knihkupectví, ale také je často najdete v novinách, nebo na internetu.
-
2Věnujte se uměleckým činnostem. Kreslení, sochařství, malba a další činnosti zapojí vaši kreativní stránku a pomáhají zlepšit vaši schopnost řešit problémy. Kreativní mozek, který myslí ve velkém, dokáže věci udělat lépe a rychleji.
-
3Dělejte matematiku. Naučte se rychlou matematiku, nebo počítejte příklady. Čím složitější myšlení musíte zapojit, tím tvrději bude váš mozek muset pracovat a vytvářet tak spojení, díky kterým budete myslet rychleji a lépe.
-
4Pište příběhy nebo básně. Kreativní psaní nutí váš mozek, aby vymýšlel dialogy, situace, postavy a okolí. Díky tomu se naučíte lépe přemýšlet a zpracovávat informace. Takovéto využití jazyka také zlepší vaši slovní zásobu a mluvený projev. Psaní je také skvělý způsob sebevyjádření a zaznamenání vlastních myšlenek.Reklama
-
1Zjednodušujte. Když budete mluvit o věcech, kterým nikdo nerozumí, nebudete vypadat chytřeji. Géniové mají schopnost vysvětlit složité pojmy ostatním jednoduše. Zkoušejte si vysvětlování a zjistíte, zda jste schopni podat složité věci tak, aby je lidé bez problémů pochopili. Když vám někdo nerozumí, není to jeho chyba, ale vaše – nevyjádřili jste se dost jasně.
-
2Pečlivě naslouchejte názorům ostatních ohledně kontroverzních věcí, nebo věcí, o kterých byste se chtěli dozvědět více. Nemusíte s nimi souhlasit, ale nezapomeňte, že se můžete učit od všech. Když se budete lidí ptát, budete moci zhodnotit své vlastní názory, nebo poukázat na chyby ostatních i na své vlastní. Vždy buďte otevření. Čím chytřejší budete, tím více otázek budete klást lidem ve vašem okolí.
-
3Buďte k lidem milí. Když budete příjemní i ve chvílích krize, prokážete, že jste dospělí, slušní a chytří. Nikdy nezapomeňte, že se od ostatních lidí můžete učit. Když na ně budete hodní, budete mít přístup k jejich zkušenostem. Kdo ví, co se můžete přiučit?Reklama
-
1Snažte se neustále vzdělávat. Pamatujte si, že vzdělávání není to, co vás nutí dělat ve škole, abyste získali diplom nebo titul – jde o to porozumět světu okolo sebe. Lidé, kteří jsou přirozeně zvídaví se brzy po skončení školní docházky přestanou ptát na otázky. Ti skutečně chytří ale vždy zpochybňují vše okolo sebe a snaží se vše pochopit. To je tajemství jejich „génia“.
- Snažte sami sebe učit. Můžete se učit ze svých životních zkušeností.
-
2Pracujte na své slovní zásobě. Zkuste se každý den naučit několik definic slov, která jsou pro vás nová, nebo si hrajte na internetu hry se slovíčky. Můžete si také číst slovník, od začátku do konce jako knížku. Bude vám to trvat hodně dlouho, ale také se díky tomu hodně naučíte.
-
3Čtěte mnoho různých knížek. Četba je často uváděna jako klíč k inteligenci. Ti nejchytřejší lidé na světě většinou čtou každý den. Možná vás to vždy nebude bavit, ale díky čtení budete mít přehled o široké škále věcí. Vybírejte si knihy v různých žánrech.
-
4Vzdělávejte se o tom, co se děje ve světě. Zkuste se zajímat o aktuální dění, zajímavá fakta, zábavné a inspirující citáty, dobré knihy a filmy, vědecké studie a nové objevy. Vzdělávací televizní kanály jsou na to skvělé. Naučíte se myslet kriticky a budete si umět spojit věci do souvislostí. Díky tomu budete mnohem chytřejší.
- Pokud dokážete číst rychleji, než mluvit, je mnohem jednodušší si přečíst knihu, než sledovat nějaký naučný film. Komerční televize je na nic, protože jejím účelem je pouze udržet vás u obrazovky a u reklam, takže vás příliš intelektuálně neuspokojí.
-
5Budujte vztahy. Zjistěte, jak by se daly použít různé užitečné informace. Když budete své vědomosti schovávat hluboko v hlavě, nepomohou vám, protože nebudete schopni k nim najít cestu v běžných životních situacích. Zamyslete se nad skutečnými událostmi, ve kterých by vaše informace mohly dávat smysl. Sdílejte je s ostatními a sledujte, jak vaše síť roste!Reklama
-
1Vždy klaďte otázky. Když se budete stále ptát a zpochybňovat vše okolo vás, budete potom chytřejší. Není nic špatného na tom, že chcete vědět, jak věci fungují a proč! Nikdo přece neví všechno! Když se ale naučíte ptát se na cokoli, co vám není jasné, brzy zjistíte, že jste chytřejší.
-
2Jednou týdně si nastavte cíle. Během toho zhodnoťte, kolik cílů z minulého týdne se vám podařilo splnit. Zjistěte, proč se vám něco nepodařilo a stanovte si postup, aby se to již neopakovalo.
- Neustále tvrdě pracujte na dosažení svých cílů. Bez cílů byste neměli čemu věřit. Za splnění cílů se odměňujte.
- Buďte organizovaní. Nemusíte být naprosto šílení, ale také byste se měli naučit neplýtvat časem. Jistě, existuje mnoho géniů, kteří jsou naprosto neorganizovaní (jistě znáte podobného profesora), ale pokud se chcete skutečně snažit být chytří, musíte mít jasně daný plán svého času.
-
3Věnujte čas vzdělání. Vzdělávání chce čas a pokud chcete být chytřejší, bude to chtít také snahu. Neočekávejte, že se vám to podaří přes noc. Budete muset strávit mnoho času aktivním přemýšlením a učením, jinak nebudete chytřejší.
-
4Neustále se učte. Existuje nespočet zdrojů informací. Například – knihy, dokumenty nebo internet. Škola je pouze jedním ze zdrojů informací. Pokud máte samé jedničky, nemusí to znamenat, že jste chytří. Buďte otevření, jedině tak budete chytřejší.Reklama
-
1Naučte se nějaký nový jazyk. Nejen že se procvičíte v jazycích, ale také dostanete příležitost poznávat nové lidi a nová místa. Když pojedete do cizí země a budete znát jejich jazyk, nebudete si připadat tak cize. Také si uvědomíte, že některé pojmy v jiném jazyce například nemají žádný přesný překlad do vašeho jazyka. Pro mozek to může být velmi zajímavým cvičením. (Poznámka: Snažte se mát trpělivost a pozitivní přístup, může trvat nějakou dobu, než uspokojivě zvládnete další jazyk.
-
2Navštěvujte cizí místa co nejčastěji. Pokud můžete, jezděte také do jiných zemí. Když budete navštěvovat cizí místa, budete otevřeni novým věcem a naučíte se něco o našem světě. Budete také schopni porozumět ostatním kulturám (jak žijí lidé na jiných místech, jak se chovají atd.). Také porozumíte tomu, že je naše planeta obrovská a stále toho je ještě mnoho k vidění. Budete fascinovaní tím, kolik kultur a různých lidí na světě najdete. Díky tomu budete chytřejší a zajímavější.
-
3Buďte otevření a ochotní učit se nové věci. Jen proto, že vám něco opravdu jde, se nemusíte držet této jediné věci. Hledejte nové věci, které můžete vyzkoušet, díky tomu se toho můžete spoustu naučit.Reklama
Tipy
- Měli byste znát rozdíl mezi chytrým člověkem a sečtělým člověkem. Chytrý neznamená vědět o daném tématu vše. Chytrý znamená rozumět problémům a vymýšlet řešení. Sečtělý znamená, že toho o nějakém tématu víte hodně. Jste obojí, nebo jen jedno?
- Kreativita je speciální druh chytrosti.
- Existujte více druhů chytrosti. Můžete být chytrý ve škole, na ulici, může vám to jít s lidmi, můžete být emocionálně chytří, technicky zdatní atd.
- Pokud se vás někdo zeptá na něco, na co nedokážete odpovědět, požádejte ho, aby svoji otázku zformuloval jinak. Je možné, že se neptá správně, nebo že se neptá dost přímo – je také možné, že se na nic neptá, ale pouze vyjadřuje své myšlenky. Například „vypadám v těch kalhotách tlustě?“ není skutečná otázka, ale způsob, jak se ujistit, že člověk vypadá dobře. Pokud jste si jistí, že od vás ten druhý chce upřímnou odpověď a vy ji neznáte, zeptejte se, proč to chce vědět, nebo požádejte o širší kontext. Když pochopíte, co chce ten člověk vědět, ale stále neznáte odpověď, buďte upřímní a řekněte, že nevíte.
- Meditace procvičuje mysl tak, aby se mohla lépe soustředit.
Varování
- Nedovolte, aby vám inteligence řídila život, nezapomeňte, že byste si měli život užívat, nejen se učit.
- Znejte svá omezení, dejte si čas od času pauzu a zhodnoťte, zda jste schopni dosáhnout svého hlavního cíle.
- Nestaňte se všeználkem, nebo hádavým člověkem, je to opravdu otravné! Lepší je být chytrý, ale nedávat to najevo.
- Nikdy nesuďte nikoho, aniž byste o něm nevěděli co nejvíce.
- Nehledejte si informace na internetu, abyste s nimi mohli ohromit ostatní. Vyberte si raději jedno téma a věnujte se mu naplno.