Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chtěli jste vždycky být ten cool chlápek, kterému se všechno daří? Nebo toužíte být cool holka, která životem pluje lehce a s grácií? Když se zamyslíte nad lidmi, kteří vám připadají cool, zjistíte, že mají všichni pár věcí společných. Jsou |sebevědomí, jedineční, a všeobecně ke každému přátelští. Není žádný důvod, proč byste takoví nemohli být i vy. Neexistuje žádná obecně platná definice toho, co je a není cool, ale tady je návod alespoň na to, jak začít.

Část 1
Část 1 ze 3:

Cool vystupování

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nesnažte se vzbuzovat soucit. Pamatujte na to, že cool lidé nepůsobí zoufalým nebo potřebným dojmem. Snažte se své problémy řešit sami, kdykoli je to možné. Nebudete-li neustále něco od druhých chtít, lidé vám sami budou chtít pomoci, nebo naopak budou žádat o pomoc vás. Tato vlastnost ostatní lidi přitahuje. Ti, kdo neustále o něco žádají, ostatní odrazují - nedělejte to tedy, pokud nejste opravdu v tísni. Neznamená to, že máte budit dojem, že jste nepřemožitelní. Jednoduše od druhých nevyžadujte pomoc, nechovejte se, jako když nic nedokážete zvládnout sami, a nečekejte, že za vás ostatní budou řešit vaše problémy.
  • Přátelství je skvělá věc, ale nechovejte se, jako kdybyste měli umřít, když strávíte páteční večer o samotě. Být sám je občas také báječné.
  • Pokud vám někdo nezavolal zpátky, nechte to být. Není důvod ho obtěžovat otravnými smskami. Dejte lidem okolo vás prostor, budou si vás víc vážit.
 2. 2
  Buďte sami sebou. To je něco, k čemu ostatní mohou vzhlížet. Jste jedineční, a nepotřebujete zapadat do nějaké party. Vytvářejte si sami svá přátelství. Být cool znamená být "sám sebou", příjemným, přátelským způsobem. Buďte klidně tiší, ale nebuďte za škarohlída. Nebuďte pasivně agresivní. Nesnažte se nikoho napodobovat. Žijte svůj život sami za sebe. Neztraťte sami sebe a své morální hodnoty. Být cool není o tom, změnit od základů svou osobnost, je to o tom, mít dostatek sebevědomí na to, ostatním lidem ukazovat, jak úžasní ve skutečnosti jste.
  • Když ostatní nenecháte, aby uviděli vaše pravé já, jaký to pak má smysl? Být sám sebou, a být druhými oceňován, to je ta nejvíc cool věc ze všech.
  • Mějte vlastní osobnost. Vaše špatné návyky, vaše dobré věci, váš vzhled, váš hlas; cokoli, co vám patří. Vlastněte to a nikomu se neomlouvejte za to, co vám patří, i když je to špatné nebo se vám to na vašem já nelíbí. Pamatujte, že jsme všichni lidé a snažíme se navzájem přijímat navzdory všem nedostatkům a vlastnostem, které máme, proč nepřijmout sebe, protože jste pro vás nejdůležitější osobou na světě. Nebuďte však příliš sebejistí, jinak budete vypadat jako sebestřední a vychloubační.[1]
  • Sepište si seznam všech svých cílů. To, co vás dělá opravdu cool, je vaše identita. Objevte v sobě talent - hudba, sport, umění, na tom nezáleží. Lidé si vaší záliby povšimnou, a budou vás pro ni respektovat. Naučíte se tak nové věci, a můžete potkat nové, zajímavé lidi.
 3. 3
  Naučte se být upřímní a otevření. Čím více otevření o sobě budete, tím lépe sami sobě porozumíte. Otevřenost je spojení vědomého a nevědomého odhalování věcí o sobě samém druhým lidem. Zahrnuje to (ale nekončí to u nich) myšlenky, pocity, cíle, prohry, úspěchy, obavy, sny, stejně jako věci, které máte či nemáte rádi.
  • Otevřenost se učte pomalu. Nevyprávějte svůj kompletní život prvnímu člověku, na kterého narazíte v baru.
 4. 4
  Buďte přátelští, ale ne příliš usilovní. Každý má rád otevřené, zábavné lidi, ale nikdo nemá rád přehánění. Spoustu lidí přílišná snaživost obtěžuje. Nevnucujte se. Usmívejte se a bavte se s ostatními, ale ujistěte se, že znáte hranici mezi přátelstvím a posedlostí. Když se seznámíte s někým novým, netlačte na pilu, byť vám připadá, že jste duševně spřízněni.
  • Když se budete vnucovat novému známému, bude to vypadat, že nemáte žádné jiné přátele.
  • Je v pořádku rozdávat dobře míněné komplimenty, ale nehučte do někoho půl hodiny o tom, jak je úžasný.
 5. 5
  Zdokonalujte své umění konverzace. Lidé, kteří dokáží přesně říct, co se v daný moment hodí, jsou oblíbení. Nesnažte se konverzaci ovládnout. Nevyprávějte tu samou historku při každém setkání. Poslouchejte a krátce komentujte příběhy ostatních. Většinou je lepší být spíše zticha, analyzovat konverzaci, užívat si humor přátel, a být dobrým posluchačem.
  • Buďte dobrým posluchačem. Snažte se, aby se ten druhý cítil důležitý, ale pouze pokud to dokážete skutečně. Falešné nadšení se bude zdát sarkastické. Když posloucháte lidi, nedělá jim to jen dobrý pocit ze sebe, ale také z vás. Pokud jste zaseknutí, pamatujte na zlaté pravidlo.[2]
  • Většina lidí chce mluvit o sobě. Když téma hovoru udržíte u ostatních, lidé budou konverzaci s vámi milovat. Počkejte na vhodný moment pro svůj komentář, a výsledek bude skvělý. Samozřejmě, pokud přijdete mezi společnost, kde vládne ticho, nebojte se rozproudit hovor.
  • Buďte hraví! Naučte se vyprávět vtipy. Dělat si z lidí legraci je fajn, jen je třeba znát míru, a že lidé, okolo vás chápou, že jde jen o vtip.
 6. 6
  Nemluvte příliš nespisovně a vulgárně. Budete vypadat, že "přehráváte", nebo že nedokážete zacházet se slovy. Mluvte normálně, jasně a sebevědomě, a pokud to považujete za nutné, vylepšete svůj slovník o spisovnější výrazy, a volte slova o více slabikách. Nepřežeňte to ale, jinak budete vypadat nafoukaně, což není o nic lepší, než "přehrávání"..
 7. 7
  Naučte se smyslu pro humor. Cool lidé vždy trousí vtipné hlášky a situaci dovedou odlehčit. Nerozčilují se, neurážejí se, a nevidí okolí černě, lhostejno, kolik špatných věcí se jim v životě třeba přihodilo. Dovedou ovládat své emoce, a nenechají se ovlivnit těmi negativními. Jsou chápaví a emočně inteligentní.
  • Stejně důležité je však nebránit silným emocím. V životě byste se měli vzdát drobných věcí, ale pokud prožíváte těžké období, nebojte se vyhledat pomoc, kterou potřebujete.
  • Naučte se zasmát sami sobě. Být cool neznamená být dokonalý. Dokázat najít humor i ve své nešikovnosti nebo smůle, to je rozhodně cool. Lidé si vás za to budou nejen vážit, ale budou vás mít rádi, protože tak ukážete, že jste jen člověk.
  • Můžete být cool, a příliš cool. Lidé, kteří jsou příliš cool berou sami sebe příliš vážně na to, aby se dokázali zasmát očividně dětinské, ale vtipné legraci. Nebuďte jedním z nich.
 8. 8
  Promluvte. Pozorujte lidi, kteří vám připadají "cool"; zpravidla mluví sebevědomě, jasně a v příjemném tempu. Nebrebtají, nedělají dlouhé pauzy, nehuhňají. Řeknou, co si myslí, a myslí, co řeknou. Věřte si, a za svým slovem si stůjte. I pokud jste sami proti většině, nedělejte si s tím starosti.
  • Nebojte se říct, jak se cítíte, lidé vás za to budou respektovat. Pokud jste to ovšem neřekli, a přitom dopředu věděli, že někoho urazíte. Své názory si promyslete. Nemluvte jen proto, aby vás bylo slyšet. Buďte připraveni případně to, co jste řekli, odvolat.
 9. 9
  Buďte "cool". Nejpřesnější definice cool je být vyrovnaný, pod kontrolou, nebýt příliš horlivý, netečný, být společenský. Často jsou cool právě lidé, kteří o věci neusilují, nemusí být v každém hovoru slyšet, pokud nemají co říct. Naučte se vycházet s lidmi. Nenechte se rozčílit, nebuďte frustrovaní. Být cool je přirozené. Je to snadné. Buďte sebevědomí.
  • Lidé, kteří se až příliš snaží být cool, to často nedokážou právě kvůli přehnané snaze. Lidé mají rádi ty, kteří se příliš okatě nesnaží, ale přesto jsou úspěšní. Jak to funguje? Jedno z tajemství toho, jak být cool je právě v tom, být mezi snažením se, a nesnažením. Pak je všechno tak, jak má.
  • Zhluboka se nadechněte. Být cool znamená ovládat se. Za každých okolností. Pokud cítíte, že vybuchnete vzteky, nebo se rozpláčete, nebo jinak ztratíte kontrolu nad svými emocemi, zhluboka se nadechněte a s omluvou na chvíli odejděte. Zůstaňte vyrovnaní.
 10. 10
  Nesnažte se přitáhnout na sebe pozornost hrubiánstvím. Je spousta lidí, kteří příliš pijí, berou drogy, ubližují druhým, nebo mají další zlozvyky. Většinou je to jen výsledek špatné zpětné vazby - je to jediná cesta k získání pozornosti. "Nemůžu uvěřit, že to udělal!", budou lidé říkat. Je snadné si splést pozornost s oblíbeností, i když vznikla na základě něčeho negativního. Jestli chcete být cool, jasně si definujte své hranice.
  • Nikdy byste neměli negativní pozornost zaměňovat s "být cool". Lidé, co se chlubí tím, kolik porušili zákonů, nebo kolik do sebe obrátili piv, většinou cool nejsou. Pokud vás bude určitá skupina respektovat za cenu obětování vašeho životního stylu, poohlédněte se po přátelích jinde.
  • Neberte drogy. Opravdu cool lidé se dovedou bavit i bez vlivu drog nebo alkoholu.
  • Nekuřte. Nebudete tak víc cool, budete jen víc páchnout. Jiní kuřáci ten zápach nevnímají, protože jsou jím sami také cítit. Jestliže kouříte, pravděpodobně se většinou pohybujete ve společnosti kuřáků, což zužuje váš okruh možných partnerů a přátel, protože nekuřáci nemají zápach kouře rádi a s kuřáky se proto příliš nesdružují. Neodsuzujte kuřáky, ale je zbytečné začít se zlozvykem, za jehož zbavení se, budete možná v budoucnu muset zaplatit odborníkovi.
  • Nehádejte se. Když jste cool, hádky vám nic neříkají. Uvědomujete si, že snažit se vyhrát hádku je zbytečné. Když máte pravdu, prostě to víte, nepotřebujete ztrácet čas a energii a snažit přesvědčit o své pravdě někoho jiného.
 11. 11
  Přestaňte o tom jen přemýšlet - prostě to udělejte. Je fajn číst knihy a internetové blogy o tom, jak změnit svůj život, ale dokud je nevyzkoušíte v praxi, v terénu, nejsou vám k ničemu. Udělejte to! Možná, že se bojíte, ale přitom je to tak strašně lákavé. Kdo ví, s kým se seznámíte, a co tím získáte? (Zábavu, rozšíření obzorů, jízdu na koni, novou práci...)[3]
  • Buďte člověkem činu, ne slov.
  • Samozřejmě je dobré si vše předem promyslet, než se vrhnete do akce, ovšem pouze přemýšlet a nikdy se o nic nepokusit, váš život nijak nezmění.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Cool myšlení

Stáhnout PDF
 1. 1
  Mějte na paměti, že ostatní lidé vám jsou rovni. I jiné skupiny lidí jsou vám rovny. I když mluvíte s budoucím zaměstnavatelem, skupinou bohatých sponzorů, dítětem, cizincem, prezidentem Spojených Států, nebo atraktivním protějškem, myslete na to, že ani jeden z vás není lepší, či horší, než druhý. Jednejte s nimi tak, jak byste chtěli, aby ostatní jednali s vámi. Buďte k ostatním lidem slušní, a slušné zacházení také očekávejte.
  • Pokud se k vám někdo bude chovat neslušně, ignorujte ho, dokud mu to nedojde. Ne, jako kdybyste ho vůbec neslyšeli, ale přirozeně, uctivě jeho poznámky přejděte. Je důvod, proč se k vám dotyčný choval s neúctou, nebo možná nevěděl, co od něj žádáte.
  • Lidé k vám možná budou hrubí jen proto, že jsou sami nešťastní, někdo jiný jim nedávno ublížil, vy sami jste se k nim nechovali s úctou, nebo je zkrátka nikdo nenaučil, jak se slušně chovat. Vždy myslete na to, že je k tomu nějaký důvod, a snažte se jej najít, chcete-li, aby vás dotyčný respektoval.
 2. 2
  Smiřte se s tím, že někteří lidé vás nepochopí. Je to příjemný pocit, ohromovat lidi svým ostrovtipem, ale občas zkrátka narazíte někoho, kdo vás nebude chápat. Pak se na vás tázavě podívá, a bude chtít vysvětlení toho, kde byla ve vaší větě narážka na popkulturní odkaz. Nechte to být. Na lidech je fascinující právě jejich rozmanitost.[4]
  • Smysl pro humor se u lidí velmi liší. Pokud dostáváte v odpověď jen rozpačité pohledy, slušně se omluvte, odejděte a trapas si schovejte do budoucna, až budete hrát ve stand-up comedy představení.
 3. 3
  Věřte ve své přátele. Je důvod, proč s vámi rádi tráví čas. I vlastnosti, které u sebe považujete za špatné, můžou oni naopak shledávat neodolatelnými. Důvěřujte jejich úsudku, je to lepší, než světu předvádět neúplnou verzi sebe sama. Chcete-li být cool, budete muset věřit, že lidé ve vašem okolí vás mají opravdu upřímně rádi, a že vztah s nimi má smysl.[5]
  • Není cool, snažit se zapadnout mezi lidi, které považujete za cool, jen proto, že si myslíte, že díky tomu sami budete automaticky cool. V životě to takhle nefunguje.
 4. 4
  Nebojte se, být jiní. Ať už to znamená stát si za svým názorem, bránit kamaráda, nebo si najít neobvyklý koníček, jako třeba hru na netradiční hudební nástroj. "Nejvíc cool" lidé jsou zpravidla ti, kteří se nebojí občas jít proti proudu a tím zpochybňovat v očích ostatních svůj status quo. Lidé, nejistí si sami sebou, na vás mohou po čase začít žárlit. Mohou se snažit dostat do vaší blízkosti jen proto, aby strhli pozornost na sebe..
  • Je důležité si pamatovat, že na podobné lidi je lepší se neusmívat - jednoduše je ignorujte. Nepředstírejte, že jste urážky neslyšeli, ale zřetelně, jasně a klidně jejich poznámky znemožněte.
 5. 5
  Je rozdíl mezi tím, nechat úsudky ostatních utvářet obraz, který o sobě máte, a tím, uvědomovat si, jak na ostatní působíte. Buďte si vědomi toho, jak na lidi ve svém okolí působíte. Co se týká fyzického vzhledu, pozor na zbytky jídla mezi zuby, páchnoucí dech, tělesný zápach, toaletní papír přilepený na botě atd. V tom, jak působíte, pak buďte veselí, stůjte/seďte rovně (budete se cítit a vypadat sebevědoměji), upřímně se usmívejte, buďte slušní a chápaví, atd.
  • Sledujte řeč těla - analyzovat gesta může být užitečné při zkoumání toho, jak vás ostatní vnímají.
  • Uvědomte si, jak se chováte ve škole, při fotbalovém zápase nebo na večírku. Lépe tak pochopíte, jak na lidi působíte a můžete své chování upravit. Neznamená to, že musíte měnit svou osobnost, ale jste-li na večírku, a všimnete si, že strháváte v hovoru pozornost jen na sebe, a ostatní tak nudíte, umožní vám to trochu se stáhnout.
 6. 6
  Relaxujte. Vážně. Neustále si opakovat, že jste ve společnosti neohrabaní, jen prohloubí úzkost a vy si to připomenete, až budete příště s někým mluvit. Pak se soustředíte právě na úzkost, a tak se brzy budete jen točit v kruhu dalších a dalších zklamání. Když se budete při kontaktu s ostatními neustále obávat možného trapasu, nedokážete si užít, když vše dopadne dobře..[6]
  • Nervozitu a úzkost ostatní lidé vycítí, a budou ji tak jen přiživovat. Buďte tedy klidní a vyrovnaní a vzbuďte v lidech dojem, že mohou být ve vaší přítomnosti také takoví. Budete je přitahovat.
  • Je v pořádku popustit uzdu emocím v přítomnosti dobrého přítele, pokud to občas potřebujete. Jen se vyvarujte toho, abyste získali pověst člověka, který neustále "vyšiluje".
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Cool vzhled

Stáhnout PDF
 1. 1
  Prezentujte sami sebe pozitivním způsobem. Naučte se stát a chodit ve správném postoji a dívat se lidem do očí. Když se budete hrbit, nebo dívat do země, lidé vás sebevědomě, chcete-li od ostatních respekt. Nechoďte také příliš rychle, působí to dojmem, že utíkáte.
  • Usmívejte se. Buďte ten/ta s úsměvem pořád na tváři, a do každého úsměvu se snažte dát upřímnost. Pokud se usmějete při seznámení s někým novým, okamžitě působíte sebevědomě, přátelsky a uvolněně. Sebevědomí, přátelští a uvolnění lidé jsou mnohem oblíbenější, než jejich zamračené protějšky.
 2. 2
  Buďte fit! Dobrá fyzická kondice vám zvýší sebevědomí a také pomůže v pozitivním pohledu na svět. Neznamená to, že potřebujete na břiše pekáč buchet, abyste byli cool, ale o své tělo se přiměřeně starat, to rozhodně cool je. Snažte se pravidelně cvičit, choďte do fitcentra, nebo hrajte nějaký kolektivní sport a udržujte se ve formě. Jezte zdravě. Mít energii na spoustu věcí není každému automaticky dáno, takže na sobě pracujte a cvičte. Když vytrváte, brzy uvidíte výsledky.
  • Nikdy se nezavděčíte všem, uvědomujte si to. Snažte se, ale nepřehánějte to se sebehodnocením, ani se příliš nezabývejte hodnocením od druhých. Lidé si mohou najít nesčetně způsobů, aby vám ublížili. Naučte se je odhalit, a buďte vůči nim imunní. Buďte na sebe hrdí a dělejte to, co vás baví.
 3. 3
  Dodržujte dobrou hygienu. každé ráno a večer si čistěte zuby, a můžete-li, dělejte to i po obědě. Noste parfém (pokud jste žena), nebo trochu kolínské (jste-li muž). každý den se sprchujte a používejte antiperspirant. Používejte i tělové mléko a krém na tvář, abyste měli hydratovanou pokožku. Suché rty ošetřete balzámem. Každé ráno si myjte obličej, abyste předcházeli skné.
  • Nemusíte trávit hodiny před zrcadlem, abyste byli cool, ale 20 - 30 minut strávených sprchováním a péčí o své tělo vás nezabije, že ne?
 4. 4
  Naučte se sebevědomou řeč těla. Chcete-li vypadat cool, z vašich gest musí neustále vyzařovat sebevědomí. Když s někým mluvíte, dívejte se do očí, gestikulujte rukama a seďte nebo stůjte zpříma. Usmívejte se, i když jste možná trochu nervózní, a nedívejte se na ruce nebo na podlahu, když s někým mluvíte.
 5. 5
  Najděte si vlastní styl. Samozřejmě, že vaši zářivou osobnost neskryje žádné oblečení. Spousta mužů sbalilo svou ženu v teplákách. Někteří studenti v divném, nepadnoucím oblečení, nemají nikdy problém najít si dívku, protože pro každého znamená "být cool" něco jiného. Mít vlastní styl je každopádně cool.
  • Nemusíte se řídit trendy, abyste byli cool - ve svém oblečení se musíte cítit sebevědomě a pohodlně.
  Reklama

Tipy

 • Buďte klidní a vyrovnaní. To znamená nebýt příliš horlivý, hlasitý, nebo závislý na druhých.
 • Změňte svůj postoj - díváte-li se na svět černě, něco s tím udělejte. Cool lidé mají vždy pozitivní přístup k věci. Negativní lidi nemá nikdo rád. Když lidé uvidí, že máte pozitivní náhled a věc, i když se vám samotným třeba zrovna nedaří, budou vždy rádi ve vaší společnosti.
 • Naučte se, milovat učení se novým věcem. Cool lidé rádi dělají spoustu cool věcí.
 • Jděte ven. Buďte aktivní. Zapojte se do nějakého spolku. Dělejte zkrátka něco. Čím víc budete venku, místo vysedávání doma, tím víc se naučíte jak vycházet s lidmi, a tím víc zábavy si užijete.
 • Naučte se mít na lidi dobrý odhad, a buďte trpěliví, když někomu vysvětlujete svůj názor. Myslete na to, že cokoliv někomu řeknete nebo poradíte, je to pořád jen váš osobní názor. Buď ho dotyčná osoba přijme, nebo odmítne, nenuťte ji, aby pochopila vaše stanovisko. Jen si vždy buďte jistí, že o dané problematice něco víte.
 • Pokud vám dělá starost, že si z vás někdo bude utahovat, pak vězte že rozdíl mezi tím, být a nebýt cool je v tom, jak moc dáte zásah najevo. Víte sami nejlépe, kdo jste, a to nezáleží na úsudku ostatních, obzvlášť, pokud vás dobře neznají. [|Buďte sami se sebou spokojeni, protože sami sebe znáte nejlépe.
 • Nebuďte přehnaně marniví. Narcistní sebeláska není cool. Na druhé straně charismatická osobnost často dokáže využít pokoru a přijetí/souhlas, ocenění a vzájemné nadšení a radost k věcem jako je víra, hudba...
 • Nečekejte, až vás někdo někam pozve. Lidé čekají na vás. Pozvěte je k sobě. A buďte připraveni. Sejít se s někým, a pak nevědět, co dělat, to přátele jen odradí.
 • Respektujte druhé. Nesnažte se je utlouct argumenty, nehádejte se, i když si myslíte, že druzí nemají pravdu. Každý má právo na svůj úhel pohledu, ať už je od toho vašeho jakkoliv daleko.
Reklama

Varování

 • Nebuďte cool jen tím, že ostatním budete ukazovat, že nejsou cool. Naděláte si tak víc nepřátel, než přátel. Lidé nebudou zbožňovat někoho, kdo je pořád sráží. Možná se vás budou bát, ale respektovat vás určitě nebudou.
 • Vždy se lidí zastávejte. Nikoho nešikanujte a nebuďte krutí. Být cool je o tom, že vás mají rádi všichni, včetně těch, kteří nejsou na tak vysoké společenské úrovni, jako vy.
 • Někteří lidé pro vás nejsou dobrými vzory. Můžete být cool, i když nejdete s hlavním proudem.
 • Nevychloubejte se. Být narcis není cool.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 457 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 19 511 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 19 511 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama