Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chování, postoje a móda se mění a stejně tak konvenční pojetí toho, co to znamená být „dámou“. Přestože se to může zdát trochu staromódní, na tom být dámou jsou i dobré věci: elegance, slušnost a smysl pro respekt k sobě i k ostatním. Přečtěte si tento článek a zjistěte, jak být moderní dámou.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Chovejte se jako dáma

 1. 1
  Představujte se. Když s někým mluvíte a objeví se někdo další, představte tuto osobu tomu prvnímu.
  • V obchodním světě se představuje podle úrovně „důležitosti“, jinými slovy podle postavení ve formě. Nejprve tedy představujete osobu, která je na vyšším postu tomu druhému a potom naopak. [1] Pamatujte, že klient je vždy na nejvyšším postavení, bez ohledu na jeho titul.
  • Můžete přidat například nějaký krátký popis dané osoby, když je to možné. Nemusíte říkat pouze jeho/její jméno, ale řekněte také tituly nebo to, jak jste se seznámili.
 2. 2
  Říkejte prosím a děkuji. Někomu to může znít jako klišé, ale když budete zapomínat na tyto základní slušnosti (byť jen omylem), nezůstane to bez povšimnutí a budete působit velmi neslušně.
  • Řekněte děkuji, kdykoli vám někdo prokáže laskavost, ať už jde o něco malého, nebo velkého. Vždy dejte najevo, že si toho ceníte.
  • Vždy děkujte hostitelům po nějakém večírku nebo návštěvě, nebo po každé akci, která se koná u nich doma. Zkuste jim třeba poslat děkovný lístek nebo email, nebo jim zavolat.
  • Vždy poděkujte, když od někoho dostanete dárek. Také byste mohla napsat děkovný dopis nebo alespoň email.
  • Nezneužívejte slova „prosím“ a „děkuji“. Když je budete používat příliš, znehodnotíte jejich význam a budete působit slabě. Pokud vám například číšník posune židli, nachystá ubrousek a naleje vám sklenici vody, poděkujte mu jen jednou, ne po každém z těchto gest.
  • Když ostatním děkujete, mluvte detailně. Neříkejte pouze „díky“, ale řekněte například „Děkuju za to, že mi tak rozumíš. Hodně to pro mě znamená.“ Budete tak působit upřímněji.
 3. 3
  Měla byste vědět, kdy říct ne. Být slušná neznamená být pasivní a dovolit ostatním, aby vás využívali. Je důležité naučit se říkat slušně ne.
  • Pokud vám někdo nabízí alkohol nebo cigarety a vy nemáte zájem, slušně odmítněte. Když si vezmete, i když nechcete, vzbudíte dojem, že je jednoduché vás ovlivnit.
  • Stejně tak pokud se vás snaží sbalit nějaký muž nebo je na vás někdo agresivní, řekněte, co se vám nelíbí a slušně ho pošlete do patřičných mezí. Pokud je to nutné, požádejte někoho o pomoc.
 4. 4
  Vzdělávejte se. Dáma je výřečná a dokáže se s lidmi bavit o čemkoli. Vyžaduje to, abyste měla dobrý přehled a věděla, co se děje ve světě. Není nutné mít vysokoškolský diplom, ale měla byste se snažit dosáhnout maximálního možného vzdělání.
  • Pokud nechodíte do školy, zkuste najít alternativy, jak se vzdělávat. Čtěte knihy (fikci i non-fikci), sledujte zprávy a navštěvujte semináře a diskuse.
  • Díky internetu má většina lidí přístup k různým článkům a informacím na všechna možná témata, takže stačí jen hledat.
  • Mnoho univerzit umožňuje studentům chodit na přednášky, aniž by za to dostávali kredity. Ujistěte se ale, že to umožňuje zrovna univerzita, na kterou se chystáte. Nechoďte jen tak na přednášky, aniž byste si to zjistila.
 5. 5
  Mějte správné držení těla. Když budete stát a sedět rovně, budete působit jako skutečná dáma. Jako bonus si také posílíte svaly a nebudete zatěžovat svá záda. Bude vám chvíli trvat si na to zvyknout, obzvláště pokud jste zvyklá se hrbit.
 6. 6
  Mějte respekt k ostatním. Být dámou neznamená pouze vypadat dobře navenek, musíte být také dobrým člověkem.
  • Když se bavíte s nějakou osobou, věnujte jí veškerou svoji pozornost. Je to slušné a povzbudí to váš rozhovor.
  • Nepřerušujte ostatní a nepřekřikujte se s nikým.
  • Nabídněte svoji pomoc těm, kteří ji potřebují. Může to být pouhá pomoc staršímu člověku s nákupem, nebo například dobrovolnictví v organizaci, která se stará o bezdomovce.
 7. 7
  Buďte okouzlující. Skutečná dáma nesedí tiše v koutě, zatímco život běží kolem ní. Baví se s ostatními lidmi, vyzná se ve velkém množství témat a umí jemně flirtovat.
  • Pokud nevíte, jak být okouzlující, začněte tím, že se na lidi budete více usmívat a budete jim více lichotit. Lichoťte osobně, například pochvalte někomu boty, nebo mu řekněte, že má velmi vytříbený módní vkus.
 8. 8
  Nebuďte povrchní, nepřejídejte se a nepijte příliš mnoho alkoholu. Být dámou vyžaduje disciplínu a silnou vůli a takové činnosti z vás dámu rozhodně neudělají. Nepřehánějte to s ničím.
 9. 9
  Když navštěvujete lidi u nich doma, buďte uctiví. Když jste hostem v něčím domě, dovolte hostiteli, aby vám řekl, kam si máte sednout, kam si máte dát své věci, zda si máte sundat boty atd.
  • Pamatujte si, že někteří lidé si chrání své území více, než ostatní. Odhadněte to dobře a dávejte pozor, abyste se chovali vhodně.
 10. 10
  Držte dveře ostatním lidem. Nezáleží na tom, zda jde o muže či o ženu, když někomu podržíte dveře, je to přátelské gesto, kterým vyjadřujete úctu.
 11. 11
  Buďte klidná a soustředěná. Vyhněte se křičení na ostatní lidi, nebuďte ani naštvaná a smutná. Mějte nadhled a zvládněte každou situaci se snažte zvládnout klidně a rozumně. Vyhnete se tak tomu, že byste dělala nebo říkala věci, kterých byste později mohla litovat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Oblékejte se jako dáma

 1. 1
  Dávejte si záležet na hygieně. Měla byste vždy vypadat dobře, vonět a hlavně předcházet infekcím a nemocem způsobeným nedostatečnou hygienou. [2]
  • Každý den se sprchujte. Pokud si nechcete každý den mýt vlasy, noste koupací čepici a důkladně se sprchujte.
  • Každý večer a každé ráno si vyčistěte zuby. Když si je budete čistit i mezi jídly, budou vypadat zdravější a předejdete infekcím dásní.
  • Používejte deodorant. Vonět je stejně tak důležité, jako dobře vypadat.
  • Pravidelně si holte chloupky a vytrhávejte obočí. Zbavujte se všech nechtěných chloupků na těle, budete atraktivnější a budete mít jemnější pleť i na dotek.
 2. 2
  Oblékejte se elegantně. To znamená, že byste se měla oblékat adekvátně vůči příležitosti, na kterou se chystáte. Mějte soudnost a vybírejte pečlivě oblečení, které se k vám nejlépe hodí.
  • Nesnažte se namáčknout do oblečení, které je vám malé.
  • Kdykoli je to možné, noste raději jednoduché šaty, než kalhoty. Na kalhotách sice není nic špatného, ale šaty a sukně podtrhnou vaši ženskost a zdůrazní vaše křivky lépe, než kalhoty.
  • Noste kalhoty z jiných materiálů, než džíny. Když už nosíte džíny, ujistěte se, že nejsou roztrhané, nebo jinak zničené.
  • Nenoste teplákovku, pokud zrovna nejste v posilovně nebo necvičíte. Když se budete takto ledabyle oblékat i běžně přes den, budete vypadat, že vám na vašem vzhledu vůbec nezáleží.
 3. 3
  Vždy mějte oblečení čisté a vyžehlené. Pokud máte pomačkané oblečení, vždy si ho vyžehlete a pravidelně perte všechny kousky.
 4. 4
  Nenoste příliš mnoho make-upu, ani příliš odhalující oblečení. Elegance znamená minimalismus – noste make-up, který pouze podtrhne vaši přirozenou krásu, nikdy se ji nesnažte skrýt.
  • Nikdy nemějte příliš velký výstřih, ani neukazujte celá ramena. Tyto druhy oblečení naznačují, že se neoblékáte pro sebe, ale spíše abyste přitáhla pohledy mužů.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Etiketa stolování

 1. 1
  Nikdy nezačínejte jíst, dokud nezačnou ostatní. Pokud sedíte v restauraci, nikdy se nepouštějte do jídla, pokud ještě ostatním jejich jídlo nedonesli. Když jste na nějakém večírku, počkejte s jídlem do té doby, než začne jíst hostitel.
 2. 2
  Nemluvte s plnou pusou. Je to nejen neslušné, ale také to může ostatním zkazit chuť k jídlu.
  • Také se snažte nikdy nekrkat, nesahat si na pusu a nikdy se u stolu nevrťte.
  • Pokud si musíte odkašlat, nebo kýchnout, přikryjte si pusu ubrouskem a odvraťte se od lidí.
 3. 3
  Pokud je to nutné, omluvte se ostatním. Musíte-li nutně od stolu vstát a jít například na toaletu, omluvte se a řekněte ostatním, kam jdete.
 4. 4
  Neposílejte SMSky ani nemluvte s nikým po telefonu. Nejen že tím vyrušíte ostatní lidi v restauraci, ale je to velmi neslušné vůči lidem, se kterými jíte, obzvláště pokud vám někdo z nich například jídlo vlastnoručně připravil. Počkejte až dojíte a potom si v klidu vyřiďte své telefonáty.
  • Během formálních večeří si vypínejte zvuk na telefonu.
 5. 5
  Lokty nesmějí být na stole. Toto pravidlo platí pro chvíle, během kterých jíte. Pokud jídlo ještě není na stole, nebo sedíte u stolu a pijete pouze nějaký nápoj, je povolené si lokty na stůl položit.
 6. 6
  Krájejte si jídlo na malé kousky. Je to zdravější, než jíst po velkých soustech a také vám to dá příležitost rychle jídlo požvýkat a spolknout, když se vás někdo na něco zeptá a vy máte právě plnou pusu. Není nic trapnějšího, než když si zrovna kousnete velkého sousta jídla a někdo se vás na něco zeptá.
 7. 7
  Berte si ze stolu pouze ty věci, na které dosáhnete. Jinak požádejte někoho, aby vám podal, co potřebujete.
  • Vždy podávejte sůl i pepř zároveň, i když si daná osoba řekla pouze o jedno z toho. Tato dvě dochucovadla mají být neustále pohromadě.
 8. 8
  Nezapomeňte používat svůj ubrousek. Když potřebujete, utřete si rty, nebo si očistěte prsty.
 9. 9
  Slušně poděkujte. Vždy poděkujte servírce či číšníkovi a také hostitelům na večeřích nebo večírcích. Pokud je přítomna osoba, která připravovala jídlo, pochvalte jí její umění.
  Reklama

Tipy

 • Pamatujte že být dámou neznamená měnit svůj osobní styl nebo kreativitu. Nesnažte se dodržovat pravidla, kterým sama stejně nevěříte.
 • Sledujte klasické filmy, získáte tak skvělou inspiraci.
 • Můžete se zapsat na lekce formální etikety.
Reklama

Související články

Jak si psát s klukem, který se vám líbíJak si psát s klukem, který se vám líbí
Jak si psát s dívkou, která se vám líbíJak si psát s dívkou, která se vám líbí
Jak poznat, jestli se líbíte mužiJak poznat, jestli se líbíte muži
Jak líbatJak líbat
Jak na první polibek s klukemJak na první polibek s klukem
Jak si vydělat peníze (pro teenagery)Jak si vydělat peníze (pro teenagery)
Jak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbíJak se chovat v přítomnosti kluka, který se vám líbí
Jak projít neohlášeným testem na drogyJak projít neohlášeným testem na drogy
Jak bezbolestně přijít o panenstvíJak bezbolestně přijít o panenství
Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10  12 let)Jak na to, aby se do tebe kluk zamiloval (Pro dívky 10 12 let)
Jak dát muži najevo, že se vám líbíJak dát muži najevo, že se vám líbí
Jak být hezkáJak být hezká
Jak se zeptat dívky, jestli s vámi chce choditJak se zeptat dívky, jestli s vámi chce chodit
Jak oslovit kluka, který se vám líbíJak oslovit kluka, který se vám líbí
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 57 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 509 krát
Kategorie: Mládí
Stránka byla zobrazena 11 509 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama