Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nikdo nikdy neřekl, že být dobrým otcem je jednoduché. Nezáleží na tom, jak staré děti máte nebo kolik jich máte. Musíte si uvědomit, že práce otce nikdy nekončí. Musíte být svým dětem k dispozici, musíte je umět vychovávat a být jím dobrým příkladem a také být citlivý vůči jejich potřebám, aniž byste je do něčeho nutili. Pokud chcete vědět, jak být dobrým otcem, tento článek vám to řekne.

Část 1
Část 1 ze 4:

Buďte svým dětem k dispozici

 1. 1
  Udělejte si čas na své děti. Vašim dětem nezáleží na tom, jestli jste byli povýšení nebo jestli jste koupili nejdražší dům ve čtvrti. Záleží jim na tom, abyste přišli na večeři domů, vzali je o víkendu na výlet a podívali se s nimi večer na nějaký film. Pokud chcete být dobrým otcem, musíte si umět udělat čas na své děti, bez ohledu na to, kolik máte práce.
  • Naplánujte si čas strávený s dětmi. Pokud máte čas v úterý, ve čtvrtek a v neděli, využijte toho a snažte se s dětmi strávit co nejvíce času.
  • Pokud máte více dětí, měli byste trávit čas také s každým zvlášť, aby se váš vztah mohl vyvinout.
  • Pokud jste moc unavení na to, abyste si šli se synem zahrát fotbal, podívejte se s ním alespoň na zápas v televizi, nebo si pusťte nějaký film. Je důležité být svým dětem k dispozici alespoň takto.
 2. 2
  Stůjte svým dětem po boku v nejdůležitějších chvílích. Měli byste se dětem sice věnovat častěji, ale je extrémně důležité být s nimi při důležitých událostech. Naplánujte si práci tak, abyste děti doprovodili první den do školy, abyste stíhali všechna jejich vystoupení a zápasy a nezapomínejte je podpořit u zkoušek ve škole.
  • Vaše děti si tyto chvíle budou pamatovat po celý život a když budete součástí těchto vzpomínek, budete mít pevnější vztah.
  • Možná máte tak moc práce, že máte pocit, že to bude důležitější, než se ukázat u průlomového okamžiku svého dítěte, ale buďte si jistí, že toho jednoho dne budete litovat.
 3. 3
  Učte své děti základní životní lekce. Musíte svým dětem být k dispozici také proto, abyste je naučili to, co v životě musejí umět. Naučte své děti základům hygieny, naučte je jezdit na kole a později i řídit auto. Můžete svého syna naučit, jak se správně holit. Vaše děti se budou muset naučit jak důležité abstraktní věci, tak malé každodenní úkoly. [1]
  • Rozdělte si tento úkol napůl s manželkou. Oba dva byste měli vaše děti učit stejným dílem.
  • Ukažte dětem, jak se poučit z chyb. Když vaše děti udělají něco špatně, měli byste jim pomoci poučit se z toho a vyhnout se stejným chybám i v minulosti. Neměli byste dělat vše za ně a chránit je před zklamáním.
 4. 4
  Zapracujte na komunikaci. Být svým dětem k dispozici v důležitých chvílích je důležité, ale je také důležité umět s dětmi správně komunikovat. Nemusíte spolu vždy dělat něco vzrušujícího, bude bohatě stačit, když se naučíte povídat si s nimi a budete se zajímat o jejich životy.
  • Každý den si s dětmi alespoň na chvíli popovídejte. Zeptejte se jich jak se mají, co je tento týden čeká a co se jim honí hlavou.
  • Pokud chcete pravdivou odpověď, neptejte se jen povrchně „jaký jsi měl den?“.
  • Pokud jsou vaše děti teenageři nebo chodí na univerzitu, pravděpodobně s vámi nebudou chtít probírat detaily každého svého dne. Mluvte s nimi často, ale snažte se nezastrašovat je a neslídit jim v soukromí.
 5. 5
  Podnikejte s dětmi výlety. Pokud chcete být dobrým otcem, měl byste své děti brát často na různé výlety, ať už společně s jejich matkou, nebo bez ní. Syny můžete brát rybařit nebo sjíždět řeku. Na takové zážitky nikdy nezapomenou. Snažte se brát je na zajímavá místa a ideálně si najděte jedno místo, kam spolu můžete jezdit třeba každý rok.
  • Pokud jezdíte na výlety i s matkou vašich dětí, dopřejte jí trochu klidu a věnujte se někdy jen dětem.
  • Když si naplánujete takové výlety dopředu, vaše děti se budou mít na co těšit.
 6. 6
  Udělejte si čas i sami na sebe. Je sice důležité být svým dětem k dispozici, ale nesmíte zapomínat ani na sebe. Pokud rádi trávíte nedělní dopoledne v dílně nebo si po obědě rádi na hodinku zdřímnete, nevzdávejte se toho. Potřeby svých dětí byste měli většinou stavět před vlastní potřeby, ale když se budete zanedbávat, nebudete schopni se dětem plně věnovat.
  • Když si neuděláte čas sami na sebe a nebudete relaxovat a dobíjet baterie, nebudete mít energii na děti a nebudete schopni jim věnovat pozornost.
  • Můžete mít v domě jedno místo, na kterém vás nemohou rušit ani děti. Když děti pochopí, že potřebujete nějaký čas jen pro sebe a že je to pro vás důležité, nebude jim to vadit.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Buďte dětem autoritou

 1. 1
  Odměňujte své děti za jejich úspěchy. Být dobrou autoritou neznamená dětem nadávat za každou chybu. Znamená to odměňovat je rozumně ve chvíli, kdy si to skutečně zaslouží. Také to znamená podporovat je v jejich snažení. Když mají děti samé jedničky, vzájemně si pomáhají nebo dokážou samy vyřešit nějaký spor, měli byste jim dát najevo, že jste na ně pyšní. Vezměte je do jejich oblíbené restaurace nebo s nimi jděte například do ZOO.
  • Když jsou děti ještě malé, nejlepší odměnou je pro ně projev lásky. Dávejte dětem stále najevo, že je milujete.
  • Když dítěti koupíte nějakou hračku za to, že se dobře chovalo, někdy to sice pomůže ho vychovat, ale neměli byste to dělat moc často. Děti by neměly mít hračky jako motivaci k dobrému chování.
  • Neodměňujte své děti za něco, co se od nich automaticky očekává, například za pomoc v domácnosti. Když je budete odměňovat, budou si myslet, že vám prokazují laskavost.
 2. 2
  Naučte se své děti správně trestat. Pokud chcete být dobrou autoritou, budete se muset naučit trestat děti za chyby. Rozhodně nemáme na mysli tělesné ani psychologické násilí. Jde jen o to dát dětem najevo, že udělaly chybu a že musí nést následky svého jednání. Až budou děti dost staré na to, aby to pochopily, měli byste jim to dobře vysvětlit. [2]
  • Promluvte si se svým partnerem o pravidlech ve vašem domě a o tom, jaké jsou další kroky pro rozvoj charakteru vašeho dítěte.
  • Musíte se se svým partnerem shodnout na tom, jak budete děti trestat. Následky by měly být stejné, ať už je řeší matka nebo otec. Pomůže vám to vyhnout se klasickému modelu „hodného rodiče“ a „zlého rodiče“.
 3. 3
  Buďte konzistentní. Je důležité neměnit pravidla a systém odměn a trestů. Když se dítě zachová špatně, mělo by být potrestáno vždy stejně, bez ohledu na to, jestli se to stalo například na veřejnosti, nebo jste byli naštvaní z práce. Když vaše dítě udělá něco dobře, nezapomeňte ho pochválit.
  • Když se nebudete chovat stejně, vaše děti si budou myslet, že za vaši špatnou náladu mohou ony.
 4. 4
  Nekřičte na ně. Někdy vás chování dětí rozčílí, ale křikem nic nevyřešíte. Pokud chcete křičet, dělejte to venku, nebo si zařvěte do polštáře. Na děti ale nekřičte, i když vás to bude stát hodně sebeovládání. Můžete někdy zvýšit hlas, ale když budete křičet, začnou se vás bát a nebudou s vámi komunikovat.
  • Bude to jistě těžké, ale vaše děti by nikdy neměly vidět, jak ztratíte nervy.
 5. 5
  Nechovejte se násilně. Nezáleží na tom, jak naštvaní jste. Nikdy byste děti neměli být ani jim jinak ubližovat. Zranili byste je tím psychicky i fyzicky a způsobili byste, že by vás přestaly mít rády. Když se děti budou bát výprasku, uzavřou se a nebudou s vámi chtít trávit čas. Za každou cenu si udržte chladnou hlavu a nikdy se nechovejte násilně. Jinak ztratíte úctu svých dětí.[3]
 6. 6
  Děti by vás měly milovat, ale také by z vás měly mít trochu respekt. Je důležité, aby děti věděly, že jste autorita a že vás nemohou obelhat. Důležité je ale i to, aby děti věděly, že je máte rádi a cítily to samé k vám. Pokud chcete být dobrým otcem, musíte najít rovnováhu mezi pevnou výchovou a láskou a pochopením.
  • Když to budete přehánět se strachem, děti se s vámi nebudou cítit dobře a nebudou se vám svěřovat.
  • Když to budete přehánět s láskou, děti budou mít pocit, že je zahlcujete svými city a nedáváte jim volnost.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Jděte jim dobrým příkladem

 1. 1
  Jděte svým dětem příkladem. Pokud chcete děti dobře vést, měli byste se chovat tak, aby se podle vás mohly řídit. Když budete pokrytec a budete sám dělat to, co jim zakazujete, budou z toho zmatené. Pokud chcete, aby se děti chovaly tak, jak sami chcete, musíte jim to nejprve předvést. Zkuste například toto:
  • Pokud nechcete, aby vaše děti kouřily a pily, neměli byste kouřit a pít v jejich přítomnosti – nebo raději vůbec.
  • Pokud chcete, aby se vaše děti chovali k ostatním lidem s úctou a laskavostí, musíte se chovat k číšníkovi v restauraci stejně slušně, jako ke svému nadřízenému.
  • Pokud nechcete, aby se vaše děti hádaly s ostatními dětmi, nezačínejte před nimi žádné hádky s jejich matkou.
 2. 2
  Chovejte se k jejich matce s úctou. Pokud chcete dětem jít dobrým příkladem, musíte se k jejich matce chovat s naprostou úctou. Pokud je to vaše manželka, ukazujte dětem, jak moc ji milujete, pomáhejte jí a užívejte si každou chvíli strávenou s ní. Když se nebudete chovat hezky ani k vlastní ženě, vaše děti si budou myslet, že se také mohou chovat škaredě k ostatním lidem. [4]
  • Součástí toho je také pomáhání v domácnosti. Nenechávejte všechnu práci na své ženě.
  • Chvalte svoji ženu před dětmi a dávejte jim všem najevo, že si jich vážíte.
  • Nejen že byste se k ženě měli chovat s úctou, ale měli byste s ní udržovat milující a pečující vztah. Když bude matka dětí spokojená, bude spokojená celá rodina.
  • Pokud jste s matkou dětí rozvedení, nikdy byste ji před dětmi neměli pomlouvat, i když spolu nemáte zrovna nejlepší vztahy. Když jim ukážete, že s matkou nemáte dobrý vztah, vystrašíte je.
 3. 3
  Naučte se přiznat své chyby. Nemusíte být dokonalý, abyste své děti mohl dobře vychovávat. Vlastně je lepší být nedokonalý, protože děti se tak alespoň naučí, že nikdo není dokonalý a všichni chybujeme. Když uděláte něco špatně, například vám ujedou nervy nebo zapomenete něco udělat, omluvte se a zdůrazněte, že jste udělal chybu.
  • Když zvládnete spolknout svoji pýchu před dětmi, uvidí, že je v pořádku, aby i ony přiznávaly své chyby.
  • Když přiznáte chybu, pro vztah s dětmi toho uděláte více, než kdybyste vždy všechno dělali „správně“.
 4. 4
  Pomáhejte v domácnosti. Pokud chcete, aby vaše děti pomáhaly s domácími pracemi, musíte to dělat taky a to i když máte vyčerpávající práci. Umývejte nádobí, utírejte prach a vysávejte koberec. Když děti uvidí, že uklízení je jen maminčina práce, nebudou ochotné jí s ním pomáhat.
  • Když budete manželce pomáhat, uděláte jí radost, vaše děti uvidí, že fungujete jako tým a jistě se k vám budou chtít přidat.
 5. 5
  Získejte si úctu svých dětí. Úctu si musíte zasloužit a měli byste se snažit ze všech sil získat si úctu svých dětí. Když s nimi nebudete trávit dost času, budete křičet na jejich matku a budete měnit pravidla výchovy, nebudou vás respektovat. Měli byste se chovat tak, aby k vám mohly vzhlížet, aby věděly, že jste upřímný a braly vás jako příklad správného chování.
  • Vaše děti by si neměly myslet, že jste dokonalý a bezmezně vás obdivovat. Měly by vědět, že jste jen člověk.
 6. 6
  Zahrnujte své děti láskou. Možná máte pocit, že jít dětem správným příkladem znamená také udržovat si trochu odstup, ale ve skutečnosti jde o to, abyste se s dětmi dokázali spojit a ukázali jim, jak moc je máte rádi. Každý den jim říkejte, že je máte rádi a že vám na nich záleží. [5]
  • Vaše děti vaši lásku potřebují bez ohledu na to, jak staré jsou.
  • Chvalte své děti a říkejte jim, že byste bez nich nemohli žít.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Jak porozumět svým dětem

 1. 1
  Uvědomte si, že vaše děti nejsou vy. Pokud chcete, aby děti pokračovaly v rodinném řemesle, chodily na stejnou školu nebo hrály fotbal tak jako vy, musíte si uvědomit, že se nemůžete rozhodovat za ně. Jejich touhy se s těmi vašimi možná nebudou shodovat. Musíte si uvědomit, že vaše děti možná vidí svět trochu jinak.
  • Nemyslete si, že je dobré dětem říkat, co mají dělat. Když se budete snažit je ovládat, nepomůžete tím jejich nezávislosti.
  • Chce to čas akceptovat touhy svých dětí. Pokud nepochopíte, proč se váš syn chce stát umělcem, když vy jste lékařem, v klidu ho požádejte o vysvětlení a snažte se ho pochopit.
  • Když budete své děti odsuzovat, přestanou se vám svěřovat.
  • Nechejte své děti, aby se rozhodovaly samy a podporujte jejich nezávislost. Možná chcete, aby hrály basketbal, ale lepší bude zapsat je do více kroužků a nechat je, aby si samy vybraly to, co je bude bavit.
 2. 2
  Uvědomte si, že časy se mění. Pokud chcete být dobrým otcem, musíte si uvědomit, že vaše děti nevyrůstají ve stejném prostředí, v jakém jste vyrůstali vy. Díky globalizaci, vlivu sociálních médií a politickým změnám v dnešní společnosti je pravděpodobné, že vaše děti budou řešit úplně jiné problémy, než jste řešili vy. [6]
  • Proto si uvědomte, že piercing, tetování, cestování a předmanželský sex jsou dnes naprosto běžné. Akceptujte to, že vaše děti žijí ve své době a že mohou mít chuť prozkoumat svět trochu jinak.
  • Jestli si myslíte, že víte naprosto přesně, jak svět funguje a jak by se vaše děti měly chovat, zpomalte a dovolte jim, aby byly samy sebou.
 3. 3
  Akceptujte chyby svých dětí. Pokud chcete být dobrým otcem, musíte si uvědomit, že ani vaše děti nejsou dokonalé a že také budou chybovat. Život je plný chyb, které nám pomáhají poučit se. Měli byste akceptovat tolik chyb, kolik bude nutné, ať už půjde o menší nehodu, neúspěch ve škole nebo špatný výběr partnera.
  • Když nedovolíte svým dětem čas od čas neuspět, nic se samy nenaučí. Možná je chcete chránit před všemi problémy, ale když se nenaučí dělat chyby a napravovat je, nebudou schopné se v životě rozhodovat.
  • Měli byste se o své děti starat a vychovávat je, ale měli byste je nechat, aby samy zjistily, co udělaly špatně a přišly na to, jak celou situaci řešit.
 4. 4
  Pochopte, že vaše děti mají svoje problémy. Pokud chcete být dobrým otcem, musíte poznat, kdy vaše děti něčím trpí a musíte být schopný naslouchat jejich potřebám. Pokud se vašemu synkovi nelíbí v novém městě a vaše dcera prochází prvním rozchodem, vyslechněte je a nabídněte jim podporu.
  • Nelze sice naprosto omluvit chladné a odměřené chování dětí, ale nesmíte zapomínat na to, že mají možná hlavu plnou problémů. Snažte se k nim chovat s pochopením a mluvit s nimi o jejich problémech.
  • Bude bohatě stačit, když řeknete: „Vidím, že tě něco trápí. Chceš si o tom promluvit?“
  • Zkuste se vcítit do svého dítěte. Pokud jste frustrovaní, snažte se pochopit, proč se vaše dítě chová tak, jak se chová.
  • Upřednostňujte své děti tím, že budete vždy přístupní pro rozhovory, i když plně nesouhlasíte s výběrem vašeho dítěte.
 5. 5
  Neočekávejte od svého dítěte nereálné věci. Život dítěte může být plný tlaku od sourozenců, spolužáků, učitelů a trenérů. Pomozte svým dětem porozumět svým touhám a zhodnotit své možnosti a omezení. Pomozte jim stanovit si realistické cíle a podporujte je v jejich snažení. Nikdy je ale nenuťte dělat něco, co samy nechtějí nebo nezvládají a neplňte si skrz ně své vlastní nedosažené sny.
 6. 6
  Uvědomte si, že vaše práce nikdy nekončí. Nemyslete si, že v 18 letech nebo po dokončení univerzity máte vše za sebou. Je sice důležité podporovat své děti a naučit je finanční a emocionální nezávislosti, ale je důležité také o ně pečovat a dávat jim najevo svoji lásku.
  Reklama

Tipy

 • Buďte s dětmi vždy trpěliví.
 • Vždy svým dětem naslouchejte.
 • Snažte se nechovat se pokrytecky a jít dětem dobrým příkladem.
 • Mluvte s dětmi, ne na děti.
 • Cílem výchovy dětí je ukázat jim, jaké chování je nevhodné a proč tomu tak je. *Využívat sílu ale nikdy není nutné, bez ohledu na to, jak staré dítě je. Často je lepší použít jiné formy trestů, například dítěti odepřít něco, co má rád. Zachováte jím jeho sebevědomí a úctu, ale dáte mu najevo, že udělalo něco špatně. Naučit děti, co je správné a co ne je dlouhodobý proces. Metody s krátkodobými výsledky mají většinou vážné dlouhodobé následky.
 • Vždy plaťte alimenty včas.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 88 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 623 krát
Kategorie: Rodinný život
Stránka byla zobrazena 9 623 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama