Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být dobrým přítelem není vždy jednoduché, ale když si uděláte čas a budete své přátelství pěstovat, bude to stát za tu snahu. S postupem let někteří lidé zůstanou po vašem boku, zatímco mnozí odejdou a vy si uvědomíte, že každé přátelství je nedocenitelné. Samozřejmě, abyste měli dobrého přítele, musíte také dobrým přítelem sami být, a to chce snahu a péči. Abyste byli dobrým přítelem, musíte pěstovat přátelství plné důvěry, pomoci příteli v nesnázích a prohlubovat svůj vztah, aby vydržel. Pokud chcete vědět, jak být dobrým přítelem, přečtěte si následující postup.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Buďte důvěryhodní

Stáhnout PDF
 1. 1
  Dodržujte své sliby. Nikdy neslibujte něco, co nedokážete dodržet, nebo si z toho alespoň nedělejte zvyk. Pokud slíbíte, že strávíte čas s přítelem a něco důležitého vám do toho vleze, vysvětlete celou situaci a doufejte, že je přátelství dost silné na to, aby zvládlo jak „ano“, tak „ne“. Nikdo není dokonalý, je v pořádku, když jednou za čas nedodržíte svůj slib, ale nesmí se to stávat pravidelně.
  • Když někomu něco slibujete, dívejte se mu do očí a mluvte pomalu, aby bylo jasné, že to myslíte vážně a že to neříkáte jen proto, že byste měli.
 2. 2
  Buďte spolehliví. Být spolehlivý je jedním z nejdůležitějších aspektů dobrého přítele. Nikdo nemá rád lidi, na které není spoleh a nikdo takové lidi nechce za své blízké přátele. Všichni známe lidi, kteří to myslí dobře a řeknou „OK, udělám to...“, ale nakonec to neudělají. Pokud je o vás, musíte vědět, kdy své přátele naštvete, jinak nakonec přestanou věřit všemu, co řeknete.
  • Pokud si nejste jistí, že něco zvládnete udělat, raději neslibujte. Místo toho buďte upřímní a řekněte rovnou, že si nejste jistí, jestli to stihnete.
  • Vaši přátelé by měli mít pořád pocit, že se na vás mohou spolehnout, i když jde o něco nepříjemného. Pokud jste s nimi pouze v dobrých chvílích, nejste ničím víc než přítelem do pohody.
 3. 3
  Když uděláte chybu, omluvte se. Pokud chcete, aby vám vaši přátelé důvěřovali, nesmíte se chovat tak, jako byste byli neomylní. Pokud víte, že jste udělali chyb, přiznejte ji a nepopírejte to. Přestože vaši přátelé nebudou mít z vaší chyby radost, budou rádi, že jste natolik dospělí a přiznali jste to, místo abyste předstírali, že je vše v pořádku, nebo obviňovali jiné lidi.
  • Když se omlouváte, vždy byste to měli dělat upřímně. Dovolte svým přátelům, aby zaslechli upřímnost ve vašem hlase. Nemyslete si, že je vám jedno, jak se budou cítit.
 4. 4
  Buďte upřímní. Pokud chcete být dobrým přítelem a chcete, aby vám lidé důvěřovali, musíte být upřímní ohledně svých pocitů, ohledně činů svých přátel a ohledně toho, jak vidíte své přátelství dál. Pokud jste upřímní, otevře vám to dveře ke komunikaci se svými přáteli a ti pak budou mít větší šanci se vám otevřít. Pokud vás nějaký kamarád zranil, nebojte se o tom mluvit, pokud vás něco štve, také byste si o tom s přítelem měli promluvit.
  • Být upřímný a být přímočarý a bez servítek ubližovat přátelům je rozdíl. Pokud si myslíte, že má váš kamarád například problémy s pitím, dlužíte mu rozhovor na toto téma. Pokud si ale myslíte, že vaší kamarádce moc nesluší její nové šaty, měli byste raději držet jazyk za zuby.
  • Buďte opravdoví. Spojujte se s lidmi, kterých si ceníte, pokud chcete mít dlouhodobé přátelství. Investujte do lidí, které chcete mít okolo sebe. Pokud vaše chování postrádá upřímnost, vaše kamarádství nevydrží.
 5. 5
  Nevyužívejte lidi. Pokud vás jeden z vašich přátel podezírá, že ho jen využíváte, rychle se na vás vykašle. Dobrá přátelství nevznikají tak, že doufáte, že se svezete na něčí oblíbenosti. Pokud se snažíte se s někým spřátelit jen proto, abyste se dostali na nějaká místa, nejde o přátelství, ale oportunismus – nakonec se stejně ukáže, jak povrchní jste byli.
  • Pokud máte takovou pověst, že lidi využíváte, nikdo se s vámi nebude chtít příliš spřátelit.
  • Přátelství znamená umět dávat i brát. Je jistě pohodlné nechat se každý den vozit do školy od kamaráda, ale měli byste za to také něco udělat pro něj.
 6. 6
  Buďte loajální. Pokud vám váš přítel řekne něco důvěrného, nemluvte o tom s nikým jiným, stejně tak jako byste očekávali, že váš kamarád nevyzradí vaše tajemství. Nemluvte o tom tomuto příteli za zády a neroznášejte drby o tom, co jste se dozvěděli. Nikdy o svých kamarádech neříkejte nic, co byste nebyli schopni jim říct do očí. Buďte vůči svým skutečným přátelům loajální a buďte připraveni je obhajovat, pokud je pomlouvají noví přátelé, nebo dokonce skoro cizí lidé.
  • Součástí loajality je porozumění tomu, jak důležité je dlouhodobé a stabilní přátelství. Nezahazujte to jen proto, abyste mohli strávit všechen čas s novým přítelem/přítelkyní nebo skvělým kamarádem, kterého jste právě poznali.
  • Pokud je o vás známo, že roznášíte drby, vaši přátelé to brzy zjistí a nebudou se s vámi chtít bavit o ničem osobním – dokonce s vámi ani nebudou chtít trávit čas.
  • Nedovolte nikomu, aby říkal o vašich kamarádech nehezké věci. Než si vyslechnete také názor svého kamaráda, přistupujte ke všem takovým poznámkám jako k drbům. Pokud někdo řekne něco, co vás šokuje a nezdá se, že by to váš kamarád skutečně mohl říci/udělat, řekněte například: „Já ho/ji znám a tohle se mi prostě nezdá. Promluvím si s ní/m o tom. Do té doby takové řeči prosím neroznášej.“
 7. 7
  Mějte respekt. Dobří přátelé se respektují a navzájem se podporují. Pokud má váš kamarád určité životní hodnoty a názory, které se neslučují s vašimi, respektujte jeho volby a buďte otevření si o nich něco poslechnout. Pokud chcete, aby vám váš kamarád důvěřoval, měli byste být schopni vyjadřovat i nesouhlasné názory a diskutovat společně. Pokud si váš kamarád myslí, že hned odstřelíte každý jeho dobrý nápad, nebude si vašeho přátelství cenit.
  • Někdy vaši přátelé říkají nudné nebo otravné věci, ale pokud je respektujete, dáte jim prostor se vyslovit a nebudete je za to soudit.
  • Když se na něčem neshodnete, s respektem nesouhlaste a buďte ochotni si poslechnout názor kamaráda.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte přátelům oporou

Stáhnout PDF
 1. 1
  Buďte nezištní. Přestože to nejde neustále, nesobeckost je důležitou součástí přátelství. Kdykoli to jde, dělejte pro své kamarády všechno, ale udržujte to v rovnováze. Pokud jsou k vám milí, oplaťte jim to stejnou mincí, vaše přátelství se tím posílí. Pokud si o vás lidé myslí, že jste sobečtí a s přáteli se stýkáte, jen když něco potřebujete, lidé budou vědět, že vám na nich nezáleží.
  • Prokažte příteli laskavost proto, že mu rádi pomůžete, ne proto, že za to očekáváte něco nazpátek.
  • Existuje rozdíl mezi nezištností v pravý čas a tomu, že lidem dovolíte po sobě šlapat. Pokud máte pocit, že přátelům pořád jen pomáháte a nic za to nedostáváte, máte problém.
  • Nezneužívejte cizí pohostinnosti a štědrosti. Když pro vás kamarád udělá něco hezkého, rychle mu to oplaťte. Když si půjčíte peníze, vraťte je, jakmile to půjde. Když máte pocit, že byste již měli jít, odejděte.
 2. 2
  Buďte dobrým posluchačem. Nesnažte se mluvit sami a udělejte si čas na to, abyste porozuměli svým přátelům, když s vámi mluví. Zní to jednoduše, ale ujistěte se, že posloucháte alespoň tak moc, jak mluvíte o sobě. Pokud při každém rozhovoru mluvíte pouze vy a pouze o svých pocitech, váš kamarád z tohoto vztahu nebude mít nic. Naslouchání vás propojuje a ujišťuje vás, že vám na sobě záleží.
  • Pokud pouze čekáte na to, až někdo domluví, abyste mohli rychle říct, co si myslíte vy, bude to lidem zřejmé.
  • Zkuste najít rovnováhu a nechejte svého kamaráda mluvit polovinu času. Přestože jsou někteří lidé plašší než ostatní, pokud váš kamarád cítí, že se nedostane ke slovu, vaše přátelství pravděpodobně nebude vzkvétat.
 3. 3
  Pomáhejte přátelům v nesnázích. Abyste byli skutečnou podporou, musíte na své přátele dávat pozor, když se potýkají s nesnázemi. Pokud cítíte, že se nějaký váš kamarád dostal do problémů, které nezvládá řešit, jako například drogy, promiskuita nebo problémy s pitím, pomozte mu dostat se z této situace tak, že ukážete, že se o tom nebojíte mluvit.
  • Nepředpokládejte rovnou, že to váš kamarád zvládne sám, může jít zrovna o takovou situaci, kdy je nutné zapojit váš zdravý rozum a probudit ho z letargie. Pokud vidíte problém, mluvte o něm, i když se vám to může zdát divné.
  • Dejte svému kamarádovi najevo, že jste zde pro něho a může se u vás vyplakat, až mu bude zle. Pokud se váš kamarád nebude cítit tak osamocen, bude pro něho jednodušší se vypořádat se svými problémy.
  • Pokud jediné, co chce váš kamarád s problémem dělat je mluvit o něm, je to v pořádku, ale měli byste mu také pomoci najít praktická řešení jeho nesnází.
  • Pokud například váš kamarád přizná, že trpí poruchou příjmu potravy a prostě vám slíbí, že začne jíst více, musíte si s ním promluvit o vážnějších řešeních jeho problému, například návštěvě lékaře.
 4. 4
  Starejte se o své přátele v době krize. Pokud musí jít váš kamarád do nemocnice, navštivte ho. Pokud jeho pes utekl, pomozte mu ho najít. Pokud potřebuje vyzvednout/někam odvézt, buďte tam. Když kamarád chybí ve škole, pište si za něho poznámky. Pokud bydlíte daleko od sebe, posílejte mu dopisy a pohledy. Když kamarádovi někdo v rodině umře, jděte s ním na pohřeb. Dejte svým přátelům najevo, že s vámi mohou kdykoli počítat.
  • Ujistěte se, že váš kamarád není neustále v krizi, a jestli si takové krize jen nevymýšlí. Měli byste být schopni mu pomoci, když je mu těžko, ale neměli byste na tom stavět celý svůj vztah.
  • Součástí přátelství je také poskytnout emocionální podporu, když je člověk v krizi. Starejte se o své přátele a dovolte jim, aby si ve vaší přítomnosti poplakali. Podejte jim kapesník a pozorně naslouchejte. Nemusíte říkat nic, pokud nemáte co říct – jen buďte klidní a povzbudiví.
  • Pokud váš kamarád prochází krizí, neříkejte: „Všechno bude v pořádku,“ když víte, že nebude. Někdy je těžké to říct, ale falešné uklidňování je někdy horší, než žádné. Místo toho dejte svému kamarádovi najevo, že jste zde pro něho/ni. Buďte upřímní a snažte se myslet pozitivně.
  • Pokud váš kamarád mluví o tom, že chce spáchat sebevraždu, ihned to někomu povězte. Toto pravidlo je důležitější, než „respektovat soukromí“, protože i když vás váš přítel žádá, abyste to nikomu neřekli, je správné to udělat. Navrhněte kamarádovi nějakou linku bezpečí, nebo profesionální pomoc. Promluvte si se svými a s jeho rodiči nebo partnerem (pokud zrovna oni nestojí za všemi problémy), ale nikoho dalšího do toho nezatahujte.
 5. 5
  Dávejte promyšlené rady. Abyste mohli být dobrým přítelem, měli byste být schopni podívat se na situaci kamaráda z jeho pohledu a poskytnout svůj názor, namísto abyste trvali na tom, že kamarád udělá to, co mu radíte. Nesuďte své přátele, prostě jim jen poraďte, když to potřebují.
  • Vyhněte se radám, o které si nikdo neřekl. Buďte ale ochotni poskytnout radu, když jste si jistí, že ji člověk chce. Vždy se nejprve zeptejte, zda můžete nějak poradit.
  • V některých případech je nutné trochu „tvrdé lásky“, abyste dostali přítele z nebezpečné situace. Buďte ale diskrétní – nechcete ho přece poučovat. Řekněte kamarádovi, jak vnímáte jeho situaci pomocí faktů a navrhněte, co byste udělali, kdybyste byli v jeho kůži.
 6. 6
  Dejte přátelům prostor, když ho potřebují. Součástí podpory je i fakt, že váš přítel s vámi nebude chtít trávit veškerý čas. Naučte se odstoupit a dát svým kamarádům nějaký prostor. Pochopte, když chce být kamarád o samotě a raději buďte s jinými lidmi. není důvod na někom viset. Pokud se budete o svého kamaráda starat a neustále mu volat, budete působit jako majetnický partner a to se vašemu kamarádovi líbit nebude.
  • Nebuďte žárliví, když má váš kamarád také jiné kamarády. Každý vztah je jedinečný a jiný a to neznamená, že vás váš kamarád přehlíží.
  • Když čas od času strávíte čas i s jinými přáteli, dodáte si tím prostor a odpočinek a budete se na sebe potom těšit ještě více a budete si toho mít více co říct.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Zajistěte, aby vaše přátelství přetrvalo

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naučte se odpouštět. Pokud chcete, aby vaše přátelství vydrželo, měli byste být schopni odpouštět a dívat se dopředu. Pokud to v sobě dusíte a dovolíte svému vzteku, aby se nahromadil, nebudete schopni se přes něj přenést. Uvědomte si, že nikdo není dokonalý a že vašemu příteli je líto, co udělal, nebo si uvědomte, že nešlo o nic podstatného a měli byste na problémy zapomenout.
  • Pokud váš kamarád udělal něco skutečně neomluvitelného, je lepší jít dál, než se snažit zachránit již mrtvé přátelství. Tohle by se ale mělo stávat velmi zřídka.
  • Pokud jste na kamaráda naštvaní, nikdy nebudete schopni mu odpustit, dokud si o tom v klidu nepromluvíte. Nedržte tedy emoce v sobě.
 2. 2
  Přijměte své přátele takové, jací jsou. Aby vám přátelství vydržela, neměli byste se snažit lidi měnit, nebo se snažit je přimět, aby svět viděli z vaší perspektivy. Pokud jste konzervativní a váš kamarád je liberál, akceptujte to, místo abyste se kvůli tomu pořád hádali. Měli byste ocenit jinou perspektivu, kterou vám váš přítel dokáže poskytnout a nesnažit se donutit ho, aby přejímal vaše názory a pohledy.
  • Čím více času spolu trávíte, tím méně si idealizujete jeden druhého a tím snáze akceptujete, kdo skutečně jste. O tom je skutečně pravé přátelství – když vám na člověku záleží, i když víte, že má mnoho chyb.
 3. 3
  Udělejte i něco navíc. Váš kamarád na vás počká, než si uděláte domácí úkol. Skvělý kamarád vám ale celou noc s úkoly bude pomáhat. Pamatujte, že pokud jste dobrým přítelem, lidé budou chtít být dobrými přáteli s vámi. Uvědomte si, kdy je potřeba udělat něco navíc, abyste kamarádovi pomohli a nezapomeňte, že dobrý kamarád bude ochotný to samé udělat i pro vás.
  • Pokud víte, že vás kamarád skutečně potřebuje, ale přesto tvrdí, že to nemusíte dělat, naučte se číst mezi řádky a nikdy se na kamaráda nevykašlete, když vás potřebuje, ale neumí si o to říct.
 4. 4
  Buďte v kontaktu, ať se děje cokoli. Během let se lidé často postupně odcizí. Možná se každý nastěhujete do jiného města a budete schopni se vídat pouze zřídka. Někdy proběhnou celá léta, aniž byste byli v kontaktu. Pokud vám na vašem kamarádovi záleží, zavolejte mu! Bude rád/a, že vás slyší. V minulosti jste měli důvod k tomu, že jste byli přátelé a možná zjistíte, že tato vazba je mezi vámi stále.
  • Nedovolte vzdálenosti, aby určovala váš vztah. Pokud je vaše přátelství silné, mělo by vydržet i obrovské vzdálenosti.
  • Stanovte si, že si každý měsíc zavoláte na Skypu nebo telefonem, i když jste v úplně jiné časové zóně. Pokud se to stane zvykem, vaše přátelství bude stále vzkvétat.
 5. 5
  Dovolte přátelství, aby se vyvinulo. Pokud chcete být dobrým přítelem, musíte pochopit, že vaše přátelství nebude stejné na střední, na vysoké, nebo v dospělosti. Je jisté, že když vám bylo 14 let, užili jste si spoustu legrace, ale když jste nyní každý na jiné univerzitě, nebo již máte vážné vztahy, je přirozené, že spolu nebudete trávit tolik času. To neznamená, že vaše přátelství není silné, pouze to znamená, že se vaše životy vyvíjejí a vaše přátelství se v průběhu let mění.
  • Nesnažte se mít stejné přátelství, jako před deseti lety. Představte si ho jako flexibilní vztah, ne neměnný.
  • Pokud je váš kamarád ženatý a má dvě děti, nebo třeba jen s někým vážně chodí a vy ne, respektujte fakt, že i když mu na vás velmi záleží, nebude už schopný pro vás být k dispozici 24 hodin denně.
  • Naučte se ocenit změny, kterými vaše přátelství prošlo a také se snažte sami se vyvíjet s postupem času.
  Reklama

Tipy

 • Když si něco vypůjčíte od kamaráda, dávejte na to dobrý pozor a vraťte to zpět, aniž by si o to musel říkat.
 • Řekněte svým přátelům, že si ceníte jejich společnosti a zeptejte se jich, jak se měli, když jste se neviděli. Rozzáří to jejich den a posílí to vaše přátelství.
 • Upřímná komunikace je tím nejlepším základem dobrého přátelství. Pokud spolu nedokážete mluvit bez zábran, pravděpodobně máte složité a také těžko udržitelné přátelství.
 • Pokud váš kamarád někomu udělá nebo řekne něco zlého, řekněte mu, že se vám to nelíbí a postavte se za druhou osobu, ale kamarádovi odpusťte.
 • Nenastavujte si příliš mnoho očekávání a cílů – dovolte přátelství, aby se samo vyvíjelo vlastním tempem.
 • Nesnažte se být kopií svého kamaráda – rozdíly dělají skvělé přátele. Navíc to může být nepříjemné, protože vám nebude chtít věřit, když ho budete napodobovat. Ukažte své rozdíly a buďte na ně pyšní.
 • Nemusíte utrácet moc peněz, ani věnovat člověku příliš moc času, abyste byli dobrým přítelem. Nejlepší dárky jsou ty vyrobené, které jsou od srdce. Telefonát také může někdy znamenat tolik, co návštěva.
 • Škádlete kamarády kvůli věcem, na které jsou pyšní. Čím lépe své kamarády znáte, tím snazší pro vás bude najít jejich citlivá místa a trochu je poškádlit, místo abyste si je dobírali.
 • Kamarád, kterého máte jen v práci nebo ve škole, je také kamarád. Buďte za tento druh kamarádství spojovaný s místem, kde se oba pohybujete, vděční.
 • Ujistěte se, že když je kamarád v nemocnici, nikdy tam nebude muset být sám.
 • Pořád přátelům připomínejte, jak moc je máte rádi a jak si jich vážíte, budou z toho mít velkou radost.
 • Pokud nějakého kamaráda vyčlenili ze skupiny, hrajte si s ním vy.
 • Užívejte si společnost jeden druhého. Nejde o to, abyste si radili jen ohledně srdečních záležitostí – tedy alespoň by to tak být nemělo. Ujistěte se, že si spolu užijete legraci a dělejte někdy spontánní aktivity. Buďte pozitivní silou v životě svého kamaráda.
 • Pokud se na kamaráda někdy zlobíte, řekněte mu to a dejte to do pořádku, neskrývejte své pocity a vztek.
 • Pokud uděláte něco špatně, ihned se omluvte, nebo pošlete omluvný dopis, nečekejte s tím několik dní!
 • Pokud je někdo dobrý v matematice, neříkejte: „Sedí celé noci nad knihami jako blázen!“ Namísto toho řekněte třeba: „Ta holka zná každé slovo z té knížky nazpaměť!“ Budete tak působit pozitivněji.
Reklama

Varování

 • Pokud si váš kamarád našel i jiné kamarády, nebuďte žárliví, nikdo nemá rád žárlivce. Mějte ve své přátelství trochu důvěry!
 • Nikdo nemá rád, když ho lidi uráží, dávejte si tedy pozor na to, jak kamarády škádlíte. Pokud vám řeknou, ať toho necháte, poslechněte.
 • Pokud se k vám nějaký kamarád nechová hezky i když vy se k němu hezky chováte, není důvod, abyste dál byli přáteli. Nebuďte ve styku s nikým, kdo se k vám nechová hezky.
 • Neočekávejte, že vaše přátelství bude ihned pevné a vydrží všechno – uvědomte si, že pokud má být skutečně speciální, bude chvíli trvat ho vypěstovat.
 • Nemluvte o věcech, kvůli kterým by se váš kamarád mohl cítit špatně. Nikdo se s takovými lidmi nebaví rád. Například pokud někdo z kamarádovy rodiny nedávno umřel, nebavte se o věcech okolo smrti. (POZN. Je v pořádku se kamaráda zeptat, jak se cítí, možná bude potřebovat pomoc. Není tedy v pořádku to úplně ignorovat.)
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 191 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 667 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 10 667 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama