Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Prodej je umění. Musíte být asertivní, ale i pasivní a musíte mít charisma, abyste byli schopni prodat cokoli komukoli. V tomto článku se dozvíte, jak být důvěryhodný, asertivní a optimistický a jak přesvědčit zákazníky, aby u vás nakupovali.

Část 1
Část 1 ze 3:

Důvěryhodnost

 1. 1
  Zákazník by pro vás měl být na prvním místě. Když vám lidé nebudou důvěřovat, nepodaří se vám jim něco prodat. Přesvědčit člověka, že potřebuje to, co nabízíte, vyžaduje upřímnou touhu uskutečnit obchod, asertivitu a upřímnost. Když vám zákazník nebude důvěřovat, nebude chtít uskutečnit žádný obchod.
 2. 2
  Zkuste se do zákazníka vcítit. Zjistěte, co zákazník skutečně chce a proč to chce. Lidé kupují věci proto, že je k něčemu potřebují. Zjistěte, po čem váš zákazník touží a stanete se dobrým prodejcem.
  • Umožněte zákazníkovi, aby vedl rozhovor a ptejte se ho na různé otázky, které vám pomohou zjistit, po čem touží. Pokud zákazník řekne, že shání oblek, zeptejte se ho, na jakou příležitost. Prodávat něco člověku, který se chystá na pohřeb je úplně jiné, než prodávat něco člověku, který byl nedávno povýšen.
  • Pokud zákazník vyjádří zájem o nějakou věc, zeptejte se ho na to. Umožněte mu vybrat si produkt, který se mu líbí a zároveň zjistěte něco o jeho vkusu a motivaci.
 3. 3
  Staňte se expertem ve svém oboru. Naučte se vše, co je možné se o vašem produktu naučit a orientujte se i v konkurenci, abyste zákazníkovi mohli jasně vysvětlit, proč je pro něho váš produkt ten pravý.
  • Pokud prodáváte basketbalové boty, zjistěte si, kteří hráči nosí jaké značky, které boty lidé sbírají a také něco o historii vašich bot. Také se naučte všechny technické parametry.
 4. 4
  Pokud chcete být skutečně dobrým prodejcem, musíte udělat ještě něco navíc. Napište si jména a kontaktní informace svých zákazníků a po uskutečnění prodeje jim napište nebo zavolejte a zeptejte se jich, zda jsou s nákupem spokojeni. Zajistíte tím, že se k vám lidé budou rádi vracet a že vás doporučí všem svým přátelům.
 5. 5
  Snažte se vypadat dobře. Neexistuje žádný konkrétní styl, který byste jako prodejce měli mít – prodejce aut se pravděpodobně bude oblékat jinak, než prodejce kytar. Musíte ale zjistit, jaké oblečení se nejvíce hodí a snažit se vypadat dobře. Pečujte o sebe, noste čisté oblečení a chovejte se přátelsky.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Asertivita

 1. 1
  Připravte se na to, že s vámi klienti nebudou souhlasit. Věnujte pozornost reakcím zákazníkům. Obličejové výrazy a řeč těla vám toho prozradí spoustu o tom, co si zákazník myslí. Až jim ponesete produkt, který jim chcete prodat, nezapomínejte na to, že je vaším úkolem uskutečnit. Když odhadnete, co bude zákazníkovi vadit nejvíce, budete si moci připravit taktní, ale zároveň přesvědčivé odpovědi. [1]
  • Pokud nějaký produkt zákazníka vůbec nezajímá, nenuťte mu ho. Můžete vyjmenovat jeho výhody, ale zároveň byste měli souhlasit se zákazníkem: „Máte pravdu, je dražší, než ty ostatní. Šití této boty trvá déle, ale díky tomu je kvalitnější.“
 2. 2
  Buďte logičtí. Pokud pracujete za provizi, bude pro vás pravděpodobně lákavé za každou cenu prodávat ty nejdražší věci. Když se ale budete snažit prodat domácí kino někomu, kdo žije v garsonce, neprokážete tím, že jste dobrým prodejcem. Musíte myslet také na to, co zákazník potřebuje.
 3. 3
  Řekněte si o prodej. Pokud se zákazník nemůže rozhodnout, můžete ho trochu postrčit. Ujistěte se, že jste mu nabídli to nejlepší a zeptejte se ho: „Mohu vám to odložit u pokladny, abyste mohli pokračovat v nákupu?“
 4. 4
  Prodávejte lidem více věcí. Až budete mít potvrzený obchod, snažte se prodat danému člověku ještě více věcí. Pokud jste někomu prodali tiskárnu nabídněte mu výhodné náplně, nebo papíry. Zaobalte to tak, aby zákazník viděl, že díky tomu ušetří čas o peníze: „Nakonec to budete stejně potřebovat, takže je určitě lepší si to koupit hned, abyste to později nemuseli shánět jinde.“
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Optimismus

 1. 1
  Zapomeňte na špatné prodeje. Když budete příliš často přemýšlet o prodejích, které se vám nepodařilo uskutečnit, bude to pro vás frustrující. Naučte se zapomínat na neúspěchy a myslet na budoucnost. Využívejte všech příležitostí, které vám pomohou dosáhnout větších úspěchů.
  • Každý neuskutečněný obchod berte jako lekci a poučte se z něho.
 2. 2
  Soustřeďte se na své vlastní prodeje. V některých obchodech manažeři podporují konkurenci mezi prodejci a zveřejňují počet prodejů na každého zaměstnance. [2] Je to sice dobrý způsob, jak podpořit prodeje, ale když se budete srovnávat s ostatními prodejci, může to pro vás být nepříjemné.
  • Pokud se vám podaří uskutečnit hodně prodejů, mějte z toho radost, ale nemělo by to být vaším jediným cílem. Práce by pro vás měla být pouze prací. Volný čas věnujte svým koníčkům a nemyslete stále jen na to, kolik se vám toho podařilo prodat.
 3. 3
  Mějte stále co dělat. Čím více prodejů budete zkoušet uskutečnit, tím snazší to pro vás bude. Bude pro vás potom jednodušší vypořádat se s neúspěchy překážkami. Když budete zákazníky přesvědčovat, aby u vás nakupovali, práce vám bude rychleji utíkat.
 4. 4
  Nikoho neobviňujte. Ať se stane cokoli, snažte se nikoho neobviňovat. Zákazník má právo se rozhodnout, zda si chce danou věc koupit. Když u vás nakonec nenakoupí, neberte to jako selhání. Berte sami sebe jako poradce při obchodní transakci. Poskytnete zákazníkovi své rady, ale když se nakonec rozhodne danou věc nekoupit, zapomeňte na to.
  Reklama

Tipy

 • Nezapomínejte na to, že vaším úkolem je pomáhat zákazníkům.
 • Pečlivě zákazníkům naslouchejte a snažte se podle toho nabízet produkty, které by jim mohly vyhovovat. Nabízejte jim produkty stejným způsobem, jakým si o ně říkají.
 • Nikdy zákazníky nevoďte za nos, poznali by to.
 • Přizpůsobte se svým zákazníkům. Každý člověk hledá něco jiného, takže se snažte ke každému zákazníkovi přistupovat individuálně.
Reklama

O tomto wikiHow

Maureen Taylor
Spoluautorem článku je :
Poradce pro korporátní komunikaci
Tento článek spoluautorem článku je Maureen Taylor. Maureen Taylor je generální ředitelkou a zakladatelkou společnosti SNP Communications, podnikové komunikační firmy se sídlem v San Francisco Bay. Pomáhá vedoucím představitelům, zakladatelům a inovátorům ve všech odvětvích, kteří její služby zasílání a doručování zpráv vyžívají již více než 25 let. Tento článek byl zobrazen 8 929 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 8 929 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama