X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 26 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 7 430 krát
Opravdový vůdce musí dávat dobrý příklad. Musí být ve svém oboru kapacita. Musí mít u ostatních zasloužený respekt. Vedoucí pozici můžete zastávat na různých místech, v práci nebo třeba ve sportovním týmu. Zde je několik tipů na to, jak být dobrým vůdcem v jakékoliv situaci.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Vedoucí pozice v pracovním kolektivu
-
1Jděte dobrým příkladem. Abyste si získali respekt, musíte být dobří v oboru. Lidé vám budou naslouchat jen tehdy, když budete práci rozumět.
- Diskutujte o svých zkušenostech. Nepředvádějte se, nechte své zaměstnance, ať sami pochopí, jak dlouho se pohybujete v oboru a co jste dokázali. Nejen, že budou chápat, proč zrovna vy sedíte v ředitelském křesle, ale budou mít větší chuť a nadšení pro práci ve vašem týmu.
- Buďte profesionální. I když jste povýšili na ředitele, buďte ke všem svým zaměstnancům milí. Oblékejte se vhodně k prostředí a své pozici, na schůze a porady choďte včas a komunikujte profesionálním způsobem.
-
2Jasně formulujte své požadavky a pravidla. Ať už jste ředitelem velké firmy, nebo vedoucím party čtyř děníků, je důležité, abyste svá očekávání jasně vysvětlili hned na začátku.
- Sestavte seznam pravidel, který se bude pevně dodržovat a na který budete moci vždy odkázat.
- Pracujete-li spolu na konkrétním projektu, je důležité si dílčí cíle a očekávání vytyčit hned na začátku. Tak budou vaši podřízení motivovaní a nebude docházet ke zmatkům. Všechno si pokud možno sepište.
- Neměňte zavedená pravidla v polovině projektu. Nějakým úpravám se samozřejmě nevyhnete, nicméně je důležité své požadavky nejen jasně formulovat, ale také být konzistentní. Pokud budete pravidla neustále měnit za pochodu, zaměstnanci vás nebudou brát vážně.
-
3Nechte místo pro tvůrčí návrhy. I když musíte být důslední, dejte i ostatním prostor pro návrhy a názory. Jinak budete vypadat jako diktátor. Od zaměstnanců se můžete naučit spoustu užitečných věcí, které vaši firmu postrčí dál.
- Zajímejte se nenásilným způsobem o zpětnou vazbu. Až projekt dokončíte, zjistěte názory vašich zaměstnanců. Uspořádejte poradu nebo firemní večírek. Neptejte se zaměstnanců jen strohým emailem, to je spíše vyděsí.
- Na názory se ptejte tváří v tvář. Na konci porady se vždy ptejte, zda mají zúčastnění nějaké připomínky nebo dotazy. Zaměstnanci tak budou mít čas přemýšlet o projektu, na kterém pracují. Nebojte se rovněž občas pozvat jednotlivé zaměstnance do kanceláře a projekt probrat podrobněji. Dejte jim najevo, že jejich úhel pohledu je pro vás důležitý.
-
4Za dobrou práci a chování zaměstnance odměňte. Být dobrým vedoucím znamená udržovat vysokou úroveň morálky a zaměstnance motivovat. Odměna může být koneckonců i zábava!
- Každý měsíc po úspěšné uzávěrce uspořádejte firemní večeři. Nejen, že si pochutnáte, ale zároveň se dostanete blíže ke svým kolegům. Je to skvělá motivace k tomu, aby plnili úkoly včas.
- Nebojte se vyzdvihnout něčí "konkrétní úspěchy", pokud toho bude zapotřebí. Jestliže některý z vašich zaměstnanců dokázal něco mimořádného, rozhodně neublíží o jeho úspěchu rozeslat hromadný email, nebo se o tom zmínit na poradě. Možná, že bude trochu v rozpacích, nicméně dáte mu tak najevo, že vidíte, jak se v práci snaží.
- Dobré zaměstnance extra odměňujte. Odměna, ať už finanční či v podobě volných vstupenek do kina, může pracovníky pobídnout k lepšímu výkonu. A vy navíc budete vypadat jako cool šéf.
-
5Buďte oblíbení. Nejdůležitější samozřejmě aby vás zaměstnanci respektovali, ale neuškodí, když si o vás budou myslet, že jste fajn člověk. Budou pak pro vás pracovat s větší chutí a budou vás brát za přirozeného vůdce! Tady je několik tipů na to, jak být oblíbenější:
- Přiznejte svou chybu. Nikdo není dokonalý, a když občas přiznáte, že něco nevyšlo tak, jak jste plánovali, v očích lidí stoupnete v ceně. Pochopitelně neberte neustále vinu jen na sebe a nepřiznávejte každé sebemenší klopýtnutí – jinak budete vypadat jako trouba, který nemá páru o tom, co dělá.
- Podělte se občas o informace ze svého soukromí. Nemusíte být s podřízenými kamarádi, ale občas se zmínit o rodině nebo o své minulosti vás k zaměstnancům přiblíží a budou ve vás vidět člověka.
- Buďte ve svém chování konzistentní. Pokud jste přátelští na poradách, ale kolegu na chodbě ani nepozdravíte, zaměstnanci to budou chápat jako smíšené signály a to vám na oblíbenosti nepřidá. Buďte milí a srdeční neustále – nejen v důležitých okamžicích.
- Zároveň ale nebuďte až příliš družní. Nepomlouvejte, nesnažte si z podřízených udělat nejlepší přátele. Je dobré s nimi vycházet kamarádsky, pokud ale trávíte veškerý čas u kávovaru povídáním s ostatními, lidé ve vás budou vidět spíš patolízala, než schopného vedoucího.
- Nezačínejte si na pracovišti intimní vztah. Téměř vždycky to končí špatně a vy můžete přijít nejen o respekt u podřízených, ale rovnou o svou práci.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Kapitán ve sportu
-
1Neustále dokazujte, že jste dobrý týmový hráč. Možná jste kapitánem týmu nebo jednoduše hvězdou mužstva, to ale neznamená, že se přestanete chovat přátelsky a slušně.
- Pokud trénujete se členy svého týmu, podporujte je. Místo toho, abyste se předváděli a byli nepříčetní pokud udělají chybu, ukazujte jim, jak se zlepšovat. Za úspěchy je nezapomeňte chválit.
- V den zápasu či závodů je důležité dívat se soupeřům do očí, potřást si s nimi rukama a názorně ukázat, že jste soustředěni na sport. Ne na to, že druhý tým má nemožné dresy. Pokud cítíte, že někdo ze soupeřů nehraje fair play, proberte to s trenérem nebo rozhodčím. Vyvarujte se nadávek soupeři a slovnímu osočování.
- Naučte se prohrávat se ctí. Kapitán by měl být vnímán jako dospělý člověk, ne rozmazlené dítě. I když jste utrpěli drtivou porážku, pogratulujte soupeři bez kyselého obličeje. S dobrým přístupem dostane váš tým brzy další šanci.
-
2Připomeňte týmu své schopnosti. Je samozřejmě důležité se nevytahovat a nesnažit se na sebe strhnout veškerou pozornost, ale nebojte se ukázat, co umíte a proč jste kapitánem právě vy.
- Během tréninku ukažte své schopnosti trenérovi. Vaši spoluhráči budou ohromeni, jak užitečný a schopný hráč jste.
- V den zápasu se pokaždé snažte vydat ze sebe to nejlepší. Neflákejte se jen proto, že jste kapitánem – právě proto musíte bojovat ze všech sil.
-
3Dávejte najevo, že milujete týmovou práci. Jste totiž stále součástí týmu a měli byste tedy spolupracovat s ostatními. Byli jste vybráni jako kapitán mimo jiné i pro svou schopnost vycházet se skupinou různých lidí.
- Při týmových poradách nebo rozdělování pozic dávejte pozor, aby se všichni členové týmu podíleli na hře. Dejte šanci i ostatním, nenavrhujte postupy jen tak, abyste co nejvíce vynikli vy sami.
- Buďte přátelští a ochotní pomoci i mimo hřiště. Pomozte naložit sportovní vybavení do autobusu, nabídněte se, že uklidíte šatnu. Ukážete tak, že vám záleží na týmové spolupráci ve všech aspektech hry. I kdyby to znamenalo třeba jen doprovodit nejmladšího hráče z přípravky domů přes rušnou křižovatku.
-
4Se svými spoluhráči buďte dobrými přáteli. Měli byste samozřejmě mít jejich respekt, ale být kapitánem není stejné jako být šéfem v práci. Navazujte přátelství a proměňte tak i nejtvrdší tréninky v zábavu pro vás všechny.
- Na týmových akcích buďte zábavní. Choďte na setkání, jezděte na soustředění. Přicházejte první a odcházejte poslední. Ukažte, jak si vaši roli kapitána užíváte, od začátku do konce. Poznáte tak lépe své spoluhráče a vaše přátelství bude ještě hlubší.
- Buďte ke všem členům týmu kamarádští. Neprotěžujte jen své oblíbence a snažte se poznat každého. Od hvězd sestavy až po posledního malého hráče z přípravky. Dejte najevo, že vám není nikdo lhostejný. Každý člen dělá váš tým jedinečným.
-
5Spolupracujte s trenérem. I když spoluhráči budou třeba trenéra a jeho práci kritizovat, vy se takového chování vyvarujte. Jen tak udržíte dobrého týmového ducha.
- Nekritizujte trenéra před spoluhráči. I když možná s jeho postupem nesouhlasíte, promluvte si mezi čtyřma očima. Když to budete probírat s týmem, jen se zhorší celková nálada a vaše pozice kapitána se oslabí.
- Vysvětlete spoluhráčům, že váš trenér dělá pro tým to nejlepší, co může. Ukažte jim, že trenér se ve vašem sportu vyzná, že mu můžete důvěřovat. Budete platit za férového kapitána a posílíte pocit sounáležitosti.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Učitel coby vůdce
-
1Ukažte, že látce rozumíte a že jste na danou věc odborníkem. Je důležité, aby vám žáci či studenti důvěřovali coby člověku s hlubokými znalostmi ve svém oboru.
- Až se budete představovat, uveďte kolik let se již ve svém oboru pohybujete a čeho jste v něm dosáhli. Dáte tak najevo, že víte, o čem mluvíte.
- Uveďte také, jak dlouho již obor vyučujete. Pokud stejnou látku učíte už po dvacáté, řekněte to. Dejte najevo, že vaše hodiny jsou prospěšné. Ovšem jste-li na stupínku poprvé, neříkejte nic, aby k vám studenti nepřistupovali s předsudky. Nevymýšlejte si.
-
2Hned první den stanovte jasná pravidla. Až se představíte, je důležité studentům sdělit jaká máte očekávání a jaké zásady chcete, aby dodržovali.
- Připravte si dobře propracované osnovy. Měli byste být studentům schopni říci, jak bude která hodina kurzu probíhat a jakou látku budete učit. Po skončení vysvětlování nechejte prostor na jejich dotazy a pravdivě je zodpovězte.
- Ať už učíte děti nebo vzděláváte dospělé, je důležité mít jasno v tom, co od nich očekáváte. Jak odměňujete dobré výsledky a jak trestáte nesplnění povinností. Všeobecná pravidla pamatují většinou na vzájemný respekt. Netolerujte chování jako smskování nebo telefonování při hodině nebo šeptání a napovídání.
-
3Nastavte pravidla tak, aby byla fér. Ať už zadáváte jen pětiminutové cvičení nebo témata k závěrečné zkoušce, zadání by mělo studentům něco přinášet a mělo by být přiměřené jejich schopnostem. Až svou tvrdou práci pod vaším vedením studenti dokončí, budou s láskou vzpomínat na to, jakým jste byli rozumným a dobrým učitelem či učitelkou.
- Výuku si dobře naplánujte. Před testem či zkouškou studentům oznamte, co přesně bude obsahem, aby pak v den D nedošlo k žádnému nepříjemnému překvapení.
- Cvičte se studenty příklady a úlohy stejného typu, jaký se objeví v testu. Budou tak lépe připravení.
-
4Buďte kreativní. Dobrý učitel hledá způsoby, jak se starými, nudnými materiály seznámit nové generace studentů. Když se nebudete snažit, studenti budou znudění, otrávení a rozhodně vás nebudou respektovat.
- Diskutujte se třídou o aktuálním dění. I když zrovna nevyučujete historii nebo společenské vědy, hledejte způsob, jak zapojit současné události do výuky. A je jedno, zda se jedná o sport, politiku či kulturu. Studenti díky tomu získají příjemný pocit, že vaše výuka patří do dnešního světa.
- Přicházejte pravidelně se zajímavými aktivitami, při kterých budou studenti kreativně myslet. Nechejte je vytvářet vlastní grafy, psát články, vyrábět modely, hrát divadlo, cokoliv, co jim umožní vidět starou látku novýma očima.
-
5Ukazujte studentům, že o ně máte zájem. Abyste byl dobrý učitel a vůdce třídy, musíte dokázat, že vám záleží na úspěchu vašich studentů. Buďte laskaví a otevření, zásadoví, ale nikoliv nepřístupní. Jen tak vás studenti budou respektovat a zároveň se vás nebudou bát.
- Chvalte jak psaný projev, tak přístup studentů k látce během hodin. Dáte jim tak najevo, že si všímáte každodenní práce a že je vnímáte jako jednotlivce, kterým chcete pomoci k úspěchu.
- Poděkujte jim. Až bude doba vašeho vyučování u konce, přineste jim na závěr nějakou malou odměnu, nebo jim napište dopis o tom, jak si jich vážíte. Školní rok tak zakončíte pozitivně a studenti na vás budou vzpomínat nejen jako na dobrého učitele, ale jako na skutečného vůdce.
Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Jak být hlavou rodiny
-
1Dejte najevo, že vy jste autorita. Udělejte všem jasno v tom, že vy jste hlava domácnosti a vaše pravidla budou platit.
- Názorně dětem ukažte, že je slušnost respektovat starší. Hrají-li v životě důležitou roli vaši rodiče, můžete dětem ukázat, jak se k nim chováte a že stejně by se měly chovat ony k vám.
- Řekněte dětem, aby se k vám chovaly s úctou. Jste autorita a děti by s vámi měly mluvit adekvátně k tomu. I ve vyhrocených situacích.
-
2Stanovte jasná pravidla. Děti by měly přesně vědět, co od nich očekáváte. Nebuďte příliš vznětliví nebo nekonkrétní - jen tak dětem vysvětlíte, co přesně chcete.
- Rozdělte domácí práce. Dětem vysvětlete, jakou práci od nich čekáte. Mytí nádobí, pomoc při prostírání stolu, zametání příjezdové cesty? Je dobré také práce střídat, aby jeden člověk neustále nedělal jen ty nejnepříjemnější, jako čistit kočičí záchod každý den.
- Klaďte důraz na dodržování pravidel. Dětem důrazně vysvětlete, co od nich čekáte. Nemluvit sprostě, večeřet u stolu a podle možností být v dobré náladě. Opakování těchto a dalších zásad dětem ukáže, jaká pravidla ve vašem domě platí, a co se naopak nesmí.
- Buďte konzistentní. I když se některá pravidla budou pochopitelně měnit jak děti porostou, buďte konkrétní v tom, jak to má v domácnosti celkově vypadat. Dávejte pozor na to, aby pravidla platila pro všechny sourozence stejně a vy tak nevypadali, jako když někomu nadržujete.
-
3Vypracujte si funkční systém odměn a trestů. Abyste byli opravdovou hlavou rodiny, děti by měly vědět, že za dobré chování přijde odměna a za špatné trest.
- Připravte si odměnu pro každou příležitost. Pokud si dítě vede dobře ve škole, úspěšně složí zkoušky v autoškole, dá rozhodující gól ve fotbalovém zápasu, nebo má například narozeniny či svátek, je důležité to oslavit. Večeře v restauraci, kterou si dítě vybere, výlet do zábavního parku nebo do kina nebo kamkoliv, kam dítě touží jít, to všechno ukáže, že vám na rodině záleží a že chcete, aby dítě i nadále dosahovalo úspěchů.
- Tresty by měly jednoznačně odrazovat od nevhodného chování. Domácí vězení, zákaz trávení času s kamarádem, zákaz kina, to všechno může dlouhodobě působit pozitivně a motivovat dítě k tomu, aby nechodilo za školu nebo nezapomínalo, kdy má včas přijít domů. U mladších dětí stačí, když jim třeba zakážete dívat se v televizi na oblíbený pořad. Bude pak jasné, že pokud jde o porušování pravidel, myslíte to vážně.
-
4Buďte zajedno se svým protějškem. Pokud jste hlavou rodiny spolu s manželkou/manželem, ujasněte si, že máte stejná očekávání.
- Nedělejte důležitá rozhodnutí, jako například nechat dceru přespat u kamarádky, bez svého protějšku. Pokud s vámi nesouhlasí, bude vypadat jako „ten zlý“.
- Buďte zároveň „zlým“ i „hodným“ policajtem. Vyvarujte se toho, aby děti viděli jednoho z rodičů jako zlého. Oba byste měli mít na výchovu podobné názory.
-
5Užívejte si rodinnou zábavu! Nenechte se příliš pohltit rolí hlavy rodiny a všemi pravidly a zákazy. Vychutnávejte si čas, strávený s vašimi nejbližšími. Tady je několik tipů na to, aby ve vašem domě bylo víc zábavy, než pravidel:
- Každý týden si udělejte čas na rodinu. Uvařte si spolu italské jídlo, podívejte se na strašidelný film, zahrajte si společně nějakou deskovou stolní hru. Společně trávený čas by si měli užít všichni členové rodiny bez rozdílu.
- Dávejte svému protějšku a dětem najevo, že je milujete. I když chcete mít autoritu, jste zároveň matka nebo otec a je důležité dětem umět říct, jak moc vám na nich záleží. Objímejte je a každý den jim říkejte, jak moc pro vás znamenají.
Reklama
Tipy
- Ve třídě nebo na hřišti buďte vždy připraveni.
- Netlačte na pilu. Dobrý vůdce má pravidla, ale je zároveň chápavý a laskavý.
- Když dáváte instrukce nebo rozkazy, nebuďte příliš panovační. Všem vždycky poděkujte za spolupráci.
- Abyste se drželi původního plánu, dělejte si poznámky a stanovujte dílčí cíle.
Reklama
Varování
- Nečekejte, že vás budou všichni POSLOUCHAT. Někteří lidé zkrátka neradi následují jiné. A je úplně jedno, jak moc se budete snažit, nikdy nepřesvědčíte úplně každého.
- Možná o sobě uslyšíte nelichotivé věci, budou vám dávat přezdívky, nadávat. I když budete třeba férový šéf. Neberte si to osobně, i to patří k tomu, být vůdce.
Reklama
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Be a Good Leader
Italiano:Essere un Buon Leader
Русский:быть хорошим руководителем
中文:成为优秀的领导者
Nederlands:Een goede leider zijn
Bahasa Indonesia:Menjadi Pemimpin yang Hebat
Tiếng Việt:Làm một lãnh đạo giỏi
ไทย:เป็นผู้นำที่ดี
Stránka byla zobrazena 7 430 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama