Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být dobrou manželkou není jednoduché, i když máte téměř dokonalého manžela. Musíte se naučit komunikovat, udržet ve vašem vztahu vášeň a být svému manželovi nejlepší přítelkyní, ale zároveň si udržet vlastní identitu. Pokud nevíte, jak na to, přečtěte si tento článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Buďte dobrým společníkem

 1. 1
  Snažte se naplnit partnerovy potřeby, aniž byste musela slevovat z těch svých. Pokud potřebuje více sexu, snažte se mu vyhovět. Pokud potřebuje více času pro své koníčky nebo setkávání s přáteli, nechovejte se majetnicky. Bude potom šťastnější a bude s vámi spokojenější. Měla byste mu splnit jeho přání, aniž by vám to činilo nějaké problémy.
  • Pokud manžel chce častěji sex, zkuste mu to dopřát, nebo se zamyslete nad tím, proč nemáte na sex sama větší chuť.
  • Pokud manželovi chybí jeho přátelé, nebraňte mu v tom, aby se s nimi vídal.
  • Pokud chce více času na své koníčky, dopřejte mu to. Když nebude moci dělat to, co ho baví, nebude se cítit dobře, takže tím utrpí i váš vztah.
 2. 2
  Buďte svému manželovi nejlepší přítelkyní. Vytvořte si skutečnou intimitu a bezpodmínečnou lásku. Ukažte svému muži, že se nebojíte zranitelnosti a máte jistotu, že váš vztah přestojí konflikty. Sdílejte společně své vzpomínky a zábavné momenty. Posílejte mu věci, které by se mu podle vás líbily, nebo spolu jen sdílejte ticho. I potichu byste spolu měli vědět, že vaše manželství vydrží všechno, protože je posíleno skutečným přátelstvím.
  • Měli byste sice udržovat i jiná přátelství s ostatními lidmi, abyste se měli stále čemu smát, ale přesto by váš manžel měl být tím, na koho se můžete vždy obrátit.
  • Snažte se být tím, se kterým se váš manžel nejlépe baví. Měla byste pro něj být prvním člověkem, za kterým se půjde pobavit , ale i vyplakat.
 3. 3
  Sdílejte spolu společné sny. Nikdy nezapomínejte na sny, které máte. Ať už jde o letní sídlo u moře, romantickou dovolenou nebo společné plány na důchod, mluvte o svých snech a pracujte na tom, abyste si je splnili. Když nebudete mít společné sny, poroste mezi vámi propast, protože půjdete každý za něčím jiným, nebo jeden z vás nezíská to, co si přeje. [1]
  • Je v pořádku mít i své vlastní sny, ale tyto sny by neměly narušovat společné sny, které máte s manželem.
  • I když jsou vaše sny trochu nerealistické, stále byste o nich měli mluvit, aby se z vašeho vztahu nevytratila vášeň.
 4. 4
  Udržujte si svoji vlastní identitu. Ujistěte se, že se dokážete bavit i bez manžela a máte zajímavý život. Kdyby vás manžel zítra opustil, měla byste stále kamarádky, koníčky nebo zájmy? Pokud ne, pravděpodobně se svým manželstvím snažíte zaplnit prázdnotu ve svém životě, což je nemožné a nefér vůči manželovi. Když se cítíte dobře jako jedinec, budete se cítit dobře i ve vztahu. Budete lepším společníkem, protože si budete mít navzájem co nabídnout. [2]
  • Pokud si váš muž myslí, že je to jediné dobré, co v životě máte, bude se cítit nepříjemně.
  • Pokračujte se svými koníčky a zájmy, které jste měla ještě před začátkem vašeho vztahu. Možná je nebudete moci pěstovat všechny a možná na to nebudete mít tolik času, ale měla byste se vždy snažit pečovat i sama o sebe.
 5. 5
  Naučte se společně zvládat stres. Muži a ženy řeší stres každý den celý den. Snažte se dělat to, co vám pomáhá stres řešit a vypořádat se s ním. Naučte se řešit svůj vlastní stres, abyste své manželství příliš nezatěžovala. Když bude jeden z vás stále ve stresu a ten druhý nebude vědět, proč tomu tak je, budete mít vážný problém.
  • Pomáhejte svému manželovi zvládat stres tím, že s ním o tom budete mluvit a budete o něho pečovat v těžkých chvílích, místo abyste na něho měla vztek, když je unavený nebo smutný.
  • Když jste ve stresu vy, řeknete svému muži, jak se cítíte, aby měl šanci vám pomoci a věděl, co se děje.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Naučte se komunikovat

 1. 1
  Vyjadřujte své touhy a pocity efektivně. Váš manžel není jasnovidec. Pokud něco chcete, musíte to říct. Pokud něco není v pořádku, také to musíte říct. Nenaznačuje a neočekávejte, že si vše domyslí sám – takhle se nikam nedostanete. Pokud chcete být schopna vyjádřit své pocity, měla byste se naučit mluvit pozitivně a naslouchat svému manželi. Zde je návod, jak toho dosáhnout:
  • Mluvte v první osobě. Místo abyste manžela obviňovala z toho, že nedokáže uspokojit vaše potřeby, zaměřte se na sebe. Například mu můžete říct: „Když tě celý den nevidím a čekám, až přijdeš večer domů, cítím se přehlížená.“
  • Naslouchejte mu. Když k vám váš manžel mluví, zopakujte to, co řekl, aby věděl, že mu rozumíte. Můžete například říct: „Vím, že se bojíš o naši finanční situaci a že tě to poslední dobou hodně trápí.“
  • Nesuďte. Nechejte svého muže domluvit. Až řekne vše, co vám chtěl sdělit, nabídněte mu řešení. Řekněte třeba: „Můžeme se trochu uskrovnit a stáhnout rozpočet. Když tě díky tomu uvidím častěji, budu spokojená.“
 2. 2
  Vybírejte si, o čem se budete hádat. Některé problémy stojí za hádky, jiné zase ne. Když budete svého muže neustále ponižovat kvůli malým věcem, nebude vás poslouchat ani když budete chtít řešit závažnější problémy.
  • Kritika dokáže každý vztah zničit. Pokud máte nádobí čisté a nerozbité, nekritizujte svého muže za to, jak ho skládá do myčky. Nechejte ho, aby si dělal věci po svém a nebazírujte na maličkostech.
  • Nekritizujte svého muže destruktivně. Vždy se chovejte klidně a racionálně, protože emoce dokážou zvrhnout každou diskusi v hádku. Když budete kritizovat vše, co váš muž dělá, velmi brzy ho to přestane bavit.
  • Měli byste svého muže chválit za všechno, co se mu povede a nehádat se s ním o tom, co se mu nepovede. Díky tomu budete oba spokojenější a váš muž s vámi bude šťastnější.
 3. 3
  Při řešení problémů s manželem buďte chápavá. Naučte s hádat se správně. Nenechejte se přemoci vztekem, protože byste toho mohla později litovat. I když s mužem nesouhlasíte, musíte respektovat jeho názor. Pokud chcete být dobrou manželkou, budete muset pochopit, že se neshodnete vždy. Žádný pár nemá stejné názory na svět, což znamená, že se budete oba muset naučit řešit situace, kdy si budete muset vyjasnit své názory.
  • Mluvte s manželem ve správnou dobu. Nechrlte na něho své problémy, kdykoli vás napadne. Neřešte s ním nic důležitého před večeří, když platí účty nebo když sám zrovna dělá něco důležitého, například opravuje auto. Také se za žádnou cenu nehádejte před dětmi. [3]
  • Když uděláte chybu, přiznejte to. Budete se muset naučit reagovat na argumenty a udržet si rozumný přístup, abyste poznala, kdy se musíte omluvit.
 4. 4
  Mluvte se svým mužem, ne o něm. Nikdy svého manžela nepomlouvejte s kamarádkami nebo s rodinou, aniž byste vše nejprve neprobrala s ním. Když budete o svém muži mluvit za jeho zády, nebudete k němu loajální. Po svatbě musíte být loajální hlavně vůči svému partnerovi, ne vůči své rodině nebo sociální skupině.
  • Když si budete stěžovat na svého manžela kamarádkám nebo rodině, vaše problémy to nevyřeší a ostatní lidé si navíc budou myslet, že váš vztah není v pořádku.
  • Vaši přátelé a rodina si možná myslí, že vědí, co je pro vás nejlepší, ale neznají váš vztah tak dobře, jako vy sama a mohli by vám poradit špatně.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Buďte tolerantní

 1. 1
  Mějte realistická očekávání. Nikdo není dokonalý. Když budete od svého manžela očekávat něco, co vám nemůže nabídnout, nebudete nikdy šťastná. Musíte mít standardy, kterých je možné dosáhnout. Není fér očekávat, že budete šťastní každý den. Pokud chcete s manželem trávit více času, snažte se na tom zapracovat.
  • Uvědomte si, že žádný vztah není dokonalý. Když si budete myslet, že byste měli být 100% času šťastní, nedočkáte se toho.
  • Mějte také reálná očekávání ohledně financí. Je možné, že nemáte tolik peněz, kolik jste doufali, že budete mít, ale to je naprosto normální. Zapracujte na tom, abyste si užívali to, co máte.
 2. 2
  Nesnažte se svého manžela měnit. Akceptujte ho takového, jaký je a dejte mu najevo, že ho nechcete v žádném ohledu měnit. Když mu dáte prostor, aby mohl být sám sebou, brzy zjistíte, že vám toho může spoustu nabídnout. Je to dospělý člověk, stejně jako vy. Milujte ho takového, jaký je a uvidíte, že i on vás bude milovat.
  • Akceptujte fakt, že vy a váš manžel nejste jeden člověk. Nikdy neuvidí svět tak, jak ho vidíte vy a je to tak správně. To, že žijete s někým, kdo není stejný, jako vy, váš život obohacuje.
  • Existuje rozdíl mezi tím, že manžela požádáte, aby doma více uklízel a tím, že se z něho budete snažit udělat fanatika jógy, když nesnáší sporty. Můžete ho požádat, aby se v některých věcech zlepšil, ale nemůžete ho nutit k tomu, aby měl rád stejné věci, jako vy.
 3. 3
  Naučte se zvládat změny. Je jisté, že spolu budete muset řešit různé krize, od ztráty zaměstnání až po smrt jednoho z rodičů. Budete muset přečkat finanční problémy, nebo se vám stane, že náhle zbohatnete a nebudete vědět, co máte dělat. Vaše manželství může všechny změny přežít, když budete ochotni spolu komunikovat a naučíte se být flexibilní. Zde je několik věcí, které byste měli mít vždy na paměti:
  • Uvědomte si, že ať se stane cokoli, musíte se s tím vypořádat jako tým, ne jako protivníci. Když budete všechny problémy řešit společně, budou pro vás snáze zvladatelné.
  • Naučte se přijímat změny v životě. Přestože jste stále vášnivě zamilovaní, nemusíte mít starosti z toho, že se spolu již nemilujete každý večer a nelíbáte se tak často, jako když jste byli novomanželé. Můžete svoji lásku udržovat silnou, aniž byste se snažili udržovat vše při starém.
  • Naučte se zvládat změny na vašem těle. I když tvrdě pracujete na tom, abyste stále vypadali dobře a byli zdraví, musíte akceptovat fakt, že v padesáti letech nebudete vypadat tak dobře, jako v pětadvaceti. I to je ale naprosto v pořádku.
 4. 4
  Uvědomte si, že děti změní každý vztah. Když se vám narodí děti, váš vztah s manželem se značně změní. Neznamená to, že by se musel nutně změnit k horšímu, ale budete trávit více času s dětmi a méně času jeden s druhým. Akceptujte to, že děti váš vztah změní a že se budete muset více snažit, aby stále fungoval.
  • Pracujte společně na tom, abyste trávili čas s dětmi dohromady, místo abyste se izolovali a v péči o děti se střídali.
  • Najděte si nové zábavné činnosti, které můžete podnikat jako rodina, abyste se s manželem navzájem neodcizili a zvládli společně vychovat děti.
  • Posilujte svůj vztah tím, že budete s manželem jednat stejně. Měli byste se shodnout na tom, jak budete vychovávat své děti, aby se vám nestalo, že jednoho z vás budou brát jako toho „hodného“ a druhého naopak jako toho „zlého“ a nepostaví vás navzájem proti sobě.
 5. 5
  Akceptujte své chyby. Pokud chcete být správnou manželkou, musíte se naučit akceptovat chyby svého manžela a umět se upřímně omluvit za své chyby (pokud tím tedy neustupujete). Když k sobě budete chovat zášť, nebudete schopni ocenit to, co je na vašem muži dobé, takže je nejlepší naučit se přijímat omluvy, mluvit spolu o tom, co vám vadí a přes všechny těžkosti se přenést.
  • Akceptujte také své vlastní chyby. Neměla byste se snažit být tak dokonalá, abyste si přestala uvědomovat, že děláte chyby.
  • Když se naučíte připouštět své chyby, pomůže to vašemu vztahu.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Udělejte si čas na romantiku

 1. 1
  Naplánujte si pravidelná „rande“. Bez ohledu na to, jak nabitý program oba máte, jak stresující práci máte nebo kolik máte dětí, si musíte umět udělat čas na romantický večer ve dvou. Pokud nemáte děti, snažte se to dělat alespoň jednou týdně. Pokud máte děti, jistě si najdete čas alespoň jednou nebo dvakrát měsíčně. Zní to možná otřepaně, ale hezky se obléct a někam si spolu vyrazit může oživit vášeň, která se z vašeho vztahu po nějaké době začne sama vytrácet.
  • Nemusíte chodit zrovna na romantická rande. Můžete si zajít na bowling, do kina nebo si třeba zaběhat. Dělejte to, co vás spojuje a snažte se trávit více času společně.
 2. 2
  Udělejte si čas na sex. Možná máte pocit, že by sex měl být spontánní, ale když ho nepřidáte do svého denního plánu, snadno se stane, že ho začnete zanedbávat. Bez pravidelného milostného života se člověk cítí nepříjemně a nespokojeně a nakonec si začne myslet, že partnera již nepřitahuje. Nezapomínejte na to, že sexem budujete intimitu ve vztahu, která je nezbytně důležitá pro vás oba.
  • Ve většině vztahů jeden partner vždy potřebuje více sexu, než ten druhý. Zapracujte na tom, abyste byli oba spokojení. Páry, které se cítí zodpovědné za to, aby byl ten druhý šťastný, jsou celkově spokojenější a vyrovnanější. [4]
 3. 3
  Vášnivě se líbejte. Po nějaké době je možné, že se místo francouzského líbání budete líbat jen letmo. Snažte se každý den líbat svého partnera alespoň šest vteřin, ideálně každé ráno a každá večer. Nemělo by to skončit tak, abyste se s manželem líbali tak, jak líbáte své děti na dobrou noc – vášeň by měla být poznat i z toho, jak se líbáte.
  • Když se milujete, nemusíte mít rovnou pohlavní styk. Líbání by mělo být nedílnou součástí vašeho milování. Je to také skvělá předehra.
 4. 4
  Vaše ložnice by měla být svatyní sexu. Nemějte v ní televizi, počítače ani žádné pracovní věci. V ložnici byste měli pouze spát a milovat se. Když si budete do postele nosit dětské hračky, pracovní papíry a noviny, nebudete svoji ložnici brát jako posvátné místo. Když budete mít tuto část bytu určenou pouze pro spánek a sex, udržíte ve svém vztahu vášeň mnohem déle. [5]
  • Musíte s manželem oba pracovat na tom, abyste neměli v ložnici zbytečné věci. Můžete si z toho udělat zábavnou párovou činnost!
  Reklama

Tipy

 • Šťastné páry jsou zdravější, bohatší a spokojenější, než lidé, kteří žijí sami. Studie prokázaly, že spokojeně sezdaní lidé mají nižší výskyt srdečních chorob, rakoviny a mrtvice. Také mají spokojenější milostný život a netrpí depresemi.
 • Místo abyste od problémů utíkali, je společně řešte. Vzpomeňte si na to, že jste si na svatbě slibovali, že spolu zůstanete navždy.
 • Když je žena spokojená sama se sebou, může být dobrou manželkou.
 • Pokud máte problémy v manželství, choďte na párovou terapii. Rozvod je devastující událost jak pro manžele, tak pro děti. Bojujte za své manželství, snažte se pochopit potřeby toho druhého a pracujte na tom, abyste je naplnili.
 • Netlačte na pilu. Neměla byste trvat na ničem, do čeho se vašemu muži nechce. Je to kontraproduktivní a mohlo by to váš vztah zničit.
 • Mnoho manželek svoji roli posuzuje podle náboženství. Pokud ale nemáte se svým manželem stejné náboženské vyznání, nemusíte sdílet stejné vize ohledně toho, jak se má chovat správná manželka. Konzervativní názory o tom, že je žena podřadná, mohou způsobit to, že se nakonec nemůže rozvinout v plnohodnotnou osobnost. Važte si své víry, ale nezapomínejte na to, že jste člověk s vlastními touhami a potřebami.
Reklama

Varování

 • Nikdy svého manžela netýrejte a neponižujte. Více než 800.000 mužů v Americe je týráno svými ženami. Nedovolte, aby vás ovládl vztek. Také ale nikdy netolerujte ponižování a zneužívání od svého manžela. [6]
Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Jak dát dívce najevo, že vám na ní záležíJak dát dívce najevo, že vám na ní záleží
Reklama

O tomto wikiHow

Maya Diamond, MA
Spoluautorem článku je :
Kouč pro randění a vztahy
Spoluautorem tohoto článku je Maya Diamond, MA, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 11 159 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 11 159 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama