Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být muži dobrou přítelkyní může být někdy složité, hlavně pokud jste teprve na začátku vztahu. Je ale jedno, jestli se teprve oťukáváte, nebo vás čeká páté výročí, naše tipy můžete dodržovat kdykoli. Díky nim budete skvělá přítelkyně a váš vztah bude vzkvétat. Abyste byla dobrou přítelkyní, musíte být milující a podporovat svého přítele, ale zároveň si udržet svoji nezávislost. Pokud chcete vědět jak na to, čtěte dál!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Buďte otevřená

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nebuďte příliš otevřená hned ze začátku. Začátek vztahu je o tom, abyste si vzájemně dávali najevo, že máte příležitost se dobře poznat a zjistit, zda jste jeden pro druhého ten pravý. Když se budete příliš brzy snažit ze vztahu dostat „něco víc“, než ve skutečnosti je, můžete muže vystrašit a zničíte to, co mezi vámi již bylo. Buďte trpělivá a uvědomte si, že pevný a zdravý vztah chce čas. Pokud chcete, aby vám vztah vydržel, nedělejte následující věci:
  • Netlačte na něho, aby vás nazýval svojí přítelkyní již po několika schůzkách – riskujete, že se bude cítit pod tlakem a nebude to považovat za vlastní rozhodnutí. Buďte trpělivá a dovolte mu ujasnit si, zda se na to již cítí. Pokud mezi vámi skutečně něco je, stane se to brzy.
  • Nezačínejte mluvit o manželství a dětech ještě dříve, než vůbec poznáte jeho rodiče. Taková témata mohou způsobit napětí a dokonce konec jinak produktivního a milujícího vztahu.
  • Říká se sice, že láska prochází žaludkem, ale to neznamená, že byste mu na první schůzce měla hned vařit jídlo o pěti chodech. Nemusíte mu nic dokazovat, jednoduše buďte s ním, naslouchejte mu a sdílejte s ním své zájmy.
 2. 2
  Buďte upřímná. Je důležité být ke svému partnerovi upřímná, ale je také důležité být upřímná sama k sobě. Pokud ujedete nebo uděláte nějakou chybu, měla byste to uznat a omluvit se. Pokud se cítíte zranitelně a naštvaně, vyřešte si své pocity a opatrně je partnerovi přetlumočte.
  • To nejdůležitější je být ohledně svých pocitů tak otevřená, jak to jen jde. Pokud například partner řekne nebo udělá něco, co vás trápí, řekněte mu přímo jak vás tato věc ovlivnila. Nikdy ho ale z ničeho neobviňujte a nežádejte po něm změny.
  • Když si nastavíte jasné hranice komunikace již na začátku, budete vědět mnohem dříve, kam se váš vztah vlastně ubírá.
 3. 3
  Říkejte, co si myslíte. Nebojte se vyjadřovat své touhy, potřeby a názory, i když jsou v rozporu s těmi jeho. Neměla byste s ním za každou cenu vždy souhlasit. Když navíc ukážete, že jste sama sebou a máte své vlastní potřeby a touhy, bude mít chuť poznat vás ještě lépe. Pokud vám nevadí říkat to, co si myslíte, váš partner to ocení a bude s vámi mluvit také tak.
  • Nezapomeňte se ale vždy vyjadřovat tak, abyste tím nenapadli ničí názor nebo životní styl – skutečně můžete být pokorná a zároveň upřímná. Naučte se používat asertivní strategie a berte v potaz také partnerovy pocity.
 4. 4
  Buďte sama sebou. Nesnažte se vytvořit si nějakou falešnou identitu pouze proto, abyste na partnera udělala dojem. Může pro vás být lákavé snažit se působit jinak, ale pouze tím pracujete na velké lži, kterou partner dříve či později odhalí. Koneckonců chce přece chodit s vámi, ne s nějakou vymyšlenou představou dokonalosti. Pokud máte skutečně pocit, že se musíte změnit, protože by se mu líbilo, kdybyste byla štíhlejší, vyšší, krásnější, tišší nebo cokoli jiného, většinou to znamená, že se k sobě nehodíte.
  • Pokud s vámi mluví nehezkým a výhružným tónem, nejde o lásku, ale o pokus ovládat vás.
  • Nepředstírejte, že s ním sdílíte jeho zájmy, když to není pravda. Může být zábavné nebo „bezpečné“ dělat to ze začátku, ale když to partner zjistí, může mu to velmi ublížit. Je možné, že jsou tyto věci pro něho z hlediska budoucnosti důležité a když zjistí, že nemáte ráda to, co má rád on, mohlo by to ublížit vám oběma.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Buďte mu oporou

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zajímejte se o to, co zajímá vašeho partnera. Nezapomínejte na to, co má rád a o čem rád mluví. Nemusíte předstírat, že máte ráda všechny jeho koníčky, snažte se ale vždy alespoň pochopit, proč má tyto věci tak rád. Pokud miluje nějakou kapelu, snažte se pochopit proč. Pokud je hravý a chová se nedospěle, může to být například způsob, jak se zbavit stresu. Naučte se pochopit jeho jedinečnost a přiučíte se něco nového i o světě a o životě. Díky tomu také zjistíte, zda s tímto člověkem chcete strávit zbytek života.
  • Nemusíte se zajímat o vše, co zajímá vašeho partnera. Pokud rád sleduje baseball ale vás to nebaví, je to naprosto v pořádku.
  • Stačí, když s ním budete o jeho zájmech mluvit a dáte najevo, že vám na něm záleží.
 2. 2
  Naučte se pracovat jako tým. V každém zdravém vztahu budete někdy muset čelit konfliktům, někdy malým a někdy větším. Nezapomeňte být vždy sama sebou a snažte se nechovat se sobecky. Vztah je týmová práce a symbióza, nikoli parazitismus, takže by to nemělo být tak, že jeden dává a druhý jen přijímá. V týmu si musíte krýt záda, nesmíte se podceňovat a před ostatními si musíte projevovat respekt.
  • V těžkých chvílích vám týmový přístup pomůže vyřešit problémy méně emocionálním způsobem, protože na sebe oba vezmete zodpovědnost za to, co se stalo, místo abyste očekávali, že problém vyřeší pouze jeden z vás.
  • Snažte se nemít jednostranný vztah, který se celý točí kolem jediné věci. Udržujte vztah silný a snažte se pracovat na tom, abyste nezapadli do stereotypu. Zkoušejte spolu nové a zajímavé věci. Vztahy jsou o tom, abyste si spolu užili, něco se spolu naučili a jeden druhému pomáhali v osobnostním růstu.
 3. 3
  Muži byste měla lichotit častěji, než ho kritizovat. Pokud na něho mluvíte jen útočně a kritizujete ho, nebude se těšit na to, až s vámi bude a přestane mu s vámi být dobře. Také byste s ním ale neměla ve všem souhlasit jen proti, že je to váš partner. Buďte taktní, je to nejlepší. Umění kompromisovat je ve vztazích důležité.
  • Můžete partnera kritizovat, když je k tomu vhodná chvíle, měla byste se ale snažit říkat mu spíše pozitivní věci.
  • Nebuďte na něho nepříjemná jen proto, že nemáte dobrou náladu, nebo se vám něco nedaří.
 4. 4
  Naučte se dělat kompromisy. Pokud chcete být dobrou přítelkyní, budete se muset naučit kompromisovat a nehádat se pokaždé, když není po vašem. Oba musíte být schopni v klidu mluvit o svých problémech a nalézat společně jejich řešení. Musíte se na situaci umět podívat jeho očima. Snažte se pochopit, proč přemýšlí tak, jak přemýšlí a nesoustřeďte se slepě jen na své vlastní potřeby.
  • Jistě se nechcete stát dívkou, která vždy dostane to, co chce jen proto, že se její přítel chce vyhnout záplavě emocí, která přichází kdykoli, když není po jejím!
 5. 5
  Dopřejte si nějaký prostor. Měla byste svého partnera podporovat, ale také byste měla být schopná mu dopřát pocit, že jste mu k dispozici i když nejste zrovna s ním. Pokud chcete být dobrou přítelkyní, měla byste mít také své záliby a věnovat nějaký čas sama sobě, nebo s kamarádkami a netrávit s přítelem každou volnou chvíli. Měl by vědět, že na něho myslíte, ale nemáte potřebu být s ním neustále. Pokud jste nejistá, nebo se váš vztah rozpadá, když se nevidíte, je to velký problém.
  • Když si chce váš přítel vyjít s kamarády, měla byste ho podporovat a ne se snažit vetřít na „klučičí večírek“. Jistě nechcete, aby si o vašem příteli jeho kamarádi mysleli, že je podpantoflák a musí vás s sebou brát všude.
  • Pokud máte pocit, že si zasloužíte veškerý jeho čas, naučte se nebýt posedlou přítelkyní. Snažte se nebýt taková – nechejte mu volnost, aniž by si musel připadat sledovaný.
  • Nezapomeňte, že partner vás nepotřebuje na úplně vše a že kromě toho, že jste pár, jste taký každý sám za sebe. Když potřebuje nějaký prostor, neberte si to osobně, uvědomte si, o to jde – potřebuje čas sám na sebe a na sdílení svých zájmů s ostatními lidmi. Vždy by ale měl vědět, že jste mu k dispozici.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Buďte milující

Stáhnout PDF
 1. 1
  Dávejte mu najevo lásku. Lásku můžete projevovat mnoha způsoby, některé jsou jasnější než jiné a způsob, jaký si vyberete závisí na tom, jak otevřeně svoji lásku chcete projevovat. Těmito projevy ukazujete, že vám na tomto člověku záleží a chcete to dávat najevo kdykoli, ve dne i v noci, v soukromí i na veřejnosti. Zamyslete se nad tím, jak byste chtěli svým milovaným ukazovat, že vám na nich záleží – držení se za ruku, rychlé polibky na tvář, objetí, hlazení po vlasech, milá slova, pochvala před ostatními atd.
  • Mužům se někdy líbí, když jim dívky vymýšlejí přezdívky, například „zlato“ nebo „miláčku“. Snažte se to ale nepřehánět. Pro většinu mužů bude odpudivé, když jim budete říkat „medvídku“, hlavně na veřejnosti. Je velmi důležité spolu otevřeně komunikovat, abyste si byli jistí, že partner ví, jak moc ho máte ráda.
  • Pravidelné SMS zprávy nebo emaily mohou být dobrý nápad, ale když to s nimi budete přehánět, budete působit vtíravě. Tyto věci mu dají najevo, že ho skutečně máte ráda a chcete, aby vám to vydrželo. Ale nezapomeňte, všeho s mírou!
 2. 2
  Svádějte ho! Nebojte se svého partnera svádět. Většina mužů neodolá ženě, která je sexy, sebevědomá a má úroveň. Sebevědomí znamená, že se cítíte ve svém těle dobře a jste si vědoma toho, jakou máte cenu. Nemusíte se nutit k tomu, abyste byla oblíbená a všemi obletovaná, když to není váš styl – raději se snažte být sama sebou, pečujte o sebe a důvěřujte si.
 3. 3
  Noste mu malé dárky. Ve vztahu je skvělé nosit svému partnerovi malé dárky. Muži dárky milují a když mu nějaký dáte, bude to pro něho znamenat hodně. Nepřehánějte to, dejte mu dárek, když na něco hezkého narazíte a dejte mu tím najevo, co pro vás znamená. Dělejte to ale tak, aby si nemyslel, že se snažíte si ho koupit.
  • Něco mu vyrobte. Papírová kytka, srdce, něco kreativního, co odráží vaši osobnost, aby si na vás vzpomněl kdykoli se na tu věc podívá. Pokud jste muzikální typ, nebo hrajete na nějaký nástroj, nahrajte mu několik písniček (když je napíšete sama, získáte body navíc). Připojte k písničkám soukromé video.
 4. 4
  Nežárlete. Měla byste být milující, ale ne tak moc, abyste se začala strachovat kdykoli se objeví nějaká další žena. Nic neodradí muže tak moc, jako nejistá žena, která nedokáže snést pomyšlení na to, že ve vesmíru existují i jiné ženy. Váš přítel vás ocení ještě více, když budete k jeho kamarádkám milá. Nepomlouvejte každou dívku, kterou vidíte, není to hezké.
  • Když je partner venku s přáteli, nepište mu každou chvíli abyste se ujistila, že se nebaví s jinými dívkami. Jen mu tím dáte najevo, že mu nedůvěřujete.
  Reklama

Tipy

 • Nedovolte kamarádkám, aby se vám snažily řídit vztahy. Jde o váš vztah a ne o jejich. Je jasné, že jistě mají své názory, stejně tak jako vy máte názory na jejich vztahy. Nemusíte ale poslechnout každou jejich radu, když se vám nechce. Uvědomte si, že někdy jde o jejich problémy s jejich partnery a ne o vás – ne každému to vyjde. Snažte se kamarádky vyslechnout a pokud se jim váš přítel nezamlouvá, požádejte je, aby se s ním snažily nějak vyjít.
 • Nemusíte se strachovat o to, jak vypadáte. Když s vámi chodí, tak je přece jasné, že se mu líbíte!
 • Oceňte dobré věci ve svém vztahu. Muži se cítí dobře, když je ženy umění ocenit. Naučte se děkovat mu za vše, i když jde například jen o svezení domů. To, že pro vás tyto věci dělá, znamená, že vás respektuje. Ne všechny ženy mají skvělé vztahy, važte si tedy toho svého!
 • Dejte mu najevo, že má pravdu, když ji opravdu má. Vylepšíte mu tím sebevědomí, je to to samé jako přiznat chybu, když jste udělali něco špatného. Naučte se tyto věci co nejdříve a budete mít základ silného a trvalého vztahu.
 • Nedovolte nikomu, aby vám říkal, jak máte vést svůj život, ani svému příteli. Nenechejte lidi na sebe tlačit, buďte otevřená a uvědomujte si všechny důsledky toho, co po vás chce. Vy byste mu také ale neměla řídit život.
 • Nesnažte se ho změnit. Dejte mu najevo, že ho máte ráda takového, jaký je. Když něco chcete, jen mu to řekněte – pokud vás miluje, pokusí se to udělat. Pokud je jiný, než za jakého ho máte, snažte se zjistit, jaký opravdu je a ve vztahu se jeden od druhého učit.
 • Snažte se vycházet s jeho rodinou a přáteli. Tito lidé jsou pro něho důležití a hodně pro něho znamenají a když s nimi budete dobře vycházet, uděláte mu tím radost. Snažte se spřátelit se s jeho přáteli a sourozenci. Respektujte jeho rodiče a snažte se, aby vás měli rádi. Například se můžete sblížit s jeho matkou, nebo si zajít na nákupy s jeho sestrou.
 • Když jste spolu na rande a on nabídne, že zaplatí, zkuste jeho nabídku odmítnout. Ukážete mu tím, že vám nejde jen o peníze. Jen nezapomeňte na to, že pokud je váš partner staromódní, bude chtít zaplatit i tak. V tomto případě mu dovolte být gentlemanem, jinak byste mohla zranit jeho city.
 • Pochopte, že každý vztah je jiný a neexistuje žádný univerzální způsob, jak být správnou přítelkyní. Každý má jiný vkus.
 • Pokud se k vám váš partner chová pasivně, nemusí to znamenat, že vás nemiluje. Pravděpodobně to znamená jen to, že je introvert nebo je nesmělý. Možná ještě nikdy neměl trvalý vztah a neví, jak se má chovat. Možná je to také typ muže, který nemá potřebu křičet o své lásce do celého světa, ale přesto vás hluboce miluje. Mluvte s ním o tom, co způsobuje jeho chování a snažte se mu porozumět. Možná čeká, že převezmete iniciativu vy, protože máte více zkušeností se vztahy. Nebo je to pro něho všechno ještě nové a musí si na vztah s vámi zvyknout.
Reklama

Varování

 • Žárlivost je velmi nebezpečná emoce. Nikdy se nesnažte způsobit, aby partner žárlil. Zničíte tím důvěru mezi vámi, a to se velmi špatně napravuje.
 • Nebuďte otravná. To znamená nevolejte mu neustále, nebuďte naštvaná, když tráví čas s přáteli, nenuťte ho být neustále jen s vámi, nestěžujte si na ostatní lidi, nevyžaduje od něj neustále uznání (například nezakončujte všechny věty „..nemyslíš?“) atd.
 • Nikdy neflirtujte s jeho přáteli. Nezáleží na tom, jak moc se vám líbí, ale musíte si uvědomit, že váš partner je pro vás jediný. Pokud máte potřebu flirtovat s jeho kamarády, znamená to, že nejste připravená na monogamní vztah.
 • Nikdy nelžete. Měla byste být nejen upřímná, ale také otevřená. Nenechávejte nedořečené věty, i když to může být nepříjemné, protože když v sobě budete věci dusit, vašemu vztahu to nepomůže. Neexistuje nic takového jako polopravda – někdy musíte říct vše už jen proto, abyste vyčistili vzduch nebo pomohli vyjasnit celou situaci.
 • Je v pořádku bavit se s kamarádkami o svém příteli, ale nikdy o něm nemluvte nehezky, neříkejte kamarádkám žádné trapné věci a rozhodně nevyzrazujte tajemství. Můžete s kamarádkami probírat svůj život, ale nemusíte je zapojovat do svého vztahu. Něco jiného je to v případě, že vás přítel například využívá nebo se k vám nechová hezky, to byste měla kamarádkám říct vše, jistě vám pomohou sebrat odvahu a opustit ho. Pokud ale rozhodnete s někým sdílet soukromé informace o vašem vztahu, dejte pozor na to, aby o tom váš přítel věděl a nevadilo mu to. Měla byste mu dovolit dělat to samé, nikdy by o vás ale neměl mluvit jako o věci.
 • Nikdy se partnerovi nedívejte do telefonu, pokud výslovně neřekne, že smíte. Očekávejte to samé také od něho.
 • Nikdy přítele tajně netestujte, abyste zjistila, co udělá. Je to ponižující a nefér a jistě byste nechtěla, aby udělal on to samé i vám. To samé platí také pro vydírání sexem.
 • Měla byste znát rozdíl mezi konstruktivní kritikou a kritikou, která se snaží pouze podrýt charakter člověka, protože si kritizující přeje, aby se partner změnil k jeho obrazu.
Reklama

O tomto wikiHow

Mark Rosenfeld
Spoluautorem článku je :
Seznamovací a vztahový kouč
Tento článek spoluautorem článku je Mark Rosenfeld. Mark Rosenfeld je kouč seznamování a vztahů pro ženy a založil Make Him Yours v roce 2015. Mark se specializuje na pomoc lidem při hledání, přitahování a udržování mimořádných vztahů. Byl uveden v časopisech Style Magazine, Thought Catalog, Elite Daily, News.com.au a The Good Men Project. Markova seznamovací videa zaznamenala více než 60 milionů zhlédnutí a jeho kniha „Make Him Yours - Beating the Odds of Modern Dating“ byla při vydání bestsellerem na Amazonu. Tento článek byl zobrazen 15 697 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 15 697 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama