Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Práce číšníka či servírky může být velmi náročná, ať už se v tomto oboru pohybujete delší dobu, nebo jste v něm právě začali pracovat. Přečtěte si tento článek, ve kterém najdete ty nejlepší tipy pro servírky a číšníky, ale přečtěte si ho až v klidu doma – ne v průběhu rušné směny! Úsměvy vašich zákazníků, spokojenost vašeho zaměstnavatele a vaše dýška porostou raketovou rychlostí!

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Pracujte efektivně

 1. 1
  Vždy byste měli vypadat dobře. Pokud v práci nosíte uniformu, mějte ji stále v dokonalém stavu – vyžehlenou, bez skvrn a bez děr. Pokud uniformu nemáte, noste kvalitní, lehce formální oblečení. Uděláte tím na zákazníky lepší dojem a váš zaměstnavatel bude mít také radost. Pravidelně si kontrolujte, jak vypadáte, abyste se vyhnuli tomu, že budete chodit s nějakou skvrnou, nebo s neupraveným oblečením.
  • Nehty mějte stále čisté a ostříhané na krátko.
  • Noste hezké formální boty a mějte je vždy pevně zavázané. Nenoste do práce botasky a v žádném případě ani sandály.
  • Nepoužívejte kolínskou ani parfém – někteří hosté mohou být na vaši vůni alergičtí. Také byste neměli kouřit před prací ani v pauze, abyste se vyhnuli nepříjemnému zápachu.
  • Se šperky a líčením se snažte to nepřehánět.
 2. 2
  Naučte se celé vaše menu. Když se seznámíte s každou položkou na jídelním lístku, ušetříte si spoustu času a problémů při objednávkách. Nastudujte si menu ve svém volném čase, abyste se vyhnuli chybám a pomalým objednávkám.
  • Seznamte se s každou možností každé objednávky. Když si host objedná sendvič, měli byste vědět, jaké pečivo si může vybrat, co si k sendviči může dát a jak tyto otázky správně položit.
  • Zjistěte si, které pokrmy obsahují maso, mléčné produkty a další běžné alergeny, jako jsou arašídy. Měli byste být schopni hostům nabídnout podobné alternativy bez ingrediencí, které nechce nebo nesmí jíst.
  • Před každou směnou se seznamte s denními specialitami.
 3. 3
  Navrhujte hostům další pokrmy. Slušně se zeptejte, zda chce host něco k pití, nějakou přílohu, nebo něco navíc ke své objednávce. Váš zaměstnavatel vás za to bude mít rád a získáte také větší dýška, protože si hosté budou objednávat více věcí.
  • Zjistěte, které druhy alkoholu jsou drahé a kvalitní a když zákazník požádá o míchaný drink, navrhujte mu tyto druhy alkoholu.
  • Vždy se zeptejte, zda hosté chtějí předkrm.
  • Nebuďte nikdy příliš horliví a nelžete hostům. Slušným způsobem hostům představte možnosti a nesnažte se jim něco prodat, jako kdyby to bylo zdarma.
 4. 4
  Naučte se dělat více věcí najednou. Když se vám podaří po cestě do kuchyně a zpět udělat tři věci, budete to mít v práci mnohem jednodušší. Odnášejte prázdné nádobí ze stolů po cestě do kuchyně, odneste dochucovadla několika stolům najednou, místo abyste chodili víckrát atd. [1]
  • Pokud nejste zkušení a nepamatujete si všechny úkoly, zapisujte si ihned všechny objednávky a dělejte si poznámky ohledně věcí, které si musíte zapamatovat na delší dobu.
 5. 5
  Naučte se zvládat svůj čas. Uvědomujte si, kdy jste naposledy kontrolovali stoly a seznamte se s dobou přípravy všech pokrmů. Ke každému stolu dojděte po tom, co hosté dojedli. Pohybujte se rychle, ale neběhejte a snažte se udržovat si stále stejné tempo, aby vše fungovalo přesně tak, jak má. [2]
  • Říkejte hostům, jak dlouho budou čekat na své jídlo. Pokud si někdo objedná dobře propečený steak, řekněte mu, že si na něj bude muset počkat o trochu déle. Pokud vám právě došla polévka a kuchař musí uvařit novou, řekněte hostům, že to potrvá delší dobu a navrhněte jim alternativy.
 6. 6
  Než jídlo donesete hostům, zkontrolujte ho. Platí to zejména v případě speciálních požadavků – když to budete dělat vždy, ušetříte si spoustu problémů a budete mít jistotu, že ke stolu nesete správnou objednávku.
  • Pokud kuchař objednávku zkazí, řekněte to jemu i hostům. Omluvte se za další zpoždění a pokud je to ve vašem podniku možné, dejte zákazníkům slevu, nebo jim nabídněte něco navíc.
 7. 7
  Očekávejte běžné požadavky. Většina zákazníků chce k hamburgeru kečup. Dětem často padají příbory. Až se naučíte běžné požadavky k různým jídlům, budete schopni hostům nosit věci dříve, než o ně požádají. Tím ušetříte čas hostům i sami sobě a zajistíte, že se u vás hosté budou cítit dobře.
  • Příbory navíc, dochucovadla a ubrousky byste měli mít v kapse zástěry (pokud nosíte zástěru).
 8. 8
  Nedovolte, aby vám jedno špatné dýško zničilo směnu. Nikdy si nestěžujte na špatné dýško, bez ohledu na to, jak dobrou práci jste odvedli. Mohli byste si tím způsobit vyhazov a kromě toho by si o vás ostatní servírky a číšníci mysleli, že si stále na něco stěžujete a neměli byste s nimi dobré vztahy.
  • Někteří lidé nikdy nedávají dostatečná dýška, bez ohledu na servis, který v restauraci obdrželi. Někteří lidé si nemohou dovolit dávat dýška, nebo přijeli ze země, kde není běžné dávat servírkám spropitné.
 9. 9
  Za žádných okolností byste se neměli jen tak poflakovat. Pokud nemáte zákazníky, o které byste se mohli starat, uklízejte! Za barem je stále co dělat. Ukažte svému zaměstnavateli, že jste zodpovědní a pracujete tvrdě.
  • Pokud máte stoly, které zrovna nevyžadují vaši pozornost, všímejte si i jiných zákazníků. Někteří se možná snaží přivolat svoji servírku kvůli nějakému požadavku, který můžete snadno splnit, aniž byste tím lezli do zelí ostatním servírkám.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Jak řešit konkrétní situace

 1. 1
  Když si budou objednávat děti, všímejte si jejich rodičů. Děti si mohou objednávat nezdravá jídla, nápoje s kofeinem, nebo další věci, se kterými jejich rodiče nebudou souhlasit. Dejte rodičům šanci objednávku změnit ještě dříve, než ji zopakujete.
  • Pokud rodiče nedávají pozor, zopakujte objednávku nahlas a zřetelně, aby měli šanci si toho všimnout a případně ji změnit.
  • Před malými dětmi můžete po změně objednávky rodičem říct například: „Omlouvám se, ale limonáda nám došla. Mohu vám přinést něco jiného?“
  • Pokud sami nesouhlasíte s něčí objednávkou, neříkejte vůbec nic. Je na rodičích, aby se rozhodli, co jejich děti budou jíst. Pokud nejde o porušení zákona (například nalévání alkoholu mladistvým), není to vaše věc.
 2. 2
  Nedávejte k dětem nebezpečné předměty. Pokud podáváte horká jídla, rozdáváte příbory, nebo nesete na stůl něco potenciálně nebezpečného, dejte tyto věci k rodičům a v případě potřeby jim řekněte „Zde je váš příbor, madam/pane,“ aby si toho všimli.
 3. 3
  Pro rodiče s malými dětmi se snažte zajistit, aby jídlo proběhlo co nejrychleji. Malé děti a batolata většinou neudrží pozornost příliš dlouho a když se bude oběd protahovat, budou tím trpět jak rodiče, tak celá restaurace. Stoly s malými dětmi kontrolujte častěji a snažte se dělat vždy více věcí najednou, abyste celý proces urychlili.
  • Zeptejte se, zda můžete vzít objednávky na jídlo rovnou s objednávkami pití, abyste nemuseli chodit dvakrát.
  • Pokud si zákazník objedná jídlo, které se připravuje velmi dlouho, navrhněte mu alternativu, která se připravuje kratší dobu.
  • V těchto situacích byste měli přinést účet ke stolu již při posledním odnášení talířů. I v tomto případě se ale nezapomeňte zeptat, zda hosté již dojedli.
  • Snažte se zajistit, aby si hosté nemysleli, že je chcete vyhodit. Mnoho unavených rodičů ocení váš přístup, ale pokud si všimnete toho, že se tváří otráveně, ustupte a nechejte je užít si jídlo vlastním tempem.
 4. 4
  Když se hosté budou hádat o to, kdo bude platit, chovejte se neutrálně. Pokud několik hostů u jednoho stolu požádá o účet, snažte se dát účet doprostřed stolu a ne k jednomu z nich. Když vás do hádky o placení budou chtít zapojit, usmějte se a řekněte, že si pro platbu přijdete za chvíli.
 5. 5
  Naučte se podávat čaj a kávu. Někteří lidé na svých nápojích dost bazírují a je dobré se naučit podávat čaj a kávu tak, abyste jim udělali radost. Při obsluhování pravidelných zákazníků, u kterých víte, co mají rádi, se těmito radami řídit nemusíte.
  • Lidé, kteří pijí čaj, jsou často vybíraví ohledně přípravy. Měli byste vědět, jaký čaj si objednali a donést jim dostatek mléka, citronu a cukru, aby si mohli svůj čaj upravit podle sebe.
  • Nedolévejte zákazníkům čaj ani kávu, aniž byste se jich před tím zeptali. Mohli byste tím zkazit důkladně připravený nápoj.
  • Nedávejte lžičku do kávy nebo do čaje, než nápoj donesete zákazníkovi. Snížili byste tím teplotu nápoje, čímž byste některé hosty mohli rozzlobit.
 6. 6
  Když si lidé objednají alkohol nebo něco s kofeinem, zeptejte se jich, zda chtějí i vodu. Platí to zejména pro lidi, kteří si dávají jídlo, než pro lidi, kteří popíjejí na baru. Mnoho lidí pije k alkoholu a kofeinu vodu, aby nebyli dehydrovaní.
  • Mimo USA možní nebudete schopni toto pravidlo dodržovat, protože v některých zemích se voda běžně nepodává, nebo se za ni musí platit.
 7. 7
  Za žádných okolností nedávejte zpět na stůl něco, co spadlo na zem. I když jde jen o reklamu, nebo solničku, musíte jít do kuchyně a přinést novou. Vaši hosté nechtějí mít na stole nečistoty ze země!
 8. 8
  Specializované úkoly se naučte ve volném čase. Většinou jde o otvírání lahví s vínem. Když si tyto úkoly natrénujete sami doma, budete schopni je v práci plnit bez problémů.
  • Většina číšníků, kteří mají otvírat lahve s vínem, to musejí dělat přímo před zákazníkem. Natrénujte si to, abyste s tím neměli problémy a dělali to přirozeně.
 9. 9
  Vyberte vhodnou hudbu a střídejte ji. Pokud máte možnost vybrat hudbu, která bude v restauraci hrát, nepouštějte ji příliš nahlas a vyberte něco, co se k vaší restauraci hodí. Nikdy nepouštějte celé album – střídejte písničky, abyste nenaštvali zákazníky, kteří například nemají rádi daného interpreta.
  • Hosté v kavárnách, nebo v restauracích během dopoledních a odpoledních hodin většinou preferují klidnou a decentní hudbu. Klasická hudba je například skvělou volbou.
  • Hosté, kteří jsou do restaurace na večeři, většinou chtějí energičtější hudbu, ale záleží to hlavně na tom, na jakém místě pracujete a jaká je tam atmosféra. Většina lidí chce, aby hudba nebyla příliš hlasitá a aby si při jídle mohli povídat. Ve většině případů servírky nevybírají hudbu, která hraje v době, kdy je restaurace plná.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Komunikace s hosty pro lepší spropitné

 1. 1
  Představte se hostům. Až se hosté usadí, podívejte se jim do očí a rychle se jim představte. Díky tomu začnete pozitivně, takže budete mít lepší spropitné a kromě toho vás hosté budou později moci oslovovat slušně.[3]
  • Představte se stolu při rozdávání jídelních lístků a u toho se ještě ujistěte, že mají všichni hosté dostatek příborů a ubrousků.
 2. 2
  Chovejte se slušně a pomáhejte i rozzlobeným zákazníkům. Když budete mluvit se zákazníky, měli byste se chovat vždy uctivě a oslovovat je „pane,“ „madam“ atd. Chovejte se pozitivně a snažte se zajistit, aby se zákazníci cítili co nejlépe.
  • Zeptejte se zákazníků, zda ve vaší restauraci již někdy jedli – pokud jsou u vás poprvé, můžete je přivítat a pomoci jim s výběrem jídla.
  • Chovejte se přátelsky, ale nezapojujte se do rozhovoru, který hosté vedou, pokud vás o to nepožádají. Věnujte se svojí práci a nechejte hosty v soukromí jíst.
  • Nezapomínejte na úsměvy! Bez ohledu na to, jak otravní jsou vaši kolegové, nebo vaši hosté, se musíte stále tvářit příjemně. Ušetříte si tím spoustu problémů.
  • Nemluvte o hostech a nepomlouvejte je, ani když si budete myslet, že vás neuslyší. Chovejte se slušně a profesionálně a když o nich budete muset mluvit, mluvte jen tak, aby vám nevadilo, kdyby vás zaslechli.
 3. 3
  Respektujte osobní prostor zákazníků. Nikdy si nesedejte ke stolu, u kterého sedí hosté. Nepodávejte hostům ruce, pokud je neznáte osobně, nebo to u vás v restauraci není zvykem. Další doteky závisí na atmosféře ve vaší restauraci a na tom, zda jste muž, nebo žena.
  • Studie v amerických restauracích potvrdily, že servírky, které se zákazníků lehce dotknou na rameni, na ruce, nebo na paži, dostávají průměrně lepší spropitné.[4] Měli byste to ovšem dělat pouze v případě, že je zákazník uvolněný a cítí se dobře. V žádném případě se nedotýkejte zákazníka, který je na rande se ženou. Chovejte se přátelsky a neflirtujte.
 4. 4
  Dávejte hostům rady ohledně jejich objednávek. Pokud nějaký zákazník požádá o radu, připravte se zodpovědět mu všechny dotazy, nebo mu doporučit vaše nejoblíbenější jídlo z každé kategorie. Pokud si zákazník objedná jídlo, na které si lidé většinou stěžují, snažte se mu doporučit něco jiného.
  • Zákazníci milují „tipy zevnitř,“ ale neměli byste to přehánět a pomlouvat nějaké jídlo, pokud ovšem nepracujete v extrémně uvolněném prostředí. Raději zákazníkovi opatrně doporučte něco podobného a lepšího a řekněte, že je to specialita šéfkuchaře, nebo vaše nejoblíbenější jídlo.
 5. 5
  Uspokojte všechny rozumné požadavky zákazníků. Mnoho lidí má dobré důvody vyhýbat se určitým ingrediencím, například potenciálně smrtelným alergenům. Pokud nejste seznámeni s každým jídlem na lístku (což byste měli!), snažte se vždy zjistit, jak se dané jídlo připravuje.
  • Nikdy zákazníkovi nelžete a nedávejte mu ingredienci, kterou si nepřál. Pokud jeho požadavek nemůžete splnit, navrhněte mu podobnou alternativu, která tyto ingredience neobsahuje.
  • Nezpochybňujte požadavky hostů. Uvědomte si, že lidé mají spoustu důvodů pro změny objednávek – náboženské důvody, vegetariánství/veganství a kulturní stravovací rozdíly. Pokud je možné požadavek splnit, neptejte se hostů, proč byste to měli dělat!
 6. 6
  Zopakujte stolu celou objednávku. Studie v amerických restauracích potvrdily, že servírky a číšníci, kteří svým hostům opakují jejich objednávky, mají lepší spropitné. [5] Přestože to pravděpodobně nemá příliš velký vliv, dáte tím hostům alespoň šanci změnit objednávky, nebo opravit vaše chyby.
 7. 7
  Pravidelně hosty kontrolujte a dávejte jim nové informace. Pokud jste právě dostali práci servírky, pravděpodobně vám chvíli potrvá, než zjistíte, jak často byste měli kontrolovat všechny stoly. Snažte se chodit ke stolům minimálně po tom, co hosté snědí jeden chod, nebo pokud vypadají znuděně nebo podrážděně.
  • Pokud je to možné, řekněte hostům, jak dlouho bude trvat, než jim kuchař jídlo připraví.
  • Dolévejte hostům nápoje, nebo se jich ptejte, zda si chtějí objednat další nápoj (pokud pijí něco nerozlévaného).
 8. 8
  Odnášejte všechny talíře co nejdříve, ale nejprve se zeptejte hostů, zda to smíte udělat. Vždy se slušně zeptejte, zda hosté dojedli a potom jim odneste talíře. Pokud na talíři zbylo hodně jídla, zeptejte se hosta, zda mu chutnalo.
  • Mnoho restaurací umožňuje obsluze dávat nespokojeným zákazníkům něco navíc, nebo jim z jídla slevit. Tyto věci mohou zachránit vaše spropitné.
 9. 9
  Spřátelte se s pravidelnými zákazníky. Chovejte se přátelsky k lidem, se kterými byste normálně nemluvili. Když si někdo bude do vaší sekce sedat pravidelně, seznamte se s ním. Nemusíte se stát nejlepšími přáteli, ale jistě si alespoň některé z pravidelných zákazníků zamilujete.
  • Zapamatujte si jejich jména a jejich oblíbené nápoje, kde pracují atd. Snažte se zajistit, aby měli pocit, že do restaurace chodí navštěvovat kamaráda – vás!
  • Zapište si vzhled a preference každého, kdo do vaší restaurace chodí pravidelně. Když budete u třetí návštěvy hosta vědět, jak propečený steak mu chutná nejvíce, uděláte dobrý dojem.
 10. 10
  Nepředpokládejte, že chtějí hosté zaplatit, ale zároveň je nenechávejte čekat příliš dlouho. Zeptejte se, zda jim můžete nabídnout ještě něco dalšího, aby si mohli říct o dezert, jídlo s sebou, nebo účet.
  • Pokud nechtějí nic jiného, zeptejte se, zda jsou připraveni zaplatit.
  • Pokud vám musí zákazníci říkat o účet, znamená to buď že spěchají, nebo že jste k jejich stolu dlouho nepřišli.
  • Nikdy se neptejte zákazníka, zda potřebuje mince. Řekněte „za chvíli se vrátím s drobnými“ a přineste mu všechen zbytek peněz do posledního halíře.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Zaučení do nové práce

 1. 1
  Naučte se menu v předstihu. U pohovoru byste měli být aktivní a požádat o menu, které si budete moci vzít s sebou domů. Ve volném čase si ho potom nastudujte a seznamte se se všemi pokrmy, které restaurace nabízí. Řetězce restaurací mají většinou skvělý systém zaučení nových servírek, který vám umožní seznámit se s jídelním lístkem a kuchyní – v barech a menších restauracích se budete muset vše naučit sami.
 2. 2
  Choďte do práce brzy. Dochvilnost je důležitá u každé práce, zejména pokud teprve začínáte. Restaurace mají během špičky spoustu práce, takže když budete chodit do práce o něco dříve, uděláte na šéfa dobrý dojem. [6]
 3. 3
  Pečlivě naslouchejte zkušenějším kolegům. I v případě, že jste již někdy pracovali v restauraci, byste měli věnovat pozornost všem detailům ohledně vaší nové práce. Každá restaurace funguje trochu jinak, takže když budete dávat dobrý pozor při zácviku, budete později schopni pracovat efektivněji.[7] Také není špatné se chovat uctivě k nadřízeným a kolegům, místo abyste jim říkali „tohle už všechno znám.“
 4. 4
  Udržujte krok s fungováním restaurace. Pokud jste nikdy nepracovali ve vytížené restauraci, možná vás překvapí, jak vyčerpávající a rychlá tato práce je. Snažte se za každou cenu udržet krok s ostatními servírkami. Až si na práci více zvyknete, bude to pro vás jednodušší. Ze začátku na sebe ovšem pravděpodobně budete muset být velmi tvrdí. [8]
 5. 5
  Dělejte i nepříjemné úkoly a nestěžujte si. Uvědomte si, že začínáte od nuly a musíte se vypracovat nahoru, aniž byste si na cokoli stěžovali. Uklízejte stoly a pracujte dlouho do noci, když to bude potřeba a pamatujte si, že až se zavedete a budete zkušenější, dostanete se k příjemnější práci. [9]
 6. 6
  Naučte se přijímat kritiku. Tato práce může být i velmi nepříjemná – ostatní servírky vás možná budou obviňovat z toho, že nějaký zákazník nebyl spokojený (a dal malé spropitné).[10] Později vás budou ostatní kritizovat stále méně – naučte se usmívat se a nedovolte, aby se kritika ostatních projevila na vaší práci.
  • To samozřejmě neplatí v každé restauraci. Nebojte se ucházet se o práci servírky i v případě, že nevíte, jaká je v dané restauraci atmosféra.
 7. 7
  Požádejte o směny navíc. Ze začátku byste měli dávat ostatním najevo, že jste spolehliví. Až budete vědět, že zvládnete i několik směn navíc, navrhněte šéfovi, že zaskočíte za jinou servírku, nebo že budete pracovat více.
 8. 8
  Když něco nebudete vědět, zeptejte se. Projevte zájem naučit se konkrétní dovednosti a úkoly. Když se budete bát, že něco zkazíte, vždy se raději zeptejte. Lidé vědí, že jste v práci noví a jistě najdete alespoň jednoho člověka, který ocení, že se ptáte na vše, co vám není jasné.
  • Neznamená to, že byste měli zpochybňovat svoji práci! Otázky jako „Kdy dnes končím?“ nebo „Musím to opravdu dělat“ jsou běžné fráze, kterými byste rozčílili jak své kolegy, tak svého šéfa.
  Reklama

Tipy

 • Nejprve jděte do kuchyně s objednávkou předkrmů, potom s nápoji a hlavními jídly. Až hostům donesete nápoje, předkrmy budou hotové.
 • Ke všem hostům se chovejte s maximální úctou.
 • Když půjdete do práce, nechejte všechny své osobní problémy doma.
 • Uvolněte se – lidé si do restaurací chodí užívat, takže byste se měli také cítit dobře.
 • Komunikujte s ostatními číšníky, abyste to v práci měli jednodušší.
 • Spřátelte se se svými kolegy! Když se k nim budete chovat hezky, možná vám budou pomáhat.
Reklama

Varování

 • Nenatahujte se přes zákazníka, abyste mohli obsloužit jiného zákazníka. Pokud jste v neformálním prostředí a nemáte jinou možnost, měli byste alespoň omluvit.
 • Nikdy si nepočítejte spropitné před zákazníky.
 • Nevychloubejte se svými dýšky před ostatními číšníky a servírkami.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 76 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 852 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 9 852 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama