Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když budete chodit na každou schůzku pozdě, budete zbytečně vystresovaní a ostatní si budou myslet, že jste nespolehliví. Jistě chcete umět chodit všude včas, ale dochvilnost bohužel není přirozená pro všechny. Dobrou zprávou je to, že se to můžete snadno naučit. V tomto článku se dozvíte jednoduché triky a dlouhodobé strategie, díky kterým budete dochvilnější.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Triky, které vás dostanou rychle ze dveří

 1. 1
  Připravte si všechno předešlý večer. Pokud si nejste jistí tím, proč chodíte stále všude pozdě, zamyslete se nad tím, co děláte před odchodem z domu. Pravděpodobně máte vyhrazen určitý čas na přípravu a musíte se prokousat dlouhým seznamem úkolů, bez jejichž splnění byste nemohli odejít. Když si připravíte vše dopředu, nebudete muset ráno řešit spoustu věcí a budete moci vyrazit včas. Každý večer si projděte všechny věci, které musíte mít ráno nachystané a připravte se.
  • Nachystejte si oblečení, které budete mít na sobě.
  • Dokončete vše, co byste si jinak nechali až na ráno, jako například odepisování na emaily atd.
  • Sbalte si tašku nebo kufřík se vším, co budete potřebovat.
  • Nachystejte si vše, co budete potřebovat pro rychlou snídani.
 2. 2
  Všechny nezbytnosti si dejte ke dveřím. Lidé, kteří často chodí pozdě, většinou dlouho hledají klíče, telefon, nabíječku, nebo peněženku. Když budete mít všechny tyto věci na skříňce nebo na poličce u dveří, budou na vás čekat a vy je nebudete muset hledat. [1]
  • Pokud často odejdete z domu a necháte si klíče u počítače, nebo telefon na kuchyňském stole, zbytečně hledáte věci, které byste mohli mít dávno nachystané. Jednou za čas jistě zapomenete i něco opravdu důležitého a budete se muset vrátit, což způsobí, že přijdete ještě později.
  • Místo toho si hned po příchodu domů vyprázdněte kapsy a všechny tyto důležité věci si položte na jedno místo. Pokud máte věci v kabelce, dávejte si kabelku vždy na stejné místo.
 3. 3
  Naučte se očekávat zpoždění ještě dříve, než přijdou. Máte vždy spoustu výmluv, proč jdete pozdě? Zasekli jste se v zácpě. Vlak měl zpoždění. Museli jste zastavit, abyste natankovali. Když budete všechny tyto problémy předpokládat dopředu, nebudete kvůli nim chodit pozdě.
  • Snažte se počítat s tím, že se tyto věci budou stávat často. Rozhodně není ojedinělé zůstat trčet v zastaveném vlaku. Odejděte z domu o trochu dříve, abyste i s menším zpožděním stále dorazili včas.
  • Vyhněte se zbytečnému zpoždění, jako je například ranní tankování auta. Zajeďte si pro benzín večer. Dejte si pozor, abyste měli platnou jízdenku na metro a najezte se doma, místo abyste se ráno zastavovali na snídani do fast foodu a čekali ve frontě.
  • Podívejte se ráno na počasí a na dopraví situaci, abyste mohli odhadnout, zda se někde nezdržíte a věděli, kdy máte odejít z domu.
  • Pokud jezdíte autobusem, měli byste znát cestu, mít připravenou jízdenku a peníze na taxík, kdyby bylo nutné vystoupit a přepravit se rychleji.
  • Pokud spoléháte na to, že vás někdo odvezte, raději si vymyslete i plán B!
 4. 4
  Snažte se chodit všude o 15 minut dříve. Pokud musíte být v práci v 8 hodin ráno, neříkejte si, že to stihnete přesně. Řekněte si, že přijdete do práce v 7.45. Když to tak budete dělat, budete vždy chodit včas, i když vás na cestě něco zdrží. Nepřijdete pozdě ani když zůstanete v zácpě a když náhodou skutečně dorazíte do práce o 15 minut dříve, budete se moci v klidu připravit na nadcházející den.
  • Pokud neradi čekáte, vezměte si s sebou něco na čtení. Nebude pro vás problém chodit dříve, protože si budete moci chvíli číst. Budete mít pocit, že něco děláte a nebudete jen tak čekat.
 5. 5
  Počítejte vždy s tím, že vám cesta zabere více času. Pokud máte ráno vše nachystané a přesto chodíte do práce pozdě, možná podceňujete dobu, kterou vám zabere cesta. Optimističtí lidé si myslí, že se všude dostanou rychle a kvůli tomu potom často chodí pozdě. Při plánování cest buďte realističtí a uvidíte, že začnete chodit všude včas.
  • Někdy je těžké určit, jak dlouho vám bude trvat cesta na nějaké místo. Pokud máte nějakou důležitou schůzku, můžete si zkusit cvičně projet cestu, kterou pojedete. Načasujte si cestu tak, abyste měli klid a věděli, kdy musíte odejít z domu.
  • Nezapomeňte přičíst ještě 15 minut, abyste počítali i se zdržením. Pokud zjistíte, že cesta trvá 40 minut, vyrazte o 55 minut dříve, abyste nepřišli pozdě v případě, že by vás na cestě něco zdrželo.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zvyky, které vás naučí dochvilnosti

 1. 1
  Vstaňte hned jak vám zazvoní budík. Neprotahujte budík a neležte v posteli. Nehrajte si s telefonem a nesledujte hned po ránu televizi. Při nastavování budíku jistě nepočítáte s tím, že vám potrvá 15 minut vylézt z postele. Když budete vstávat pozdě, budete mít problém stihnout vše, co během dne chcete udělat. Všechny tyto promarněné minuty se nasčítají a vy kvůli nim nebudete nic stíhat. Vstaňte tedy hned po zazvonění budíku.
  • Protáhněte se, opláchněte si obličej a vyčistěte si zuby, abyste se co nejrychleji probudili.
  • Pokud nedokážete vylézt z postele včas, možná chodíte spát příliš pozdě. Zkuste chodit spát dříve. Bude pro vás snadnější ráno vstávat a budete vše stíhat. Měli byste každou noc spát alespoň 8 hodin.
 2. 2
  Zamyslete se nad tím, jak dlouho vám trvají běžné denní činnosti. Možná si například myslíte, že si dáte sprchu, která bude trvat 15 minut a budete si tedy říkat, že když se začnete sprchovat v 6.30, budete v 6.45 hotovi. Je možné, že ve skutečnosti v koupelně trávíte 20 nebo i 30 minut a proto potom nestíháte. Dobře se zamyslete nad tím, co každý den děláte a jak dlouho vám to trvá.
  • Několik dní v kuse si měřte čas, který strávíte určitými činnostmi. Použijte stopky a zapisujte si celý týden jak dlouho vám trvá dokončit různé věci a potom si vypočítejte průměrnou dobu, kterou musíte každé činnosti věnovat.
 3. 3
  Zjistěte, čím nejvíce marníte čas. Co vám brání odcházet z domu včas? Tyto „časové černé díry,“ jako je psaní emailů, natáčení vlasů, nebo čekání ve frontě v kavárně si musíte zapisovat, protože by vám jinak mohly způsobit, že nebudete nic stíhat.
  • Když najdete činnosti, které vám zabírají zbytečně moc času, naučte se dělat je rychleji. Můžete si například kontrolovat emaily vestoje, abyste zbytečně netrávili hodinu brouzdáním na internetu.
 4. 4
  Říkejte si, kde byste měli být v určitou dobu. Pokud musíte být v 8 hodin v práci, řekněte si: „Je 7.20, měl bych jít do sprchy.“ „Je 7.35, měl bych si vyčistit zuby.“ Díky tomu budete mít stále přehled a nestane se vám, že byste nestíhali. Je dobré si na to zvyknout a dělat to úplně automaticky.
  • Můžete si také vytisknout svůj denní rozvrh. Vyvěste si ho do ložnice, do kanceláře, do kuchyně, nebo na jiná místa, kde ho budete mít často na očích.
 5. 5
  Neplánujte si více, než stihnete. Je možné, že chodíte často pozdě proto, že si toho spoustu plánujete a nepočítáte s časem na přesuny. Prohlédněte si svůj kalendář a ujistěte se, že máte mezi každou činností dostatek času na cestu, odpočinek, jídlo a další věci, kterým se musíte věnovat. [2]
 6. 6
  Obklopte se hodinami. Pokud máte problémy chodit včas, měli byste si pořídit více hodin. Pokud nenosíte hodinky, mějte vždy po ruce telefon. Nástěnné hodiny jsou také skvělé, protože lidem umožňují udržet si přehled o čase. Všechny hodiny si nastavte na stejný čas, abyste nebyli zbytečně zmatení.
  • Používejte budíky a připomínky. Můžete si nastavit budík například na dobu, kdy budete mít 10 minut na odchod z domu.
  • Někteří lidé si nastavují hodiny o několik minut dopředu, aby díky tomu chodili všude včas. Pokud to u vás bude fungovat, můžete to zkusit, ale spousta lidí si na to zvykne a počítají s tím, že mají více času, takže nakonec stejně chodí pozdě. Když budete vědět naprosto přesně, kolik je hodin, nebudete mít problém chodit včas.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Změňte svůj přístup k pozdním příchodům

 1. 1
  Uvědomte si, že máte problém chodit včas. Pokud máte problém s dochvilností, jistě máte vždy v rukávě spoustu výmluv. Některé z nich jsou jistě dobré (například když vám po cestě na schůzku praskne pneumatika, nebo sněhová bouře zastaví dopravu), ale pokud máte pocit, že musíte neustále někomu vysvětlovat, proč chodíte pozdě, měli byste svůj problém nějak řešit. Když ho budete popírat, nebudete schopni se ho nikdy zbavit.
  • Pokud si nejste jistí tím, zda máte chronický problém s dochvilností, zeptejte se svých přátel a rodiny. Pokud chodíte opravdu stále pozdě, neutajíte to před nimi.
  • Nebuďte na sebe příliš tvrdí. Podle studie provedené v San Franciscu má 20% Američanů stejný problém jako vy. [3]
 2. 2
  Uvědomte si, jak vaše nedochvilnost ovlivňuje ostatní lidi. Je jasné, že jistě chcete chodit včas a když někam přijdete pozdě, cítíte se kvůli tomu špatně. Když to ale budete dělat příliš často, lidé budou mít pocit, že se k nim chováte schválně bezohledně. Uvědomte si, že na vás lidé musejí čekat. Dáváte jim tím najevo, že si jejich času vůbec nevážíte, i když si to možná sami nemyslíte. [4]
  • Zamyslete se nad tím, jak byste se cítili, kdybyste museli stále na někoho čekat. Líbilo by se vám čekat o samotě v restauraci hodinu, než se váš kamarád dostaví?
  • Když budete chodit stále pozdě, lidé si o vás začnou myslet, že jste nespolehliví a nakonec byste si tím mohli způsobit i jiné problémy.
 3. 3
  Dopřávejte si adrenalin jinak. Máte zvláštně příjemný pocit, když vůbec nic nestíháte? Je to pro vás jako hra, kterou musíte dokončit v přesně určeném čase? Tento zvyk může ovšem mít nemilé následky. Pokud máte rádi adrenalin, který vám vaše spěchání přináší, snažte se ho získávat jinými způsoby – hrajte počítačové hry, věnujte se sportům, nebo si skočte s padákem z letadla.
 4. 4
  Dochvilnost by měla být jednou z vašich základních hodnot. Nezdá se, že by dochvilnost měla být tak důležitá, jako například upřímnost nebo integrita, ale uvědomte si, že dochvilnost je s těmito vlastnostmi úzce spjata. Když někomu řeknete, že někde budete v přesnou dobu a potom se neukážete, co to o vás vypovídá? Když se to bude stávat příliš často, může to ovlivnit to, jak budete na daného člověka působit. Snažte se brát dochvilnost stejně vážně jako vše ostatní, co říkáte. Když vám bude záležet na tom, abyste byli dochvilní, skutečně budete dochvilní.
  • Zamyslete se nad tím, u kterých věcí máte problém chodit včas. Pokud chodíte pozdě na schůzky s některými kamarády, nebo chodíte vždy pozdě do školy, může to znamenat, že pro vás škola nebo přátelé nejsou moc důležití.
  • Dělejte věci, které vás baví a zajímají. Choďte včas a věnujte svým činnostem pozornost. Když vám bude záležet na tom, co děláte, budete sami od sebe chodit včas.
 5. 5
  Užívejte si výhody chození včas. Po několika týdnech, kdy si budete dávat pozor na to, abyste byli dochvilní, to pro vás už nebude tak těžké a začnete si užívat výhody toho, že nechodíte pozdě. Zde je několik z těchto výhod:
  • Nebudete stále ve stresu a nebudete se muset neustále někomu omlouvat.
  • Pravděpodobně budete produktivnější aniž byste museli v práci zůstávat déle.
  • Váš osobní život bude příjemnější, protože lidé uvidí, že jste spolehliví a že vám mohou důvěřovat.
  • Když budete chodit vždy včas, budete si moci dovolit jednou za čas přijít pozdě, protože lidé budou vědět, že jde o ojedinělý případ.
  Reklama

Tipy

 • Staré přísloví říká: Pokud nemáš 5 minut náskok, jsi 10 minut pozadu!
 • Děti často své rodiče zdržují a způsobují jim, že chodí pozdě. Držte se všech našich rad a snažte se zapojit i své děti. Připravte jim oblečení, vykoupejte je večer, zkontrolujte jim všechny věci do školy a položte jim batohy ke dveřím. Podepište všechny omluvenky a papíry. Pokud máte malé dítě, zkontrolujte si tašku na pleny. *Pokud máte i starší děti, jistě vám dokážou pomoci s péčí o ty menší.
 • Pamatujte si: Když budete mít 5 minut náskok, přijdete včas. Když jdete včas, přijdete pozdě. Když máte zpoždění, budete si muset připravit výmluvy.
 • Pokud si nosíte do práce oběd, sbalte si ho večer.
Reklama

Varování

 • Pozdní příchody kazí vztahy s přáteli, s kolegy i s nadřízenými. Pokud máte dobré výmluvy, je možné, že se z toho dokážete vykroutit, ale přesto si vás lidé přestanou vážit. Když na vás ostatní lidé budou čekat s připravenou prací, sbalení na cesty, s uvařeným jídlem atd., budou naštvaní a nebudou vás brát vážně.
 • Nemyslete si, že si nikdo nevšimne, že chodíte pozdě. Pokud chodíte do práce, do školy, do kostela, na schůzky atd. často pozdě, buďte si jistí, že o tom lidé vědí.
 • Uvědomte si, že jde o vaši reputaci. Je důležité chodit včas.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 50 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 425 krát
Stránka byla zobrazena 4 425 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama