Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už vás nebaví všechny ty dětinské rozhovory a hádky kolem vás? Chcete, aby vás lidé více respektovali? Chcete, aby vás vaši rodiče viděli jinak? Být dospělý není vždy jednoduché, ale když to zvládnete, budete ze sebe mít mnohem lepší pocit. Bez ohledu na to kolik je vám let, když budete dost vyspělí, vždy budete patřit mezi dospělé lidi.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Základy

 1. 1
  Zjistěte si více o nějakém svém oblíbeném koníčku. Najděte si všechny dostupné informace a nebojte se zeptat také ostatních lidí. Součástí dospělosti je uvědomit si, že jste jedineční.
 2. 2
  Nezapomeňte, že šikana je špatná, krutá a neospravedlnitelná. Když budete ostatní lidi šikanovat, dáte tím najevo, že nestojíte za nic. Nikdo vás nebude mít rád a nikdo se s vámi nebude kamarádit. Uvědomte si, že musíte k lidem být milí, protože jinak vás nebudou vnímat jako individualitu a rozhodně vás nebudou mít rádi.
 3. 3
  Mějte dobré známky. Většina vyspělých lidí má dobré známky. Studujte pilně a dělejte si domácí úkoly. Pokud chcete uspět, budete se muset zapojit do aktivní snahy a být zodpovědní, takže se snažte ve škole dosahovat co nejlepších výsledků.
 4. 4
  Nevydávejte hloupé zvuky ani nemluvte směšným přízvukem. Když to budete dělat, lidi si budou myslet že to jen hrajete a nebudou vás mít rádi. Většina lidí si bude myslet že jste hloupí a ti ostatní si budou myslet, že jste divní.
 5. 5
  Nebuďte otravní. Lidé vnímají otravné lidi jako nedospělé. Když budete lidi otravovat, dostanete se do problémů, nebudete moci chodit na různá místa a ostatní lidé s vámi nebudou chtít mít nic společného.
 6. 6
  Nebuďte arogantní. Být pompézní je nedospělé a lidi nebaví neustále poslouchat, jak se někdo chlubí tím, co dokázal. Můžete své úspěchy ocenit, ale neměli byste se okatě chlubit. Místo „já“ říkejte „my“, přiznejte si své nejistoty a budujte si sebevědomí, jako skutečný dospělý člověk. Buďte pokorní a zbavte se arogance.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Jak být slušný

 1. 1
  Když jednáte s lidmi, chovejte se slušně. Podávejte lidem ruku a dívejte se jim do očí. Když se potkáte s někým novým, dobře si zapamatujte jeho jméno. Je důležité být k lidem milý, protože tím dáte najevo, že jste dospělí a umíte se chovat (což je pro vyspělost nezbytné).
  • Při rozhovoru s lidmi jim pečlivě naslouchejte a udržujte oční kontakt. Nevrťte se ani si nehrajte s různými věcmi. Neseďte a nemyslete na to, že byste chtěli být někde jinde. Také nemluvte do telefonu, když byste měli věnovat pozornost člověku, který stojí před vámi.
  • Někdy se ocitnete v neznámých situacích a nebudete vědět, jak se máte chovat.
  • Když se ocitnete v nové situaci nebo mezi novými lidmi, nejprve buďte chvíli potichu a všímejte si, jak se chovají ostatní lidé. Není na vás říkat lidem, jak by se měli chovat. Raději sledujte, co se děje a mějte respekt.
 2. 2
  Naučte se, jak se správně chovat na síti. Když se budete na internetu chovat slušně, ukážete tím, že jste vyspělí a vaši přátelé a rodina si s vámi budou psát mnohem raději. Ne mnoho lidí si na internetu dává záležet na etiketě, takže když tomu věnujete pozornost, budete působit mnohem dospěleji.
  • Zapněte si Caps Lock. První slova vět a vlastní jména pište vždy velkým písmenem.
  • Než odešlete email nebo příspěvek na sociální síť, dobře si ho projděte a zjistěte, jestli v něm nemáte chyby. Pište celými větami a používejte správnou interpunkci.
  • Pozor na smajlíky, zkratky a slangové výrazy. Je v pořádku je používat, když si píšete s kamarádem, ale v emailu pro učitele nebo při jiné příležitosti byste je měli odložit stranou.
  • Nezapomeňte na zlaté pravidlo, které platí v každé situaci: Chovejte se k ostatním tak, jak byste chtěli, aby se oni chovali k vám. Pokud chcete, aby na vás někdo byl milý, buďte milí vy na něho.
 3. 3
  Pomáhejte lidem. Držte lidem dveře, pomáhejte jim s věcmi a nabízejte pomoc každému, kdo by ji mohl potřebovat. Ostatní lidé to ocení a jistě vám poděkují. Tím si také zvýšíte sebevědomí.
 4. 4
  Snažte se nebýt neustále středem pozornosti. Nedospělí lidé jsou většinou nejistí. Pokud všechny rozhovory stáčíte na sebe a neumíte dát ostatním lidem prostor, brzy se s vámi nikdo nebude bavit.
 5. 5
  Akceptujte lichotky i kritiku se správným přístupem. Když vám někdo zalichotí, řekněte „děkuji“ a nerozvádějte to. Když vás někdo zkritizuje, buďte slušní a řekněte třeba „dobře, určitě si to promyslím“. Možná není kritika správná, ale vždy je dobré chovat se slušně.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Komunikujte jako dospělý

 1. 1
  Ovládejte svůj temperament. Nereagujte přehnaně na maličkosti, na kterých nezáleží. Budete tak vypadat dětinsky a rozhodně nebudete působit vyspěle. Uvědomte si, že ne vždy všechno půjde tak, jak byste si představovali a že nedostanete vždy to, co chcete.
  • Když budete reagovat na všechno přehnaně, lidé si budou myslet, že ze všeho děláte vědu a to je opravdu nedospělé. Vyberte si věci, pro které stojí za to bojovat a vypořádejte se s nimi lepším způsobem.
  • Pokud něco musíte říct, mluvte klidným hlasem a podpořte svůj názor argumenty. Pokud se s vámi někdo chce jen hádat a nechce vás poslouchat, odejděte. Nestojí to za to.
  • Když jste rozčílení a na pokraji výbuchu, zhluboka dýchejte a počítejte do deseti. Za každou cenu si musíte zachovat chladnou tvář a ovládnout se.
  • Pokud se necháte snadno vyprovokovat, je možné že vám to lidé začnou dělat naschvál. Když budete svůj vztek ovládat, ztratí zájem a nechají vás na pokoji.
 2. 2
  Vyhněte se neustálému nadávání. Když budete mluvit sprostě, budete působit dětinsky, nepříjemně a nevychovaně. Místo klení zkuste raději rozšířit svoji slovní zásobu. Naučte se nová slovíčka a aktivně je používejte.
 3. 3
  Mluvte slušně a nezvyšujte hlas. Když budete zvyšovat hlas, hlavně ve vzteku, mohli byste na ostatní působit nedospěle a nikdo by s vámi nechtěl nic mít. Pracujte na tom, abyste vždy mluvili klidně.
 4. 4
  Mluvte s lidmi o vyspělých tématech. Taková témata jsou například škola, zprávy, životní zkušenosti a životní lekce. Samozřejmě si můžete s kamarády také promluvit o banalitách. Měli byste se ale snažit vést také smysluplné rozhovory.
 5. 5
  Řekněte něco slušného. Pokud nemůžete říct nic pozitivního, neříkejte raději nic. Nedospělí lidé stále něco kritizují a poukazují na chyby ostatních lidí a nebojí se nikoho urazit. Někdy svoji krutost omlouvají tím, že „jsou prostě upřímní“. Dospělí lidé volí svá slova obezřetně a snaží se nezranit ostatní lidi jen proto, že chtějí být upřímní. Dobře tedy myslete na to, co chcete říct a neříkejte nic, co by mohlo někomu ublížit. Chovejte se k lidem tak, jak chcete aby se oni chovali k vám.
 6. 6
  Naučte se omlouvat se za své chyby. Bez ohledu na to jak opatrní jste, čas od času řeknete něco, co by mohlo lidem ublížit. Všichni někdy děláme hloupé věci, protože nikdo není dokonalý. Naučte se spolknout svoji hrdost a říct „promiň“. Upřímná omluva za nepovedené činy nebo slova je znakem skutečné vyspělosti.
 7. 7
  Vždy mluvte pravdu, ale mějte soucit. Pokud se vás kamarádka zeptá, jestli v nových kalhotách nevypadá tlustě, naučte se jí říct pravdu, aniž byste zranili její pocity. Neříkejte „vypadáš skvěle,“ když to není pravda, ale také neříkejte „je pravda že v tom vypadáš tlustá“. Raději řekněte něco jako „ten střih ti tak úplně nesedí“. Potom slušně navrhněte něco jiného, co by jí mohlo slušet.
 8. 8
  Nestěžujte si. Neustálé naříkaní a stěžování je znakem nedospělosti. Pokud jste v něčem neměli pravdu, buďte moudřejší a uznejte to. Pokud jste pravdu měli, ostatní lidé si to nakonec uvědomí, aniž byste je o tom museli přesvědčovat.
 9. 9
  Nedrbejte ostatní lidi a neříkejte o nikom nic špatného. Dospělí lidé nepomlouvají ostatní jen proto, aby se sami cítili lépe. Když dospělého člověka někdo naštve, má dost kuráže a respektu na to, aby mu to řekl do očí a nepomlouval ho za zády.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Myslete jako dospělý

 1. 1
  Naučte se vnímat všechny lidi pozitivně. Dospělí lidé věří v to dobré v lidech, dokud jim to něco nevyvrátí. I když vás lidé mnohokrát zklamali, snažte se brát všechny pozitivně a chovejte se k nim lépe, než si zaslouží.
 2. 2
  Když je na vás někdo zlý, buďte moudřejší. Pokud to můžete nechat být, jednoduše nereagujte – tichem dáte najevo, že nebylo v pořádku, co vám ten druhý řekl. Pokud se na to vykašlat nemůžete, řekněte tomu druhému, že překročil hranici. Pokud se omluví, omluvu přijměte. Pokud se neomluví, jednoduše odejděte.
 3. 3
  Mějte sebevědomí. Neomlouvejte se za svoji osobnost a za to, jací jste. Pokud se nechováte zrovna asociálně, neměli byste se bát vyjádřit svoji individualitu. Dospělí lidé o sobě nepochybují, ani se nesnaží být někým, kým nejsou. .
 4. 4
  Buďte otevření. Dospělí lidé jsou otevření novým věcem. Jen proto že jste něco nikdy nedělali to neznamená, že to musí být špatné nebo že by vás to nebavilo. Snažte se brát všechno jako příležitost k učení nových zajímavých věcí.
 5. 5
  Vybírejte si dospělé přátele. Vaši kamarádi ovlivní to, jak se chováte. Ujistěte se, že se scházíte s lidmi, kteří z vás dělají lepšího člověka a netrávíte čas s lidmi, kteří vás pouze stahují k zemi.
  Reklama

Tipy

 • Mějte správný přístup. Když si budete neustále jen stěžovat, lidé si budou myslet, že jste nedospělí.
 • Vždy buďte ten moudřejší a ustupte.
 • Chovejte se k lidem tak, jak chcete aby se chovali oni k vám. To je vlastně základní definice dospělosti.
 • Snažte se dobře spát. Spěte alespoň 8-9 hodin denně. Je těžké se chovat dospěle, když jste unavení a nesoustředění.
 • Buďte milí a laskaví ke všem. Ne jen jeden den, ale pořád!
 • Měli byste vědět, jak byste měli vypadat v různých situacích. Oranžový kohout na hlavě může vyjadřovat vaši individualitu, ale pokud máte formální práci, lidé si budou myslet, že jste nedospělí, i když to nebude pravda.
 • Je těžké docílit dospělosti. Neměli byste se ale měnit jen proto, abyste působili dospěleji. Jde o to, abyste byli sami sebou. Nejde o to, kolik je vám let. Pokud chcete, aby vás lidé brali vážně, myslete a chovejte se tak, jak se sluší a patří. Buďte pevní a vždy si stůjte za tím, co si vyberete. Když se něco pokazí, snažte se zachovat chladnou hlavu a dobře si promyslete další krok. Neobviňujte ze svých problémů ostatní. Zodpovědní jste za ně vy sami. Buďte dospělí a zodpovědní.
 • Nedávejte ostatní najevo, že je nenávidíte, hlavně pokud jsou oni na vás milí. Zeptejte se sami sebe proč se takto chováte. Je to proto, že jste nejistí a žárlíte? Nebo se cítíte ohroženě? Chtěli byste snad, aby se ostatní takto cítili?
 • Když řešíte s někým nějaký konflikt, nehádejte se a raději se snažte ho vyřešit klidně a slušně. Pokud se přesto musíte pohádat, udělejte to co nejrychleji.
 • Napište si, jak byste se chtěli stát dospělejší a pracujte na tom. Například se můžete rozhodnout, že budete potichu, místo abyste mluvili stále jen o sobě. Zkuste to týden a potom zhodnoťte své výsledky. I když se vám to hned nepovede, zkoušejte to dál.
 • Noste hezké a čisté oblečení a pečujte o sebe. Dospělí lidé o sebe dbají.
 • Ukažte, že máte styl. I když si někdo druhou šanci nezaslouží, dejte mu ji. Dáte tím najevo, že jste moudřejší a budete vypadat dospěleji.
 • Když jste někde se skupinou lidí, nebuďte neustále středem pozornosti. Dejte ostatním lidem šanci říct co si myslí.
 • Zaměřte se také na jiné věci. Budete působit dospěleji.
 • Pokud chcete dívce ukázat, že jste dospělý, chovejte se k ní slušně, nevtipkujte o a nesmějte se věcem, které nejsou k smíchu. Hlavně jí dejte najevo, že jste dospělý muž a ne dítě.
Reklama

Varování

 • Nemusíte se snažit být dospělý neustále. Nezapomeňte se také bavit!
Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovatJak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 128 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 16 686 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 16 686 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama