Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být elegantní neznamená být nafoukaný. Musíte si vybudovat úctu. A to znamená úctu ke všem, včetně vás samotných. Snažte se chovat se k ostatním slušně a projevovat upřímný zájem o jejich životy. Buďte sebevědomí, oblékejte se jak chcete a chovejte se mile. Pokud chcete být elegantní a styloví, čtěte dál.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak vypadat elegantně

 1. 1
  Nenechejte se ovlivnit trendy. Není nic špatného na tom kupovat si hezké oblečení a zajímat se o módu. Vyhýbejte se ale oblečení, které nelichotí vaší postavě, příliš zářivým barvám atd.
  • Nestaňte se módní obětí, jinak si o vás lidé budou myslet, že jste povrchní a „drazí na údržbu“. Vaše oblečení by mělo odrážet vaši osobnost, ne ji tvořit nebo měnit. Tato rada se hodí pro mnoho oblastí života, ve kterých se lidé snaží „zapadnout“.
 2. 2
  Noste elegantní a čisté oblečení. Prezentace je polovina úspěchu. Noste oblečení a doplňky, které lichotí vašemu tělu a nikdy nenoste nic, v čem se necítíte dobře. Nemusíte nosit to nejdražší oblečení ani si kupovat to nejlevnější. Nejlepší je najít si svůj styl, který vám bude sedět.
  • Hygiena je nutností. Denně se sprchujte a vždy noste čisté a upravené oblečení.
 3. 3
  Nepodceňujte oblečení. Pokud jdete na nějakou formální událost, měli byste vědět, co to pro vás znamená. Lepší je být oblečený příliš slušně, než neslušně. Není v pořádku přijít na formální událost v riflích nebo v sandálech s ponožkami. Není ani vtipné si vzít tenisky k šatům.
  • Vždy si zjistěte, jaké oblečení je na kterou událost vhodné a zeptejte se přátel nebo hostitele, co si máte obléct.
 4. 4
  Snažte se nevypadat, jako kdybyste propařili celou noc. Nikam nechoďte s pásky z klubů na rukou, vždy si dobře umyjte razítka z barů a vyhněte se tomu, abyste byli cítit potem, barem, pivem nebo dokonce zvratky. Umyjte si obličej, dejte si sprchu a nechoďte nikam, dokud nebudete vypadat svěží a připravení na nový den.
  • I když máte za sebou těžkou noc, nikomu neříkejte, že máte kocovinu. Není to ani trochu elegantní.
 5. 5
  Před odchodem z domu se dobře upravte. Neměli byste se líčit, česat, zapínat si košili ani si zavazovat tkaničky na veřejnosti. Také byste si neměli kontrolovat oblečení mezi lidmi. Pečlivě se oblečte, naneste řasenku a lesk na rty a udělejte vše, co musíte ještě dříve, než se vydáte do ulic.
  • Vyhněte se koukajícímu spodnímu prádlu. Dámy by nikdy neměly ukazovat ramínka podprsenky a pánové by zase nikdy neměli ukazovat lem trenýrek.
 6. 6
  Nenoste příliš provokativní oblečení. Měli byste nechat prostor i pro představivost. Když si vybíráte oblečení, mějte na paměti rozdíl mezi „sexy“ a „vyzývavým“. Dívky by neměly brát výstřih jako hlavní atrakci svého oděvu. Je v pořádku ukázat trochu kůže, ale neměli byste lidem ukazovat vše, co máte, jinak uděláte špatný dojem. Ukažte buď nohy, nebo výstřih – nikdy ne oboje zároveň.
 7. 7
  Zapracujte na svém držení těla. Součástí elegance je také správné držení těla. Mějte rovná záda, dívejte se před sebe místo do země a snažte se nehrbit. Nepřekřižujte si paže před tělem, ale nechejte je volně podél těla. Když zvednete hlavu, budete vypadat lépe a také se budete lépe cítit. I vsedě byste se měli vyhýbat hrbení.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak znít elegantně

 1. 1
  Neklejte. Proříznutá pusa není v žádném případě elegantní. Pokud vás něco nutí nadávat, jděte do koupelny, pusťte si vysoušeč na ruce a zanadávejte si v soukromí, nebo nadávejte do polštáře. Nedovolte ale lidem, aby vás slyšeli klít. Vypadali byste nepatřičně a nevychovaně. Pokud navíc nadáváte ze vzteku, bude to vypadat, že nezvládáte ovládat své emoce, což rozhodně není znakem elegance a stylu.
  • Nadávání byste se měli vyhnout, ale nadávání konkrétním lidem se vyhněte raději úplně.
 2. 2
  Chvalte lidi za jejich zády. Přesně tak. Místo abyste někoho pomlouvali a říkali o něm, že je otravný, hlasitý nebo hloupý, raději o někom řekněte něco hezkého. Tím dáte najevo, že máte styl a jste sebevědomí natolik, že si dokážete uvědomit silné stránky ostatních, místo abyste na nich hledali jen to špatné.
  • Když budete lidi chválit za jejich zády, budete působit pozitivně, sebejistě a lidé si nebudou myslet, že neustále vyhledáváte problémy.
  • Pokud často drbete ostatní lidi, budou si o vás myslet, že jste zlí, protože nerespektujete cizí soukromí a nemáte žádné hranice.
 3. 3
  Nebuďte ten nejhlasitější člověk v místnosti. Už se vám někdy stalo, že za vámi někdo přišel a řekl vám „tvůj hlas jsem slyšel už z chodby“? Pokud ano, měli byste ubrat na hlasitosti. Každý vás i tak uslyší. Nemusíte si myslet, že musíte křičet nebo ječet, aby si vás lidé všimli. Když budete mluvit klidně i v přítomnosti ostatních lidí, budete působit elegantně a ukážete, že máte sebevědomí a nemusíte si cizí pozornost vyřvávat.
  • Pokud s tím máte starosti, zeptejte se nějakého kamaráda, jak hlasitě mluvíte. Pokud řekne, že je vás opravdu hodně slyšet, je na čase ubrat.
 4. 4
  Nemluvte o tom, jak jste elegantní. Z nějakého důvodu elegantní lidé nemluví o tom, jak elegantní jsou, hlavně v porovnání s ostatními. Pokud se uslyšíte říct „mám styl“ nebo „jsem elegantní“, většinou je opak pravdou. Nechejte hodnocení na ostatních lidí a nevychloubejte se.
  • Ideálně byste nikdy neměli slovo „elegantní“ nebo „stylový“ v souvislosti s vámi samými použít.
 5. 5
  Nikdy nekrkejte na veřejnosti. Krkání není ani přitažlivé, ani zábavné a rozhodně nejde ani o způsob, jak pobavit přátele po tom, co jste snědli hamburger a zapili ho colou. Pokud rádi pro legraci krkáte, přestaňte s tím! Když si omylem krknete, není to žádný problém, jen si dejte ruku před ústa a omluvte se.
 6. 6
  Měli byste vědět, jak správně telefonovat. Pokud máte styl, nebudete neustále kontrolovat svůj telefon a nevšímat si ostatních. Také není slušné vzít telefon na nějakém veřejném místě a nahlas řešit s kamarádkou vaše osobní problémy. Telefonujte pouze v soukromí a vždy se snažte tím nikoho nevyrušovat.
  • Je velmi neslušné nechat zvonit telefon každé dvě minuty na nějakém veřejném místě. Od toho přece máte tichý režim!
 7. 7
  Snažte se mluvit tiše a klidně i když jste rozčílení. I když jste někde na veřejnosti a partner, kamarád nebo někdo jiný vás rozzlobí, dýchejte zhluboka, zavřete oči, mluvte klidně a udržte si chladnou hlavu. Nedovolte, aby vás někdo viděl křičet, nadávat nebo házet věcmi. Těmto věcem byste se měli vyhýbat i v soukromí.
  • Nezapomeňte, že většinou dosáhnete svého snadněji, když nebudete křičet a budete mluvit klidně.
 8. 8
  Nemluvte o penězích. Není elegantní mluvit o tom, kolik peněz vyděláváte, kolik máte, kolik stály vaše nové hodinky nebo auto, nebo že jste právě dostali přidáno. Nemluvte ani o tom, kolik mají vaši rodiče, partner, přátelé nebo kdokoli jiný. Jednoduše to není slušné.
  • Nikdy se neptejte ostatních lidí na to, kolik vydělávají peněz.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak se chovat elegantně

 1. 1
  Buďte sami sebou. Pokud jste elegantní, žijete tak, abyste na sebe mohli být pyšní. Pokud se musíte přetvařovat, měli byste se zamyslet nad tím, proč to děláte. Slušný člověk se nikdy nemusí skrývat za nějakou maskou. Pokud neumíte ukázat světu své skutečné já, je to špatně. Přestaňte předstírat. Možná vás unavuje stále slýchat, že byste měl být sami sebou, ale je to pravda. Když se budete přetvařovat, nikdy toho nedosáhnete.
  • Nemusíte být sami sebou na 100% v každé situaci. Musíte se umět přizpůsobit a vědět, jak mluvit s kamarádkou a jak mluvit třeba s profesorem. Vždy byste ale měli být věrní sami sobě.
 2. 2
  Buďte nezávislí. Musíte se chovat slušně, ale neměli byste se přetrhnout jen abyste uspokojili ostatní. Když to budete dělat, v budoucnu toho lidé začnou využívat. Omezujte svůj čas a dostupnost a určete si hranice, aby ostatní věděli, kam až mohou zajít. Dělejte si to, co vás baví a nezapomeňte si nechat nějaký čas také sami na sebe, abyste se mohli věnovat sobě a nemuseli se zabývat ostatními lidmi.
  • Lidé vaši jedinečnou duši uvidí a ocení vás ještě více.
 3. 3
  Buďte asertivní. Vyhněte se pasivně agresivnímu myšlení. Je pravděpodobné, že se vám to nevyplatí. Asertivita je znakem dospělosti, přemýšlivosti a sebejistoty. Být elegantní vyžaduje rovnováhu a asertivita je nejlepším příkladem tohoto pojmu.
 4. 4
  Nepředstírejte, že něco víte. Když se ostatní baví o něčem, o čem nic nevíte, je lepší rovnou říct, že o tom nemáte ani páru, nebo pokud chcete v rozhovoru pokračovat, zeptat se na více informací. Dáte tím najevo, že jste dospělí a že máte otevřenou mysl.
  • Lidé vás budou více respektovat, když budete umět přiznat, že nevíte všechno.
 5. 5
  Chovejte se k ostatním tak, jak chcete aby se oni chovali k vám. Jde skutečně o léty prověřenou radu, která funguje. Zavolejte kamarádce, když nestihnete přijít na večeři a omluvte se, postavte se za lidi, kteří se nemohou bránit, volejte svým rodičům a zajímejte se o své přátele. Tato jednoduchá gesta ukazují, že jste sami sebou a že máte zájem o své okolí.
  • Vybírejte si přátele, se kterými sdílíte společné hodnoty.
  • Ke každému byste se měli chovat jako k sobě rovnému, dokud se neprokáže, že takový není. Dopřejte lidem tuto laskavost.
  • Vždy za každých okolností mějte úctu ke starším lidem. Když nebudete respektovat staré lidi, rozhodně nebudete elegantní.
 6. 6
  Buďte otevření osobnostnímu rozvoji. Neponižujte se, ale buďte otevření konstruktivním změnám. V dnešním světě jsou změny nevyhnutelné. Buďte pozitivní a flexibilní a nestrkejte hlavu do písku. Ostatní potom budou vědět, že si vašeho názoru mohou vážit.
  • Zapište se na kurzy, na kterých se naučíte lépe pracovat sami na sobě a rozvíjet své schopnosti a dovednosti.
  • Nezapomínejte na to, že proces učení nikdy neskončí. Neměli byste si myslet, že už víte všechno.
 7. 7
  Mějte přehled a informujte se. Je dobré mít kulturní, politický a náboženský přehled. I ty nejzákladnější znalosti vás mohou uchránit před trapasem. Když víte, že budete ve společnosti někoho, kdo se zabývá něčím pro vás cizím, je dobré si zjistit alespoň několik základních informací, abyste se vyhnuli trapasu.
  • Buďte sečtělí. Součástí stylu a elegance je také být schopný vést rozumný rozhovor.
 8. 8
  Musíte vědět, kdy máte požádat o pomoc, ale nesmíte působit zoufale. Toto je polibkem smrti elegantního člověka. Jen zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Nadechněte se, buďte silní a snažte se celou situaci zvládnout s nadhledem a grácií. Vyjdete z toho jako vítěz bez ohledu na to, jak to dopadne. Když se vám věci vymknou z rukou, požádejte o pomoc kamaráda nebo někoho z rodiny.
  • Je v pořádku přiznat, že máte problém a řešit ho. Není v pořádku lhát sám sobě.
 9. 9
  Buďte zodpovědní. Elegantní lidé vždy po použití uvedou věci do původního stavu. Pokud nejste zrovna v restauraci, kde za vás uklízí obsluha, měli byste se sami starat o své odpadky a úklid a neočekávat, že to někdo udělá za vás. Když vám někdo prokáže laskavost, měli byste to ocenit, poděkovat a vyjádřit svůj vděk.
  • Pokud jste hostem u někoho doma, vždy po sobě uklízejte. Když si od kamaráda půjčíte auto, vraťte mu ho s plnou nádrží.
  • Když uděláte chybu, převezměte za ni zodpovědnost a neobviňujte ostatní lidi.
 10. 10
  Buďte ohleduplní. Elegantní lidé se snaží vyhnout všem situacím, při kterých by mohli někoho naštvat, urazit, bránit mu v něčem nebo by se mohli chovat jinak nepříjemně. Tito lidé si hledí svého a snaží se zajistit, aby se ostatní cítili dobře. Skutečně elegantní lidé se chovají stejně mile ke všem – k řediteli společnosti, k pošťákovi i k vrátnému.
  • Elegantní lidé znají jména ostatních lidí a používají je při pozdravu, bez ohledu na to, zda jde o vrátného nebo manželku šéfa. Elegantní lidé se chovají ke všem stejně – s úctou a slušně.
 11. 11
  Snažte se nebýt promiskuitní. Pokud chcete být styloví a elegantní, neměli byste spát každou noc s někým jiným. Pokud vás to baví, alespoň o tom s nikým nemluvte, nechlubte se a dávejte si pozor na cucfleky. Elegantní lidé o svých aférách nemluví, takže neprobírejte ani s kamarádkami detaily svého milostného života. Také se s nikým nemazlete a nelíbejte na veřejnosti – pro většinu lidí je to odpudivé a rozhodně to není elegantní.
  • Je v pořádku experimentovat a mít více sexuálních partnerů. Když se tím ale budete chlubit nebo to budete brát jako soutěž, budete mít problémy.
 12. 12
  Buďte dobře vychovaní. Říkejte, „prosím“ a „děkuji“ tak často, jak můžete. Buďte slušní ke starším lidem. Pokud musíte kýchat, kýchněte si do dlaní nebo nejlépe do kapesníku. Neutírejte si nos do rukávu, nestrkejte si ruce do pusy ani do nosu. Před jídlem si na klín položte ubrousek. A také se na veřejnosti neškrábejte.
  • Pokud to potřebujete, zapište se na lekce etikety.
 13. 13
  Naučte se pít. Neměli byste se opíjet tak, že nebudete mít ani ponětí o tom, co jste dělali minulou noc. Můžete se čas od času trochu „líznout“, ale stále byste měli mít nadvládu nad svým tělem a myslí. Pokud lidé uvidí, že klopýtáte a zakoktáváte se, rozhodně si nebudou myslet, že jste elegantní, i když druhý den půjdete slušně oblečení po chodbě školy s knihami v ruce.
  • Pokud se vám často stává, že se opilí dostanete do problémů, měli byste s tím přestat.
  Reklama

Tipy

 • Stůjte rovně, seďte rovně a přemýšlejte dříve, než budete mluvit.
Reklama

Varování

 • Měnit své chování může být nepřirozené. Pokud máte ten pocit, připomínejte si, že na sobě stále pracujete. Elegantní člověk je jednoduše ten, kdo se neustále chová mile a příjemně.
 • Chybovat je lidské. Když ujedete, odpusťte si, omluvte se všem, kterým jste mohli ublížit, poučte se z toho a jděte dál.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 67 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 990 krát
Stránka byla zobrazena 5 990 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama