Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být dámou znamená ukázat, že jste elegantní, umíte se chovat a pocházíte z dobré rodiny. Neznamená to, že byste se měla chovat snobsky, ale že byste měla být důstojná a přemýšlivá. Pokud chcete vědět, jak být dámou, v tomto článku se to dozvíte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak vypadat elegantně

 1. 1
  Zapracujte na svém držení těla. Správné držení těla je důležitou součástí elegance. Mějte rovná záda ať už sedíte nebo stojíte a v žádném případě se nehrbte. Když se budete hrbit, ostatní si budou myslet, že jste líná a nemáte dobré vychování. Mějte tedy páteř rovnou a držte hlavu vzpřímeně.
  • Trénujte si to o samotě, abyste se to naučila a mezi lidmi vám to nedělalo problémy.
 2. 2
  Dodržujte zásady hygieny. Měla byste se každý den sprchovat a nosit vždy čisté oblečení. Když se ušpiníte, ihned se převlečte. Pokud jdete někam, kde se zapotíte (například tančit nebo cvičit), vezměte si s sebou náhradní tričko.
 3. 3
  Pečujte o sebe. Několikrát denně si češte vlasy a upravujte si je, abyste vypadala stále hezky. Nečešte si je ovšem na veřejnosti – to není elegantní. Vždy počkejte, až budete sama.
 4. 4
  Pokud chcete, používejte make-up. Pokud se ráda líčíte, musíte make-up používat správně. Na každodenní nošení je nejlepší přirozené líčení – lepší je méně make-upu, než příliš mnoho. Nezapomeňte na to, že špatně nanesený make-up většinou působí lacině.
 5. 5
  Oblékejte se elegantně a skromně. Klíčovým slovem je důstojnost. Vaše oblečení nemusí stát spoustu peněz. Měla byste ovšem vždy nosit pouze věci, které jsou v dobrém stavu. Nenoste nic potrhaného, ani nic, co příliš odhaluje vaši kůži. Je důležité, aby vám oblečení dobře sedělo, aby se nekrabatilo, aby se hodilo k dané situaci a aby vám zakrývalo tělo.
  • Nenoste tedy příliš krátké sukně ani šortky, nic s odhaleným břichem, ani nic průsvitného.
  • Pokud si chcete vzít něco odhalujícího (výstřih, odhalená ramena, nebo rozparek na sukni), vyberte si vždy jen jednu věc. K večernímu topu s velkým výstřihem si například vezměte dlouhou sukni nebo kalhoty a nezapomeňte na svetřík, kterým si budete moci zakrýt ramena.
  • Když si nebudete vědět rady, je lepší být oblečená příliš elegantně, než příliš uvolněně. Pokud nevíte, co si na nějakou příležitost máte obléct, lepší je být oblečená o něco lépe, než ostatní hosté, než vypadat, že jste si na svém oblečení nedala vůbec záležet. Nenoste příliš krátké sukně, ani kraťasy, které odhalují nohy.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak se chovat elegantně

 1. 1
  Mluvte vždy slušně. Nemluvte sprostě nebo neslušně. Vulgárnost se k dámám rozhodně nehodí.
  • Pokud máte pocit, že bez vulgárních výrazů nemůžete mluvit dostatečně zajímavě, uvědomte si, že jde jen o dočasnou změnu. Až se naučíte používat jiná, zajímavější slova, pochopíte, že mluvíte konkrétněji, zajímavěji a expresivněji.
 2. 2
  Mluvte zřetelně. Pokud chcete znít jako dáma, musíte mluvit jasně a nemumlat. Elegantní dáma mluví sebejistě a jasně, aby ji všichni slyšeli. Neříkejte „hm“ ani „jako,“ jinak budete znít nevzdělaně.
  • Pravidelně čtěte, abyste si rozšiřovala obzory a slovní zásobu.
 3. 3
  Berte ohledy na ostatní. Tento krok je také klíčem k tomu být elegantní dámou. Když nebudete myslet na ostatní a nebudete se chovat ohleduplně, lidé si o vás budou myslet, že jste snob. Buďte ohleduplná hlavně ke starším lidem a uvědomte si, že se nesmíte nad nikoho povyšovat. Chovejte se vždy slušně a dejte si pozor, abyste někomu neublížila.
  • Pokud se musíte s někým pohádat, nebo ho usměrnit, mluvte vždy pravdu, ale snažte se vyjadřovat se klidně a rozumně. Je důležité si pro takové situace vybrat správnou chvíli.
  • Pokud chcete být dámou, musíte se chovat i k číšníkům, cizím lidem, přátelům přátel, nebo sousedům se stejnou úctou, jakou projevujete svým blízkým.
 4. 4
  Snažte se, aby se s vámi lidé cítili dobře. Elegantní dámy jsou společenské bytosti a rády komunikují s ostatními lidmi. Důležité je zajistit, aby se s vámi lidé cítili dobře. Pokud to pro vás není jednoduché, zapracujte na svých společenských dovednostech.
  • Zlepšete své konverzační dovednosti, aby si s vámi lidé rádi povídali. Díky tomu budete na ostatní působit jako dobře vychovaná a informovaná žena.
 5. 5
  Nezapomínejte na etiketu. Začít byste měla tím, že se budete chovat vždy slušně a budete mluvit jen když na vás přijde řada. Také si zjistěte, jak byste se měla chovat v konkrétních společenských situacích.
  • Naučte se etiketu stolování, večírků, pracovního prostředí a romantických schůzek.
  • Uvědomte si, že není slušné komentovat nedostatek etikety ostatních lidí. Pokud to situace vyloženě nevyžaduje (například něčí chování neohrožuje ostatní lidi, nebo není vysoce nemorální), měla byste nedostatky ostatních velkoryse přehlížet.
 6. 6
  Nepomlouvejte ostatní. Skutečná dáma nikoho nepomlouvá. I když vás někdo naštve, neměla byste o tom nikomu říkat. Pokud chcete být dáma, musíte se ovládat a nepomlouvat ostatní lidi. Mohlo by vám to způsobit značné problémy.
  • I na Facebooku se chovejte slušně. Pište o pozitivních věcech a nestěžujte si na to, co váš štve.
 7. 7
  Naučte se postavit se za sebe důstojně. Být dáma a chovat se slušně neznamená nechat po sobě lidi šlapat, nebo vydávat cizí názory za své. Pokud máte pocit, že by vaše názory mohly někomu ublížit, nelžete. Zkuste raději změnit téma. Když se vás někdo bude na něco vyptávat, nemusíte mu odpovídat – řekněte něco vtipného, nebo se pokuste otázku obrátit.
  • Když se budete muset ospravedlnit, udělejte to klidně, aniž byste musela někoho pomlouvat, nebo se vyjadřovat příliš emocionálně.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Něco navíc

 1. 1
  Buďte sečtělá. Čtěte romány, ve kterých najdete spoustu tipů ohledně chování a etikety. Například Jane Austenová uměla skvěle popsat dobré a špatné chování. Pokud chcete být dámou, její romány byste si rozhodně měla přečíst. Číst klasické romány vám také umožní získat spoustu informací.
  • Kromě toho vám četba umožní vést zajímavější rozhovory.
 2. 2
  Najděte si elegantní přátele. Pokud chcete být skutečně elegantní, měla byste trávit čas s elegantními lidmi. Pokud vaši přátelé vaše snahy nepodporují, najděte si přátele, mezi které zapadnete. Vaši přátelé by měli být sebejistí a možná i o něco starší, abyste se od nich mohla učit.
  • Vaši přátelé by vás měli pozvedávat, ne ponižovat. Travte čas s lidmi, kteří chtějí, abyste byla lepším člověkem.
 3. 3
  Buďte spořádaným občanem. Součástí elegance je také být dobrým občanem. Ptáte se, co to znamená? Neměla byste například nechávat nákupní vozík jen tak na parkovišti, měla byste pouštět lidi na přechodu, měla byste držet dveře ostatním lidem atd.
  • Když vám něco upadne v supermarketu, zavolejte prodavačku a řekněte jí to. Nikdy nenechávejte svůj nepořádek jen tak ležet.
 4. 4
  Zbavte se zlozvyků. Pokud se chcete chovat jako dáma, musíte se zbavit zlozvyků, které by vám v tom mohly bránit. Vyhněte se následujícím věcem:
  • Hlasité žvýkání žvýkačky
  • Hlasité žvýkání jídla
  • Krkání na veřejnosti
  • Opíjení se na veřejnosti
  • Zvedání prostředníčku
  • Nadávání
  • Protáčení očí
  • Prdění na veřejnosti
  • Dloubání do nosu
  • Líbání na veřejnosti
 5. 5
  Přijměte odpovědnost za své činy. Být schopna důvěřovat sama sobě je nesmírně důležité. Není elegantní hrát si na oběť a svalovat své problémy na jiné lidi, nebo se zabývat myšlenkami typu „co by, kdyby“. Přestaňte se vymlouvat a uvědomte si, že máte svůj život pevně v rukou a že máte možnost být dámou a žít přesně tak, jak chcete.
  • Není elegantní si stěžovat na to, co nemáte. Měla byste raději připustit, že máte před sebou ještě spoustu tvrdé práce.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete být dámou, měla byste být vzdělaná a laskavá.
 • Mějte stále čistý obličej a lesklé vlasy.
 • Čtěte historické romány, které vám dodají spoustu inspirace. Nezapomínejte však na to, že v dnešní době již není vše tak formální.
Reklama

Varování

 • Nechovejte se jako snob, neponižujte mladší lidi ani lidi, kteří jsou na nižších pozicích. Ke všem se chovejte mile a přátelsky.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 414 krát
Stránka byla zobrazena 9 414 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama