Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být emocionálně nezávislý a odolný je důležitou součástí šťastného života. Když budete záviset na ostatních, nikdy nezjistíte, kdo skutečně jste. Když ovšem akceptujete sami sebe, změníte své myšlení a budete se aktivně snažit chovat se přirozeně a vnímat své pocity, podaří se vám najít vnitřní klid a nezávislost, kterou potřebujete. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:

Akceptujte sami sebe

 1. 1
  Zaměřte se na svoji minulost. Vezměme si například rodiče: většina z nich nejsou tak skvělí. Nejsou tak skvělí proto, že nás nemají rádi, nebo proto, že si nezasloužíme jejich lásku? Ne! Když jsme děti, není snadné si to uvědomovat, ale naši rodiče nejsou dokonalí proto, že nevědí, co dělají – snaží se, ale jsou to stále jen lidé. Místo toho, abyste je (nebo například své bývalé partnery) obviňovali za svoji bolest, začněte celou situaci vnímat jinak. Uvědomte si, že si nezaslouží váš vztek, nenávist, ani zášť. Zaslouží si v nejhorším případě lítost, v nejlepším případě soucit.
  • Ať už je vám 7 nebo 70 let, pravděpodobně jste měli vztahy, které vám způsobily bolest a nepříjemné pocity. Lidé mají tendenci brát si každý neúspěch, hádku, zklamání a odmítnutí osobně a tyto informace si zapisují do svých duševních deníků. Potom se snaží zjistit, jaký vliv tyto věci mají na jejich hodnotu. Nejdůležitější je s tím ihned přestat. Uvědomte si, že minulost je minulost. Neměli byste se jí zbytečně zabývat.
 2. 2
  Odpusťte a zapomeňte. Tento krok je velmi důležitý a umožní vám akceptovat sami sebe a smířit se s minulostí. Když nebudete k lidem chovat zášť a nebudete si nic brát osobně, zůstane vám to, kým skutečně jste – emocionálně odolný a nezávislý člověk. Budete díky tomu mnohem šťastnější.
  • Až budete příště kvůli někomu smutní, uvědomte si, že to s vámi nemá nic společného. Jde o problém toho druhého člověka, který má právo se rozhodovat za sebe. Nad jeho rozhodnutími nemáte žádnou moc, což je v pořádku. Tento jeden triviální moment ve vašem životě je tak nepodstatný, že na něho brzy zapomenete.
  • Neznamená to ovšem, že byste měli některé lidi nechávat jít. Odpusťte jim, zapomeňte na to, co vám udělali, ale zbavte se svých očekávání. Přišel váš kamarád na oběd o hodinu později. V pořádku. Příště (pokud bude nějaké příště) už budete vědět, jak tuto situaci řešit.
 3. 3
  Travte čas sami se sebou. Kdy jste naposledy měli trochu času jen pro sebe a nehráli jste si s telefonem, ani jste se nerozptylovali ničím jiným? V dnešní době jsme neustále bombardování podněty, které nám brání přemýšlet o sobě a poznávat vlastní mysl. Začněte hned teď a každý den se alespoň 20 minut věnujte sami sobe. Stejně nenajdete nikoho, kdo by vám dělal lepší společnost, než vy sami.
  • Nechejte svoji mysl volně utéct. K jakým myšlenkám se dostanete? Uvědomujte si, jak skvělé je toulat se po vlastních myšlenkách. Co zajímavého se o sobě dozvíte?
 4. 4
  Poznejte sami sebe. Je to podobné, jako podívat se do zrcadla a říct „jsem člověk.“ Kromě výše a níže uvedených kroků ale existuje několik věcí, které platí pro všechny stejně.
  • Jste stejně hodnotní, jako všichni lidé, které znáte. Nikdo není „lepší,“ než někdo jiný – všichni lidé mají dobré a špatné vlastnosti.
  • Máte talenty a zájmy. Které věci mezi ně patří?
  • Máte názory a myšlenky. Existují věci, které máte rádi a věci, které rádi nemáte? Které věci to jsou?
  • Máte své hodnoty a přesvědčení. Jaké koncepty/věci/ideje považujete za pravdivé?
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Změňte své myšlení

 1. 1
  Otestujte si sami sebe. Existuje spousta věcí, podle kterých poznáte, zda jste emocionálně nezávislí. Nejjednodušeji to poznáte v milostných vztazích. Lidé se na partnera spoléhají a vyžadují od něj lásku, sex, porozumění atd. Když tyto věci nezískají, mají pocit, že je něco špatně a připadají si méně hodnotní. Na kom jste emocionálně závislí? Na kom závisíte kvůli lásce? Jste závislí na svých kamarádech? Nebo na svých kolezích a šéfovi? Jste závislí na každém, s kým se seznámíte? Zamyslete se nad následujícími věcmi a zjistěte, v jakých oblastech na sobě musíte pracovat:
  • Jste žárliví? Srovnáváte se s ostatními lidmi tak moc, že vám to někdy dokáže zkazit celý den?
  • Máte pocit, že lidé nenaplňují vaše očekávání? S kým se vám to stává nejčastěji?
  • Když jste sami, snažíte se vyhledat společnost ostatních, abyste se cítili dobře? Máte o samotě pocit prázdnoty?
  • Znamená pro vás partner, nebo idea partnera štěstí?
 2. 2
  Převezměte odpovědnost. Když budete obviňovat ostatní, budete mít pocit, že za vše mohou oni. Proto si budete myslet, že daný problém mohou napravit opět jen oni. To je ale velmi špatné. Pokud chcete mít kontrolu nad svými myšlenkami a emocemi, musíte převzít odpovědnost.
  • Přinutí vás to spoléhat se na sebe a hledat si vlastní řešení. Místo abyste se utápěli ve smutku, se zamyslete nad tím, jaké možnosti máte k dispozici a jak můžete situaci změnit sami. Zbavíte se tím negativních emocí a budete se muset chovat logičtěji. Díky tomu budete mít pocit, že máte vše pod kontrolou.
 3. 3
  Až vás příště někdo urazí, na chvíli se zastavte. Zamyslete se nad tím, proč vás to urazilo. Jde jen o člověka, který vás odsuzuje a kritizuje. Není to konec světa, ani se nejedná o nic extrémně důležitého. Kromě toho to dělají všichni. Proč byste těmto lidem měli prokazovat tu laskavost, že vám na jejich názoru bude záležet? Uvědomte si, že to nestojí za to.
  • Připomínejte si, že nemusíte reagovat tak, jak si myslíte. Možná se zdá, že by bylo přirozené a správné se naštvat, ale jistě to není to jediné, co vás napadne. Můžete být naštvaní, můžete být smutní – nebo na to můžete zapomenout a jít dál. Koneckonců vám smutek ani rozčílení k ničemu nebudou! K čemu vám tyto emoce pomohou?
 4. 4
  Uvědomte si, že štěstí máte sami v sobě. Doslova. Serotonin a dopamin jsou to jediné, co vám dává pocity spokojenosti a štěstí. Pokud se chcete cítit skvěle při pohledu na hnědý koberec, klidně můžete. Lidský mozek funguje zvláštním způsobem. Jinými slovy si sami rozhodujete o tom, co vás dělá šťastnými. S okolním světem to nemá nic společného. Štěstí vychází zevnitř – ve vnějším světě ho nenajdete.
  • Pokud vám to není jasné, jde o skvělou zprávu. Máte kontrolu nad všemi svými emocemi. Nezávisíte na ničí dobré vůli. Můžete pociťovat všechny emoce, které budete chtít a nemusíte pociťovat žádné emoce, které chtít nebudete. Štěstí je jen vaším vlastním rozhodnutím.
 5. 5
  Za každých okolností se snažte vyhnout přehnané kompenzaci. Hranice mezi emocionálně nezávislým člověkem a bezohledným člověkem je velmi tenká. Někteří lidé mají pocit, že je nutné chovat se přirozeně za každých okolností, i za cenu toho, že při tom šlapou po ostatních lidech. Uvědomte si, že být emocionálně nezávislý neznamená šikanovat ostatní a snažit se vždy dosáhnout svého. Můžete být milí a ohleduplní a zároveň emocionálně nezávislí.
  • Většina lidí šlape po ostatních lidech proto, že se tím snaží skrýt své pocity nedostatečnosti a neschopnosti. Tito lidé mají pocit, že nemají žádnou hodnotu, takže svoji „hodnotu“ tlačí ostatním lidem, aby sami sebe přesvědčili o tom, že nějakou mají. Není to emocionální nezávislost, ale bezohledné chování.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Žijte nezávisle

 1. 1
  Rozhodujte se sami za sebe. Až příště budete sedět s přáteli u stolu a pomlouvat nejnovější film, nebo si stěžovat na pseudo-liberály, nebo dokonce pomlouvat nějakého kamaráda, nedovolte jim, aby vám tvořili vaše názory. Rozhodněte se sami za sebe. Jaké máte pocity? Proč by měly názory vašich přátel ovlivnit vaše názory?
  • Zkoušejte si to i na maličkostech. Až budete chtít příště jít do nějaké kavárny, do kina, nebo do obchodu, jděte tam i v případě, že jste o tom místě neslyšeli nic dobrého. Ostatní lidé někdy jednoduše nevědí, o čem mluví!
  • Když se rozhodnete sami za sebe, naučte se své rozhodnutí vyslovit. Je možné, že mají ostatní lidé stejný názor, ale jsou příliš stydliví na to, aby něco řekli. Možná vás napadne něco skvělého, nad čím se nikdo jiný nezamyslel.
 2. 2
  Říkejte „ne.“ Až budete mít příště příležitost udělat něco, do čeho se vám vlastně nechce, nedělejte to. Nejde jen o to, že se vám do toho nechce, ale měli byste si uvědomit, že je naprosto v pořádku nenaplňovat očekávání ostatních lidí, protože by vás to nemělo trápit. Naslouchejte svým instinktům – mají vždy pravdu.
  • I zde je důležité se mít na pozoru. Pravděpodobně byste neměli vynechat svatbu své nejlepší kamarádky jen proto, že se vám tam nechce. Neměli byste se vyhýbat ani práci jen proto, že jste leniví. Měli byste si pečlivě vybírat bitvy, které povedete.
 3. 3
  Naučte se řešit si své problémy sami. Žijeme v kulturách po milionech lidí. Máme k dispozici tolik zdrojů, že nemusíme dělat nic sami. Máme lidi, kteří nám spraví auto, kteří nám spraví potrubí, kteří se nám postarají o počítač, o zdraví...atd. Bohužel se tím vzdáváme své vlastní nápaditosti a smysl pro zodpovědnost. Pokud nechcete záviset na ostatních, musíte se naučit řešit si své problémy sami.
  • Až tedy budete mít příště nějaký problém, převezměte odpovědnost a vyřešte ho sami. Věnujte se něčemu, co máte rádi, zajděte si na masáž nebo na nákupy, nebo jen tak relaxujte. Když budete mít úspěch, uvědomíte si, že máte moc změnit vše k lepšímu a že nemusíte záviset na ostatních lidech.
 4. 4
  Očekávejte od ostatních lidí málo. V jednom filmu s Jamesem Bondem se říká: „Ozbroj se, protože nikdo jiný než ty tě nezachrání.“ Zní to sice trochu cynicky, ale je to pravda: všichni jsme jen lidé a musíme se chovat sobecky a stavět sami sebe na první místo, jinak nebudeme šťastní. Dělají to všichni ostatní, takže to můžete dělat také – a bez pocitů viny!
  • Když si to budete pamatovat, vyhnete se zbytečným nadějím a zklamání. Když od lidí nebudete nic očekávat, bude pro ně snadnější vaše očekávání naplnit. Pro vás bude snadnější uvědomovat si, kteří lidé nedokážou naplnit ani vaše nulová očekávání a kteří lidé vás naopak stále příjemně překvapují.
 5. 5
  Travte čas s různými skupinami lidí. Když se celý váš život bude točit kolem jedné malé skupiny lidí, budete mít pocit, že na jejich názoru velmi záleží. Pokud si chcete rozšířit obzory a uvědomit si, že na názorech ostatních lidí nezáleží, travte čas s různými lidmi. Když budete mít širokou síť přátel, budete připraveni na vše.
  • Všichni lidé musejí mít vztah k určitým věcem. Není to snadné, protože to znamená, že jsou naše emoce v moci ostatních lidí a věcí. Klíčem je nelpět na těchto lidech a věcech příliš. Jen vy sami můžete zjistit, jak na to. Nejlepší je neupínat se na jediného člověka a dělit svůj čas mezi více lidí.
 6. 6
  Věnujte se tomu, co vás baví. Tento krok je nejdůležitější: musíte být sami sebou a tedy si dělat to, co vás baví a naplňuje, ať už je to cokoli. Když zjistíte, kým jste a budete se toho držet, nikdo vám nevezme váš vnitřní pocit štěstí.
  • Lidé, kteří jsou skutečně věrní sami sobě, se moc často nevyskytují. Ostatní lidé by je neměli odsuzovat, ale spíše inspirovat. Lidé uvidí, že jste fontánou štěstí a budou si přát, aby byli stejní. Někteří to sice pravděpodobně nezvládnou, ale tyto lidi byste ve svém životě stejně neměli chtít.
  Reklama

Tipy

 • Berte své chyby z minulosti jako příležitosti něco se naučit a inspirujte se jimi, abyste byli silní a nedělali stále stejné chyby.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 134 krát
Kategorie: Citové zdraví
Stránka byla zobrazena 6 134 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama