Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Focení může být skutečně děsivým zážitkem, obzvláště pokud máte pocit, že na fotografiích nikdy nevypadáte tak dobře, jako ve skutečnosti. Tento problém řeší mnoho lidí, ale existuje snadná pomoc. Být fotogenický není vrozený talent, ale dovednost, kterou se cvičením můžete naučit. Zkuste tyto metody pózování a tipy, které vám poradí, jak být fotogeničtí a zanedlouho se stanete modelem, kterým se kamarádi chlubí.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zaměřte se na svůj obličej

 1. 1
  Vyčistěte si pleť. Většina portrétů se soustředí na obličej, dejte tedy pozor, aby byl ten váš bezchybný. Moderní fotoaparáty dokážou odhalit i ty nejmenší změny a textury pleti, což je jak výhoda, tak nevýhoda. Udržujte si svoji pleť čistou, myjte ji, používejte hydratační krémy a dobře se o ni před focením starejte. Měl by to být váš každodenní rituál, ale před focením tomu věnujte extra péči.
  • Pokud nosíte make-up, ujistěte se, že je dobře a rovnoměrně nanesený a sedí vašemu odstínu pleti. Na krku a okolo uší dobře rozetřete do ztracena, abyste vypadali přirozeněji.
  • Mastná pleť může způsobit, že se na fotce budete lesknout. Použijte kapesníčky nebo vatu na odstranění přebytečného mazu okolo T zóny vašeho obličeje.
  • Použijte peeling na obličej, abyste se zbavili mrtvých buněk, které mohou způsobit, že vaše pleť bude na fotografiích působit unaveně. Ráno před focením použijte třeba cukrový peeling, nebo mýdlo s peelingem.
 2. 2
  Zaměřte se na to, co vás dělá jedinečnými. Jednou z charakteristik fotogenických lidí je jejich sebevědomí, které z fotek vyzařuje. Často nejsme spokojeni s něčím na svém obličeji, například s vráskami, mezerou mezi zuby nebo s tím, jak se nám při smíchu krčí oči. Nesnažte se tyto věci skrýt, ale naučte se je prodat! Budete působit mnohem fotogeničtěji.
 3. 3
  Ukažte své emoce. Je jednoduché rozpoznat fotogenickou osobu od někoho, kdo pouze pózuje. Fotogeničtí lidé nemusejí své emoce předstírat. Přestože může být focení stresující, nedovolte, aby nervozita skryla vaše skutečné pocity. Nesnažte se vytvořit úsměv, který potřebujete, ale prostě se usmějte jako vždy. To samé platí o očích a tvářích. Čím více uvolníte své skutečné emoce, tím lépe budou vaše fotografie vypadat.
  • Vždy při úsměvu ukazujte zuby, protože žádnému vtipu byste se přece nesmáli se zavřenou pusou. Při skutečném smíchu ukazujete zuby, ne sevřené rty. Mějte přirozený vzhled a dovolte svému úsměvu, aby se ukázal. [1]
  • Když projevujete emoce, ovlivní to celý váš obličej. Přestože si mnoho lidí štěstí spojuje pouze s úsměvem, můžete zapojit také obočí, oči, tváře a čelo. Dávejte svobodu pohybu celému svému obličeji!
 4. 4
  Nemějte fotoaparát ve výšce očí. Jak říká staré přísloví, fotoaparát přidává 5 kilo. Nemusí to tak ale být! Protože fotoaparáty používají odražené světlo a 3D objekt převádějí do 2D, jsou tvary objektu zploštěny. Když se budete dívat přímo rovně do objektivu, zobrazí se plnost vašeho obličeje a nebudou vidět přirozené stíny. Zkuste tedy natočit hlavu mírně do strany, aby byly vidět přirozené stíny a světlejší části a váš obličej tak vynikl.
 5. 5
  Upravte si úhel svého obličeje. Úhel závisí na tom, jak se díváte do objektivu. Neměli byste se dívat přímo rovně, ale neměli byste ani natáčet hlavu. Váš obličej tak bude vypadat větší a fotoaparát zabere i vnitřek vašeho nosu. Nahněte tedy hlavu trochu dolů a na stranu, tak budete vypadat fotogenicky.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Pózování tělem

 1. 1
  Ukažte své přednosti. Fotogeničtí lidé mají úžasnou schopnost, že vědí, jaké jsou jejich přednosti a dokážou je prodat. To samé platí i opačně, vědí totiž, jaké jsou jejich slabosti. Jaké jsou nejatraktivnější části vašeho těla a jaké věci by naopak mohly na fotkách vypadat nelichotivě? Dělejte co můžete a vsaďte na své nejlepší karty. Ty horší části těla se snažte na fotografiích zamaskovat.
 2. 2
  Odvraťte se od objektivu. Když budete stát přímo rovně, s vaším tělem to udělá to samé, co s vaším obličejem. Vaše tělo bude působit ploše, proto vás pohled zepředu ukáže větší a kulatější. Nejlepší je tedy fotit se lehce z boku, aby byly vidět stíny a hloubka vaší pózy.
  • Pro zeštíhlení paží si dejte jednu ruku v bok a namiřte loket směrem pryč od těla. Může to působit trochu hloupě, ale celebrity mají důvod pro tyto pózy – jsou skutečně lichotivé!
  • Pokud na fotografii sedíte, natočte se tak, aby byl objektiv spíše trochu na straně. Pokrčte kolena a protáhněte nohy. Pokud budete mít nohy překřížené, překřižte tu, která je blíže objektivu přes druhou.
 3. 3
  Pokrčte se! Jak často stojíte nebo sedíte úplně rovně jako pravítko? Je pravděpodobné že nikdy. Přidejte trochu pohybu a vneste do fotografie přirozenost a dovolte svým končetinám trochu se prohnout. To znamená, že byste si měli pohodlně opřít lokty, kolena i kotníky.
 4. 4
  Nakloňte se k fotoaparátu. Věci vidíme tak, že to, co je blíž, se nám zdá větší, než to, co je dál. Pro iluzi štíhlejšího a menšího těla se nakloňte hlavou trochu blíže k fotoaparátu. [2]
 5. 5
  Dělejte, co je pro vás přirozené. Všechny rady pro pózování jsou k ničemu, pokud si nedokážete zvyknout na tyto změny. Nakonec je dobré mít tyto triky v hlavě, ale nejlepší je dělat to, co vám přijde přirozené. Být fotogenický znamená najít rovnováhu mezi naprosto přirozeným chováním před objektivem a perfektním pózováním každého kousku těla. Nejlepší je prostě dovolit svému tělu, aby si samo našlo ty nejpohodlnější polohy.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Zamyslete se nad fotografiemi

 1. 1
  Oblečte se zajímavě. Je těžké být fotogenický, když máte na sobě tepláky a roztrhané tenisky. Pokud víte, že se budete fotit, vyberte si oblečení, které bude na fotkách vypadat dobře. Neutrální a tlumené barvy fungují nejlépe, protože zvýrazňují vaše přirozené rysy a neodvádějí pozornost od obličeje.
  • Vyhněte se čemukoli, co je vám příliš velké nebo visí, protože to na fotografiích bude působit velkým dojmem. Na druhou stranu ale nemějte nic příliš těsného, protože fotoaparát odhalí každý faldík pod oblečením.
  • Neberte si oblečení, které byste si v běžném životě neoblékli. Vaším cílem je vypadat tak, jak to nejlépe umíte, stále byste to ale měli být vy. Nemůžete být sami sebou, když na sobě máte něco, co vám není pohodlné nebo to není váš styl. [3]
 2. 2
  Najděte světelný zdroj. Zdroj světla pro vaše fotky bude určovat, jak budete na fotografiích vypadat. Světelný zdroj přímo nad vámi vám vytvoří stíny pod očima, když bude naopak přímo z boku, vytvoří vám ostré rysy. Nastavte světlo tak, aby bylo před vámi a lehce shora. Pokud můžete pořizujte fotografie na denním světle u okna, nebo venku.
  • Nejlepší přírodní světlo je hodinu po východu slunce a hodinu před jeho západem. Pokud můžete naplánujte si focení na tuto dobu.
  • Někteří fotografové používají světelné zdroje, aby dodali světlo temnému pozadí, ale je dobré vyhnout se focení se světlem přímo za vámi. Takový světelný zdroj ztmaví celé vaše tělo a může zkazit skvělou fotografii.
 3. 3
  Vyberte si dobré místo. Nejjednodušší to sice může být na sedadle auta nebo před zrcadlem, ale kromě světla vám tyto místa neposkytnou zrovna dobré prostředí. Být fotogenický znamená také umět pracovat s prostředím, nejen umět ukázat svůj obličej a pózy. Foťte se v příjemném prostředí, kde se můžete soustředit.
  • Plné restaurace a bary do fotografií přidávají šum a odvádějí pozornost od modelu. Pokud musíte pózovat na nějakém takovém místě, zamlžte pozadí, abyste zůstali hlavním motivem fotografie.
  • Pokud fotíte skupinovou fotku, snažte se stát uprostřed skupiny a ne na krajích. Dva lidé na kraji se vždy zdají větší, než ostatní a také na fotografiích zanikají.
 4. 4
  Nebojte se rekvizit. Nemusíte si zrovna hrát s fotbalovým míčem, ani na fotce jíst, ale zábavné rekvizity mohou vaší fotografii dodat zajímavost. Vezměte si něco do ruky, o něco se opírejte, nebo do své fotky zakomponujte něco, co se k vám hodí, nebo co máte rádi.
  • Pokud rádi čtete, zkuste si vzít do ruky knihu. Vaše tělo se přirozeně dostane do lepší polohy a dodáte svému portrétu nějaký detail.
  • Nepoužívejte nic velkého ani příliš výrazeného, mohlo by to odvést pozornost. Vaším cílem je vypadat fotogenicky, ne být skrytí za něčím velkým nebo barevným.
 5. 5
  Chovejte se sebejistě. Sebedůvěra se a fotografiích projeví a je také klíčem k tomu, jak se stát fotogenickým. I když se necítíte příliš sebejistě, před fotoaparátem se tak chovejte. Tím zlepšíte svůj vzhled na fotografiích a budete působit, že víte, že vypadáte dobře.
  Reklama

Tipy

 • Předstírejte, že se smějete. Často vám to může vytvořit skutečně upřímný úsměv. Těsně před tím, než zableskne fotoaparát, předstírejte, že jste právě zahlédli něco vtipného, nebo jste zaslechli nějaký vtip.
 • Pokud se fotíte sami, webkamerou, telefonem nebo fotoaparátem, vyžaduje to určitý cvik. Musíte nastavit ten správný úhel a naučit se správně držet ruku.
 • Neříkejte do fotoaparátu „sýr“. Působí to, jako byste se smáli z donucení.
 • Úsměvy si zkoušejte před zrcadlem. Za chvíli najdete úsměv, který vám nejvíce sluší. Naučit se, jak se váš obličej chová, vám pomůže při focení. Usmívejte se horními zuby, může se to zdát nepřirozené, ale když ukážete obě řady zubů, nevypadá to dobře.
 • Prohlížejte si fotky modelek a dalších fotogenických lidí. Pokud k vám jejich pózy a úhly focení sedí, můžete si je vyzkoušet.
 • Požádejte nějakého kamaráda, aby se podíval na nějaké vaše fotografie a řekl vám, na kterých vypadáte nejlépe. Někdy pomůže druhý pár očí.


Reklama

O tomto wikiHow

Traci Halvorson
Spoluautorem článku je :
Modelingová agentka
Tento článek spoluautorem článku je Traci Halvorson. Traci Halvorson je modelingová agentka, bývalá modelka a majitelka Halvorson Model Management (HMM) v San Jose v Kalifornii. HMM je licencovaná talentová agentura s kompletními službami, která zastupuje více než 300 profesionálních modelů a herců. S více než 25 lety zkušeností v modelingovém průmyslu se Traci specializuje na průzkum, správu, poradenství a zahájení modelingu v oblasti Bay Area. Traci je držitelkou titulu BA v oboru Public Relations & Business Management na San Jose State University a také se specializuje na marketing, image poradenství a je certifikovaným koučem Life-Career. Tento článek byl zobrazen 9 735 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 9 735 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama