Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Slovo „grunge“ je spojeno s hudebním stylem, který se v 80. letech objevil na americkém severozápadě. Poprvé se toto slovo objevilo v tiskové zprávě kapely Green River: „Drsné vokály, řvoucí zesilovače a ultra-uvolněný grunge, který zničil morálku celé generace.“ Tento styl definoval určitý region a generaci, jejíž vliv je cítit dodnes. Pokud se chcete stát součástí této subkultury, v tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1 ze 3:
Vzhled

 1. 1
  Noste flanelové košile a vysoké boty. Pokud chcete ihned zapadnout do stylu grunge, noste kostkované flanelové košile a vysoké boty, které seženete v secondhandech. Košile se hodí jak pro muže, tak pro ženy. Mezi další unisex věci patří kožené bundy, trička kapel, dlouhé šortky a staré velké propínací svetry.
  • Dívky mohou nosit maxi sukně a šaty a punčochy se vzory. Vzorované punčocháče jsou také chytrou investicí.
 2. 2
  Nakupujte v secondhandech. Kupujte si oblečení, které se vám bude líbit a ve kterém se budete cítit pohodlně. Lidé, kteří vyznávají styl grunge, si váží jednoduchosti a užitečnosti více, než stylu. Nejlepší bude, když si všechno oblečení nakoupíte v secondhandu.
 3. 3
  Využívejte protiklady. Ženy mohou kombinovat květované letní šaty s vysokými pracovními botami. Pokud si chcete vzít letní sukni, vezměte si k ní koženou bundu. Muži mívají často dlouhé vlasy a nosí flanelové košile, džíny a vysoké boty. Pokud máte nějaké oblíbené barevné šortky, vezměte si k nim vlněný svetr a vysoké boty.
  • Můžete nosit v podstatě jakékoli staré a obnošené oblečení. Nejde o to, jak vypadáte, ale o to, jaký názor svým vzhledem vyjadřujete.
  • Noste doplňky. Vyznavači stylu grunge nosí často sluneční brýle a dlouhé ponožky. Kupte si placky svých oblíbených kapel a připněte si je na bundu nebo na batoh. Noste staré náramky a levné doplňky.
 4. 4
  Zaměřte se na vlasy. Nemyté a neupravené vlasy jsou nedílnou součástí stylu grunge. Muži si často neholí vousy a nosí dlouhé tmavé vlasy. Ženy si mohou nabarvit vlasy na různé zářivé barvy, ale jinak by se ani ony neměly snažit mít vlasy „dokonalé.“ Noste jednoduchý culík nebo drdol, nebo vlasy nechejte volně viset. Nemusíte si dělat starosti s tím, že nemáte vlasy dokonale upravené.
 5. 5
  Líčení by mělo být směsí přirozeného a odvážného vzhledu. Make-up vám může dodat zajímavý vzhled, ale neměli byste to s ním přehánět. Vezměte si červenou rtěnku, ale oči nechejte nenalíčené, nebo si namalujte oči tmavými stíny a rty mějte přirozené.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Chování

 1. 1
  Protestujte proti mainstreamu. Móda a hudba, které jsou spojeny s kulturou grunge, se většinou snažily vyjádřit frustraci a nespokojenost s moderní kulturou. Společenské předsudky a rostoucí propast mezi bohatými a chudými v 80. letech dovedla první členy generace X k odmítání klasického konceptu práce od 9 do 17 hodin a k hledání alternativního životního stylu.
  • Na začátku 90. let se objevil nárůst udržitelnosti a organického zemědělství, který je v určitých směrech přímým důsledkem odmítání tradičního životního stylu, se kterým přišli členové grunge subkultury.
 2. 2
  Naučte se ocenit nepopulární věci. Studenti stylu grunge umějí ocenit obskurní kulturu, hudbu, umění a módu, které většinová společnost odmítá. Možná pro vás grunge nebude znamenat flanelové košile a vysoké boty – filozofie této subkultury nestojí jen na oblečení.
 3. 3
  Začněte se živit svými koníčky. Grunge kultura je úzce spjata s DIY estetikou a filozofií – když chcete vidět divadelní hru, nemusíte chodit do divadla, stačí vám zahrát si ji ve sklepě. Nemusíte číst Rolling Stone, můžete si s kamarádem vydávat vlastní časopis. Nepotřebujete zaměstnání se životním pojištěním, stačí vám pracovat za barem a něco málo si vydělat prodejem vlastních organických plodin na farmářských trzích.
  • Vyhněte se tradičním ideám, jako je nutnost jít na univerzitu, najít si práci a později odejít do důchodu.
 4. 4
  Přestěhujte se do většího města. To, co nyní nazýváme grunge, bylo výsledkem stěhování lidí z menších měst do velkých měst, kteří vytvořili novou mezinárodní scénu. Pokud chcete, přestěhujte se do velkého města a začněte využívat jeho zdroje.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Hudba

 1. 1
  Zjistěte si co nejvíce informací. Grunge proslavila kapela Nirvana ze Seattlu, nebo ne? Kurt Cobain a jeho kapela grunge sice proslavili v mezinárodním měřítku, ale tento žánr bývá spojován spíše s kovovým zvukem Black Sabbath a uvolněným rockem v podání Scientists.
  • Vlajková loď tohoto stylu byla kapela Mudhoney, ne Nirvana. Mudhoney se zrodila z popela zmíněných Green River a dodnes jako kapela funguje a tvoří skvělou hudbu.
  • Cobain a Krist Novoselic – zakladatelé Nirvany, pocházeli oba z Aberdeenu ve Washingtonu, ale když se proslavili hitem Nevermind, žili už jinde. Dave Grohl, který se na první nahrávce Nirvany nepodílel, je z Washingtonu, D.C.
 2. 2
  Zjistěte si něco o tom, co posloucháte. Grunge hudba je pozoruhodná zejména volnou strukturou songů, extrémně hlasitými kytarami s efekty a agresivními vokály s hlubokou melodií. Cobain miloval Beatles, Johnnyho Cashe a ABBA, ale také současné kapely, jako je REM. Líbilo se mu napětí mezi hlasitou a tichou hudbou, krásnou a ošklivou hudbou, disonancí a melodikou. [1]
  • Black Sabbath a Led Zeppelin se považují za kapely, které styl grunge ovlivnily nejvíce. Mezi méně často uváděné interprety patří Neil Young s kapelou Crazy Horse, nebo hardcore punkové kapely, jako Black Flag nebo Minor Threat.[2]
 3. 3
  Seznamte se s nejznámějšími písněmi a kapelami. Mezi největší počiny tohoto stylu patří všechna tři studiová alba kapely Nirvana (Bleach, Nevermind a In Utero). Poslechněte si také Badmotorfinger a Superunknown od Soundgarden, Ten a Vs. od Pearl Jam, Superfuzz Bigmuff od Mudhoney a Dirt od Alice in Chains.
  • Poslechněte si tato alba a udělejte si na ně vlastní názor. Někteří fanoušci stylu grunge mohou mít vlastní seznam oblíbených kapel, nebo mohou například tvrdit, že jediné grunge album, které stojí za to si poslechnout, je EP Bikini Kill, které téměř není možné sehnat. Najděte si v tomto stylu to, co se vám bude líbit, a neposlouchejte kapely, které vás nebudou bavit.
 4. 4
  Jděte ještě hlouběji. Až si poslechnete největší hity, zkuste si najít i obskurnější hudbu od jiných labelů, například Kill Rock Stars a poslouchejte i jiné kapely, než Nirvanu a Pearl Jam. Zjistěte, co poslouchají členové těchto kapel, najděte si jejich oblíbené písničky a poslechněte si to, co vaše oblíbené hudebníky nejvíce ovlivnilo.
  • Dead Moon, Tad, Love Battery, Screaming Trees, The Afghan Whigs, Hole, Babes In Toyland, L7 a Mother Love Bone jsou kapely, které stojí za to si poslechnout.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 992 krát
Stránka byla zobrazena 10 992 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama